Politikë – Page 725 – Lajmi.net

Aktuale

Reforma duhet patjetër

Ambasadorët e Francës dhe Gjermanisë thonë se nuk ka zgjedhje parlamentare pa reformë zgjedhore. Daviet dhe Blomeyer, po ashtu, tërheqin vërejtjen se manipulimet në zgjedhjet e së dielës nuk do të lejohen. Thonë se Europa do të mbajë shënim....

30 October, 2013Lexo më shumë

Çrrënjoseni krimin e korrupsionin

Eurodeputeti Eduard Kukan vlerëson zhvillimet pozitive në Kosovë, por këtrkon që krimi duhet të çrrënjoset dhe lufta kundër korrupsionit duhet të vazhdojë. Thotë se dështimi i shpeshtë i seancave në Kuvendin e Kosovës është brengosës....

30 October, 2013Lexo më shumë

Vjen nota verbale e njohjes nga Libia

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, përmes Ambasadës së Kosovës në Tiranë, ka pranuar notën verbale të njohjes së Republikës së Kosovës nga shteti i Libisë....

30 October, 2013Lexo më shumë

Takimet e Presidentes

Presidentja Atifete Jahjaga deklaroi gjatë takimeve që zhvilloi në Forumin e 9’të Botëror Ekonomik Islamik se Kosova është shembull i fqinjësisë së mirë në rajon dhe promotor i paqes dhe stabilitetit. ...

30 October, 2013Lexo më shumë

Paradoksi Serb

Analisti nga Beogradi Dusan Janjic thotë se është shumë vonë që të shtypet sërish materiali zgjedhor, siç po kërkon Lista Serbe. Ai pret që pjesëmarrja e serbëve në zgjedhje të jetë më e madhe në Veri sesa në Jug të Kosovës. ...

30 October, 2013Lexo më shumë

Synimi europian i Kosovës

Ministri Enver Hoxhaj takoi sot Ambasadorin britanik Ian Cliff. Biseduan për agjendën europiane të Kosovës dhe premtuar fuqizim të marrëdhënieve bilaterale....

30 October, 2013Lexo më shumë

Për pjesëmarrje

Qytetarët serbë që jetojnë në veri të Kosovës thonë se do të marrin pjesë në zgjedhjet e 3 nëntorit. Por, ata nuk duan të identifikohen me emra e mbiemra. Shqiptarët duken më të vendosur se kurrë....

30 October, 2013Lexo më shumë

Raportoni keqpërdorimet

Ambasadorja Jacobson bën thirrje që të raportohen keqpërdorimet në zgjedhje e ndërsa Kryeparlamentari Krasniqi thotë se ligji duhet të mbrojë edhe njerëzit e dobët....

30 October, 2013Lexo më shumë

Po bashkëpunojmë me të gjithë

Zëdhënësi i OSBE’së, Nikola Gaon, u përgjigjet akuzave të KQZ’së për mosraportim rreth përgatitjes së zgjedhjeve në komunat veriore të Kosovës. Ai thotë se OSBE po bashkëpunon me të gjithë. Dhe tregon për lajmi.net se çka ka bërë ky Mision....

30 October, 2013Lexo më shumë

Vulin paralajmëron ardhjen

Aleksandar Vulin thotë se do të vijë të premten në Kosovë. Por, raportohet se ai nuk ka marrë ende leje për këtë. Sipas Vulin, nëse serbët nuk dalin në zgjedhje, atëherë Mitrovica e Veriut do të drejtohet nga shqiptarët....

30 October, 2013Lexo më shumë

Në Bruksel për zgjedhjet

Delegacionet e Prishtinës dhe Beogradit takohen sot në Bruksel, edhe një herë, për të diskutuar lidhur me procesin zgjedhor të zgjedhjeve lokale....

30 October, 2013Lexo më shumë

Edhe Prishtina është spiunuar

Afera spiunuese e përmasave globale ka marrë një kthesë të re. Në një hartë të botuar nga Der Spiegel, paraqiten qytetet ku kanë ekzistuar baza spiunuese të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare të Amerikës. Aty është edhe Prishtina....

30 October, 2013Lexo më shumë

PZAP refuzon ankesat e LDK’së

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka hedhur poshtë dy ankesat e LDK’së ndaj premtimeve milionëshe të Kryeministrit Hashim Thaçi gjatë fushatës zgjedhore. Në vendimet e PZAP'së, të siguruara nga lajmi.net, thuhet se ankesat janë të pabazuara....

29 October, 2013Lexo më shumë

Votoni gratë

Lobi Rajonal i Grave të Europës Juglindore fton qytetarët që të votojnë për kandidatet gra në këto zgjedhje, sepse ato kanë potencial për të qeverisur në nivelin komunal....

29 October, 2013Lexo më shumë

S’ka fotografim të votës

KQZ vendos kundër fotografimit të votës në ditën e zgjedhjeve. Kjo ishte kërkesë e anëtarit të LDK’së, Florian Dushi, e cila u mbështet edhe nga anëtarët tjerë të Komisionit. Zbulimi i votës përbën vepër penale. E zbulove, shkove në burg....

29 October, 2013Lexo më shumë

OSBE nuk po raporton

OSBE nuk është duke i raportuar fare KQZ'së për punën rreth pjesës veriore dhe votuesve jashtë vendit. Kjo po e shqetëson KQZ'në. Valdete Daka thotë se do të ankohet. Anëtarët e KQZ'së mendojnë se ky është një proces i manipuluar....

29 October, 2013Lexo më shumë

Rëndësia e Zgjedhjeve

Në raportin e radhës për Kosovën, Ban Ki-Moon flet për rëndësinë e zgjedhjeve lokale dhe situatën e sigurisë në Kosovë, sidomos në pjesën veriore të vendit. Po ashtu, porosit që të vazhdohet me implementimin e marrëveshjes së Brukselit....

29 October, 2013Lexo më shumë

Lajm i mrekullueshëm

Mimoza Kusari- Lila i gëzohet raportit të Bankës Botërore. Ajo është zgjuar sot herët për t’u dhënë lajmin fansave të saj në Facebook....

29 October, 2013Lexo më shumë

Ngritja e Kosovës në biznes

Në të bërit biznes, Kosova ka kaluar shtetet e rajonit, Shqipërinë e Serbinë, të cilat janë radhitur në vendin 90 dhe 93, duke shënuar rënie në krahasim me vitin e kaluar, por edhe Kroacinë, e cila është në vendin 89....

29 October, 2013Lexo më shumë

Rrëfimi për incidentin në Skënderaj

Policia thotë se Gani Geci dyshohet ta ketë sulmuar fizikisht Deputetin Azem Syla. Versionet të ndryshme për ngjarjen në Skënderaj janë dhënë gjatë ditës nga Gani Geci dhe Gani Koci....

28 October, 2013Lexo më shumë

Geci i dyshuar për sulmin fizik ndaj Sylës

Policia e Kosovës thotë se rreth orës 13:55 ka pranuar një informacion se në rrugën “Ahmet Delija” të Skenderajt, ka ndodhur një rrahje në progres. Sipas informacioneve të para policore dyshohet se është sulmuar fizikisht Deputeti i PDK’së Azem Syla....

28 October, 2013Lexo më shumë

Fillimi i Rrugës Europiane

Në takimin e parë mes Kosovës dhe Komisionit Europian është negociuar për titujt IV, V e VI, ndërsa titujt tjerë të MSA’së diskutohen më 27 nëntor. Kryenegociatori Joost Korte tha se hapja e negociatave shënon fazën e re në marrëdhëniet e Kosovës me BE'në. ...

28 October, 2013Lexo më shumë

Rruga për BE

Delegacionet e BE'së dhe të Kosovës kanë filluar negociatat për MSA. Kryeministri Hashim Thaçi thotë se po hapet një kapitull i pakthyeshëm drejt integrimit. Joost Korten thotë se Kosova është në rrugë drejt BE'së, por ka punë me plotësimin e kritereve....

28 October, 2013Lexo më shumë

Versioni i Gani Gecit

Gani Geci thotë për lajmi.net se ai nuk ka gjuajtur me armë në drejtim të Azem Sylës. Sipas tij, nuk ka pasur as shkëmbim zjarri e as të shtëna nga ana e tij apo bashkëpunëtorëve të tij. ...

28 October, 2013Lexo më shumë

‘U sulmuam befasisht’

Gani Koci, i cili e shoqëronte Azem Sylën në çastin kur është shtënë me armë zjarri në drejtim të tij sot në Skënderaj, thotë për lajmi.net se ata u sulmuan befasisht nga Gani Geci derisa ishin rrugës. Mohon të ketë pasur konflikt verbal paraprakisht....

28 October, 2013Lexo më shumë

Reformat e domosdoshme

Ambasadori i Gjermanisë tha sot se Kosova e ka mbështetjen e BE’së dhe të shteti të tij për integrimet europiane. Ai vuri theksin në reformat që duhet t’i bëjë shteti i Kosovës. Ai tha se konflikti i pazgjidhur me Serbinë mund të jetë pengesë....

28 October, 2013Lexo më shumë

Sot, Europa

Kosova do t’i fillojë sot negociatat me BE’në për MSA. Përfaqësues të institucioneve të Kosovës e cilësojnë këtë si një ditë historike për vendin....

28 October, 2013Lexo më shumë

Përpjekja e fundit

Të mërkurën, delegacionet e Kosovës dhe Serbisë takohen në Bruksel për herë të fundit para zgjedhjeve lokale. Serbia pret që Vucic dhe Vulin të lejohen të vijnë në Kosovë më 31 tetor....

28 October, 2013Lexo më shumë

Procesi i Stabilizimit

Shteti i Kosovës, të hënën, nis zyrtarisht negociatat për Marrëveshjen e Stabilizim–Asociimit, që shënon hapin më të rëndësishëm për vendin në procesin e integrimeve europiane. Kërkohet një herë stabilizimi i shtetit, pastaj integrimi i tij në BE. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Qartëson Davutoglu

Ahmet Davutoglu ka thënë se deklaratat e kryeministrit turk janë keqinterpretuar. Sipas tij, Turqia është interesuar që të ketë marrëdhënie të barabarta me të gjitha shtetet e Ballkanit....

27 October, 2013Lexo më shumë

Nuk e heqim logon e Kosovës

Valdete Daka mohon kategorikisht çdo mundësi që të largohet logoja e Republikës së Kosovës nga materiali zgjedhor për procesin elektoral që të do të zhvillohet javën e ardhshme. Ajo thotë se nuk më s'do të ketë asnjë kompromis sa i përket materialit zgjedhor. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Alma LDKama

Alma Lama kalon në radhët e LDK'së. Në një komunikatë të lëshuar nga LDK, bëhet e ditur se deputetja Lama që nga sot do të jap kontributin e saj në radhët e Grupit Parlamentar të LDK'së në Kuvendin e Kosovës. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Pantic kërcënon me bojkot

Krstimir Pantic kërcënon me mospjesëmarrje në zgjedhjet lokale në rast se nuk largohen logot e Republikës së Kosovës nga materiali zgjedhor. Ai thotë se Prishtina me këto veprime po shkel marrëveshjet e arritura në Bruksel....

27 October, 2013Lexo më shumë

Avancohen raportet me Ishujt Marshall

Kosova vendosi marrëdhënie doplomatike me Ishujt Marshall. Ceremonia e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike është zhvilluar në Tokio....

27 October, 2013Lexo më shumë

Vulin vendos për Ministrat e Kosovës

Tre ministra kosovarë kanë bërë kërkesë për të vizituar Preshevën. Zyrtari i Qeverisë së Serbisë, Zoran Stankovic, thotë se është përgjegjësi e Aleksandar Vulit që të vendosë nëse organet shtetërore serbe do ta lejojnë këtë vizitë....

27 October, 2013Lexo më shumë

Bojkoti është mision i pamundur

Analisti Dusan Janjic thotë për lajmi.net se partitë nacionaliste serbe po e mbështesin fushatën për bojkot të zgjedhjeve në Kosovë. Por, sipas tij, kjo nuk do të ketë sukses. Animin e Qeverisë së Serbisë për \"Listën Serbe\" e quan precedent për tërë botën....

26 October, 2013Lexo më shumë

PTK’ja duhet të privatizohet

Safet Gërxhaliu thotë se privatizimi i PTK’së duhet të bëhet sa më shpejt, sepse do të jetë test për kompanitë gjermane që duan të investojnë në Kosovë....

26 October, 2013Lexo më shumë

Gabimi i rëndë, i pafalshëm

Arsim Bajrami thotë se Kosova nuk guxon të shkojë në zgjedhje parlamentare pa reformë zgjedhore. Mungesa e reformës, sipas tij, do të rrezikonte procesin e integrimit dhe marrëdhëniet me shtetet aleate. Thotë se ky do të ishte gabim i rëndë dhe i pafalshëm....

26 October, 2013Lexo më shumë

Monitoron zgjedhjet

Zyrtarë të Institucionit të Avokatit të Popullit janë certifikuar si monitorues nga KQZ. Ditën e zgjedhjeve do të jenë pjesë e ekipeve lëvizëse që do të monitorojnë procesin zgjedhor nëpër qendrat e vendvotimeve....

26 October, 2013Lexo më shumë

Hidhërimi serb s’ka fund

Deklaratat e Erdogan kanë shtyrë Tomislav Nikolicin ta ngrijë pjesëmarrjen në një samit trepalësh Serbi- Bosnje e Hercegovinë-Turqi. Der në një kërkim falje që Nikolic pret t’i vijë nga Ankaraja....

26 October, 2013Lexo më shumë

Pak serbë do të dalin në zgjedhje

Johanna Deimel thotë se serbët në Veri frikësohen të ndahen nga sistemi serb, prandaj nuk pret pjesëmarrje të lartë të tyre në zgjedhjet lokale të 3 nëntorit....

26 October, 2013Lexo më shumë

Përshëndetemi me Kosovë

Vojislav Kostunica ka pohuar se me mbështetjen e zgjedhjeve në Kosovë “pushteti heq dorë nga një pjesë e shtetit”. Ai ka ftuar serbët e Kosovës të mos dalin në zgjedhje. ...

26 October, 2013Lexo më shumë

Nuk ka angazhim

Drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit, Hasan Preteni, thotë se menjëherë pas publikimit të Raportit të Progresit është dashur të mblidhej Këshillit Kombëtar Kundër Korrupsionit. ...

26 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Supercar Showdown
  • Play Urban Basketball