Politikë – Page 642 – Lajmi.net

Aktuale

Shumë parregullsi në qeverisjen e Isës, Shpendi dërgon në prokurori 70 lëndë

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka deklaruar se Komuna e Prishtinës deri më tani ka dërguar në prokurori mbi 70 lëndë për çështje të ndryshme, por ka shprehur brengën e tij me trajtimin e ngadaltë të tyre. ...

6 October, 2014Lexo më shumë

Më 1 nëntor Jahjaga viziton Beogradin?

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga pritet që me 1 nëntor ta vizitojë Beogradin....

6 October, 2014Lexo më shumë

Kriza politike lë ambasadat e Kosovës pa rroga

Vonesa në krijimin e institucioneve qendrore të Kosovës, kur po bëhen katër muaj që nga përfundimi i zgjedhjeve të përgjithshme, ka vështirësuar punën edhe në shërbimin diplomatik të Kosovës....

6 October, 2014Lexo më shumë

Vendnumërimi i shtetit

Raporti i Progresit i Komisionit Evropian për Kosovën, edhe këtë radhë pritet të ketë anën pozitive, sfidat, por edhe ngecjet në përmbushjen e standardeve evropiane dhe lansimit të reformave ligjore e administrative. ...

6 October, 2014Lexo më shumë

LDK-ja nuk beson në zgjidhjen e ngërçit politik pa ndërhyrjen e ndërkombëtarëve

Ngërçi politik në të cilin është Kosova tash e katër muaj është karakterizuar me mosndërhyrjen e faktorit ndërkombëtarë....

6 October, 2014Lexo më shumë

Të enjten debat, jo seancë konstituive

Vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës që parashihet të mbahet më 9 tetor, e që është thirrur nga blloku VLAN, nuk pritet që të zgjedh organet e këtij institucioni, por vetëm do të zhvillohet debat....

6 October, 2014Lexo më shumë

Nëse shkohet në zgjedhje AKR nuk hyn në koalicion me PDK-në

Ministri në largim i Diasporës dhe nënkryetari i AKR-së, Ibrahim Makolli mendon se Kosova mund të shkoj në zgjedhje të jashtëzakonshme....

6 October, 2014Lexo më shumë

Analistët: Seanca e 9 tetorit e thirrur nga Blloku nuk është zgjidhje

Vazhdimi i seancës konstituive, e thirrur LDK-AAK-Nisma dhe Vetëvendosje, e cila pritet të mbahet më 9 tetor, nuk pritet të sjellë konstituimin e organeve të këtij institucioni....

5 October, 2014Lexo më shumë

Krasniqi: Nisma ende s’ka vendosur nëse do të shkojë vetë në zgjedhje apo si Bllok

Nënkryetari i partisë Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi thotë se opsioni i zgjedhjeve të jashtëzakonshme si formë për të dalë nga ngërçi politik momental, është i panevojshëm....

5 October, 2014Lexo më shumë

Islami radikal në Ballkan mbështetet nga forca të caktuara politike

Analisti ushtarako-politik Aleksandar Radiq vlerëson se strukturat politike në Ballkan, veçanërisht ato në Bosnje, Kosovë dhe rajonin e Rashkës flirtojnë me grupet islamike ekstremiste, dhe në shumicën e rasteve janë financuesit dhe mbështetësit kryesor të islamistëve radikal. ...

5 October, 2014Lexo më shumë

Beqiri e Haxhiu të VLAN fajësojnë PDK-në për vonesë

Sekretari i përgjithshëm i LDK-së, Ismet Beqiri tha se analistët, para se të vlerësojnë joserioze qasjen e Bllokut VLAN ndaj situatës në të cilën aktualisht ndodhet vendi, duhet ta vlerësojnë të papërgjegjshëm veprimin e partisë në pushtet.  ...

5 October, 2014Lexo më shumë

S’mund t’ zgjidhin problemet mes vete, e “hanë” qytetarët

Që nga shpërbërja e Kuvendit të Kosovës apo mbajtja e zgjedhjeve të 8 qershorit, shumë procese që i duhen vendit kanë stagnuar....

5 October, 2014Lexo më shumë

Çelësi i zgjidhjes është në duar të Isa Mustafës

Insistimi me çdo kusht i bllokut VLAN që të kenë edhe postin e kryeparlamentarit, nga analistët politikë po vlerësohet si pengesë kryesore në zgjidhjen e krizës politike. Sipas tyre blloku pas zgjedhor duhet të heqë dorë nga ky post, që më pastaj vendi të bëhet me institucione shtetërore....

5 October, 2014Lexo më shumë

Dy skenarë për zgjidhjen e krizës aktuale në Kosovë

Kriza politike në vend ka hyrë në fazën finale. Dështimi eventual i presidentes Atifete Jahjaga që t’i bindë liderët e partive politike të arrijnë një marrëveshje për dalje nga kjo krizë, do të bëjë të pashmangshme ndërhyrjen ndërkombëtare ose ndërhyrjen edhe një herë të Gjykatës Kushtetuese. ...

5 October, 2014Lexo më shumë

Gjinxhiq planifikoi ndarjen e Kosovës dhe aneksimin e Republikës Serbe

Ish nënkryetari i Partisë Demokratike (DS) dhe ish Ministri i Mbrojtjes në Qeverinë e Serbisë, Dragan Shutanovac, në një intervistë për revistën Nedelnjik, ka zbuluar detaje interesante nga koha kur Serbia qeverisej nga kryeministri Zoran Gjinxhiq. Siaps tij, kryeministri i cili më pas u vra në një atentat, kishte një plan që ta ndante Kosovën, që nënkuptonte më pas njohjen e pjesës tjetër e cila u ngelte shqiptarëve. ...

4 October, 2014Lexo më shumë

Agim Bahtiri: Unë do të mbetem legjendë për 50 vitet e ardhshme! (Video)

Kryetari konstravers i Mitrovicës, Agim Bahtiri po vazhdon me ritmin e deklaratave të tij të fushatës zgjedhore, ndërsa deri tani asnjë nga premtimet e tij të mëdha nuk është realizuar. ...

4 October, 2014Lexo më shumë

Diplomati spanjoll në Beograd: Pavarësia e Kosovës imponoi ligjin e xhunglës në botë!

I ngarkuari me punë në Ambasadën e Spanjës në Beograd ka thënë se vendi i tij është thellësisht i bindur se mbështetja e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve tjera për shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Kosovës është një gabim i madh....

4 October, 2014Lexo më shumë

Kurti thotë se po e marrin pushtetin sikurse Thaçi dikur

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti në një intervistë për revistën serbe NIN ka thënë se mandatin e kaluar, për të gjitha iniciativat tona PDK thoshte se demokracia është çështje numrash. Sipas tij edhe pse nuk pajtohet me këtë kuptim të demokracisë, ai thotë se tani i kanë numrat dhe do ta bëjnë qeverinë, gjë e cila në këtë rast nuk po i pëlqen PDK-së. ...

4 October, 2014Lexo më shumë

Ministri Hoxhaj uron homologët e vendeve myslimane me rastin e Kurban Bajramit

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, u ka dërguar telegram urimi homologëve të tij nga vendet Islamike. Hoxhaj duke uruar ata për festën e Kurban Bajramit, ka shpreh bindje e thellimit të bashkëpunimit me këto shtete....

4 October, 2014Lexo më shumë

Raporti i Progresit me kritika për Kosovën por vlerson lartë zgjedhjet e 8 qershorit

Raporti i Progresit i Komisionit Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor i cili pritet të publikohet nga mesi i këtij muaji, është kritik në masë të madhe për të gjitha këto vende. Sa i përket Kosovës, ai vlerson pozitivisht procesin zgjedhor të 8 qershorit. ...

4 October, 2014Lexo më shumë

Hoxhaj: Së shpejti edhe dy njohje nga Afrika

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka bërë të ditur se së shpejti do të vijnë edhe dy njohje të reja për vendin....

4 October, 2014Lexo më shumë

Blloku kundër propozimit të Hoxhajt, për koalicionin PDK-LDK -AAK

Zyrtarë të partive të bllokut janë shprehur kundër propozimit të nënkryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, i cili ka propozuar një koalicion PDK-LDK-AAK. Ata kanë thënë se nuk do të ketë ndryshim të marrëveshjes mes partive opozitare....

4 October, 2014Lexo më shumë

Bajrami bashkoi rivalët politikë në BIK

Vizitat e krerëve politikë në Bashkësinë Islame të Kosovës (BIK) për Kurban Bajram i bashkoi rivalët politikë....

4 October, 2014Lexo më shumë

Ahmeti: Presidentja nuk mund të propozojë emra për Kryeministër

Shpend Ahmeti ka komentuar mundësinë që Presidentja Jahjaga të propozojë emra për Kryeministër. Ai thotë se presidentja duhet vetëm të diskutojë me partitë për të gjetur një zgjidhje. ...

4 October, 2014Lexo më shumë

Hoxhaj: Nuk e durojnë Hashim Thaçin sepse i ka mundur për 10 vite radhazi

Arsyeja pse të gjithë liderët tjerë janë bërë bashkë kundër Hashim Thaçit, sipas ministrit të Jashtëm Enver Hoxhaj, është sepse ai i ka mundur ata për 10 vite radhazi. ...

4 October, 2014Lexo më shumë

Grabovci: Jam takuar me deputetë të LAN-it

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci thotë se ai po takohet shpesh me deputetë të partive të bllokut opozitar dhe sipas tij ka prej tyre të cilët janë të interesuar që të zhbllokohet situata. ...

3 October, 2014Lexo më shumë

PDK do të bojkotojë seancën e thirrur nga VLAN?

Deputetët e bllokut paszgjedhor s’kanë pritur Flora Brovinën për të thirrur seancën. Ata tashmë e kanë bërë këtë. Me 62 nënshkrime, 22 më shumë seç që nevojitën, LDK, VV, AAK dhe Nisma kanë thirrur seancën për 9 tetor në orën 10. Por PDK me deputetët e saj dhe të koalicionit parazgjedhor, nuk do të shkojnë në këtë seancë. ...

3 October, 2014Lexo më shumë

Delegacioni i LDK-së do të udhëtojë në Berlin me ftesë të CDU-s

Një delegacion i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) në krye me liderin, Isa Mustafa do të udhëtojë për një vizitë në kryeqytetin e Gjermanisë. ...

3 October, 2014Lexo më shumë

Grabovci: Nuk ka seancë pa marrëveshje

Deputeti i PDK-së Adem Grabovci ka thënë se Kuvendi i Kosovës nuk do të mblidhet pa pasur një marrëveshje politike për zgjedhjen e kreut të Kuvendit....

3 October, 2014Lexo më shumë

Osmani: Kërkesa e bllokut nuk shqyrtohet nga Sekretaria e Kuvendit

Vjosa Osmani thotë se administrata e Kuvendit nuk është staf i cili vendosë nëse do të aprovojë ose jo kërkesën e bllokut. ...

3 October, 2014Lexo më shumë

Borchardt nuk u përjashtua nga puna

Nuk i ka përfunduar kontrata në Kosovë, por shefi i deritashëm i misionit EULEX, Bernd Borchardt, është larguar nga Kosova me arsyetimin zyrtarë se e ka gjetur një punë tjetër në Gjermani....

3 October, 2014Lexo më shumë

Rama në Beograd, temë edhe njohja e pavarësisë së Kosovës

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, thotë se kryeministri Edi Rama do të vizitojë Beogradin në fund të këtij muaji, vizitë e cila do të jetë e para në një kryeministri në 68 vjet. Gjatë kësaj vizite Rama do të diskutojë me homologun e tij serb edhe për njohjen e pavarësisë së Kosovës. ...

3 October, 2014Lexo më shumë

Blloku: Mund ta shkarkojmë Brovinën

Përfaqësuesit e Bllokut thonë se Rregullorja e Kuvendit e njeh një mundësinë  e shkarkimit kryesueses së Kuvendit, pavarësisht se kryetari i Gjykatës Kushtetuese Enver Hasani, deklaroi se nuk mund ta bëjnë një gjë të tillë....

3 October, 2014Lexo më shumë

Blloku prishet nëse Isa Mustafa nuk e merr postin e kryeparlamentarit

Situata aktuale politike mund të merrte kahe tjetër, sikur Blloku LDK-AAK-Nisma të pranonte që të hiqte dorë nga posti i kryeparlamentarit, duke ja lënë atë PDK-së, ashtu siç ja garanton Kushtetuta. Por kjo duket të jetë e pamundur, pasi Isa Mustafa, të cilit i është garantuar ky post, e ka bërë të qartë se nëse nuk mund realizohet marrëveshja në këtë pikë, atëherë ajo nuk bënë të shkojë tutje as me pikat tjera. ...

3 October, 2014Lexo më shumë

Daçiq: Kosovën mund ta njohin shtete si Qipro, por jo Spanja

Zëvendëskryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq ka deklaruar se Spanja nuk do të ndryshojë qëndrimin lidhur me njohjen e Kosovës. ...

3 October, 2014Lexo më shumë

Blloku dorëzon kërkesën në Kuvend për mbajtjen e seancës

Deputetët e bllokut LDK-AAK-Nisma dhe Vetëvendosje kanë dorëzuar kërkesë në Sekretarinë e Kuvendit të Kosovës që t’u lejohet mbajtja e seancës me 9 tetor. ...

3 October, 2014Lexo më shumë

PDK nuk ka vendosur lidhur me kërkesën e Bllokut për seancë

Nënkryetari i PDK-së, Xhavit Haliti ka thënë se blloku nuk mund të thërrasin seancë pa u zgjedh organet udhëheqëse të Kuvendit të Kosovës. Ai për lajmi.net ka thënë se PDK ende nuk ka diskutuar për iniciativën e bllokut, për ta thirrur seancën....

3 October, 2014Lexo më shumë

Hahn: Njohjet nga 5 shtetet e BE-së, prioritet i imi

Udhëheqja e re e Komisionit Europian do të përkujdesët që të sigurojë njohjet e 5 shteteve të BE-së për Kosovën. Komisioneri për Politika të Fqinjësisë, Johanes Hahn thotë se në muajin e parë të mandatit të ri, do të bisedojë me shtetet që nuk e kanë njohur Kosovën, në mënyrë që të mos ketë probleme me integrimin e këtij shteti. ...

3 October, 2014Lexo më shumë

Zhvillimet në Gjermani, model për perspektivën evropiane të Kosovës

Kosova duhet të ndjek shembullin e zhvillimit të Gjermanisë pas bashkimit të saj, në rrugën drejt integrimeve evropiane, ka thënë kryediplomati kosovar, Enver Hoxhaj, në urimin për popullin gjerman me rasti e 3 Tetorit - Ditës së Ribashkimit të Gjermanisë....

3 October, 2014Lexo më shumë

PDK të qartësojë çka ofron, LVAN të heq dorë nga pozita e Kryeparlamentarit

Analisti politik Naim Rashiti ka thënë se nuk do të ketë zgjidhje të shpejtë të ngërçit politik pasi pozicionet e palëve nuk tregojnë shenja se do të ndryshojnë. Ai ka vlerësuar se PDK-ja duhet të bëjë të qartë se çka do e çka ofron, kurse LAN-it të heq dorë nga posti i kryetarit të Kuvendit....

3 October, 2014Lexo më shumë

Brovina nuk mund të shkarkohet

Enver Hasani, kryetar i Gjykatës Kushtetuese, ua ka shuar shpresat shumicës së deputetëve që prej ditësh e kanë deklaruar mundësinë e ndërrimit të kryesueses së Kuvendit, deputetes Flora Brovina, që e shohin pengesë kryesore në rrugën për t’i dhënë zgjidhje bllokadës së krijimit të institucioneve. ...

3 October, 2014Lexo më shumë

Viets: Kosova t’i krijojë vetë institucionet

Për shtetin e Kosovës tani është jashtëzakonisht e rëndësishme të tregojë pjekuri politike dhe të krijojë e zhvillojë vetë institucione funksionale, ka thënë ambasadorja e Gjermanisë, Angelika Viets....

3 October, 2014Lexo më shumë

Gorani: Përmes ngërçit politik po tentohet krijimi i trazirave

Analisti Dukagjin Gorani ngërçin aktual në Kosovë e ka cilësuar si një faktor për krijimin e trazirave në vend. Sipas tij, Blloku e ka kuptuar që loja e trazirave është ajo çka përdoret në këtë lojë. ...

3 October, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bow Master
  • Play Pro Kicker Frenzy