Politikë – Page 663 – Lajmi.net

Aktuale

Qeveria do të bisedojë me Jabllanoviqin për shkarkimin e tij

Qeveria e Kosovës do të bisedojë me ministrin për Komunitete dhe Kthim, Aleksandar Jabllanoviq, lidhur me mundësinë e shkarkimit të tij. Kështu ka thënë zëdhënësi i Qeverisë, Arban Abrashi....

25 January, 2015Lexo më shumë

Ultimatumi për Jabllanoviqin, joserioz dhe i pamenduar

Ultimatumi, dhënë kryeministrit Isa Mustafa në protestën e së shtunës për shkarkimin e  ministrit për Kthim dhe Komunitete Aleksandar Jabllanoviqit, nuk po shihet si serioz dhe i menduar mirë, nga analistët politikë....

25 January, 2015Lexo më shumë

Opozita i vlerëson si tinzare deklaratat e kryeministrit

Protesta e së shtunës dhe kërkesat e drejtuara ndaj tij, kanë aktivizuar dukshëm shefin e Ekzekutivit, Isa Mustafa. Kryeministri, ka zgjedhur llogarinë e tij në rrjetin social “Facebook” për ta shprehur qëndrimin e tij dhe të Qeverisë që drejton....

25 January, 2015Lexo më shumë

‘Haradinaj e Limaj nuk e kishin vendin në protestën e djeshme’

Aktivisti i shoqërisë civile dhe ish kandidati për deputetë nga Lëvizja Vetëvendosje, Avni Zogiani, thotë se Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, nuk e kishin vendin në protestën e djeshme, pasi e kaluara e tyre tregon se nuk janë të ndryshëm nga ata kundër të cilëve protestonin dje. ...

25 January, 2015Lexo më shumë

Qeveria i raporton Kuvendit, jo partive politike

Qeveria e Kosovës nuk e ka ndërmend t’i përgjigjet thirrjes së ultimatumit për shkarkimin e ministrit për Komunitete dhe Kthim, Aleksandër Jabllanoviq....

25 January, 2015Lexo më shumë

Burim Ramadani nuk është larguar nga AAK

Burim Ramadani nuk është larguar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës....

25 January, 2015Lexo më shumë

Tahiri udhëton sot në Bruksel

Ministrja për Dialogun, Edita Tahiri udhëton sot për Bruksel për takim me përfaqësues të Bashkimit Evropian....

25 January, 2015Lexo më shumë

Vazhdojmë me protesta, Mustafa ende ka kohë për reflektim

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj i ka bërë thirrje Qeverisë që të reflektojë, pasi sipas tij, ajo nuk mund të vazhdojë me relativizmin e problemeve, pasi që, sipas vlerësimit të tij,  “pakënaqësia e qytetarëve është në kulm”....

25 January, 2015Lexo më shumë

Ymeri e quan kryeministrin Mustafa hipokrit dhe gënjeshtar

Deputeti i VV-së, Visar Ymeri ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa për sa i përket Ligjit për Trepçën....

25 January, 2015Lexo më shumë

Selimi: Ku mbetën 1,000 kujdestarët e Vetëvendosjes?

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi duket të jetë “shqetësuar” rreth asaj se çfarë kanë bërë 1,000 kujdestarët e angazhuar të Vetëvendosjes për protestën. ...

25 January, 2015Lexo më shumë

Jahjaga nga Presidenca në krye të AKI-së

Presidentja, Atifete Jahjaga është duke e menduar seriozisht që të lë postin e të parës së shtetit, për të kaluar në një post tjetër udhëheqës të rëndësishëm të vendit....

25 January, 2015Lexo më shumë

Mustafa: Listën Serbe s’e solla unë, atë e gjeta në mesin tuaj

Kryeministri Isa Mustafa ka reaguar sërish sot, duke thënë se Listën Serbe ai nuk e solli, por e gjeti në “mesin tonë”....

25 January, 2015Lexo më shumë

Krasniqi: Kujt i konvenon që lajm i ditës të ishte vandalizmi?!

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi ka vlerësuar se protesta është rregullator i demokracisë, por ka theksuar se vandalizmi i shfaqur në protestën e djeshme ishte i papranueshëm dhe se ai çon ujë në mulli të huaj.  ...

25 January, 2015Lexo më shumë

Alma Lama: Humbën zgjedhjet, tash e duan pushtetin me dhunë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Alma Lama thotë se nuk është vështirë të shkatërrosh, por të ndërtosh....

25 January, 2015Lexo më shumë

Mustafa: Mos u frikësoni nga Serbia, por nga manipuluesit e emocioneve të qytetarëve

(E plotësuar) Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, përmes një postimi në Facebook, ka bërë thirrje që populli të mos ketë frikë nga fjalët që vijnë nga Serbia për tokën e Kosovës, por të frikësohen nga manipuluesit e emocioneve të qytetarëve. Ai ka kritikuar partitë opozitare se në Kuvendin e Kosovës kanë votuar për likuidimin e Trepçs dhe dorëzimin e saj në duar të kreditorëve të dyshimtë nga Greqia e Serbia. ...

25 January, 2015Lexo më shumë

Vetëvendosje për një orë “i hëngri” mbi 600 mijë bukë

Trepça është e jona, ndërtesa e Qeverisë nuk është!, kjo mund të ishte motoja më e saktë e protestës të së shtunës të Vetëvendosjes....

25 January, 2015Lexo më shumë

Agim Veliu: Faturën e huliganëve të VV-së do ta paguajnë qytetarët

Anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu ka thënë se ata që dalin në protesta nuk kanë të drejtë ta dëmtojnë pronën private dhe as objektet e institucioneve....

25 January, 2015Lexo më shumë

Vetëvendosje dënon sulmin ndaj gazetarëve të RTK2-shit

Lëvizja Vetëvendosje ka dënuar sulmin e protestuesve ndaj ekipit të RTK2-shit. ...

24 January, 2015Lexo më shumë

Kusari-Lila: Pakënaqësia e qytetarëve sot u kthye në instrument të politikës

Kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari – Lila, që në komunën të cilën e udhëhqeqë ajo, u mbajt ditë më parë protestë paqësore me dhjetëra mijëra pjesëmarrës, thotë se në protestën e mbajtur sot në Prishtinë nuk u mbrojt prona e Kosovës por u dëmtua ajo....

24 January, 2015Lexo më shumë

Veseli: Të mos manipulohet me ndjenjat e qytetarëve për qëllime politike

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka deklaruar se protesta është e drejtë demokratike e qytetarëve por duhet shmangur manipulimet me ndjenjat e qytetarëve për qëllime politike....

24 January, 2015Lexo më shumë

Limaj: Ishin grup i vogël ata që shkaktuan dhunë

Lideri i partisë Nisma për Kosovën, ka thënë se dënon dhunën e shkaktuar, sipas tij nga një grup i vogël i protestuesve. ...

24 January, 2015Lexo më shumë

Këshilltari i ministrit Avdullah Hoti i ‘kriminelë’ protestuesit

Përderisa një grup protestuesish po vazhdojnë të hedhin gurë në xhamat e ndërtesës së qeverisë, një zyrtar qeveritar ka dalë me një deklaratë në profilin e tij në Facebook duke i quajtur “kriminelë” ata që po gjuajnë gurë....

24 January, 2015Lexo më shumë

‘Isa s’ka guxim’

Deputeti dhe anëtari i kryesisë së AAK-së, Daut Haradinaj, i cili sot ka qenë pjesëmarrës në protestën e sotme të organizuar nga opozita, ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit Isa Mustafa, i cili tha se Jabllanoviqi nuk është problemi më i madh i Kosovës....

24 January, 2015Lexo më shumë

Pacolli: Popullit i është harxhuar durimi, s’ka më shpresë

Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli duke komentuar protestën e sotme, ka thënë se popullit i është harxhuar durimi, pasi ai nuk mund të gënjehet vazhdimisht me ëndrrën e lirisë. ...

24 January, 2015Lexo më shumë

Jahjaga: E drejtë të protestohet, por dhuna nuk arsyetohet

Protesta është e drejtë e pamohueshme demokratike, por ajo duhet të përcillet me përgjegjësin e ruajtjes së rendit publik, ka thënë presidentja Jahjaga. Ajo ka dënuar aktet vandale të një grupi të protestueseve....

24 January, 2015Lexo më shumë

Matoshi: Shpendi Ahmeti në krye të turmës, e shkatërroj qytetin që e udhëheq

Analisti Halil Matoshi vlerëson se protesta e sotme ishte një miting i Lëvizjes Vetëvendosje që shpërfaqi parulla popullore dhe asgjë më shumë. Ai është shprehur i habitur me kryetarin e Prishtinës, se si u priu turmave për ta shkatërruar qytetin të cilin e udhëheq. ...

24 January, 2015Lexo më shumë

VV dënon sulmin ndaj kafiterive, por jo edhe ndaj objektit të qeverisë

Dhuna që ka ndodhur gjatë protestës nuk ishte pjesë e skenarit të protestës së sotme ka thënë Lëvizja Vetëvendosje përmes një reagimi. Ajo ka dënuar sulmin ndaj lokaleve private, por jo edhe ndaj objektit të qeverisë....

24 January, 2015Lexo më shumë

Haradinaj falenderon pjesëmarrësit në protestë, nuk e përmend dhunën e shkaktuar

Kreu i AAK-së, ka amnistuar dhunën që kanë shkaktuar protestuesit në protestën e sotme të thirrur nga partitë opozitare, duke mos e përmendur fare atë, në një deklaratë të postuar në mediat sociale. ...

24 January, 2015Lexo më shumë

Thaçi brenda pallatit mbretëror në Riad për ngushëllime

Zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, po qëndron për ngushëllime në Riad, me rastin e vdekjes së mbretit saudit, Abdullah. ...

24 January, 2015Lexo më shumë

Mustafa komenton protestën, thotë se Jabllanoviq nuk është problemi më i madh që ka Kosova

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa, duke komentuar protestën në Prishtinë, ka thënë se është e drejtë e qytetarëve të reagojnë, por ka thënë se Jabllanoviq nuk është problemi më i madh me të cilin po ballafaqohet aktualisht Kosova....

24 January, 2015Lexo më shumë

Liderët opozitarë i bëjnë thirrjet e fundit për pjesëmarrje në protestë

Liderët e partive opozitare kanë shfrytëzuar momentet e fundit, pak para fillimit të protestës gjithë popullore, për t’iu bërë thirrje qytetarëve për pjesëmarrje në këtë protestë....

24 January, 2015Lexo më shumë

Jabllanoviq i padëshiruar nga serbët e Kamenicës

As komuniteti serb që jeton në komunën e Kamenicës nuk e do Ministrin Jabllanoviq brenda qeverisë së Kosovës....

24 January, 2015Lexo më shumë

Dialogu Kosovë-Serbi do të përfundojë me një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme

Raportuesi për Serbinë në Parlamentin Europian, David McAllister pret që dialogu për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë, do të përfundojë me një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme. ...

24 January, 2015Lexo më shumë

Mustafa: Po ndodhë një keqkuptim për Trepçën

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se Ligji për Ndërmarrjet Publike, po hasë në paqartësi te opinioni vendor dhe ndërkombëtar. ...

24 January, 2015Lexo më shumë

Patatja e nxehtë i lihet qeverisë

Kuvendi i Kosovës pritet t’ia përplasë Qeverisë Projektligjin që i bën palë komunat në procesin e shndërrimit të “Trepçës” në ndërmarrje publike, shkruan sot Koha Ditore....

24 January, 2015Lexo më shumë

Jablloanoviq: Opozita nuk e ka me mua, ka qëllim destabilizimin e qeverisë

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Aleksandar Jabllanoviq ka folur sonte para protestës së nesërme kundër tij në Prishtinë. Ai ka thënë se si njëri dhe si ministër e ka pasur për detyrë që të reagojë për “sulmet e shqiptarëve ndaj serbëve në Gjakovë”....

23 January, 2015Lexo më shumë

‘Mustafa nuk e shkarkon Jabllanoviqin sepse frikohet se e humb postin’

Nënkryetari i Kuvendit nga Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka thënë se kryeministri Isa Mustafa nuk ka guxim ta shkarkojë nga pozita e ministrit Aleksandër Jabllanoviqin për arsye se nëse e bën këtë Lista Serbe do t’i del nga Qeveria....

23 January, 2015Lexo më shumë

Pacolli i “kundërpërgjigjet” Thaçit me fotografinë e mbretit Abdullah

Pak kohë pasi zv.kryeminsitri dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, ka postuar një fotografi, me të cilën ka ilustruar njoftimin për shkuarjen e tij për ngushëllime në Arabinë Saudite me rastin e vdekjes së mbretit Abdullah, ka “reaguar” edhe ish zv.kryeministri Behgjet Pacolli. ...

23 January, 2015Lexo më shumë

Vdekja e mbretit Abdullah, Thaçi niset drejtë Arabisë Saudite

Zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, sonte niset drejtë Arabisë Saudite, për të ngushëlluar këtë vend, për vdekjen e mbretit të tyre, Abdullah ibn Abdilaziz Al Saud. ...

23 January, 2015Lexo më shumë

LDK e Prishtinës: Ahmeti penguesi i demokracisë në Prishtinë

Grupi i këshilltarëve të LDK-së në Kuvendin e Prishtinës, po e akuzon kryetarin e Komunës, Shpend Ahmeti, për pengesa në zhvillimin demokratik të Komunës. ...

23 January, 2015Lexo më shumë

Ditë të vështira për kryeministrin Isa Mustafa

Ka dy javë që për kryeministrin e vendit, Isa Mustafa, asnjëra ditë nuk është më e lehtë se tjetra kur është fjala për deklarimet e ministrit serb në Qeverinë e Kosovës, Aleksandër Jabllanoviq, që ka fyer nënat gjakovare, duke i quajtur egërsira....

23 January, 2015Lexo më shumë

Certifikohet kryetari i Graçanicës, s’është më deputet i Serbisë

Vladeta Kostiq, nga radhët e Listës Serbe, edhe zyrtarisht është shpallur kryetar i Komunës së Gracaniçës, pasi që Komisioni i Qendror i Zgjedhjeve ka bërë të ditura rezultatet përfundimtare të këtyre zgjedhjeve....

23 January, 2015Lexo më shumë

VV transport falas nga e gjithë Kosova për protestën e nesërme (Foto)

Lëvizja Vetëvendosje duket se ka marrë të gjitha masat që protestën e nesërme e paraparë për orën 14:00 në Prishtinë, ta bëjë sa më masovike. ...

23 January, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball
  • Play Bubble Trouble
  • Play Supercar Showdown