Politikë – Page 663 – Lajmi.net

Aktuale

Kurti përfundon vizitën në SHBA

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, e ka përfunduar vizitën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me takimin e fundit që ka zhvilluar me kongresmenin demokrat James McGovern. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi: Parlamenti që nuk e voton ushtrinë, s’ka çfarë i duhet askujt

Kryeministri Hashim Thaçi sot në një konferencë për media, pas takimit me komisionarin për Zgjerim të Bashkimit Evropian Stefan Fule, ka folur edhe për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ku ka paralajmëruar shpërndarjen e kuvendit. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Votimi për FAK-un shtyhet për vjeshtë, në pako me ndryshimet për Gjykatën Speciale

Votimi për themelimin e Forcave të Armatosura do të bëhet në pako me ndryshimet kushtetuese të nevojshme për vënien në funksion të Gjykatës Speciale për Krime Lufte, por jo sot. Sipas burimeve të lajmi.net, kjo përpjekje për të pamundësuar “veton e pakicave” do të bëhet në vjeshtë, pas konstituimit të parlamentit të ri....

6 May, 2014Lexo më shumë

Xhavit Haliti: Agjencioni Kundër Korrupsion po na e shkel privatësinë

Në debatin parlamentar ku po shqyrtohej raporti i Agjencisë për Mbrojtjen e të Dhënave, deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka qenë kritik, ndaj punës së këtij institucioni, duke e akuzuar atë për mos mbrotje të privatësisë. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Fule: BE pret zgjedhje të drejta dhe demokratike nga Kosova

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fule, i cili sot po qëndron në Kosovë, ka marrë pjesë në takimin e Këshillit Kombëtar për Integrime Evropiane. Ai me këtë rast ka thënë se BE pret që Kosova të organizojë zgjedhje të drejta dhe demokratike. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Daçiq: Në territorin e Kosovës mund të ketë vetëm forca ndërkombëtare

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, i pyetur nëse një vit pas Marrëveshjes së Brukselit, marrëdhëniet e Serbisë me Kosovën mund të konsiderohen normale, ka thënë se ato janë ende larg normalizimit, porse është bërë përparim....

6 May, 2014Lexo më shumë

Shpendi paditet për shpifje

Ndaj kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti si dhe shefi i Grupit të këshilltarëve të Lëvizjes Vetëvendosjes, Ylli Hoxha është ngritur padi nga biznesmeni Mufail Cakolli për shkak të “shpifjes dhe fyerjes” rreth një çështjes kontestuese....

6 May, 2014Lexo më shumë

Ban: Sfidë integrimi i gjykatave në kornizën ligjore të Kosovës

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, u ka dërguar raportin për zhvillimet tremujore në Kosovë anëtarëve të Këshillit të Sigurimit për të cilin do të debatojnë më 27 maj, ku do të marrin pjesë edhe përfaqësues të Kosovës dhe Serbisë, siç pritet kësaj radhe në nivel të ministrave të jashtëm....

6 May, 2014Lexo më shumë

MAPL po i “fsheh” statutet e komunave serbe

Vlerësimi i MAPL-së, për statute komunave të katër komunave veriore ende nuk është bërë e ditur për opinion. Sazan Ibrahimi thotë se KE-ja dhe Brukseli po përdorin standarde të dyfishta për serbët....

6 May, 2014Lexo më shumë

Zgjedhjet në qershor, rrezik për ripërsëritje të manipulimeve

Shkuarja në zgjedhje parlamentare në qershor mund të mos prodhojë zgjedhje të lira dhe demokratike. Partitë politike ende nuk e kanë miratuar ligjin e ri, e cila mund të shihet një mundësi që manipulimi i votave të ripërsëritet....

6 May, 2014Lexo më shumë

Vazhdojnë përpjekjet për heqjen e vetos së minoriteteve

Në takimin e fundit të liderëve politikë në rezidencën e Ambasadores amerikane Treacy Ann Jacobson, është diskutuar se si të tejkalohet ngërçi politik. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Isufi: FAK-u është edhe në dobi të minoriteteve

Kryetari i Komisionit parlamentar për Punë të Brendshme dhe Siguri, Ahmet Isufi, thotë se është në dorën e Qeverisë që t’i bind minoritetet që të votojnë pro themelimit të FAK-ut, sepse sipas tij, kjo forcë është “edhe në dobi të minoriteteve”....

6 May, 2014Lexo më shumë

Isa Mustafa thotë se LDK ka orientim të qartë ekonomik

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, duke komentuar deklaratën e kryeministrit Thaçi se “Mustafa e ka humbur Prishtinën, prandaj s’mund ta synojë Kosovën”, ka thënë se Prishtina është kapitull i mbyllur dhe se LDK ka plan të qartë ekonomik. ...

5 May, 2014Lexo më shumë

Shala: 8 qershori, datë e pamundur e zgjedhjeve

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Blerim Shala ka vlerësuar se nuk ka kohë të mjaftueshme për shkak të procedurave që vendi të shkojë në zgjedhje parlamentare më 8 qershor të këtij viti....

5 May, 2014Lexo më shumë

PDK propozon shpërbërjen e parlamentit, zgjedhjet më 8 qershor

Burime të Lajmi.net njoftojnë se në mbledhjen  e sapo përfunduar të Kryesisë së PDK-së është marrë vendim që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme më 8 qershor. Për të realizuar këtë, Partia Demokratike e Kosovës do të propozojë të martën apo të mërkurën shpërbërjen e Parlamentit.  ...

5 May, 2014Lexo më shumë

Kurti: Ata që kundërshtojnë FAK-un, përfaqësojnë qëndrimin e Beogradit

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se FAK-u nuk është kundër serbëve dhe asnjë minoriteti në Kosovë. Sipas tij, të gjithë ata që e kundërshtojnë këtë ushtri nuk përfaqësojnë minoritetet, por qëndrimin e Beogradit....

5 May, 2014Lexo më shumë

Arsim Bajrami: Vota e kualifikuar për minoritetet nuk mund të hiqet me ligj

Heqja e së drejtës për votë të kualifikuar (2/3) minoriteteve nuk mund të bëhet me miratimin e ndonjë ligji, pasi në këtë rast kemi të bëjmë me amendament kushtetues, ka thënë për lajmi.net, profesori i së Drejtës Kushtetuese, deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Arsim Bajrami. ...

5 May, 2014Lexo më shumë

Ahmeti akuzon ‘Kamishin’ për nepotizëm

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shped Ahmeti, ka akuzuar deputetin e Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu – Kamshi, për punësime të familjarëve të tij. ...

5 May, 2014Lexo më shumë

Minoriteteve u hiqet vota e kualifikuar, nesër pritet të votohet FAK-u?

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa janë pajtuar që të martën ta procedojnë një projektligj në Kuvendin e Kosovës, përmes të cilit minoriteteve u hiqet e drejta për votë të kualifikuar (2/3), për ligjet që nuk kanë të bëjnë direkt me ta, sikurse është ligji për shndërrimin e FSK-së në FAK....

5 May, 2014Lexo më shumë

Haradinaj: Duhet ta bëjmë ushtrinë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka dhënë edhe njëherë mbështetje të fuqishme krijimit të ushtrisë së Kosovës, duke thënë e Forcat e Armatosura të Kosovës janë hapi i fundit i krijimit të shtetit të Kosovës dhe se kjo nuk guxon të ketë alternativë....

5 May, 2014Lexo më shumë

FAK-u hiqet nga rendi i ditës

Me 83 vota për, dy kundër dhe asnjë abstenim, të hënën deputetët e Kuvendit të Kosovës hoqën nga rendi i ditës dy pikat që kishin të bënin me ndryshimet e nevojshme kushtetuese për themelimin e FAK-ut....

5 May, 2014Lexo më shumë

Beqiri: Arrestimi i Osmanit, rast i montuar nga kryeministri (Video)

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, sot në Kuvend, kërkoi nga Qeveria dhe kryeministri Hashim Thaçi,  që të mbajë duart larg organeve të sundimit të ligjit....

5 May, 2014Lexo më shumë

FAK, liderët nuk arrijnë marrëveshje

Liderët e partive kryesore parlamentare, përveç liderit të Vetëvendosjes, janë takuar të hënën në mëngjes me ambasadoren amerikane, Tracey Ann Jacobson, në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në përpjekje për të siguruar votat që do ta transformonin Forcën e sigurisë në Forcë të Armatosur. Por sipas burimeve të lajmi.net, në pamundësi për të arritur konsensusin ndërpartiak, çështja e themelimit të Forcave të Armatosura është shtyrë për të martën....

5 May, 2014Lexo më shumë

Isa Mustafa u frikësohet zgjedhjeve brendapartiake

Mbajtja eventuale e zgjedhjeve në vjeshtë, gjë që nuk e dëshiron as kreu i PDK-së Hashim Thaçi, do ta dëmtojë më së shumti kreun e LDK-së, Isa Mustafa, i cili po ngutet që të mbajë zgjedhje parlamentare në qershor, për të shmangur humbjen e pozitës së të parit në parti pas zgjedhjeve të brendshme në LDK....

5 May, 2014Lexo më shumë

FAK-un po e pengon Serbia

Kryeministri Hashim Thaçi ka harxhuar shumë kohë dhe energji me LDK-në për çështjen e ulëseve të rezervuara, përderisa nuk ka arritur të sigurojë ende votat e partnerëve të koalicionit qeverisës nga radhët e pakicës serbe rreth Forcave të Armatosura të Kosovës....

5 May, 2014Lexo më shumë

Për keqpërdorimet gjatë privatizimit, nën hetime edhe Ahmet Shala?

Fabrika “FAN”, fabrika “Ballkan”, “Hotel Grand”,  janë vetëm disa prej rasteve që po hetohen për keqpërdorime të mundshme gjatë procesit të privatizimit. Ish-drejtori i Agjencisë Kosovare të Mirëbesimit, Ahmet Shala, besohet se është duke u hetuar nga EULEX për tri raste të ndryshme të privatizimit....

5 May, 2014Lexo më shumë

Vllasi: Të hiqet Kosova nga Kushtetuta e Serbisë

Ndonëse kanë kaluar 15 vite nga çlirimi i Kosovës nga Serbia,  6 vite pavarësi të shtetit, fqinji verior, Serbia, ende në Kushtetutën e saj, e konsideron Kosovën si pjesë të saj territoriale....

5 May, 2014Lexo më shumë

Zgjedhjet në qershor privojnë diasporën nga votimi

Ministri i Diasporës, Ibrahim Makolli thotë se nëse zgjedhjet parlamentare mbahen më 8 qershor, atëherë shtetasit kosovarë që jetojnë jashtë vendit, do të privohen nga e drejta e tyre kushtetuese për të votuar....

5 May, 2014Lexo më shumë

Cliff: Duhen ndryshime kushtetuese për Gjykatën Speciale

Ian Cliff thotë se themelimi i Gjykatës Speciale kërkon një sërë ndryshimesh të Kushtetutës së Kosovës. Ai thotë se i takon legjislaturës së ardhshme të Kosovës të bëjë këto ndryshime. Ambasadori britanik është i bindur se Lëvizja Vetëvendosje nuk do të fitojë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare....

5 May, 2014Lexo më shumë

Behgjet Pacolli: Nuk ua blej shtëpitë atyre që i kanë ndërtuar pas luftës

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli, si duket ka dashur të i japë fund debatit në rrjetet sociale me kryeparlamentarin Jakup Krasniqi, me një postim \"përmbyllës\" për temën e diskuar....

4 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi: Komorani, komuna më e re e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi i ka ftuar edhe njëherë të gjithë deputetët e Kosovës që nesër të votojnë për Forcën e Armatosur të Kosovës. Ai tha se nuk do të lejon që Kosova pa ushtri dhe pa integrimin e saj në NATO....

4 May, 2014Lexo më shumë

Mustafa: Washingtoni e Brukseli presin fitoren e demokracisë

Isa Mustafa komenton deklarimet e kreut të PDK-së Hashim Thaçi. Ai i përkujtoj se Washingtoni dhe Brukseli presin që në zgjedhjet e ardhshme të fitojë demokracia në Kosovë. Mustafa nuk la pa ja përmendur Thaçit edhe disa nga skandalet që kanë ndodhur gjatë qeverisjes së tij....

4 May, 2014Lexo më shumë

Mustafa: LDK do të votojë unanimisht pro FAK-ut

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa thotë se LDK nesër do të votojë unanimisht pro themelimit të FAK-ut por “pa vënë asnjë kusht dhe pa pranuar asnjë kusht”....

4 May, 2014Lexo më shumë

Më mirë të investohet në bursa për të rinjtë sesa në projekte kapitale

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj mendon se do të ishte më mirë të investohej në bursa për të rinjtë e Kosovës sesa në projekte kapitale. Ai tha se AAK do të kthej besimin qytetar karshi institucioneve dhe do të risë mirëqenien sociale....

4 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi: Më 8 qershor, PDK do të fitojë bindshëm

PDK do të fitojë në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme. Kështu vlerësoi kryetari i kësaj partie, Hashim Thaçi. Si kryeministri, ndërkaq, Thaçi beson se nesër Kuvendi i Kosovës do të votojë pro themelimit të Forcave të Armatosura të Kosovës....

4 May, 2014Lexo më shumë

Ligji për FAK-un pritet të miratohet të hënën në Kuvend

Adem Grabovci i PDK-së është i bindur se nuk do të ketë probleme me vota sa i përket miratimit të amendamenteve dhe Projektligjit që ka të bëjë me FAK. Arben Gashi i LDK-së thotë se votat e partisë së tij për ushtrinë janë të garantuara. Edhe Mahir Yagcilar, nga komuniteti turk, thekson se është pro themelimit të Forcës së Armatosur....

4 May, 2014Lexo më shumë

Lista \”Srpska\” fton deputetët minoritarë: Votoni kundër FAK-ut

Partia e cila e ka fituar pushtetin në shumicën e komunave serbe në Kosovë, Lista \"Srpska\" ka dalë kundër themelimit të Forcave të Armatosura të Kosovës. Kryetari i kësaj liste, Vlladeta Kostiq u ka bërë thirrje të gjithë deputetëve minoritar të votojnë kundër FAK-ut....

4 May, 2014Lexo më shumë

Lekaj kërkon bashkim opozitar për të rrëzuar Qeverinë

Pal Lekaj ka thënë se formimi i FAK-ut është shumë i rëndësishëm për Kosovën, pasi vendi ka nevojë për një forcë të tillë. Ai po ashtu ka thënë se ky është “momenti i fundit” që opozita të bashkohet për të rrëzuar Qeverinë....

4 May, 2014Lexo më shumë

Bashkëjetesa e institucioneve ilegale dhe legale serbe në Kosovë

Strukturat paralele të Serbisë janë ende aktive në Kosovë, edhe pse marrëveshja e Brukselit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë parashikon eliminimin e tyre....

4 May, 2014Lexo më shumë

Deputeti i pavarur Stojanoviq kërkon nga Thaçi të heqë dorë nga FAK

Deputeti i pavarur në Kuvendin e Republikës së Kosovës, Milivoje Stojanoviq tha të dielën se Kosovës askush në rajon nuk i kërcënohet dhe se sigurinë në vednm e garantojnë KFOR-i dhe EULEX-i, andaj e fton kryeministrin Hashim Thaçi që të tërheqë nga rendi i ditës amendamentet kushtetuese dhe Projektligjin për transformimin e FSK-së në FAK. ...

4 May, 2014Lexo më shumë

Themelimi i Gjykatës Speciale i vështirë, por i drejtë

Zyrtari i lartë amerikan, Jonathan Moore thotë se SHBA-të mbështesin transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës. Krijimi i Gjykatës së Posaçme, sipas tij, ishte një vendim i vështirë, por i drejtë....

4 May, 2014Lexo më shumë

FAK-u ende s’i ka të sigurta votat e pakicave

Kuvendi i Kosovës ende nuk i ka të sigurta votat e minoriteteve për transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës, por mbase takimi i ri i paralajmëuar për nesër (të hënën) nmund të sjellë risi në lëtë drejtim....

4 May, 2014Lexo më shumë

Rusët që po shqetësojnë Kosovën

Debati që po bëhet për AKI-në ka ardhur në një kohë të papërshtatshme. Kjo agjenci dhe autoritetet ndërkombëtare të sigurisë për një kohë të gjatë po merren me indentifikimin e një grupi personash që po qëndrojnë në veri të vendit....

4 May, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master Japan