Politikë – Page 548 – Lajmi.net

Aktuale

Partitë serbe: Bojkoti i zgjedhjeve nuk është zgjidhje

Serbët e veriut të Kosovës, vazhdojnë të presin thirrjen nga Beogradi që të dalin në zgjedhjet e 8 qershorit. Përfaqësues të partive politike të asaj pjese, vlerësojnë se bojkoti i zgjedhjeve të 8 qershorit, nuk është zgjidhje për komunitetin serb në Kosovë....

30 May, 2014Lexo më shumë

Panamaja premton leje qëndrimi dhe leje pune për kosovarët (video)

Presidenti i Panamasë, Ricardo Martinelli tha se kosovarët do të udhëtojnë pa viza në shtetin e tij dhe premtoi se së shpejti do të mundësojë që shtetasit e Kosovës të kenë mundësi të pajisen me leje qëndrimi dhe pune në Panama. Ai gjithashtu tha se do të lobojë të shtetet tjera të Amerikës Latine për njohje të Kosovës....

30 May, 2014Lexo më shumë

Qeveria e re të shuaj disa nga ministritë

Për të pasur funksionalitet të Qeverisë, duhet që disa prej ministrive të shuajnë veprimtarinë e tyre....

30 May, 2014Lexo më shumë

Serbët kritikojnë Listën “Srpska”

Për ish-liderin e strukturave paralele në veri, Marko Jakshiq, bojkoti i “Srpskas”, po bëhet për disa poenë të vegjël politikë, ndërkohë që analisti Dushan Janjiq pret që Beogradi t’i udhëzojë sa më shpejt serbët që të dalin në zgjedhje. Ndërkohë, partitë tjera serbe nga qendra kanë vazhduar fushatën....

30 May, 2014Lexo më shumë

Sa banorë, aq votues!

Në Kosovë vetëm 16 mijë banorë nuk kanë të drejtë vote më 8 qershor, bazuar në listën përfundimtare të votuesve dhe të statistikave zyrtare të regjistrimit të popullsisë....

30 May, 2014Lexo më shumë

Kundër idesë për rinumërimin e votave

Iniciativa e disa anëtarëve të KQZ-së për të marrë vendim që votat e partive dhe kandidatëve të rinumërohen në QNR i tejkalon kompetencat e këtij institucioni dhe ngre dyshime në aftësitë menaxhuese të zgjedhjeve nga ky trup i pavarur....

30 May, 2014Lexo më shumë

Fushatë e fokusuar në ekonomi

Analisti politik Shkëlzen Maliqi ka vlerësuar se fushata elektorale nuk po duket të jetë përmbajtësore por, sipas tij, partitë politike janë të fokusuara në të ardhmen dhe në zhvillimin ekonomik....

30 May, 2014Lexo më shumë

PDK: Kërcënimet e kryetarit të Mitrovicës, tragjike për demokracinë

Dega e PDK-së në Mitrovicë, përmes një komunikate ka bërë me dije se me keqardhje dhe indinjatë të thellë është njoftuar për sulmin e sotëm verbal të kryetarit të Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ndaj Grupit Parlamentar të PDK-së në Asamblenë Komunale dhe asamblistit Gazmend Muja. ...

29 May, 2014Lexo më shumë

Lunacek: Fitorja e djathtistëve në PE, shqetësuese për Kosovën

Ulrike Lunacek tregon për lajmi.net shqetësimin për fitoren e djathtistëve në PE. Ajo kërkon nga politikanët të mos bëjnë fushatë me liberalizim të vizave. Bën thirrje për një proces demokratik të zgjedhjeve të 8 qershorit. ...

29 May, 2014Lexo më shumë

PDK thotë se Fondi Pensional mund të përdoret për Fondin e Punësimit

Paratë e Trustit Pensional mund të shfrytëzohen për krijimin e Fondit të Punësimit, thotë nënkryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, në një reagim ndaj deklaratës së kryetarit të bordit të këtij Trusti, i cili ka thënë se mjetet e Trustit nuk bën të preken pasi këtë nuk e lejon rregullativa aktuale ligjore. ...

29 May, 2014Lexo më shumë

Qeveria mos t’i shfrytëzojë asetet publike për fushatë

Grupi për Studime Juridike dhe Politike i ka bërë thirrje Qeverisë në largim që të mos shfrytëzoj asetet publike në kohë të fushatës. Sipas tyre një gjë e tillë është shkelje e standardeve demokratike....

29 May, 2014Lexo më shumë

Molliqaj: Jacobson i takon të padisiplinuarit

Lëvizja Vetëvendosje është parti që kujdeset vet për procesin zgjedhor dhe nuk ka nevojë për këshilla nga askush. Por, përshëndet ftesën e ambasadores amerikane Jacobson, që u ka bërë liderëve tjerë partiak, ka thënë Dardana Molliqaj....

29 May, 2014Lexo më shumë

Jacobson takoi liderët partiakë, kërkon zgjedhje të lira e demokratike

Në ditën e dytë të fushatës për zgjedhjet parlamentare të 8 qershorit, liderët e partive kryesore në Kosovë, janë mbledhur të enjten në mëngjes në një takim te ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Tracey Ann Jacobson. ...

29 May, 2014Lexo më shumë

Skandali i LDK-së nuk arsyetohet, Durindza lobist i paguar nga Serbia

Mikulas Dzurinda, ish kryeministër, njëherësh edhe ministër i Jashtëm i Sllovakisë, nuk e ka përfaqësuar vetëm qëndrimin e vendit të tij, por ishte i angazhuar në cilësinë e lobistit nga ana e Qeverisë së Serbisë,  për të kundërshtuar pavarësinë e Kosovës. ...

29 May, 2014Lexo më shumë

Veriu ia nis fushatën me kërcënim për bojkot të zgjedhjeve parlamentare

Derisa partitë shqiptare në jug të Ibrit nisën zyrtarisht fushatën parazgjedhore, komunat veriore të banuara me shumicë serbë vendosën ta bëjnë të kundërtën, duke ndërprerë të gjitha aktivitetet elektorale. Shkas për këtë janë bërë fletëvotimet me simbole të Republikës së Kosovës dhe emërimi I këshillave të qendrave të votimeve nga KQZ....

29 May, 2014Lexo më shumë

Shkeljet e para zgjedhore

Nisma për Kosovën, Partia Turke në Prizren dhe PDAK-ja janë subjektet e para të cilat kanë shkelur vendimin e djeshëm të KQZ-së për ndalimin e vendosjes së posterëve. KDI e vlerëson këtë vendim të KQZ-së si të paligjshëm dhe të vonuar....

28 May, 2014Lexo më shumë

Më 8 qershor, mbi 33 mijë votues të rinj

Në listën e votuesve për zgjedhjet e 8 qershorit, që është miratuar nga KQZ-ja,  janë 1 milion e 782 mijë e 454 persona me të drejtë vote. Për herë të parë do të kenë të drejtë të votojnë mbi 33 mijë votues të rinj....

28 May, 2014Lexo më shumë

Për nëpunësit civilë, s’ka fushatë gjatë orarit të punës

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Administratës Publike, Fitim Krasniqi sqaroi se nëpunësit civilë nuk kanë të drejtë të marrin pjesë në fushatë parazgjedhore të subjekteve politike derisa janë në orarin e punës. ...

28 May, 2014Lexo më shumë

Pasuria e ish-Jugosllavisë i takon edhe Kosovës

Ministri i Financave, Besim Beqaj thotë se në asnjë mënyrë Kosova nuk do të paguajë borxhet e vendeve tjera të ish-Jugosllavisë. Ndërsa, Lumir Abdixhiku nga Riinvest mendon se krahas borxheve vendi duhet të marrë përsipër edhe trashëgiminë e saj....

28 May, 2014Lexo më shumë

Rinumërimi i votave mund të bëhet në QNR

Valmir Elezi i KQZ-së thotë se kërkesa për rinumërimin e votave në QNR ka për qëllim rritjen e transparencës dhe besimit të kandidatëve dhe votuesve në rezultatet zgjedhore....

28 May, 2014Lexo më shumë

KDTP vendos posterë, shkel vendimin e KQZ-së

Partia Demokratike Turke e Kosovës bën shkeljen e parë në hapje të fushatës. Ata nuk e kanë respektuar vendimin e KQZ-së, që ndalon vendosjen e afisheve nëpër hapësira publike....

28 May, 2014Lexo më shumë

Ushtrimet e përbashkëta ushtarake Kosovë-Serbi, skandalizojnë serbët

Serbët reagojnë ndaj ushtrimeve të përbashkëta ushtarake në mes të Ushtrisë së Serbisë dhe FSK-së. Mediat në Serbi thonë se kjo është në mospërputhje me deklaratat e mëhershme të zyrtarëve serbë, kundër ndihmës së FSK-së në rajonet e përmbytura. ...

28 May, 2014Lexo më shumë

Krasniqi: Po keqpërdoret lufta dhe nuk po respektohen ligjet

Subjekti politik, Nisma për Kosovën, ka nisur ditën e parë të fushatës me takime të ndara nëpër vende të ndryshme të Kosovës. ...

28 May, 2014Lexo më shumë

Nuk është çudi koalicioni PDK-LDK!

Opinionisti nga Shqipëria, Armand Shkullaku, i cili është aktiv në Kosovë sa herë që ka zgjedhje, ka vlerësuar se në fushatën elektorale mund të ketë ashpërsim të fjalorit politik, sidomos nga LDK-ja. Pavarësisht kësaj, ai ka thënë se Thaçi nuk do të replikojë me LDK-në....

28 May, 2014Lexo më shumë

Selimi: LDK i ka dërguar mësimdhënësit në grevë

Zëvendësministri për Punë të Jashtme, Petrit Selimi ka komentuar reagimin e LDK-së, për darkën që një ditë më parë kishte shtruar kryeministri Thaçi për mësimdhënësit prizrenas....

27 May, 2014Lexo më shumë

LDK akuzon Thaçin për keqpërdorim të shërbyesve publikë

Lidhja Demokratike e Kosovës i konsideron të paligjshme dhe të pamoralshme veprimet që po bën kryeministri në largim Hashim Thaçi me shërbyesit publikë në Kosovë. ...

27 May, 2014Lexo më shumë

PD, të zgjidhen të drejtët dhe të moralshmit

Njerëz të drejtë, të moralshëm e profesionistë, të tillë duhet të jenë kandidatët e Partisë së Drejtësisë, të cilët kërkojnë të votohen....

27 May, 2014Lexo më shumë

Lexhendari nesër te “Druni i Bardhë”, qytetarët obligohen të dëgjojnë fjalimin

Kryetari lexhendar i Partisë së Fortë, Visar Arifaj është parë në një video të postuar në YouTube duke bërë thirrje për tubimin madh elektoral që do të mbahet të martën te “Druni i bardhë”. ...

27 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi i premton Gjakovës lidhjen me Rrugën e Kombit

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, gjatë shpalosjes së Misionit të Ri para qytetarëve të Gjakovës, ka paralajmëruar se këtë qytet do ta lidhë me Rrugën e Kombit....

27 May, 2014Lexo më shumë

Hoxhaj me ambasadorët: Të përkushtuar për zgjedhje demokratike

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, në kuadër të obligimeve të tij kushtetuese e ligjore, dhe në vazhdën e konsultimeve e takimeve të rregullta me trupin diplomatik, ka takuar në Prishtinë ambasadorët e Britanisë së Madhe, Francës, Italisë, Austrisë dhe zv/ambasadorin e Gjermanisë....

27 May, 2014Lexo më shumë

Raporti i inteligjencës së NATO-s, i vonuar dhe cinik

Raportet e inteligjencës së NATO-s të cilat po publikohen kohëve të fundit, përmendin emra të skenës politike, të cilët pretendohen se janë pjesëmarrës në krime të ndryshme....

27 May, 2014Lexo më shumë

Haradinaj thotë se Serbia prodhon ushqim-bërllok për Kosovën

Si të ndjeshëm e ka vlerësuar procesin e zgjedhjeve në veriun e Mitrovicës i pari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili gjithashtu ka folur për ushqimin që na vjen nga Serbia, duke e vlerësuar atë si bërllok. ...

27 May, 2014Lexo më shumë

Zgjedhjet në PE, pa ndikim në rrugën integruese të Kosovës

Rezultatet e dala nga zgjedhjet në Parlamentin Evropian (PE), nuk do të kenë ndonjë ndikim sa i përket procesit integrues për Kosovën, vlerëson njohësi i çështjeve të integrimeve evropiane, Emrush Ujkani. ...

27 May, 2014Lexo më shumë

PDK premton dyfishim e produkteve bujqësore ‘Made in Kosova’

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, ministri i Bujqësisë, Blerand Stavileci, dhe ai i  Financave, Besim Beqaj, kanë paraqitur Misionin e Ri para qytetarëve të komunës së Vushtrrisë....

27 May, 2014Lexo më shumë

Fushatë pa postera, vendim i KQZ-së

KQZ-ja ka marr vendim që të ndalohen posterët e kandidatëve për deputetë dhe të subjekteve, për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që pritet të mbahen më 8 qershor. Pra, askush nuk ka të drejtë që të vendos posterë as gjatë fushatës, në të kundërtën gjobitet. Kjo me arsyetimin që të mos ndotet ambienti dhe të mos ketë probleme mes subjekteve, sa i përket hapësirës....

27 May, 2014Lexo më shumë

Serbët pro simboleve të Kosovës në materialin zgjedhor

Kandidatët serbë pajtohen që simbolet e Kosovës të jenë edhe në materialin zgjedhor për serbët e veriut. Rada Trajkoviq thotë se ky material nuk mund të jetë ndryshe nga pjesa tjetër të Kosovës. Ndërsa, Nenad Rashiq konsideron se listat e votimit duhet të jenë të njëjta për të gjithë....

27 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi bën thirrje për fushatë pa urrejtje

Në prag të fillimit të fushatës për zgjedhjet parlamentare të 8 qershorit, kryeministri në largim, Hashim Thaçi, u ka bërë thirrje të gjithë aktorëve dhe faktorëve në vend, që të zhvillojnë një fushatë sa më të qetë e dinjitoze në mënyrë që Kosova t’ia dëshmojë botës, se ka tashmë një demokraci funksionale e të konsoliduar....

27 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi premton heqjen e TVSH-së për produktet e IT-së

Qeveria e ardhshme nëse do të drejtohet nga kryeministri aktual Hashim Thaçi, do t’i jap hapësirë të veçantë teknologjisë informative.  ...

27 May, 2014Lexo më shumë

Shala: Kosovës i duhet Drejtimi i Ri

Politika e sotme e Kosovës ka mungesë kredibiliteti, ndërsa institucionet e Kosovës kanë mungesë besueshmërie, ka deklaruar nënkryetari i pari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Blerim Shala. ...

27 May, 2014Lexo më shumë

Sot përballen presidentët

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga dhe ai i Serbisë, Tomislav Nikoliq, do të përballen sot në New York, ku do të paraqitet raporti tremujor i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së për Kosovën, Ban Ki moon. ...

27 May, 2014Lexo më shumë

Hasani i kërkon Kryeziut sqarim për pjesëmarrje në aktivitetin e PDK-së

Duke marrë pjesë në aktivitetin e PDK-së, Kadri Kryeziu, ka shkelur Kodin e mirësjelljes së Gjykatës Kushtetuese, sipas të cilit “gjyqtarët ... nuk duhet të marrin pjesë në aktivitete politike”....

27 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi imponon fushatë të përqendruar rreth kandidatit për kryeministër

Për Isa Mustafën, parashikohet fundi i karrierës së tij politike nëse nuk del fitues me LDK-në, në këto zgjedhje. Po ashtu, në rast të humbjes, Hashim Thaçin, sipas analistëve, e presin qortime deri te lëkundja e pozitës si lider i PDK-së. ...

27 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi shtron darkë për 1,100 punëtorë të arsimit në Prizren

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi ka shtruar një darkë për 1,100 punëtorë të arsimit në Prizren....

27 May, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball
  • Play Urban Basketball
  • Play Bubble Trouble