Politikë – Page 756 – Lajmi.net

Aktuale

FAK s’mund të ketë dy shefa

Florian Qehaja vlerëson se me ri-definimin e kompetencave të Kryeministrit, ku atij do t’i jepej e drejta të emëronte dhe shkarkonte komandantin e FAK-ut, do të sillte përzierje kompetencash. Sipas tij, për këtë çështje mund të jep mendim Kushtetuesja....

1 April, 2014Lexo më shumë

PDK e largon fotografinë e Thaçit

Fotografia gjigante e Kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hashim Thaçit, e cila ka qëndruar me vite të tëra në objektin e selisë së kësaj partie në sheshin “Nënë Tereza”, është larguar para disa ditëve nga aty....

1 April, 2014Lexo më shumë

Kryekuvendari kundër tribunalit, optimist për NISMËN

Jakup Krasniqi është kundër themelimit të një tribunali për krime lufte në Kosovë. Ai ka thënë se LDK-ja do të duhej të insistonte që në ligjin i veteranëve të hyjë edhe FARK-u. Partia NISMA për Kosovën, sipas tij, do të del e treta në zgjedhjet e ardhshme....

1 April, 2014Lexo më shumë

Ende s’ka të arrestuar për plagosjen e tre policëve

Zëdhënësi i Policisë, Baki Kelani, thotë se situata në veri është e qetë, pas incidentit që ka ndodhur të hënën në Zubin Potok, ku tre pjesëtarë të Policisë së Kosovës mbetën të plagosur. ...

1 April, 2014Lexo më shumë

Kuvendi pritet të shpërbëhet pas dy javësh

Arben Gashi nga LDK, thotë se Kuvendi i Kosovës pritet të fillojë procedurat e shpërndarjes brenda dy javësh. Ndërsa Ardian Gjinit i AAK’së, thotë se nuk ka vullnet nga partitë opozitare që vendi të shkojë në zgjedhje me rrëzim të Qeverisë. ...

1 April, 2014Lexo më shumë

Nikolic paralajmëron rezolutë për Kosovën

Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikolic, ka paralajmëruar mundësinë e miratimit edhe të një rezolute për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, dhe ka theksuar se Beogradi duhet të ketë qëndrim të qartë....

1 April, 2014Lexo më shumë

Zonat e Lira Ekonomike pritet të zbusin papunësinë

Njohësi i çështjeve ekonomike, Lekë Musa, thotë se me krijimin e zonave ekonomike, Qeveria në një mënyrë po ndërhyn në rregullimin e tregut të lirë. Ndërsa, Lulzim Demolli nga MTI, pohon se këto zona kanë për qëllim nxitjen e investimeve të huaja në vend. ...

1 April, 2014Lexo më shumë

Zeneli i befasuar, AAK ka probleme serioze

Nënkryetari i LDD-së, Lulzim Zeneli, është shprehur i befasuar me deklarimet e nënkryetarit të AAK-së, Ahmet Isufi, i cili ka thënë se AAK-ja në zgjedhjet parlamentare do të garojë e vetme e jo si koalicion AAK-LDD....

1 April, 2014Lexo më shumë

Vlora Çitaku: Për liberalizimin e vizave, fati është në Bruksel

Ministrja Vlora Çitaku thotë se Kosova ka përmbushur të gjitha detyrimet e saj karshi procesit të liberalizimit të vizave. Glauk Konjufca thotë se Qeveria ka dështuar të përmbush disa kritere....

1 April, 2014Lexo më shumë

EULEX me rol mbështetës karshi institucioneve vendore

Bajram Rexhepi thotë se mandati i ardhshëm i EUELX-it do të ketë rol mbështetës karshi institucioneve të Kosovës. Ai thotë se situata në veri dita- ditës po normalizohet....

1 April, 2014Lexo më shumë

Dënohet sulmi në veri, përpjekje për të penguar sundimin e ligjit

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka dënuar ashpër sulmin ndaj pjesëtarëve në detyrë të Policisë së Kosovës. Jahjaga ka thënë ky akt është një përpjekje për të penguar funksionimin e rendit demokratik dhe të sundimit të ligjit në Kosovë....

1 April, 2014Lexo më shumë

Panama dhe Kosova të gatshme për bashkëpunim ekonomik dhe politik

Jahjaga dhe homologu i saj Martinelli biseduan për çështjet e interesit të përbashkët të të dyja vendeve. Përfshirë zgjerimin e bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Panamasë, proceset nëpër të cilat po kalon Kosova dhe për konsolidimin ndërkombëtar të saj....

31 March, 2014Lexo më shumë

Ulëset e rezervuara sjellin imazh të mirë për Kosovën

Ambasadorja e SHBA-ve në Kosovë, Tracey Ann Jacobson, thotë se ulëset e rezervuara do të sillnin zhvillim pozitiv, kurse jo-transparenca dhe mos-plotësimi i standardeve ndërkombëtare për Tribunalin do sillnin imazh negativ për vendin, e jo lokacioni i tij....

31 March, 2014Lexo më shumë

Le t’i bëjmë kufijtë të pavlefshëm

Kosova dhe Shqipëria duhet të bashkëpunojnë në shumë aspekte. Pos kësaj, thotë Mesila Doda, atyre u duhet të jo vetëm zhvillim por edhe afrim nga ana emocionale, kulturore, ekonomike e politike....

31 March, 2014Lexo më shumë

Marinkovic: Duhet të respektohet Marrëveshja e Brukselit

Goran Marinkovic do të preferonte që strukturat ilegale të vazhdojnë së funksionuari. Por kur janë në pyetje interesat politike, Marinkovic thotë se duhet të vlejë ajo për çfarë janë pajtuar të dy Kryeministrat. ...

31 March, 2014Lexo më shumë

Partitë po bëjnë fushatë me ligjin për veteranët e UÇK-së

Miratimi i ligjit për veteranët e luftës duhet të jetë gjithëpërfshirës, thotë Rrustem Berisha. Sipas tij, me këtë ligj po bëjnë reklamë shumica e partive në prag të zgjedhje parlamentare, ndërsa sugjeron të mos neglizhojnë statusin e ish-luftëtarëve....

31 March, 2014Lexo më shumë

Paketa për drejtësi do të finalizohet në takimin e ardhshëm

Ka përfunduar pa marrëveshje takimi trepalësh në Bruksel midis Kosovës, Serbisë dhe ndërmjetësimit të BE-së. Ky takim, ka përfunduar më herët për shkak të angazhimeve të Ashton, edhe pse kishte filluar më vonë se që është parashikuar....

31 March, 2014Lexo më shumë

Serbia duhet t’i bashkohet BE-së kundër Rusisë

Maja Kocijancic bën të ditur se në takimin e sotëm në Bruksel, nuk do të diskutohet për çështjen në Ukrainë. Por, sipas saj, BE kërkon nga shtetet kandidate që t’i bashkohen qëndrimit të Brukselit lidhur me sanksionet ndaj Rusisë. ...

31 March, 2014Lexo më shumë

Tribunali nuk e shkatërron imazhin e Kosovës

Ambasadorja Tracey Ann Jacobson thotë se para se të shpërbëhet Kuvendi, duhet të vendoset për mandatin e EULEX. Ajo ka thënë se imazhin e Kosovës do të mund ta shkatërronte një proces gjyqësor jo kredibil, e jo nëse Tribunali vendoset në Kosovë apo gjetiu. ...

31 March, 2014Lexo më shumë

Asociacioni i Komunave Serbe, pas zgjedhjeve

Milovan Drecun thotë se Asociacioni i Komunave Serbe në Kosovë do të themelohet pas Zgjedhjeve Parlamentare. Sipas tij, Prishtina po ulë dinamikën e bisedimeve me Beogradin, si pasojë e këtyre zgjedhjeve. ...

31 March, 2014Lexo më shumë

Qeveria pa vizion për politikat mbrojtjes dhe të sigurisë

Programi i mbrojtjes dhe sigurisë së AAK-së parasheh që forca mbrojtëse të quhet Ushtria e Kosovës. Edhe profesori Riza Smaka mendon se forcat e armatosura duhen të quhen ushtri. Ramush Haradinaj tha se krijimi i FAK-ut erdhi si lajm zgjedhor. ...

31 March, 2014Lexo më shumë

Ligji për Veteranët të enjten në Kuvend

Ligji për Veteranët e luftës së UÇK-së do të jetë në rend dite seancën e radhës që do të zhvillohet të enjten, përkundër mosmarrëveshjeve që vazhdojnë rreth FARK-ut. ...

31 March, 2014Lexo më shumë

Të gjithë duan ndryshime, koalicionet pas zgjedhjeve

Disa subjekteve politike në Kosovë janë optimiste se do t’i fitojnë zgjedhjet parlamentare dhe do ta udhëheqin Qeverinë në të ardhmen. Për rrjedhojë, nuk priten koalicione parazgjedhore ndërmjet partive të mëdha....

31 March, 2014Lexo më shumë

Marrëveshjet mbi energjinë e telekomunikacionin s’kanë efekt ligjor

Marrëveshjet e dala nga dialogu Kosovë-Serbi kanë gjeneruar probleme në raport me Ligjin për Marrëveshjet Ndërkombëtare, madje edhe me Konventën e Vjenës për traktatet ndërkombëtare....

31 March, 2014Lexo më shumë

Nuk besojnë në premtimet e Thaçit

Haki Shatri thotë se Kryeministri mund të kënaq disa “të mjerë” duke u fotografuar me ta, por se premtimet e tij nuk mund të realizohen. 50 mijë vende punë në bujqësi as “praktikisht as politikisht” nuk mund të ndodhin, thotë Imer Rusinovci....

31 March, 2014Lexo më shumë

S’ka dialog për zgjedhjet parlamentare

Kryeministri Hashim Thaçi ndodhet në Bruksel, ku të hënën (sot) do të takohet me kryeministrin serb në largim, Ivica Dacic dhe zëvendësin e tij, përkatësisht kryeministrin në ardhje Aleksandar Vucic....

31 March, 2014Lexo më shumë

Rrezikohet marrëveshja Thaçi-Mustafa

Marrëveshja e arritur javë më parë mes liderit të PDK-së, Hashim Thaçi dhe atij të LDK-së, Isa Mustafa për të përshpejtuar kohën e mbajtjes së zgjedhjeve të reja është në rrezik....

31 March, 2014Lexo më shumë

Nexhmedin Spahiu: Shkuarja në burg e Isa Mustafës, e pashmangshme

Nexhmedin Spahiu mendon se keqpërdorimet në Komunën e Prishtinës si dhe çështja e 3 përqindëshit të fondit “Vendlindja Thërret”, janë arsye që Isa Mustafa të shkojë në burg. Ai thotë se aleatët e Kosovës nuk e duan Mustafën për Kryeministër....

31 March, 2014Lexo më shumë

Ahmet Isufi: AAK-ja hyn e vetme në zgjedhje

AAK-ja do të garojë e vetme në zgjedhje. Kështu thotë nënkryetari i kësaj partie, Ahmet Isufi, i cili thotë se koalicionet do të bëhen pas zgjedhjeve me partinë e cila ka programin më të përafërt me Aleancën....

31 March, 2014Lexo më shumë

Çollaku: Në Bruksel nuk do të bisedohet për Zgjedhjet e Kosovës

Bekim Çollaku e quan të pa pranueshme idenë e Kryeministrit të Serbisë, Ivica Dacic, që në Bruksel të bisedohet për Zgjedhjet Parlamentare të Kosovës. Sipas tij, tema kryesore e këtij raundi të bisedimeve do të jetë gjyqësori në Veri. ...

30 March, 2014Lexo më shumë

Bukoshi në vitin 1998: UÇK, e vetmja forcë vetëmborjtëse

Sa grupacione kishte UÇK gjatë luftës? Kjo është një çështje që vazhdon ti ndajë partitë politike. Për këtë edhe nuk hyri në rend të ditës ligji për Veteranët e UÇK-së. Bujar Bukoshi kishte një qëndrim për këtë në vitin 1998....

30 March, 2014Lexo më shumë

Vulin: Përkushtimi i Serbisë në bisedime mbetët i pa ndryshuar

Aleksandar Vulin vlerëson se përkushtimi i Qeverisë së re të Serbisë në dialogun e Brukselit, mbetët i pa ndryshuar. Ai pranon se pala serbe nuk mund të diktojë ecurinë dialogut. Thotë se në këtë dialog ndikojnë edhe përfaqësuesit e Prishtinës dhe Brukselit. ...

30 March, 2014Lexo më shumë

Thaçi nuk mund të thërret seancë të jashtëzakonshme

Arben Gashi nga LDK, thotë se Kryeministri Thaçi nuk mund të thërras seancë të jashtëzakonshme, pasi Ligji është në procedura kuvendore. Thekson se e përkrahin Ligjin për veteranët, por me amendamentet e propozuara nga LDK....

30 March, 2014Lexo më shumë

Ultimatumi i Thaçit për Ligjin e Veteranëve të Luftës

Kryeministri Thaçi ka thënë se Ligji për Veteranët nuk ka arsye për tu shtyrë. Ai tërheq vërejtjen se do të thërras mbledhje të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës për këtë çështje. Premtoi se Ligji për FAK do të miratohet gjatë këtij mandati....

30 March, 2014Lexo më shumë

Thaçi nuk pranon se po bën fushatë

Kryeministri Hashim Thaçi thotë se premtimet e tij, nuk janë pjesë e fushatës zgjedhore. Ai i është kundërpërgjigjur akuzave të opozitarëve. Sipas tij, premtimet janë detyrim kushtetues për një kryeministër të vendit. ...

30 March, 2014Lexo më shumë

Ministria e Integrimeve e pa aftë për ta hartuar Ligjin për Përgjime

Anëtarët e Komisioneve Parlamentare për Siguri dhe për Mbikëqyrjen e AKI’së, vlerësojnë se Ligjin për Përgjime duhet ta hartojë Ministria e Punëve të Brendshme. Mirëpo, sipas tyre Ministria e Integrimeve Evropiane nuk ka kapacitete për një gjë të tillë....

30 March, 2014Lexo më shumë

Kujtime në 69 vjetorin e Masakrës së Tivarit

Sot bëhen 69 vjet nga masakra më e madhe që u bë ndaj shqiptarëve. Me më 1 prill të vitit 1945, sipas disa shënimeve, u vranë mbi katër mijë ushtarë, kurse ne Dubrovnik, me 18 prill, nga helmimi janë vrarë 1300 shqiptarë të tjerë....

30 March, 2014Lexo më shumë

FAK në Veri brenda 8-10 vjetëve

Fatmir Xhelili nga PDK, thotë se brenda 10 vjetëve FAK mund të operojë edhe në Veri të Kosovës. Por, Rexhep Selimi nga VV, shprehet skeptik. Thotë se Serbia mund të ndërhyjë në këtë çështje, sikurse ka ndërhyrë edhe në disa punë tjera të brendshme të vendit....

30 March, 2014Lexo më shumë

Presidenti i ri sllovak pro njohjes së Kosovës

Andrej Kiska fituesi i zgjedhjeve presidenciale në Sllovaki, shprehët pro njohjes së pavarësisë së Kosovës. Ai thotë se Bratisllava duhet të sillet në raport me Kosovën, njëjtë sikurse shumica e shteteve të BE-së....

30 March, 2014Lexo më shumë

Hilmi Jashari nuk kandidon për Avokat të popullit

Hilmi Jashari vendos që të mos kandidojë për Avokat të Popullit. Sipas tij, është shkelur Ligji rregullorja për Avokatin e Popullit. Ndërsa Driton Selmanaj nga KDI thotë se Kuvendi do të duhej që edhe me një kandidat të shkojë në raundin e tretë të votimit....

29 March, 2014Lexo më shumë

PSD shkarkon Kaqusha Jasharin, punonte me metoda komuniste

Nënkryetarja e Partisë Social Demokrate e Kosovës, Kaqusha Jashari, është shkarkuar sot nga pozita që mbante në parti. Mbajtja peng e partisë dhe tendencat për të bërë puqe brenda partisë, janë dy arsyet që Kaqushës po i mbyllet dera në PSD....

29 March, 2014Lexo më shumë

Dacic: Do të diskutojmë për numrin deputetëve serbë

Ivica Dacic thotë se në takimin e së hënës në Bruksel, do të diskutohet për numrin e deputetëve serbë në Kuvendin e ardhshëm të Kosovës. Sipas tij, temë tjetër në këtë raund të dialogut do të jenë edhe gjyqësori e Asociacioni i Komunave Serbe....

29 March, 2014Lexo më shumë

Kushtet e komunitetit serb për Ligjin e Zgjedhjeve

Nenad Rashiq thotë se në Projektligjin për Zgjedhjet ka paqartësi. Sipas tij, njëra prej tyre është definimi i problemit për llojin dokumentacionit me të cilët do të votojnë serbët. Mendon se duhet të futen disa amendamentet të propozuara nga komuniteti serb....

29 March, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bike Rivals
  • Play Bubble Trouble
  • Play iStunt 2