Politikë – Page 527 – Lajmi.net

Aktuale

Behgjet Pacolli entuaziast, thotë se do t’i fitojnë mbi 20 për qind të votave!!! (Video)

Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka dalë me një ide se si mund të zgjidhet çështja e demarkacionit – që po e mban peng politikën në Kosovë, që gati një vit....

12 August, 2016Lexo më shumë

Shpejtim Bulliqi ka një pyetje publike për Kadri Veselin

Vetëm pak pas paraqitjes së Kadri Veselit në televizionin publik, ku ndër të tjera ka thënë se më shumë është i prirë t’u besojë hartave dhe fakteve të miqve nga SHBA e Evropa, se sa atyre jugosllave, ka reaguar deputeti i zëshëm kundër mënyrës se si është shënjuar demarkacioni me Malin e Zi, Shpejtim Bulliqi....

12 August, 2016Lexo më shumë

Bajrush Morina: Ja pse më 1 shtator mund të bie Qeveria (Video)

Paralajmërimi se pas 1 shtatorit do të bëhet reformatimi i Qeverisë së Kosovës duket se do të jetë vetëm një dëshirë e kryeministrit Mustafa....

12 August, 2016Lexo më shumë

“PDK po fuqizohet përditë”

“PDK do të vazhdojë rrugëtimin e sajë që është në interes të qytetarëve dhe shtetit të Kosovës. Partia Demokratike po vazhdon rrugëtimin e hapjes sa më të madhe, veçanërisht për të rinj dhe për gra. Kjo në mënyrë që të merren përgjegjësi të reja sepse Kosova është vend i vogël dhe me vendosmëri dhe dituri do të zhvillohet shpejt. Nuk kemi nevojë për përçarje por për punë dhe unitet”, tha Veseli. ...

12 August, 2016Lexo më shumë

Veseli: Vendimi për largimin e uzurpatorëve pati sukses

Kryetari i Kuvendit tha se kur e ka kërkuar një gjë të tillë ka pasur edhe zëra skeptikë se kjo është vështirë e realizueshme. Por ai, tha se tanimë rezultatet janë parë....

12 August, 2016Lexo më shumë

Kadri Veseli komenton për herë të parë publikimin e përgjimeve

“Çdo interpretim i imi mund të duket si gjykim subjektiv apo paragjykim. Jemi shtet i ri dhe ajo çfarë dua të theksoi është se asnjë qytetar i këtij vendi nuk duhet ti bëhet një gjykim publik. Është obligim para qytetarëve tanë që të kemi adresim institucional dhe duhet të kemi përgjegjësi institucionale për rrjedhjen e atyre përgjimeve sepse kjo e rritë besimin e qytetarëve në institucione të drejtësisë. Pra duhet të kemi përgjigje institucionale dhe adresim institucional”, tha Veseli....

12 August, 2016Lexo më shumë

Kadri Veseli i bindur: Demarkacioni kryhet më 1 shtator, Kosova nuk humb asnjë metër tokë

“Ne i kemi dëgjuar të gjitha argumentet dhe I kemi parë faktet të cilat dëshmojnë qartë se kufiri është shënjuar mbi bazën juridike të shpalljes së pavarësisë, marrëveshjes së NATO-s dhe verifikimit që më pas I është bërë edhe nga Departamenti Amerikan I Shtetit dhe nga ekspertët evropianë. Ky është territori I Republikës së Kosovës. Nuk kemi humbur asnjë milimetër”, tha Veseli....

12 August, 2016Lexo më shumë

PDK akuza të rëndë për Lutfi Hazirin: I humbe 3 milionë euro donacione

Sipas kësaj partie, për tetë muaj, Komuna e Gjilanit, nuk ishte në gjendje të krijojë kushtet elementare për realizimin e projektit në vlerë prej rreth 3 milionë eurosh, ku do të punësoheshin mbi 100 të papunësuar, për kujdesin e 200 pleqve në këtë institucion. ...

12 August, 2016Lexo më shumë

Veton Surroi: Në Kosovë duhet përmbysje, nuk mjafton Gjykata Speciale

Ai thotë se nuk mjaftojnë as zgjedhjet e as Gjykata Speciale për të pastruar vendin nga të këqijtë, por sipas tij, duhet një lëvizje e brendshme, raporton lajmi.net. ...

12 August, 2016Lexo më shumë

Adem Grabovci: Papërgjegjësi totale nga Vetëvendosje

Afera e përgjimeve telefonike ku protagonist është Adem Grabovci, ka ngjallur reagime të shumta. Sot, Vetëvendosje publikoi numrat e telefonit personal të Grabovcit, duke i ftuar qytetarët që ta telefonojnë atë. Grabovci ka komentuar për lajmi.net 'aksionin' e VV-së....

12 August, 2016Lexo më shumë

Bajram Gecaj ia kthen Shpend Ahmetit: Në Prishtinë veç kungja ke ngjitë!

Pas akuzave të Bajram Gecajt  nga radhët e LDK-së, për Vetëvendosjen se këta të fundit  “mjelin shtetin” dhe nuk e njohin atë, ka reaguar kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti....

12 August, 2016Lexo më shumë

Reagojnë Bulliqi e Isufi: Pse, pse, pse…

“Pse ne nuk i marrim parasysh të gjitha faktet që flasin në dobi të Kosovës, por vetëm ato që dëmtojnë Kosovën, pse, pse, pse? A ka dikush ndonjë sqarim politik dhe profesional, apo veç për inat? Nëse është për inat, pse nuk i përmbahemi një fjale të urtë popullore që thotë ‘mbaj inat dhe ha, e jo mbaj inat e mos ha’”. ...

12 August, 2016Lexo më shumë

Demarkacioni mundë të rrezikojë situatën e sigurisë, Policia në gatishmëri

Autoritetet e rendit në Kosovë thonë se janë të përgatitura të përballen me çfarëdo situate të mundshme në aspektin e sigurisë. Këto deklarata zyrtarët e policisë i kanë bërë pas paralajmërimeve të partive politike opozitare se në rast të miratimit të marrëveshjesh së Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, ato do të mund t’i radikalizojnë mjetet e tyre për të kundërshtuar dhe parandaluar ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi....

12 August, 2016Lexo më shumë

Shpend Ahmeti: “Kllapa” e Isa Mustafës shtetin e shohin si lopë!

Sipas tij, kjo "kllapa" e Isës krejt analogjitë për kundërshtarët i kanë me lopë, "kullosin fonde", "mjelin shtetin" e të ngjashme. ...

12 August, 2016Lexo më shumë

Anton Quni i “bie pishman”: Për votimin ose jo të demarkacionit vendosi në Kuvend

Lajmi i publikuar sot se deputeti Anton Quni nuk do ta votoj marrëveshjen për Demarkacionin e ka hedhur poshtë vetë deputeti Quni. Ai tha se një lajm i tillë është i pa vërtetë....

12 August, 2016Lexo më shumë

Nëntë deputetë të koalicionit qeverisës kundër demarkacionit, ja emrat

Lajmi.net mëson se kundër marrëveshjes brenda Grupit Parlamentar të LDK-së janë edhe Adem Salihaj, Vjosa Osmani, kurse në mëdyshje janë Armend Zemaj dhe Arben Gashi....

12 August, 2016Lexo më shumë

Vetëvendosje ia publikon numrat personal Adem Grabovcit (Foto)

“Numrat e publikuar ne këtë poster janë numrat personal të Adem Grabovcit. Nga përgjimet e publikuara deri më tani dhe nga ato që priten të publikohen po faktohet kapja e shtetit nga klani “Pronto”. Ky pushtet rrëzohet vetëm përmes presionit të secilit nga ne. Telefononi!”, shkruan Lëvizja Vetëvendosje. ...

12 August, 2016Lexo më shumë

Edhe Anton Quni del kundër demarkacionit, rriten “JO”-të brenda koalicionit qeverisës

Pos Qunit, kundër e ka paralajmëruar edhe deputeti tjetër i koalicionit Raif Qela. Pastaj deputetja e Partisë së Drejtësisë, Labinotë Demi Murtezi, Shaip Muja i PDK-së, Vjosa Osmani e LDK-së, Adem Salihaj i LDK-së, Nait Hasani i PDK-së, transmeton lajmi.net....

12 August, 2016Lexo më shumë

Ramushi, qëndrueshmëria e kundërshtimit dhe ruajtja e shtetit!

Ruajtja e shtetit dhe ruajtja e kundërshtimit është rruga e domosdoshme politike, qytetare dhe kombëtare. Vendimmarrja duhet të jetë e përbashkët, strategjike dhe e koordinuar, ndërsa kundërshtimi duhet të jetë demokratik dhe kushtetues. Për fat të mirë apo të keq (varet krejtësisht se kush e si e lexon!), kalkulimi për të dyja këto mbështetet në Ramushin. ...

12 August, 2016Lexo më shumë

Minoritetet, “Po” demarkacionit

Deputetët që përfaqësojnë partitë minoritare në Kuvendin e Kosovës pritet që më 1 shtator ta votojnë marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi....

12 August, 2016Lexo më shumë

Biden do t’iu kërkojë liderëve ta kalojnë demarkacionin

Vizita e zëvendëspresidentit amerikan Joe Biden, do ta japë edhe një mesazh për demarkacionin me Malin e Zi për liderët kosovarë, por kjo s’do të jetë çështja kryesore që do të diskutohet gjatë takimeve që do t’i realizojë në Kosovë....

12 August, 2016Lexo më shumë

Haziri: LDK-ja do të jetë unike në votimin për demarkacionin

Koalicioni i ‘elefantëve’ është qeverisje e madhe politike dhe deri më tani nuk ka pasur problem me numra, ka thënë nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri....

12 August, 2016Lexo më shumë

Në botë janë më shumë se 200 mosmarrëveshje për demarkacione

Nëse një mosmarrëveshje ka dy palë atëherë janë rreth 400 vende, pra disa vende kanë problem kufitare me më shumë së një shtet....

11 August, 2016Lexo më shumë

Shpend Ahmeti-deputetëve: Mos u frikësoni nga kërcënimet partiake

Ahmeti përmes një shënimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se deputetët mund ta dëshmojnë kontributin e tyre për shtetin, duke kapërcyer interesat, e madje edhe “kërcënimet partiake”....

11 August, 2016Lexo më shumë

Muja: As më 1 shtator, demarkacioni nuk kalon (Video)

Shaip Muja nga radhët e PDK-së e ka komentuar caktimin e datës 1 Shtator për mbajtjen e seancës për ratifikimin e marrëveshjës se Demarkacionit....

11 August, 2016Lexo më shumë

Edhe një votë kundër për demarkacionin nga koalicioni qeveritar

Sipas saj Kosova dhe Mali i Zi duhet ta rishikojnë me kujdes dhe përgjegjësi më të lartë demarkimin e kufirit....

11 August, 2016Lexo më shumë

Edhe një “shuplakë” amerikane për opozitën kosovare

Mirëpo, Biden nuk do ta takojë asnjë nga krerët e opozitës kosovare. Kjo shihet edhe një shuplakë për opozitën nga Uashingtoni zyrtar, pasi që as ndihmëssekretarja amerikane e shtetit, Victoria Nuland nuk kishte pranuar të takohet me ta, shkruan lajmi.net....

11 August, 2016Lexo më shumë

Bahtiri betohet edhe një herë: Më 14 gusht, largohet barrikada mbi Ibër (Video)

Kryetari i Komunës se Mitrovicës ka dhënë lajmin ekskluziv se, këtë të Diell me 14 Gusht, do të fillojë rivatilizimi i Urës së Ibrit....

11 August, 2016Lexo më shumë

Malazezët pranë kufirit i frikësohen demarkacionit me Kosovën

Fshatarët malazezë që jetojnë afër kufirit të kontestuar me Kosovën frikësohen se qeveria do t’i sakrifikojë interesat e tyre kur të bëjë marrëveshjen finale me Prishtinën për kufirin....

11 August, 2016Lexo më shumë

Zgjedhjet u konvenojnë shumicës së partive (Video)

Një krizë politike që mund ta shtynte vendin në zgjedhje të reja më shumë do t’u konvenonte partive opozitare dhe eventualisht Partisë Demokratike të Kosovës, por jo edhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, e cila aktualisht qeverisë me vendin....

11 August, 2016Lexo më shumë

Joe Biden takon vetëm Thaçin e Mustafën, injoron opozitën

Gjithashtu, nën patronatin e Qeverisë së Kosovës, nënpresidenti Joe Biden dhe Dr. Jill Biden do të shkojnë për vizitë afër kampit Bondsteel për të marrë pjesë në cermoninë e emërimit të rrugës kushtuar djalit të tyre të ndjerë Joseph R. “Beau” Biden, III. Ndërkaq, në axhendën e dërguar nga Ambasada Amerikane në Kosovë Joe dhe Dr Jill Biden nuk do të takojnë asnjërin nga liderët opozitarë....

11 August, 2016Lexo më shumë

Kërcënohet Adem Grabovci, kjo është letra e cila i është lënë para derës së shtëpisë (Foto)

Shefi i Grupit Parlamentar nga Partia Demokratike e Kosovës, Adem Grabovci ka marrë një kërcënim nga disa persona ende të paidentifikuar....

11 August, 2016Lexo më shumë

Deda dhe Kusari-Lila “tërhiqen” nga ideja e krijimit të partisë politike

Ideja për themelimin e një subjekti të ri politik, nga Deputeti i pavarur Ilir Deda dhe Kryetarja e Komunës së Gjakovës Mimoza Kusari Lila duket se është lënë në harresë....

11 August, 2016Lexo më shumë

Dushi: VV paraprin me dhunë, Qeveria ishte e gatshme për dialog

Zëvendësministri i Ministrisë së Drejtësisë, Florian Dushi, konsideron se Lëvizja Vetëvendosje po paraprinë me veprime të dhunshme në Kuvendin e Kosovës....

11 August, 2016Lexo më shumë

Serbia bëhet me qeveri të re, ja si e ka futur Vuçiq Kosovën në betim

Pas votimit do të pasojë betimi para Kuvendit të Serbisë, ku Aleksadar Vuçiqi do ta udhëheqë qeverinë e shtetit fqinj edhe për një mandat, në koalicion me Ivica Daçiqin e SPS-it, transmeton lajmi.net....

11 August, 2016Lexo më shumë

Gjykata Speciale në shënjestër të kritikëve

Java e kaluar shënoi përvjetorin e parë të miratimit të amendamenteve kushtetuese, pas një debati të nxehtë në parlamentin e Kosovës që i hapi kështu rrugë krijimit të Gjykatës Speciale të shumëpërfolur në Hagë....

11 August, 2016Lexo më shumë

Kryeministri Mustafa nënshkroi në librin e zisë për viktimat në Maqedoni

Kryeministri Mustafa ka shprehur solidaritetin dhe ngushëllimet më të sinqerta për Qeverinë, qytetarët dhe familjarët e viktimave të kësaj tragjedie të rëndë natyrore në Maqedoni...

11 August, 2016Lexo më shumë

“Rritet presioni ndaj Serbisë, për ta pranuar Kosovën”

Partia Radikale e Serbisë, druan se Qeveria e Serbisë do të detyrohet që ta njeh Kosovën, ta ndryshojë kushtetutën dhe të distancohet nga Republika Srpska....

11 August, 2016Lexo më shumë

30 ditë n’shpi për Glauk Konjufcën

“Si e tillë, kjo masë e caktuar ndaj deputetëve Çaushi e Konjufca është e padrejtë dhe e papranueshme, teksa në anën tjetër është tregues i panikut që e ka kapluar Qeverinë, e cila nuk po arrin ta shtyjë përpara faljen e tokës së Kosovës”, thuhet në reagimin e LVV-së....

11 August, 2016Lexo më shumë

Veseli: Me shtetin dhe popullin zviceran t‘i thellojmë bashkëpunimet në të gjitha nivelet

Veseli përmes një postimi në Facebook thotë se ma Guinchard ka biseduar për thellimin e bashkëpunimeve ndërmjet Kosovës dhe Zvicrës. ...

11 August, 2016Lexo më shumë

Ambasadori Delawie: Demarkacioni në përputhje me hartën në Flamurin e Kosovës

Delawie, ndër të tjera, kishte folur pikërisht për hartën në Flamurin e Kosovës, duke thënë se ky proces i kryer nga komisioni shtetëror i Kosovës është në përputhje të plotë me atë hartë në flamur, transmeton lajmi.net....

11 August, 2016Lexo më shumë

Këto janë temat për të cilat Joe Biden po vjen në Kosovë

“Unë pres që Biden do të bëjë përpjeke për të nxjerrë përparime të mëtejshme në drejtim të Marrëveshjes së Brukselit”, ka thënë Montgomery për agjencinë serbe të lajmeve Tanjug. ...

11 August, 2016Lexo më shumë

A do të ketë kompromis pozitë-opozitë për Demarkacionin?

Arritja e një konsensusi politik ndërmjet pushtetit dhe opozitës në lidhje me Marrëveshjen për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, duket e pashpresë, vlerësojnë deputetë dhe analistë politik në Prishtinë....

11 August, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush
  • Play Urban Basketball
  • Play Rock Wheels