Politikë – Page 725 – Lajmi.net

Aktuale

Nitaj bëhet zëdhënës i AAK-së

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë mbledhjes së parë konstituive të Kryesisë së re e ka zgjedhur Muharrem Nitajn drejtor të Departamentit për Marrëdhënie me Publikun i cili njëkohësisht është edhe zëdhënës i partisë....

22 July, 2015Lexo më shumë

Ramush Haradinaj: Mediat serbe po dezinformojnë, s’jemi të përfshirë në ngjarjet e Kumanovës

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar ndaj shkrimeve të medieve serbe të cilat kanë theksuar se Ramush Haradinaj është i përfshirë në ngjarjet e fundit në Maqedoni....

22 July, 2015Lexo më shumë

Demaku konfirmon qëndrimin kundër Speciales

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Fadil Demaku ka ripërsëritur se nuk do të votojë pro themelimit të Gjykatës Speciale....

22 July, 2015Lexo më shumë

Policia kërkon Xhelal Sveçlën, VV thotë se ai gjendet në zyrë

Dje Policia e Kosovës me urdhër të Gjykatës Themelore në Prishtinë ka arrestuar 11 aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje për dëmtim të pronave të EULEX-it. Mes të kërkuarve është edhe Drejtori i Inspeksionit, në komunën e Prishtinës Xhelal Sveçla....

22 July, 2015Lexo më shumë

PDK do të dilte e para, sikur zgjedhjet të mbaheshin pas një jave

Nëse zgjedhjet do të mbaheshin pas një jave, nuk do të kishte shumë ndryshime krahasuar me rezultatin e zgjedhjeve të fundit të mbajtura një vit më parë....

22 July, 2015Lexo më shumë

Jabllanoviq: FAK-un nuk do ta votojmë edhe nëse na jepet Asociacioni

Lista Serbe bënë të ditur se nuk do ta votojë shndërrimin e FSK në Forca të Armatosura të Kosovës (FAK) as në këmbim të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. ...

22 July, 2015Lexo më shumë

Analistët: Pak shpresë për AAK-në, ajo edhe mund të shuhet

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, sipas analistëve politikë, duhet të bëhet pjesë e qeverisjes sa më shpejtë që të jetë e mundur, ose ajo mund të shuhet. Por, për ta arritur këtë, ata vlerësojnë se ajo duhet të dal partia e tretë në vend, gjë të cilën nuk është e lehtë që ta arrijë. ...

22 July, 2015Lexo më shumë

Konjufca: S’ka “herë të dytë” për Specialen, përmbyset rendi kushtetues

Shefi i Grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka deklaruar se nuk ka dhe nuk duhet të ketë ‘herë të dytë’ për Gjykatën Speciale në Kuvend....

22 July, 2015Lexo më shumë

Shqiptari demanton Vuçiqin për miqësinë në shërbim ushtarak (VIDEO)

Diçka që tha Aleksandar Vuçiq gjatë vizitës që ia bëri Preshevës nuk po del të jetë e vërtetë. Kryeministri serb tha se ka miq shqiptarë e edhe e përmendi Fuat Pallaskan nga Gjakova. Por ky i fundit demantoi Vuçiqin....

21 July, 2015Lexo më shumë

Thaçi takohet nesër me deputetët e PDK-së për Specialen

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, zëvendëskryeministri i parë Hashim Thaçi, i ka thirrur për nesër në orën 10:00 deputetët e partisë së tij për të diskutuar rreth themelimit të Gjykatës Speciale....

21 July, 2015Lexo më shumë

Reagon VV pas arrestimit të Sveçlës

Pas urdhëresës së Gjykatës Themelore të Prishtinës për të arrestuar drejtorin e Inspeksionit Xhelal Sveçla, ka reaguar Lëvizja Vetëvendosje, e cila konsideron se sa herë që në Kosovë ka procese të dëmshme për shtetin, atëherë arrestohen aktivistë të VV-së....

21 July, 2015Lexo më shumë

McAllister: Anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE, varet nga raportet Kosovë-Serbi

Raportuesi për Serbinë në Parlamentin Europian, David McAllister, ka vlerësuar se ka ardhur koha që të hapen kapitujt në negociatat për anëtarësimin e Serbisë në BE....

21 July, 2015Lexo më shumë

Tensione në mes të Greqisë dhe Serbisë, shkaktar Kosova

Duket se vizita e ministrit të Jashtëm grek në Prishtinë dhe deklaratat që ka bërë në konferencën për shtyp me shefin e diplomacisë kosovare, Hashim Thaçin, po vazhdojnë të krijojnë tensione të vazhdueshme në mes Beogradit dhe Athinës. ...

21 July, 2015Lexo më shumë

AAK zgjedh kryesinë, Ardian Gjini nënkryetar i parë

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në kuvendin e shtatë zgjedhor të saj ka zgjedhur kryesinë e re me 76 vota për, 6 kundër dhe 1 abstenim....

20 July, 2015Lexo më shumë

AAK kërkon zgjedhje të parakohshme

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, pas zgjedhjes së kryesisë së re të partisë së tij ka folur edhe për nevojën që vendi të shkoj në zgjedhje të parakohshme. ...

20 July, 2015Lexo më shumë

Me çdo kusht në BE

Kryeministri Edi Rama, në intervistë për programin @agorarai të Rai3, ka rishprehur objektivin e Shqipërisë për anëtarësimin në BE....

20 July, 2015Lexo më shumë

Baronesha Anelay sot në Kosovë

Ministrja e Shtetit në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar dhe Përfaqësuesja Speciale e Kryeministrit për Parandalimin e Dhunës Seksuale në Konflikt, Baronesha Joyce Anelay do të vizitoj sot Kosovën....

20 July, 2015Lexo më shumë

Janjiq: Greqia do ta njohë Kosovën në vjeshtë, si shpërblim ndaj ndihmës amerikane

Greqia, përmes Kosovës, po i kthen borxhin Amerikës për përkrahjen që e ka marr gjatë javëve të fundit gjatë përplasjes me Gjermaninë. ...

18 July, 2015Lexo më shumë

“Financial Times”: Arti i ndërtesave qeveritare në Shqipëri (Video)

"Kryeministri i Shqipërisë mban shkumësa me ngjyra në zyrën e tij e dikur këmbëngulte në lyerjen e godinave me bojra të ndezura. Peter Aspden takon një lider të skllavëruar prej pushtetit të artit". Me këto dy fjali, "Financial Times" bën hyrjen e një artikulli të gjatë të fokusuar tek kreu i ekzekutivit shqiptar, por në një dritë krejt ndryshe....

18 July, 2015Lexo më shumë

Çollaku: Drita e gjelbër për Liberalizim të Vizave, gjatë këtij viti

Kosova ende nuk merr dritën e gjelbër për liberalizimin e vizave, edhe pse tani e tre vite ka nisur dialogun për këtë çështje me Bashkimin Evropian. Për anëtarin e Komisionit për integrime Evropiane, Ilir Dedën, kjo zvarritje e liberalizimit të vizave po bëhet për shkak të mosgatishmërisë së BE-së për t’u mundësuar qytetarëve të Kosovës të lëvizin lirshëm....

18 July, 2015Lexo më shumë

Ahmeti për Lirak Çelaj: Kuptoje se shantazhet e kërcënimet nuk na frikësojnë

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë për zëvendësministrin e Drejtësisë, Lirak Çelaj, se ai duhet ta kuptojë që shantazhet e kërcënimet nuk e frikësojnë....

18 July, 2015Lexo më shumë

Gjuriq thotë se aplikimi i Kosovës për UNESCO, paraqet cinizëm politik

Qeveria e Serbisë dhe diplomacia serbe nuk e pranon idenë se Kosova të jetë anëtare e UNESCO-s dhe do të luftojë kundër kësaj, ka thënë drejtori i Zyrës për Kosovën në Republikën e Serbisë, Marko Gjuriq....

18 July, 2015Lexo më shumë

Po harrohet çështja e të pagjeturve

Të pagjeturit në Kosovë kanë mbetur kategoria më e margjinalizuar e shoqërisë. Ata nuk u bëjnë përshtypje as vendorëve e as ndërkombëtarëve, ka vlerësuar Bajram Çerkinaj, kryetar i Këshillit Koordinues i Asociacionit për të Pagjeturit të Kosovës, gjatë një takimi me familjarë e të pagjeturve....

18 July, 2015Lexo më shumë

Gjermani: Duhet të merr fund numri i azilkërkuesve nga Kosova e Shqipëria

Gjermania këtë vit është ballafaquar me praninë e azilkërkuesve, sidomos nga Kosova e Shqipëria, por edhe Serbia, Maqedonia e Bosnja e Hercegovina....

18 July, 2015Lexo më shumë

Serbia nuk po e zbaton as marrëveshjen e diplomave

Qeveria e Serbisë, siç nuk ka zbatuar shumicën e marrëveshjeve të arritura në Bruksel, nuk ka zbatuar as Marrëveshjen për Diploma....

18 July, 2015Lexo më shumë

Serbia nuk mund ta ndalojë anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Serbia do ta ketë të vështirë ta ndalojë anëtarësimin e Kosovës në agjencinë e OKB-së për arsim, shkencë dhe kulturë UNESCO, pasi që forma e votimin është e pafavorshme për Beogradin, shkruan e përditshmja serbe Danas. ...

18 July, 2015Lexo më shumë

Përveç Demakut, Musliut e Hasanit, deputetët tjerë do ta votojnë Specialen!

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci është i sigurt se deputetët do të reflektojnë dhe do të mbështesin themelimin e Gjykatës Speciale....

18 July, 2015Lexo më shumë

Ja pse Lutfi Haziri shkoi në SHBA!

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, me ftesë zyrtare të “Sister Cities International” ka udhëtuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës....

17 July, 2015Lexo më shumë

Vetëvendosje dhe Srpska po e bllokojnë kryeqytetin

Dega e PDK-së në Prishtinë, përmes një kumtese për medie thotë se është duke përcjellë zhvillimet e fundit në kryeqytet....

17 July, 2015Lexo më shumë

Vuçiq nuk do ta pengojë referendumin në Republika Srpska

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka kërkuar nga kryetari i Republika Srpskes (RS), Milorad Dodik që ta mendoj edhe njëherë idenë për të organizuar referendum....

17 July, 2015Lexo më shumë

Kotzias: Hapa të rëndësishëm për Kosovën, çështja çame nuk ekziston

Ministri i Jashtëm i Greqisë i cili ka vizituar gjatë javës Kosovën në një intervistë për Vizion Plus ka thënë se vendi i tij ka ndërmarrë hapa të rëndësishëm për Kosovën, pavarësisht se shteti grek nuk e ka ndryshuar qëndrimin ndaj njohjes së pavarësisë....

17 July, 2015Lexo më shumë

Çelaj paralajmëron padi ndaj Ahmetit

Zv.Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Lirak Çelaj i kontaktuar nga Indeksonline, ka reaguar ndaj deklaratës së kryetari të Prishtinës Shpend Ahmeti, që ka thënë se Çelaj ka pasur gisht në ndërrim të gjykatësit të lëndës që sipas Ahmetit i ka pamundësuar kësaj gjykate marrjen e një vendimin në favor të Komunës....

16 July, 2015Lexo më shumë

Konjufca: Rama duhet të ketë ardhur për Specialen

Glauk Konjufca, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin e Kosovës, i ftuar në emisionin Info Magazine në Klan Kosova, ka thënë se vizita e paparalajmëruar Edi Ramës në Kosovë kishte për qëllim bisedat për themelimin e Gjykatës Speciale....

16 July, 2015Lexo më shumë

Cooper: Serbia nuk detyrohet ta njohë Kosovë, por të dialogojë

Ish-ndërmjetësuesi në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, Robert Cooper, beson se kuptimi i dialogut dhe rezultatet e saj nuk nënkuptojnë se Beogradi duhet ta njeh Kosovën në mënyrë që Serbia të bëhet anëtare e BE-së, por duhet gjetur mënyra për të bashkëpunuar....

16 July, 2015Lexo më shumë

Hoti i kënaqur me votimin në Kuvend

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, i ka falënderuar deputetët e Kuvendit të Kosovës, të cilët votuan rishikimin e Buxhetit të Kosovës....

16 July, 2015Lexo më shumë

Zyra e Kryeministrit tregon qëllimin e vizitës së Ramës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama....

16 July, 2015Lexo më shumë

Baronesha Joyce Anelay viziton Kosovën

Ministrja e Shtetit në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar dhe Përfaqësuesja Speciale e Kryeministrit për Parandalimin e Dhunës Seksuale në Konflikt, Baronesha Anelay do ta vizitojë Kosovën më datën 20 deri më 22 korrik, njofton ambasada britanike në Kosovës. ...

16 July, 2015Lexo më shumë

Deputetja Albulena Haxhiu e quan maskara Sabri Hamitin

Deputetja e Vetëvendosjes Albulena Haxhiu në një konferencë të jashtëzakonshme e ka quajtur maskara kryesuesin e seancës Sabri Hamitin për gjuhën e përdorur ndaj saj....

16 July, 2015Lexo më shumë

Pas takimit, Mustafa e Rama drekojnë së bashku

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tashmë ka përfunduar takimet me homologun e tij nga Prishtina, Isa Mustafa dhe zëvendësin e tij, Hashim Thaçi....

16 July, 2015Lexo më shumë

Ja si e komentuan mediat serbe deklaratën e Mustafës se Presheva është Serbi

Vizita e djeshme e Kryeministrit serb Aleksadar Vuçiq ka pasur një jehonë të madhe në mediat serbe më shumë se ato shqiptare. ...

16 July, 2015Lexo më shumë

Thaçi e Kurteshi debat të nxehtë për njohje e universitete

Seanca e Kuvendit ka vazhduar me një debat në mes ministrit të punëve të jashtme, Hashim Thaçit dhe deputetit të Vetëvendosjes, Ismail Kurteshi. Ky i fundit tha se prej kur Thaçi është ministër i Jashtëm vetëm një shtet që e fut në një banesë ka njohur Kosovën. Kurse, ministri Thaçi paralajmëroi se do të ketë njohje të reja....

16 July, 2015Lexo më shumë

Konjufca: Nuk mund t’i falen njësojë borxhet bizneseve dhe qytetarëve që kanë halle

Për faljen e borxheve, Glauk Konjufca nga Vetëvendosje, gjatë seancës plenare që po mbahet sot në Kuvend, ka thënë se ky ligj nuk është formuluar në mënyrë të drejtë dhe, se sipas tij, ka probleme për implementim....

16 July, 2015Lexo më shumë

PDK bind pesë deputetë për Specialen?(Video)

Partia Demokratike i ka marrë seriozisht kërkesat për krijimin e Gjykatës Speciale. Për t’i siguruar votat në Kuvend, po angazhohet kryetari i Grupit Parlamentar të kësaj partie, Adem Grabovci....

15 July, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Supercar Showdown
  • Play Stealth Sniper
  • Play Urban Basketball