Politikë – Page 694 – Lajmi.net

Aktuale

Jahjaga pritet t’i takojë sot liderët e partive për caktimin e datës së zgjedhjeve

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga pritet që sot t’i mbledhë liderët e partive politike për t’u konsultuar për caktimin e datës së zgjedhjeve, thonë burime të lajmi.net në Presidencë....

7 May, 2014Lexo më shumë

Shpërndahet Kuvendi, shpëton qeveria

Deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës kanë mbështetur mocionin e kërkuar nga 55 deputetë për shpërbërjen e parlamentit. Për shpërndarjen e Kuvendit, duheshin 80 vota. Pas një debati të ashpër ndërmjet shefave të grupeve parlamentare, nëse duhet të rrëzohet qeveria apo të shpërbëhet Kuvendi, ka ndodhur kjo e dyta, me 90 vota pro, katër kundër dhe tre abstenime, duke iu hapur kështu rrugën zgjedhjeve të parakohshme....

7 May, 2014Lexo më shumë

Mocioni i AAK-së – “i pavlefshëm”

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi ka përjashtuar mundësinë që sot në rend dite të hyjë mocioni për shkarkimin e Qeverisë, të iniciuar nga AAK-ja, e të përkrahur edhe nga Vetëvendosje....

7 May, 2014Lexo më shumë

Limaj pro shpërndarjes sa më shpejtë të Kuvendit

Lideri i NISMA-s, deputeti Fatmir Limaj, është shprehur pro shpërndarjes së kuvendit, dhe ka kërkuar që mos të vonohet ky vendim, por të votohet sa më parë. ...

7 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi falënderon AAK-në dhe LDK-në për konstruktivitet

Kryeministri Hashim Thaçi, ka kërkuar sot nga deputetët që të votojnë pro mocionit për shpërbërjen e Kuvendit. Ai nuk ka lënë pa falënderuar edhe disa nga liderët opozitar për përkrahjen që i kanë bërë në krijimin e këtij mocioni....

7 May, 2014Lexo më shumë

Kurti fton opozitën, hajdeni ta rrëzojmë qeverinë, e kemi rastin

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, i cili është shprehur kundër shpërndarjes së kuvendit, ka ftuar partitë opozitare, që ta rrëzojnë qeverinë. ...

7 May, 2014Lexo më shumë

Deputeti Afrim Kasolli braktisë Lëvizjen Vetëvendosje!

Kur kësaj legjislature i kanë mbetur vetëm edhe pak minuta për të përfunduar mandatin e saj, një deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, ka braktisur këtë parti. ...

7 May, 2014Lexo më shumë

VV dhe LDK akuzojnë njëra tjetrën për flirtim me PDK-në

Në Seancën e Jashtëzakonshme për të votuar shpërbërjen e Kuvendit, partitë opozitare rishfaqën mos-koordinim në qëndrimet e tyre për rrëzimin e qeverisë aktuale. ...

7 May, 2014Lexo më shumë

Kryesia e Kuvendit merr vendim, seanca e shpërndarjes sot në ora 12:00

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, para pak çastesh ka vendosur që ta fus në rend dite shpërndarjen e Kuvendit. Mbledhja do të fillojë sot në ora 12:00. ...

7 May, 2014Lexo më shumë

Jahjaga: E gatshme të shpall datën e zgjedhjeve

Presidentja Atifete Jahjaga ka pritur sot tre liderët e partive politike, Hashim Thaçin, Isa Mustafën dhe Behgjet Pacollin. Kanë munguar përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje, e aty po ashtu nuk ka qenë as lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj....

7 May, 2014Lexo më shumë

Në zgjedhje do të shkohet me ligjin e vjetër

Sot pritet të shpërndahet Kuvendi dhe zgjedhjet e parakohshme të organizohen pjesën e parë të qershorit. Në këto zgjedhje do të shkohet me ligjin e vjetër zgjedhor, ka bërë të ditur për Lajmi.net, deputeti i PDK-së, Halit Krasniqi, anëtar i Komisionit për Legjislacionin, në Kuvendin e Kosovës. ...

7 May, 2014Lexo më shumë

Pakicat me PDK-në, pro shpërbërjes së Kuvendit

Sipas burimeve të lajmi.net, të mërkurën në mëngjes, liderët e partive nga radhët e pakicave; asaj serbe, SLS; turke KDTP dhe boshnjake Vakat, në takim me kryeministri Hashim Thaçi, kanë premtuar se do të votojnë për shpërbërjen e parlamentit. ...

7 May, 2014Lexo më shumë

Pacolli: Nuk votojmë pro shpërndarjes së Kuvendit

Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli ka bërë të ditur se deputetët e partisë së tij, nuk do të votojnë pro shpërndarjes së Kuvendit, kur këtë po e ndajnë vetëm edhe pak orë. ...

7 May, 2014Lexo më shumë

Liderët te presidentja, nuk shkon Haradinaj

Sapo ka filluar takimi i liderëve partiakë me presidenten Atifete Jahjaga, në përpjekje për të siguruar votat e nevojshme për shpërbërjen e Kuvendit. Sipas burimeve të lajmi.net, lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj nuk ka shkuar në Presidencë, ndërkohë që disa parti nga radhët e minoriteteve i kanë premtuar votën kryeministrit për shpërbërjen e Kuvendit....

7 May, 2014Lexo më shumë

Surdulli dyshon te Thaçi, ndërhyri që të lirojë Sinanin

Shaip Surdulli thotë se dyshon se ka pasur ndërhyrje të kryeministrit Hashim Thaçi në rastin e Begzad Sinanit, pasi ai qe shpallur i pafajshëm për keqpërdorim të 180 mijë eurove vetëm pak kohë para balotazhit të zgjedhjeve lokale të 2013. E për thirrjen e vet në Gjykatë, Surdulli thotë se aktakuzën e ka pasur që dy javë, porse thirrjen e ka marrë me vonesë....

7 May, 2014Lexo më shumë

Beqaj: Kuvendi ka përçuar një imazh të keq

Kuvendi i Kosovës pritet që të shpërndahet sot në orën 12.00. Analisti Behlul Beqaj thotë se me përjashtim të disa deputetëve kjo legjislaturë ka përçuar imazh të keq të një laboratori eksperimental politik. Ai ka vlerësuar se dështimi për mosbotimin e FAK-ut, nuk janë fajtor vetëm deputetët por edhe politika e vet kryeministrit Hashim Thaçi....

7 May, 2014Lexo më shumë

Kosova me plan B për FAK-un

Pasi nuk u arrit që të votoheshin amendamentet kushtetuese për të themeluar FAK-un, kjo gjë mund të ndodhë duke bërë avancime kushtetuese në ligjin e FSK-së, por se emri i saj nuk mund të ndrohet. Kështu, nuk do të kërkoheshin 2/3 e votës së shumicës por dhe të deptuetëve minoritar. Ministri Agim Çeku thotë se Kosova ka plan B dhe se FAK-ut do të ja gjejë çarenë....

7 May, 2014Lexo më shumë

Vllahiu: Pyetni liderët politikë pse s’u ftua Vetëvendosje, jo Jahjagën

Këshilltari i Presidentes së Kosovës, Arbër Vllahiu ka thënë se fajin pse lideri i Vetëvendosjes nuk ka figuruar në takimin e liderëve me presidenten Atifete Jahjaga nuk e ka presidentja Jahjaga. Sipas tij, kanë qenë liderët politikë ata që kanë kërkuar takimin me presidenten....

7 May, 2014Lexo më shumë

Mustafa: Mosvotimi i FAK, pasojë e gjimnastikave joparimore të Thaçit

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka shkruar në profilin e tij në Facebook se vendi po kalon nëpër një proces të ndjeshëm dhe të rëndësishëm, ndërsa partia e tij dhe ai po përpiqen që të kontribuojnë për ta kaluar ngërçin politik, të cilin, sipas tij, e ka krijuar paaftësia e qeverisjes aktuale....

6 May, 2014Lexo më shumë

Qeveri e shkathët, vetëm për të mbetur në pushtet

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca tha se votimi i FAK-ut ka dështuar për arsye të një pjese të qeverisjes së zotit Thaçi, konkretisht minoriteteve, me të cilat ai është në koalicion. Sipas tij, kjo Qeveri është e shkathët vetëm që të mbetet në pushtet....

6 May, 2014Lexo më shumë

Ahmeti: Ndërkombëtarët kërcënojnë partitë me VV-në

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se së fundi ka dëgjuar një kërcënim që ndërkombëtarët po ia bëjnë partive tjera, duke u thënë që në rast se nuk janë të dëgjueshme, ata do ta përkrahin Lëvizjen Vetëvendosje....

6 May, 2014Lexo më shumë

Po dështoi shpërbërja e Kuvendit, pas dy ditëve mocioni i mosbesimit

Nëse ditën e nesërme (mërkurë) do të dështojë shpërbërja e Parlamentit, do të duhen dy ditë minimumi e deri në pesë ditë maksimumi për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Thaçi. Për mosshpërbërje të Kuvendit deklarohen edhe deputetë serbë....

6 May, 2014Lexo më shumë

Fule në Veri, premton 38.5 milion euro ndihmë

Stefan Fule ka vizituar sot pjesën veriore të Kosovës. Ai ka folur për domosdoshmërinë e formimit të Bashkësisë e Komunave Serbe në Kosovë. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Letër për shpërbërjen e Kuvendit

Shpërbërja e Kuvendit po kërkohet nga 55 deputetë. Përmes një letre, ata kërkojnë një mbajtjen e një seance, ku shpërbërja e Kuvendit do të jetë në rend të ditës. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Pacolli i zhgënjyer, zgjedhjet në qershor mundësi për manipulime

Kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka thënë se është i zhgënjyer për faktin se zgjedhjet e parakohshme po planifikohen të mbahen për kohë kaq të shpejtë pa reformë e pa përgatitje....

6 May, 2014Lexo më shumë

VV nuk do të votojë shpërbërjen e Kuvendit

Vetëvendosje vlerëson se me shpërbërje të Kuvendit, do të amnestohej mospuna e Qeverisë. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Serbët mund t’i kenë 22 deputet në Kuvendin e Kosovës, por ky nuk është problemi

Përfaqësuesit e partive parlamentare serbe të Kosovës, së bashku me ato nga veriu, dje kanë arritur një konsensus gjatë një takimi të zhvilluar në Beograd, që në zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, të marrin pjesë me një listë të përbashkët, raportojnë mediat serbe. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

SHBA, përkrahë Kosovën në rrugën drejt NATO-s

Qeveria amerikane do vazhdoj përkrahjen e saj për Kosovën, ka thënë zëvendësndihmës sekretari i shtetit amerikan Hoyt Yee. Ai gjatë një takimi me zëvendëskryeministren Edita Tahiri, tha se Kosova e ka vendin në NATO dhe Qeveria amerikane do ta mbështes Kosovën në këtë rrugë....

6 May, 2014Lexo më shumë

Konsensus politik për 8 qershorin

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se është arritur një konsensus politik për shpërbërjen e Kuvendit, dhe të shkohet në zgjedhje më 8 qershor....

6 May, 2014Lexo më shumë

Fule: Gjykata Speciale e rëndësishme për marrëdhëniet Kosovë-BE

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian Stefan Fule, sot në një konferencë për media, pas një takimi me kryeministrin Hashim Thaçi, ka thënë se themelimi i Gjykatës Speciale nga Kosova, do të thotë shumë për marrëdhëniet në mes Kosovës dhe BE-së. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Kurti përfundon vizitën në SHBA

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, e ka përfunduar vizitën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me takimin e fundit që ka zhvilluar me kongresmenin demokrat James McGovern. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi: Parlamenti që nuk e voton ushtrinë, s’ka çfarë i duhet askujt

Kryeministri Hashim Thaçi sot në një konferencë për media, pas takimit me komisionarin për Zgjerim të Bashkimit Evropian Stefan Fule, ka folur edhe për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ku ka paralajmëruar shpërndarjen e kuvendit. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Votimi për FAK-un shtyhet për vjeshtë, në pako me ndryshimet për Gjykatën Speciale

Votimi për themelimin e Forcave të Armatosura do të bëhet në pako me ndryshimet kushtetuese të nevojshme për vënien në funksion të Gjykatës Speciale për Krime Lufte, por jo sot. Sipas burimeve të lajmi.net, kjo përpjekje për të pamundësuar “veton e pakicave” do të bëhet në vjeshtë, pas konstituimit të parlamentit të ri....

6 May, 2014Lexo më shumë

Xhavit Haliti: Agjencioni Kundër Korrupsion po na e shkel privatësinë

Në debatin parlamentar ku po shqyrtohej raporti i Agjencisë për Mbrojtjen e të Dhënave, deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka qenë kritik, ndaj punës së këtij institucioni, duke e akuzuar atë për mos mbrotje të privatësisë. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Fule: BE pret zgjedhje të drejta dhe demokratike nga Kosova

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fule, i cili sot po qëndron në Kosovë, ka marrë pjesë në takimin e Këshillit Kombëtar për Integrime Evropiane. Ai me këtë rast ka thënë se BE pret që Kosova të organizojë zgjedhje të drejta dhe demokratike. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Daçiq: Në territorin e Kosovës mund të ketë vetëm forca ndërkombëtare

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, i pyetur nëse një vit pas Marrëveshjes së Brukselit, marrëdhëniet e Serbisë me Kosovën mund të konsiderohen normale, ka thënë se ato janë ende larg normalizimit, porse është bërë përparim....

6 May, 2014Lexo më shumë

Shpendi paditet për shpifje

Ndaj kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti si dhe shefi i Grupit të këshilltarëve të Lëvizjes Vetëvendosjes, Ylli Hoxha është ngritur padi nga biznesmeni Mufail Cakolli për shkak të “shpifjes dhe fyerjes” rreth një çështjes kontestuese....

6 May, 2014Lexo më shumë

Ban: Sfidë integrimi i gjykatave në kornizën ligjore të Kosovës

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, u ka dërguar raportin për zhvillimet tremujore në Kosovë anëtarëve të Këshillit të Sigurimit për të cilin do të debatojnë më 27 maj, ku do të marrin pjesë edhe përfaqësues të Kosovës dhe Serbisë, siç pritet kësaj radhe në nivel të ministrave të jashtëm....

6 May, 2014Lexo më shumë

MAPL po i “fsheh” statutet e komunave serbe

Vlerësimi i MAPL-së, për statute komunave të katër komunave veriore ende nuk është bërë e ditur për opinion. Sazan Ibrahimi thotë se KE-ja dhe Brukseli po përdorin standarde të dyfishta për serbët....

6 May, 2014Lexo më shumë

Zgjedhjet në qershor, rrezik për ripërsëritje të manipulimeve

Shkuarja në zgjedhje parlamentare në qershor mund të mos prodhojë zgjedhje të lira dhe demokratike. Partitë politike ende nuk e kanë miratuar ligjin e ri, e cila mund të shihet një mundësi që manipulimi i votave të ripërsëritet....

6 May, 2014Lexo më shumë

Vazhdojnë përpjekjet për heqjen e vetos së minoriteteve

Në takimin e fundit të liderëve politikë në rezidencën e Ambasadores amerikane Treacy Ann Jacobson, është diskutuar se si të tejkalohet ngërçi politik. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Isufi: FAK-u është edhe në dobi të minoriteteve

Kryetari i Komisionit parlamentar për Punë të Brendshme dhe Siguri, Ahmet Isufi, thotë se është në dorën e Qeverisë që t’i bind minoritetet që të votojnë pro themelimit të FAK-ut, sepse sipas tij, kjo forcë është “edhe në dobi të minoriteteve”....

6 May, 2014Lexo më shumë

Isa Mustafa thotë se LDK ka orientim të qartë ekonomik

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, duke komentuar deklaratën e kryeministrit Thaçi se “Mustafa e ka humbur Prishtinën, prandaj s’mund ta synojë Kosovën”, ka thënë se Prishtina është kapitull i mbyllur dhe se LDK ka plan të qartë ekonomik. ...

5 May, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master
  • Play World Soccer Champion
  • Play Pro Kicker Frenzy