Politikë – Page 756 – Lajmi.net

Aktuale

Thaçi: Nuk e përjetova rëndë dhënien e pozitës së kryeministrit

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi tha se viti 2014 ishte shumë sfidues, sidomos pas krijimit të blloku LVAN....

29 December, 2014Lexo më shumë

Jahjaga: Jemi vonuar, duhet të shpejtojmë

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga tha se institucionet duhet të punojnë shumë për të kompensuar kohën e humbur me bllokadën politike....

29 December, 2014Lexo më shumë

Topalli me një bukë në Kuvend – Beqiri: Mos bëj teatër!

Deputeti i Vetëvendosjes, Faton Topalli ka marrë një bukë në seancën plenare që po zhvillohet në Kuvend  për të ilustruar se rreth 121 mijë vetë jetojnë me asistencë sociale, dhe se konkretisht duhet të mendohet për fukarenjtë me nga 63 centë në ditë....

29 December, 2014Lexo më shumë

Kurti shpreson në një vit më të mirë për Kosovën

Qeveria ka shumë numra, por është e dobët. Ndërkaq, opozita i ka të pamjaftueshëm numrat por është e fuqishme, tha ndër tjerash lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti për Radio Kosovën....

29 December, 2014Lexo më shumë

Komisionet vonojnë fillimin e seancës

Kanë kaluar më shumë se një orë dhe ende nuk ka filluar vazhdimi i seancës ku do të diskutohet për herë të dytë për projektbuxhetin e vitit 2015....

29 December, 2014Lexo më shumë

Për serbët çështja e Ushtrisë së Kosovës duhet të vendoset në Bruksel

Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri, ka ngelur peng i deputetëve serbë në Kuvendin e Kosovës. Ata kërkojnë që këtë “patate të nxehtë” ta largojnë nga duart e tyre, dhe për këtë të vendoset në Bruksel, në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit. ...

29 December, 2014Lexo më shumë

Serbët braktisën seancën, të pakënaqur me ndarjen e buxhetit

Lista Serbe braktisi sot seancën e Kuvendit të Kosovës, pasi është e pakënaqur me ndarjen e buxhetit të vitit 2014, për Komunat me shumicë serbe. ...

29 December, 2014Lexo më shumë

Katër kandidat për kryetar të Komunës së Graçanicës

Përgatitjet për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të Komunës së Graçanicës, që do të mbahen më 18 janar 2015, janë duke shkuar sipas planifikimeve të bëra nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, u tha në mbledhjen e sotme të KQZ-së....

29 December, 2014Lexo më shumë

Qeveria kërkon themelimin e një Komisioni Parlamentar për Diasporën

Kabineti qeveritar i ka rekomanduar Kuvendit të Kosovës që të themeloj Komisionin Parlamentar për Diasporën dhe Mërgatën....

29 December, 2014Lexo më shumë

Deputetja Tërmkolli i ankohet Kadri Veselit për mbiemrin

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Melihate Tërmkolli, i ka kërkuar kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, që të mos ja ndryshoj mbiemrin, pasi ky i fundit iu referua asaj si Termokolli. ...

29 December, 2014Lexo më shumë

Miratimi i Buxhetit 2015, seanca shtyhet për në ora 14:00

Seanca e Kuvendit, për miratim të Buxhetit të Kosovës për vitin 2015, me kërkesë të Grupeve Parlametnare PDK dhe LDK, është shtyrë për në ora 14:00. ...

29 December, 2014Lexo më shumë

Thaçi nuk shkon në MPJ, zgjedh Kryeministrinë

Hashim Thaçi po preferon të qëndrojë larg stafit të tij në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Bashkë me këshilltarët politikë, kryediplomati kosovar vazhdon të qëndrojë në ndërtesën kryesore të qeverisë. ...

29 December, 2014Lexo më shumë

Dimri i “nxehtë” në AAK

Pranvera e ardhshme pritet ta gjejë Aleancën e Ramush Haradinajt të reformuar. Të paktën ky është zotimi i zyrtarëve të kësaj partie. ...

29 December, 2014Lexo më shumë

Legjislatura e fundit, më e dobëta

Tashmë është bërë një lloj zakoni që për çdo vit kur bëhen vlerësimet e punës së institucioneve në përgjithësi dhe Kuvendit në veçanti, si percepcion i përgjithshëm është se kjo ishte legjislatura më e dobët e Kosovës....

29 December, 2014Lexo më shumë

Serbia s’ka rrugë tjetër, duhet ta njoh pavarësinë e Republikës së Kosovës

Nënkryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se koalicioni PDK-LDK i arritur pas ngërçit të krijuar pas zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit, është zgjidhja më e mirë për qytetarët e Kosovës....

29 December, 2014Lexo më shumë

Qeveria ka plan për sistemimin e ilegalëve

Asnjë nga serbët që kanë punuar në administratën ilegale në komunat veriore të Kosovës nuk do të mbetet pa punë....

29 December, 2014Lexo më shumë

Florin Krasniqi e mohon se është larguar nga Vetëvendosje!

Ish-deputeti i Vetëvendosjes, Florin Krasniqi, ka mohuar zërat se ai e ka braktisur subjektin e Albin Kurtit....

28 December, 2014Lexo më shumë

Selimi kritikon BE-në: Reagoi ashpër për dronin, hesht për eksplozivin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Rexhep Selimi, ka kujtuar dy ngjarje që kanë ndodhur brenda këtij viti, atë të lëshimit të Dronit gjatë ndeshjes Serbi – Shqipëri, dhe ngjarjen e eksplozivit që vinte nga Serbia në Kosovë dhe i cili u kap nga Policia e Kosovës....

28 December, 2014Lexo më shumë

Nikoliq: Për pavarësinë e Kosovës të vendoset me referendum

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, i cili kohëve të fundit ka paralajmëruar përgatitjen e një plani për Kosovën, ka thënë se, në fund do të duhej të vendosej me referendum nëse Serbia do të njohë apo jo pavarësinë e Kosovës....

28 December, 2014Lexo më shumë

Nikoliq: Nëse njohim Kosovën na ndjekë mallkimi i vajit të fëmijëve

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, thotë se, nuk mund ta njohin pavaërsinë e Kosovës, pasi kjo sipas tij do të ishte mallkim për ata....

28 December, 2014Lexo më shumë

Nga 2002 i kemi dhënë 3 miliardë euro, ‘Bojkoto Produktet e Serbisë’

Lëvizja Vetëvendosje i është rikthyer fushatës së saj - "Bojkoto Produktet e Serbisë". Sot aktivistët e kësaj organizate politike kanë shpërndarë fletushka, në të cilat u bëhet thirrje qytetarëve që t'i bojkotojnë këto produkte....

28 December, 2014Lexo më shumë

Thaçi për çaj në Prizren (Foto)

Zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, ka zgjedhur Prizrenin e mbuluar me borë për të kaluar këtë fundjavë. ...

28 December, 2014Lexo më shumë

Mjeku në krye të LDK-së së Prizrenit

Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prizren ka mbajtur të dielën Kuvendin VIII zgjedhor, në të cilin kryetar i ri i saj është zgjedhur Haxhi Avdyli. ...

28 December, 2014Lexo më shumë

Daci: Një pjesë e ikanakëve nga Kosova nuk duan të punojnë tokat e tyre

Nën kryesimin e akademik Nexhat Dacit, kryetar, është mbajtur mbledhje e kryesisë së LDD-së, me kryetarët e degëve. Daci në këtë mbledhje ka thënë se dëshiron të tërhiqet për t’ua lënë drejtimin e partisë njerëzve më të rinj, por kjo u refuzua kategorikisht nga të pranishmit, të cilët sikur u frikësuan të marrin përgjegjësitë për udhëheqje. ...

28 December, 2014Lexo më shumë

Dialogu u ngadalësua shkaku i zgjedhjeve në Kosovë e Serbi

Dialogun mes Kosovës dhe Serbisë gjatë vitit 2014 e përcolli një ritëm më i ngadalshëm, meqë në të dy vendet u zhvilluan zgjedhjet e përgjithshme, ku pati edhe ndërrime në formacionet qeverisëse....

28 December, 2014Lexo më shumë

Quni e quan spekulim mediatik kandidaturën e tij në Prizren

Deputeti i LDK-së, Anton Quni është përmendur si kandidat i mundshëm për kreun e Degës së LDK-së në Prizren. Por, ai e ka mohuar kandidimin e tij, duke thënë se “e tëra është një spekulim mediatik”....

28 December, 2014Lexo më shumë

Krijimi i një partie të re politike, mision i (pa)mundur

Partitë politike në Kosovë janë shpenzuar, duke mos u hapur për kuadro të reja dhe disa nga to janë tejet të inkriminuara. Disa janë në skenë tash e 25 vjet, e disa nga paslufta, por nuk i kanë përmbushur kërkesat e qytetarëve. ...

28 December, 2014Lexo më shumë

LDK e Prizrenit sot zgjedh kreun e ri të degës

Kush Lidhja Demokratike e Kosovës, subjekti më I madh opozitar në Prizren, sot (të dielën) do ta mbajë kuvendin zgjedhor të degës, që është shtyrë disa herë. ...

28 December, 2014Lexo më shumë

Florin Krasniqi largohet nga Lëvizja Vetëvendosje!?

Ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Florin Krasniqi, ka vendosur që ta braktisë këtë subjekt politik....

27 December, 2014Lexo më shumë

Muhaxheri i LDK-së: Më mirë që e kemi humbur Prishtinën

Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, ka thënë se, është mirë që LDK, e ka humbur Prishtinën, pasi kjo bënë që partia të reflektoj që të përmirësohet. ...

27 December, 2014Lexo më shumë

Jahjaga: Për koalicionin PDK-LDK, kisha mbështetjen e qeverisë amerikane

Presidentja Atifete Jahjaga ka thënë se në ndërmjetësimin e marrëveshjes së koalicionit në mes të PDK-së dhe LDK-së, jo vetëm që e kishte mbështetjen e ambasadores amerikane në Kosovë, Tracy Ann Jacobson, por edhe të gjithë administratës amerikane. ...

27 December, 2014Lexo më shumë

Kurti: Ligji për luftërat e huaja, na ndalohet të luftojmë për Preshevën…

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se partia e tij është kundër miratimit të ligjit i cili ndalon pjesëmarrjen e shtetasve të Kosovës për pjesëmarrje në luftërat e huaja, pasi ai ua ndalon atyre edhe pjesëmarrjen në luftën eventuale në Luginë të Preshevës, Shqipëri e Maqedoni. ...

27 December, 2014Lexo më shumë

Vuçiq nuk ndihet i lumtur që do të takojë Mustafën e Thaçin

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sot në konferencën e fundvitit të Qeverisë së Serbisë, ka folur edhe për dialogun me Kosovën, i cili do të rifillojë më 9 shkurt të vitit të ardhshëm. ...

27 December, 2014Lexo më shumë

Qeveria nuk do të ngutet me emërimin e zëvendësministrave

Janë bërë tri javë nga formimi i Qeverisë së re, por ende nuk janë emëruar zëvendësministrat. Zyrtarët e LDK-së thonë se kjo nuk është çështje urgjente, ngase Qeveria po funksionon normalisht....

27 December, 2014Lexo më shumë

Kuvendi nuk i përfundoi as gjysmën e punëve

Kuvendi i Kosovës vitin 2014 do ta përmbyll me dështim sa i përket përmbushjes së strategjisë legjislative. Legjislativi i vendit për vitin 2014, kishte paraparë rreth 100 projektligje për t’i proceduar dhe shqyrtuar. Por nga ky planifikim, deputetët kanë arritur që vetëm 25 ligje t’i miratojnë....

27 December, 2014Lexo më shumë

Selimi: Kosova nuk do të ketë më njohje të shpeshta

Këtë vit për Kosovën erdhën vetëm katër njohje të reja. Petrit Selimi thotë se MPJ vitin që po e lëmë pas më shumë ishte e interesuar të anëtarësohej në organizata, sesa të shtonte numrin njohjeve. Ndërsa, Afrim Hoti e quan dështim të politikës së jashtme, numrin e vogël të njohjeve. Ai tha se Kosova po përfaqësohet jashtë nga joprofesionistë....

27 December, 2014Lexo më shumë

Deputetët pushojnë edhe “pak”

Nga pushimi në pushim. Kështu do të mund të vlerësohej puna e deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Pavarësisht se për pesë muaj u paguan pa bërë asnjë ditë punë, kjo nuk do t’i pengojë ata që të shkojnë në pushim të “merituar”....

27 December, 2014Lexo më shumë

Mustafa do të sfidohet me ndryshimin e himnit dhe flamurit

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) po pretendon se gjatë mandatit të saj qeverisës do të arrijë t’i ndryshojë simbolet shtetërore....

27 December, 2014Lexo më shumë

Serbia duhet ta njohë Kosovën para anëtarësimit në BE

Serbia nuk mund të anëtarësohet në BE pa e njohur Kosovën, ka thënë ministrja e shtetit, Edita Tahiri. Sipas saj, Asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk do të ketë kompetenca ekzekutive....

27 December, 2014Lexo më shumë

Qeveria nuk tregon autorësinë e Gjykatës Speciale

Përfaqësues të institucioneve të Kosovës thonë se nuk e dinë se në çfarë baze ligjore do të funksionojë Gjykata Speciale për Kosovën....

27 December, 2014Lexo më shumë

Thaçi: Kosova kurrë më mirë nuk ka qenë

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, duke folur për valën e ikjeve nga Kosova, ka thënë se ditë më të mira do të vijnë për vendin, por edhe më mirë se sa që është sot, kurrë më parë nuk ka qenë në Kosovë. ...

26 December, 2014Lexo më shumë

Ministri Çollaku: Sulmi me eksploziv do të shkatërronte imazhin e Kosovës

Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, tha se mbrëmë është shmangur një e keqe jashtëzakonisht e madhe kur është ndaluar serbi i dyshuar për terrorizëm....

26 December, 2014Lexo më shumë

​VV: Qeveria po e ndihmon kolonizimin në veri

Lëvizja Vetëvendosje përkrah iniciativat e shqiptarëve për të rindërtuar shtëpitë e tyre të djegura në lagjen “Kroi i Vitakut” në veri të Mitrovicës....

26 December, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bow Master
  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master Japan