Politikë – Page 642 – Lajmi.net

Aktuale

Mustafa, zgjedhjet të mbahen para 15 qershorit

Isa Mustafa ka thënë se nuk sheh arsye që zgjedhjet të mbahen para qershorit. Ai ka vlerësuar se \"gjërat\" nuk po lëvizin që të shkohet më herët në zgjedhje. ...

25 March, 2014Lexo më shumë

Thaçi e Dacic takohen më 31 mars

Takimi i radhës në Bruksel mes kryeministrave, Hashim Thaçi dhe Ivica Dacic, do të zhvillohet më 31 mars njofton zyra e Baroneshës Cahterine Ashton. ...

25 March, 2014Lexo më shumë

Do të inspektohet edhe Inspektorati i Policisë

Komisioni për punë të brendshme i Kuvendit të Republikës së Kosovës ka kritikuar raportin e Inspektoratit Policor të Kosovë (IPK) për vitin 2013....

25 March, 2014Lexo më shumë

Vulin çmendet nga slogani “NATO AIR – JUST DO IT”

E ashtuquajtura Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë ka reaguar ndaj ‘retëittit’ që zëdhënësja e NATO-s ia bëri ministres Vlora Çitaku, përkitazi me sloganin “NATO AIR - JUST DO IT”....

25 March, 2014Lexo më shumë

Tranzicioni i EULEX-it nis më 15 qershor

“Tranzicioni EULEX-it në mision të ri do të fillojë më 15 qershor dhe do të bëhet përmes shkëmbimit të letrave si herën e kaluar dhe ratifikimit në Kuvend”, ka thënë Hajredin Kuçi. Po ashtu, sipas tij, do të ketë “tranzicion në menaxhment dhe në kompetenca\". ...

25 March, 2014Lexo më shumë

Shtetin e së drejtës e ndërtojmë ne!

Fitim Selimi, kryetar i NISMËS për Lipjanin, thotë se kjo nismë do të ndërtojë shtetin e së drejtës. Në këtë kontekst, ai ka thënë se NISMA për Kosovën është shtegu i vetëm për të bërë ndryshime. ...

25 March, 2014Lexo më shumë

Serbët e duan Brezovicën

Konzorciumi serb “MK-Group” ka hyrë në rrethin e ngushtë për ta fituar kontratën për ndërtimin e Resorsit të ri në Brezovicë. Bashkë me të, janë parakualifikuar edhe kompanitë Amerikane, Austriake, Bullgare nga Andora dhe Franca....

25 March, 2014Lexo më shumë

BE ia bllokon AKI-së përgjimet

Bashkimit Evropian nuk ia kanë lejuar AKI-së përgjimin e kosovarëve pa vendim të Gjykatës. Institucionet ndërkombëtare kanë kërkuar nga Qeveria që të bëjë ndryshime në draft ligjin e fundit të përpiluar mbi “Përgjimin e komunikimeve elektronike\"....

25 March, 2014Lexo më shumë

Hashim Thaçi: rikonfirmon kandidaturën për postin e kryeministrit

Hashim Thaçi, në një intervistë për emisionin “Opinion”, u rrëfye për kohën e luftës së Kosovës, intervenimin e NATO-s, rezistenën e UÇK-së, kohën e pasluftës, si dhe planet e tij për të ardhmën. Ai rikonfirmoi kandidaturën e tij për Kryeministër....

24 March, 2014Lexo më shumë

Shfaqet Ramadan Muja, optimist për fitoren e Thaçit

Kryetari i Prizrenit, Ramadan Muja, është shfaqur sot në Kuvendin Zgjedhor të Forumit të Gruas së PDK-së në Prizren. Ai aty ka marrë pjesë bashkë me liderin e PDK-së, Hashim Thaçin. Muja është shfaqur për herë të parë në publik që nga vendimi i gjykatës....

24 March, 2014Lexo më shumë

Protesta në Prizren, deri në dorëheqjen e Mujës

Kastriot Jahaj, nismëtar i protestës për dorëheqjen e kryetarit të Prizrenit, Ramadan Mujës, thotë se protesta e tyre do të vazhdojë deri në arritjen e qëllimit. Sipas tij, protestuesit janë kërcënuar për të ndalë këtë protestë....

24 March, 2014Lexo më shumë

Rexhep Selimi reflekton për intervenimin e NATO-s nga këndi i UÇK-së

Rexhep Selimi thotë se sulmet ajrore të NATO-s e kanë hapësirën e vet në historinë e popullit shqiptar. Nuk i beson shumë vendimit për formimin e FAK. Nëse ndodh një gjë e tillë thotë se testi i parë për ta do të jetë operimi i kësaj force edhe në Veri....

24 March, 2014Lexo më shumë

Mustafa çelë strategjitë në Pejë

Isa Mustafa ka filluar takimet me qytetarët e Kosovës dhe shpalosjen e programit të tij për zgjedhjet e ardhshme nacionale. E ka zgjedhur qytetin e Pejës që ta bëjë këtë....

24 March, 2014Lexo më shumë

Qytetarët kujtojnë 24 marsin 1999

Fillimi i fushatës ajrore të NATO-së, për qytetarët e Kosovës ishte moment i lumtur, por edhe i frikshëm. Ata thonë se me optimizmin është përcjellë edhe frika nga forcat serbe që kishin filluar fushatën e vrasjeve dhe dëbimit masiv të shqiptarëve....

24 March, 2014Lexo më shumë

EULEX me hetime për zyrtarë të nivelit të lartë

Prokuroria e EULEX’it po heton njerëz të profileve më të larta të jetës politike në vend, për krim të organizuar dhe korrupsion. Sipas kryeprokurorit Jonathan Ratel, EULEX është në procedim të këtyre rasteve ndërsa nuk ka dhënë ndonjë emër. ...

24 March, 2014Lexo më shumë

Viza me afishe të re për të huajt

Nga 15 prilli, Kosova do të aplikojë viza me siguri të lartë. Kjo iniciativë, sipas MPJ-së, është pjesë e përpjekjeve për të ofruar shërbime sa më të sigurta konsullore për shtetasit e huaj. Sipas Hoxhajt ky lloj i vizave është i standardeve të zonës Schengen....

24 March, 2014Lexo më shumë

KQZ asgjëson materialin e Zgjedhjeve Lokale 2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka filluar të hënën me asgjësimin e materialit zgjedhor të Zgjedhjeve Lokale 2013. ...

24 March, 2014Lexo më shumë

Jahjaga: NATO parandaloi një katastrofë humanitare

Presidentja Atifete Jahjaga ka thënë se sulmet e NATO-s parandaluan një katastrofë humanitare. Ajo thotë se sulmet ndaj caqeve serbe i dhanë fund një regjimi shtypës dhe mundësuan një jetë të re....

24 March, 2014Lexo më shumë

Krasniqi: Kuvendi nuk është vonuar me Ligjin për veteranët

Jakup Krasniqi thotë se Ligji për veteranët e luftës mund të futet si pikë e rendit të ditës në javën e ardhshme, vetëm nëse komisionet e kryejnë punën e tyre. Ndërsa, Ismet Beqiri konsideron se Kryeministri Thaçi po bën fushatë me këtë ligj....

24 March, 2014Lexo më shumë

KDI: Rritja e pagave kërkon miratim nga Kuvendi

KDI ka shprehur shqetësimet e saj lidhur me vendimin e fundit të rritjes së pagave nga Qeveria pa miratimin e Kuvendit. Po ashtu, KDI ka vlerësuar se është bërë shkelje e ligjit për Avokatin e Popullit. ...

24 March, 2014Lexo më shumë

Projektligji për Zgjedhjet të enjten në Kuvend

Projektligji për Zgjedhjet do të jetë në rend dite në seancën e radhës të Kuvendit të Kosovës që do të mbahet më 27 mars. Kryeparalemntari, Jakup Krasniqi, thotë se ndryshimet janë teknike, por shpreson që mos të përsëriten gabimet që kanë ndodhur në 2010-ën....

24 March, 2014Lexo më shumë

Ja si e kujton NATO 15-vjetorin e fushatës ajrore

Zyrtarë të NATO-s shënuan 15 vjetorin e fushatës ajrore të NATO-s ndaj caqeve të ushtrisë serbe me sloganin “NATO Air – Just do it”. Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu me anë të një twitt-i, shkruan se NATO 15 vjet më parë ka ndalur gjenocidin në Kosovë. ...

24 March, 2014Lexo më shumë

Përfundon marshi në Prizren

Dhjetëra protestues kanë përfunduar marshin e nisur nga shatërvani i Prizrenit drejt ndërtesës së Komunës, duke kërkuar dorëheqjen e kryetarit të kësaj komune, Ramadan Muja....

24 March, 2014Lexo më shumë

FAK mund të ndërlikojë marrëdhëniet me Perëndimin

Krijimi i Forcës së Armatosur të Kosovës (FAK) është pjesë e presionit që Prishtina bën në kërkim të sovranitetit të plotë, por pjesë e së vërtetës së pakëndshme për kosovarët është se Kosova mund ta arrijë sovranitetin e plotë vetëm me ndihmën e Perëndimit....

24 March, 2014Lexo më shumë

Historia e Tribunalit

Themelimi i një Gjykate Speciale (Tribunali) për krimet e supozuara të luftës, si temë numër një e këtyre ditëve në Kosovë, sipas burimeve ndërkombëtare në Prishtinë, ka një histori të veçantë....

24 March, 2014Lexo më shumë

Njohjet nga “pesëshja” e BE-së do të vijnë brenda një viti

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Petrit Selimi, ka deklaruar se brenda një viti do të vijnë njohjet nga disa prej pesë shteteve anëtare të BE-së, të cilat ende nuk e kanë marrë këtë vendim....

24 March, 2014Lexo më shumë

Kujtohet Dita e Shpresës

Me manifestime të ndryshme, sot, Kosova shënon përvjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s mbi caqet ushtarake e policore serbe, forca këto qe po kryenin masakrat dhe spastrimet etnike kundër popullatës civile shqiptare....

24 March, 2014Lexo më shumë

Mashtruesi është Thaçi, Kuvendi nuk ka përgjegjësi për Ligjin

Kryeaparlamentari Jakup Krasniqi, ju ka përgjigjur kërkesës publike që disa orë më herët e ka bërë OVL UÇK, të cilët kërkonin nga Kuvendi i Kosovës që ta përshpejtojnë projektligjin për Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dhe atë ta vendosin në seancë....

23 March, 2014Lexo më shumë

Decentralizimi i dështuar nëse nuk ka përkrahje nga qeveria

Instituti Kosovar për Qeverisje Lokale vlerëson se decentralizimi në Kosovë, dhe rajon është i dështuar përderisa nuk e ka përkrahjen e qeverive qendrore. ...

23 March, 2014Lexo më shumë

Matoshi: Veprimet e Thaçit janë pragmatizëm politik

Analisti Halil Matoshi thotë se veprimet e fundit të kryeministrit Thaçi, i sheh si pragmatizëm politik. Matoshi kritikon partitë opozitare se duke mos bërë asgjë, po i japin hapësirë Kryeministrit Thaçi që të shfrytëzojë hapësirën e tyre. ...

23 March, 2014Lexo më shumë

Ramadani: Në zgjedhje nuk duhet të shkohet kur kërkon Thaçi

Burim Ramadani thotë se është e gabueshme ideja që Kuvendi të shpërbëhet përmes marrëveshjes në mes liderëve politikë. Mendon se në zgjedhje s’duhet të shkohet bazuar në kërkesat e Hashim Thaçit. Nuk e kupton se përse Isa Mustafa po e luan lojën e PDK’së....

23 March, 2014Lexo më shumë

Vulin nesër në Kosovë

Aleksandar Vulin do të vizitojë nesër Veriun e Kosovës. Ai do të merr pjesë në një program komemorativ për pesëmbëdhjetë vjetorin e fushatës ajrore të forcave të NATO’s ndaj caqeve të ushtrisë serbe. ...

23 March, 2014Lexo më shumë

LDK kërkon dorëheqjen e Mujës

LDK në Prizren shprehet e shqetësuar me vendimin e Kryetarit të Komunës, Ramadan Muja, për pezullimin e postit. Kërkon nga ai që të jap sa më shpejt dorëheqje. Ndërsa, i bënë thirrje të gjithë simpatizantëve të saj që të bashkohen në protestën e së hënës....

23 March, 2014Lexo më shumë

Veteranët i vënë ultimatum Kuvendit për ligjin e tyre

OVL e UÇK-së kërkon që Projektligji për Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të vendoset në rend dite për seancën e së enjtes në Kuvendin e Kosovës. Përmes një komunikate, ata thonë se duhet që përfundimisht të zgjidhet problemi i kësaj kategorie....

23 March, 2014Lexo më shumë

LDK: Në emër të kujt foli Demaçi

LDK ka reaguar ndaj deklaratave të Adem Demaçit, duke i cilësuar ato si të pamatura. Përmes një reagimi, LDK kërkon të dijë se kënd e përfaqëson politikisht Demaçi dhe në emër të kujt flet ai kur i drejtohet opinionit. ...

23 March, 2014Lexo më shumë

Kryeziu injoron takimin e degës në Prizren

Kryetari i Degës së LDK-së në Prizren, Eqrem Kryeziu, nuk ka marrë pjesë në takimin e disa anëtarëve tjerë të kësaj dege. Ndërkaq, në këtë takim kanë marr pjesë edhe disa zyrtar të lartë të LDK-së....

23 March, 2014Lexo më shumë

Fisnik Halimi i bashkohet PDK-së

Politologu Fisnik Halimi, i cili më herët ka qenë pjesë e subjektit politik “Ora” dhe i shoqërisë civile, i është bashkuar sot Partisë Demokratike të Kosovës. Atë e priti Kryatari i PDK-së, Hashim Thaçi. ...

23 March, 2014Lexo më shumë

Ligji për zgjedhjet votohet të enjten

Ligji për zgjedhjet e përgjithshme i harmonizuar nga komisioni i mëhershëm ad-hoc, por edhe ai për legjislacion, përfundimisht do të hyjë për votim të enjten e javës së ardhshme kur Kuvendi do të mbajë seancën e radhës. ...

23 March, 2014Lexo më shumë

Harta me aspiratat territoriale të Moskës

RFE paraqet një hartë ku tregohet përqindja e rusëve dhe rusisht folësve brenda dhe jashtë territorit të Federatës Rusë. Moska zyrtare pretendon të ruaj dhe të kujdesët për të gjitha këto rajone jashtë kufijve shtetëror. ...

22 March, 2014Lexo më shumë

Janë pjekur kushtet për referendum në Republika Serpska

Milorad Dodik konstaton se janë pjekur kushtet për mbajtjen e një referendumi në Republika Serpska. Dodik thotë se RS aktualisht është stabile, por sipas tij, nëse njëherë do të destabilizohej ajo nuk do të kthehej kurrë në gjendjen e më parme. ...

22 March, 2014Lexo më shumë

Ivanovic mund të mbrohet nga avokati i Milosevic’it

EULEX kërkon nga Oda e Avokatëve të Kosovës që të regjistrojë avokatë të Serbisë, të cilët do të mbrojnë Oliver Ivanovic’in. Mirëpo, Kryetari i OAK’së, Ibrahim Dobruan mohon të ketë marrë një kërkesë të tillë....

22 March, 2014Lexo më shumë

Punëtorët e Fabrikës së Tubave e quajnë Isa Mustafën “Putin”

Punëtorë e Fabrikës së Tubave në Ferizaj kanë shtruar një darkë, së bashku me famlijarë, për të festuar për vendimin për zbatimin e Aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese. Aty kanë ftuar edhe Kryeministrin dhe kanë adresuar kritika në drejtim të Isa Mustafës. ...

22 March, 2014Lexo më shumë

Serbia pro perëndimit dhe pro Rusisë

Aleksandar Vucic thotë se Serbia duhet të ketë qëndrim të balancuar sa i përket krizës në Ukrainë. Sipas tij, Serbia nuk mund t’i vë sanksione Rusisë por edhe as të heqë dorë nga rruga drejtë BE’së....

22 March, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Rock Wheels
  • Play iStunt 2