Politikë – Page 548 – Lajmi.net

Aktuale

VV: Kosto e lartë e autostradave në shpërputhje me gjendjen ekonomike

Lëvizja Vetëvendosje ka organizuar një aksion sot në punishten e autostradës Prishtinë-Han i Elezit, duke protestuar për koston e lartë të ndërtimit të saj. ...

16 May, 2015Lexo më shumë

Reagon BDI: Ivanov nuk përfaqëson Maqedoninë

Pas informacionit të publikuar nga lajmi.net se presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, u ka nisur një letër të presidentëve të shteteve anëtare të OKB-së, me anë të cilës dëshiron që fajin kryesor për konfliktin e 9 majit në Kumanovë, t’ia vë Kosovës dhe disa politikanëve shqiptarë, kanë ardhur edhe reagime nga Kabineti i Ali Ahmetit....

16 May, 2015Lexo më shumë

Veseli: Thaçi president nga vota e popullit

Zëvendëskryeministri i Kosovës Hashim Thaçi do të zgjidhet president i vendit në mars të vitin 2016 nga vota e popullit. Këtë e ka thënë nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherit kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli....

16 May, 2015Lexo më shumë

Jahjaga reagon ndaj letrës së Ivanovit

Letrës së presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dërguar liderëve botërorë, përmes së cilës fajëson Kosovën për mosreagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, i është përgjigjur Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga....

16 May, 2015Lexo më shumë

AAK shprehë shqetësim për krijimin e etnitetit serb në FAK

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë i AAK së, ka vlerësuar se ideja e lansuar të diskutohet për krijimin e një "entiteti ushtarak" minoritar - paralel dhe njëetnik, përbrenda strukturës së ardhshme të Forcave të Armatosura të Kosovës (FAK), ekskluzivisht për pakicën serbe, është i rrezikshëm, jofunksional, dezintegrues dhe jashtë çdo praktike standardizuese të strukturave të rregullta ushtarake të shteteve demokratike dhe të vetë NATO....

16 May, 2015Lexo më shumë

Aleanca për Shqipërinë Europiane prezantoi 61 kandidatët (Foto)

Konventa e Zgjedhjeve Vendore e Aleancës për Shqipërinë Europiane, të kryesuar nga Partia Socialiste e kryeministrit Edi Rama, mblodhi dje në Pallatin e Kongreseve në Tiranë 61 kandidatët e saj, në një prezantim maratonë....

16 May, 2015Lexo më shumë

Ivanov u dërgon letër presidentëve botërorë, fajëson Kosovën për rastin e Kumanovës

Pushteti në Maqedoni ka nisur një fazë të re të propagandës anti-Kosovë, pas përleshjes së armatosur në Kumanovë dhe zhvillimeve të fundit politike në këtë shtet....

16 May, 2015Lexo më shumë

Vllasi: Ngjarjeve në Maqedoni “i vjen era” ndikim serb dhe rus

Ngjarjet e fundit në Kumanovë tregojnë se bëhet fjalë për një skenar të përgatitur nga strukturat e errëta të zbulimit nga anash dhe me përkrahjen e autoriteteve të Maqedonisë, ndërsa janë drejtuar kundër shqiptarëve dhe kundër opozitës maqedonase, ka deklaruar Azem Vllasi....

16 May, 2015Lexo më shumë

Rasti i Kumanovës, lëkund raportet Kosovë-Maqedoni

Situata e fundit në Kumanovë mund të lëkund raportet në mes të Kosovës dhe Maqedonisë, sado që zyrtarë kosovarë, për dallim nga ata maqedonas, kanë tentuar të jenë sa më neutral në tërë këtë situatë. Gjë e cila nuk ka ndodhur edhe me zyrtarë maqedonas, të cilët, i kanë quajtur terroristë pjesëmarrësit e grupit në Maqedoni, një numër i së cilëve tashmë i konfirmuar ishte nga Kosova....

16 May, 2015Lexo më shumë

Krasniqi: Nuk e di se çka duhet të bëjë Gruevski, që shqiptarët ta braktisin Qeverinë

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka thënë se kërkesa për themelimin e Gjykatës Speciale e ka vënë Kosovën në pozita të vështira dhe tepër inferiore në krahasim me Serbinë....

16 May, 2015Lexo më shumë

Bëhen 16 vjet nga zhdukja e mistershme e Ukshin Hotit

Më 16 maj 1999, atëherë kur lufta po zgjaste qe gati një vit, Ukshin Hoti arrin tek fundi i dënimit të tij. ...

16 May, 2015Lexo më shumë

Ushtaraku nga Shqipëria i përgjigjet Jankullovskës

Ushtaraku nga Shqipëria, Dritan Demiraj, ka reaguar ndaj telefonatës së publikuar nga opozita maqedonase, ku ish ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska, dëgjohej duke thënë se për një orë i zhdukë shqiptarët. ...

16 May, 2015Lexo më shumë

Haziri rizgjidhet kryetar i degës së LDK-së në Gjilan

Në Kuvendnin e tetë zgjedhor të degës së LDK-së në Gjilan nga 101 delegatë sa ka pasur ky Kuvend Lutfi Haziri ka marrë të gjitha votat për të qenë edhe për një mandatë në pozitën e kryetarit të degës. Haziri ka thënë se LDK do të bëhet edhe më e fuqishme....

15 May, 2015Lexo më shumë

Emrat e 10 të vrarëve në Kumanovë

Autoritetet kosovare në Shkup kanë identifikuar personat e vrarë në Kumanovë gjatë përleshjes së armatosur me forcat policore të Maqedonisë. ...

15 May, 2015Lexo më shumë

Ambasadori Hysa viziton të burgosurit kosovarë në Shkup

Zyrtarë kosovarë kanë vizituar sot të burgosurit në burgun hetues “Shutkë” të Shkupit, njoftoi portali “Aktuale.mk”....

15 May, 2015Lexo më shumë

Bomba e radhës tregon për ndikimin e politikës serbe në Maqedoni

Pas vrasjeve të dyshimta në Maqedoni dhe skenarit famëkeq të Kumanovës i cili kishte për qëllim që ti paraqesë shqiptarët si element destruktiv në rajon para faktorit ndërkombëtar, nga 'bomba' e fundit e Zaevit doli në shesh e vërteta për të cilin vite me radhë flisnin shqiptarët, njofton Zhurnal....

15 May, 2015Lexo më shumë

New York Times: Maqedonia mund të ndahet

Gazeta prestigjioze “New York Times”, ka raportuar se Maqedonia mund ta pësojë rëndë nga superskandali i përgjimeve....

15 May, 2015Lexo më shumë

Nikoliq: Dëshira për bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, po e kthen Ballkanin mbrapa

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, ka deklaruar sot se rajoni i Bllkanit po kthehet disa vite mbrapa, si shkak i dëshirës së Kosovës dhe Serbisë për të krijuar një shtet të përbashkët....

15 May, 2015Lexo më shumë

Rritet prania e policisë në Kumanovë

Disa rrugë në Kumanovë që nga mbrëmë vazhdojnë të jenë të bllokuara për komunikacion, kurse në qendër të qytetit është rrit numri i policëve, raporton agjencia maqedonase e lajmeve, MIA....

15 May, 2015Lexo më shumë

Nuk do të ketë takim kryeministrash, pa zbatimin e marrëveshjeve nga Serbia

Takimet e nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë, në kuadër të marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve nuk do të zhvillohen për sa kohë nuk do të ketë zbatim të marrëveshjeve të arritura mes dy shteteve....

15 May, 2015Lexo më shumë

Ish-prokurori i Hagës: Gjykata Speciale do ta pastronte Kosovën

Geoffrey Nice thotë se mos themelimi i Gjykatës Speciale do ta pengojë Kosovën në arritjen e qëllimeve ndërkombëtare. Ai pranon se kjo gjykatë është politike, por thekson se, edhe si e tillë, ajo do ta pastrojë Kosovën nga pretendimet e ngritura....

15 May, 2015Lexo më shumë

Varroset Nusret Kaloshi nga Kumanova

Është varrosur sot në Shkup, Nusret Kaloshi i cili u vra në konfliktin e fundit të armatosur nga policia maqedonase në Kumanovë. ...

15 May, 2015Lexo më shumë

Mustafa: Sektori privat bazë e zhvillimit ekonomik (Video)

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, ka thënë se Qeveria, sektorin privat e sheh si bazë për zhvillim ekonomik të vendit....

15 May, 2015Lexo më shumë

Forca të shtuara të xhandarmërisë serbe në kufi me Kosovën

Forcat serbe të xhandarmërisë kanë shtuar aktivitetin e tyre nëpër fshatrat kufitare të Luginës së Preshevës....

15 May, 2015Lexo më shumë

Alban Krasniqi vëllai i “Komandant Kumanovës”: Të burgosurit torturohen për vdekje

Vëllai i Muhamet Krasniqit (Komandant Malishevës), Alban Krasniqi, alarmon për gjendjen e të arrestuarve nga policia maqedonase. Ai thotë se ata gjendja e të burgosurve është e rëndë dhe rrezik për jetë....

15 May, 2015Lexo më shumë

Prioritet, zbatimi i marrëveshjeve, shoqata e komunave dhe Specialja

Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Ban Ki-moon, në raportin e rregullt tremujor për Kosovën, ka përshëndetur rifillimin e dialogut Serbi-Kosovë dhe marrëveshjen e gjyqësorit të arritur në shkur, duke vënë në dukje se tashti krijimi i asociacionit të komunave me shumicë serbe është një nga çështjet më të rëndësishme të pazgjidhura....

15 May, 2015Lexo më shumë

Kurti: Maqedoni ka për qëllim pakësimin e popullsisë shqiptare

Mos diskutimi në Kuvendin e Kosovës për ngjarjet në Kumanovë, sipas Albin Kurtit, dëshmon për atë se deputetët e Kuvendit të Kosovës si përfaqësues të popullit nuk i përfaqësojnë as sa për sy e faqe ata....

15 May, 2015Lexo më shumë

Qeveria vendos që përvoja e punës tu paguhet të gjithë shërbyesve civilë

Qeveria e Kosovës ka miratuar vendimin me të cilin u njihet përvoja e punës të gjithë të punësuarve në sektorin publik, e që realizojnë pagë prej buxhetit të Kosovës....

15 May, 2015Lexo më shumë

Zbogar: E vërteta duhet të ndriçohet!

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zbogar, ka thënë se Kosova nuk duhet të bëhet rutinë e diskutimeve në Këshillin e sigurimit dhe as të kthehet në kohën e para përfundimit të pavarësisë së mbikëqyrur, por të themelojë vetë Gjykatën Speciale....

15 May, 2015Lexo më shumë

Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

Eksperti i Europës Juglindore, Florian Bieber flet për zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit. ...

14 May, 2015Lexo më shumë

Jacobson: Ambasada e re, simbol i përkushtimit amerikan ndaj Kosovës

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuar të Amerikës në Kosovë, Tracey Ann Jacobson, në intervistën dhënë Klan Kosovës, ka folur për projektin më të madh kapital që SHBA-të kanë realizuar në Kosovë –Ambasadën Amerikane....

14 May, 2015Lexo më shumë

Jahjaga refuzon vizën e Brazilit

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ishte ftuar zyrtarisht që të merrte pjesë në Samitin Botëror të Gruas, i cili fillon punimet sot në Sao Paolo të Brazilit....

14 May, 2015Lexo më shumë

Analistët evropian: Procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën i turpshëm

Ekspertët e njohur ndërkombëtarë mbi sfidat e politikës së jashtme dhe të sigurisë kritikojnë Bashkimin Evropian për qasjen e saj ndaj Ballkanit Perëndimor, duke e quajtur atë si të fjetur....

14 May, 2015Lexo më shumë

Përfundoi takimi i liderëve, nuk arrihet marrëveshje konkrete

(Plotësim) Liderët e katër partive kryesore në Maqedoni kanë përfunduar takimin e përbashkët, i cili u mbajt në ambientet e presidencës dhe u ndërmjetësua nga ndërkombëtarët....

14 May, 2015Lexo më shumë

Bëhen bashkë Ali Ahmeti e Menduh Thaçi (Foto)

Për shumëkënd, ndoshta duket e pabesueshme, takimi i këtyre dy përfaqësuesve politikë shqiptarë të Maqedonisë, duke pasur parasysh armiqësinë e tyre disa vjeçare. ...

14 May, 2015Lexo më shumë

Kosova dhe Maqedonia takim për identifikimin e kosovarëve të arrestuar në Kumanovë

Kosova dhe Maqedonia ka nisur shkëmbimin e informatave për identifikimin e shtetasve kosovarë të arrestuar pas ngjarjeve të fundit në Kumanovë, ku forcat policore dhe ushtarake të Maqedonisë u përleshen me armë zjarri me një grup të armatosur....

14 May, 2015Lexo më shumë

Liderët politikë në Maqedoni flasin për protestat e 17 majit

(Plotësim) Në takimin e liderëve në Maqedoni po diskutohet për formatin e protestave të 17 majit të paralajmëruar nga opozita, njofton Zhurnal....

14 May, 2015Lexo më shumë

Në Kumanovë 121 familje kanë pësuar dëme materiale

Nga përleshjet e armatosura në Kumanovë, 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale. Këto janë të dhënat e para që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve komunale nga komisioni për vlerësimin e dëmeve, i cili do të vazhdojë punën në terren edhe në ditët në vijim....

14 May, 2015Lexo më shumë

Jabllanoviq po i paraqet problem Prokurorisë së Gjakovës

Ish-ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Aleksandar Jabllanoviq, ka thënë se hetimet që janë duku i zhvilluar ndaj tij, nga Prokuroria Themelore e Gjakovës, kanë konotacion politik....

14 May, 2015Lexo më shumë

Konjufca: LDK e PDK e kanë bërë Kuvendin të pa ndjeshëm ndaj interesave kombëtare (Video)

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se ndihen të indinjuar me veprimin e dy partive në koalicion qeverisës PDK-LDK, të cilat nuk votuan në seancën e sotme të Kuvendit diskutimin për situatën në Kumanovë....

14 May, 2015Lexo më shumë

Ali Ahmeti takon përfaqësuesin special të OSBE-së

Ali Ahmeti, kryetar i BDI-së, takoi në Shkup përfaqësuesin Special të OSBE-së për Ballkanin Perëndimor, Ambasadorin Gerard Stoudman dhe Komisaren e Lartë për të drejtat e komuniteteve, Astrid Thors. ...

14 May, 2015Lexo më shumë

Zaev bindet për pjesëmarrje në takim me Gruevskin

Kryetari i partisë opozitare në Maqedoni LSDM, Zoran Zaev, mbrëmë në orët e vona është bindur nga ambasadorët e huaj që të merr pjesë në takimin e sotëm të liderëve në Shkup, me qëllim për të tejkaluar krizën politike dhe të sigurisë në vend....

14 May, 2015Lexo më shumë

Kuvendi rrëzon propozimin e VV-së, nuk diskutohet për ngjarjet në Kumanovë

Deputet e Kuvendit të Kosovës nuk e kanë votuar propozimin e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosjes, që në seancën e sotme plenare të diskutohet për atë se çfarë ka ndodhur në Kumanovë të Maqedonisë....

14 May, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bubble Trouble