Politikë – Page 527 – Lajmi.net

Aktuale

Jacobson me liderët diskutoi për “Tribunalin” e EULEX-in

Ambasadorja amerikane,Tracey Ann Jacobson, ka biseduar të enjten me dy liderët e partive kryesore në vend, ku ëshët biseduar për datën e zgjedhjeve, mandatin e EULEX-it dhe “Tribunalin” për UÇK-në. ...

3 April, 2014Lexo më shumë

Gashi paralajmëron arrestime për uzurpatorët

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë, Dardan Gashi paralajmëron arrestime të tjera edhe në ditët në vazhdim, për të gjithë ata që kanë shkelur ligjin....

3 April, 2014Lexo më shumë

Stankovic: Rrethanat diktojnë Rezolutë të re për Kosovën

Presidenca e Serbisë kërkon ndryshim të rezolutës serbe për Kosovën. Këshilltarja e presidentit serb, Stanislava Stankovic, thotë se ndryshimet e rrethanave në botë e Serbi e sidomos bisedimet me Kosovën, diktojnë ndryshime të kësaj rezolute. ...

3 April, 2014Lexo më shumë

Me projekt kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit

Shefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Samuel Zbogar, gjatë lansimit të projektit “Fuqizimi i kapaciteteve për hetime penale kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit”, tha se së shpejti do të del raporti në lidhje me përmbushjen e kritereve për vizat. ...

3 April, 2014Lexo më shumë

Kërkohet lehtësim për votimin e mërgatës

Jeton Svirca ka kërkuar që për mërgatën të rezervohen disa vende në Kuvendin e Kosovës. Faton Topalli ka paraqitur propozimet e Lëvizjes Vetëvendosje, lidhur me mënyrën e lehtësimit të votimit të qytetarëve të Kosovës që jetojnë në diasporë....

3 April, 2014Lexo më shumë

Kalon në parim Ligji për Zgjedhje

Sot deputetët kanë votuar në parim Ligjin për Zgjedhjet e Përgjithshme. Në votim morën pjesë 64 deputetë, ku 44 prej tyre votuan për 18 abstenuan dhe dy ishin kundër. Deputetët e komunitetit serb nuk ishin të pranishëm fare në seancë....

3 April, 2014Lexo më shumë

Hoxhaj vazhdon lobimin, marrëdhënie diplomatike me Tanzaninë

Në kuadër të lobimit për njohje nga vendet afrikane që po marrin pjesë në samitin BE–Afrikë, ministri Enver Hoxhaj, ka nënshkruar marrëveshjen për lidhjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Kosovës dhe Tanzanisë, me homologun nga ky shtet, Bernard Membe. ...

3 April, 2014Lexo më shumë

Replika të ashpra për ndarjet e ulëseve në Kuvend

Në seancën e sotme po diskutohet për ligjin për zgjedhje. Albulena Haxhiu ka thënë se është duke u munduar kontrabandimi për futjen e një neni ku flet për ndarjen e ulëseve në Kuvend. Arben Gashi tha se deklarime të tilla janë tentim për manipulim....

3 April, 2014Lexo më shumë

Presidentja kërkon njohjet në Amerikën Latine

Presidentja e Republikës, Atifete Jahjaga, në hapjen zyrtare të punimeve të Forumit Ekonomik Botëror për Amerikën Latine, ka takuar përfaqësues të vendeve të ndryshme latino-amerikane, prej të cilëve ka kërkuar njohjen e Kosovës....

3 April, 2014Lexo më shumë

Kuvendi mund të shpërbëhet për dy javë

Isa Mustafa thotë se Kuvendi mund të shpërbëhet pas dy javësh. Ai thotë se pothuajse të gjithë liderët politikë janë pajtuar që zgjedhjet të mbahen në qershor. Thotë se LDK nuk do të bëjë koalicion me PDK....

3 April, 2014Lexo më shumë

Ministria e Mbrojtjes nuk e ka komanduar UÇK-në

Agim Çeku thotë se Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së ka qenë organ komandues. Ai thotë se Ministritë e Mbrojtjes nuk komandojnë forca të armatosura. Kushdo që pretendon që Ministria e Mbrotjes ka komanduar me UÇK-në, sipas Çekut është gabim....

3 April, 2014Lexo më shumë

Jacobson me liderët politikë, sot marrëveshja për datën e zgjedhjeve

Liderët e partive politike do të takohen sot paradite me ambasadoren amerikane, Treacy Ann Jacobson, ku në këtë takim “pritet të arrihet pajtueshmëri për datën e zgjedhjeve parlamentare”. Por, në takim pritet të diskutohet edhe për \"Tribunalin\"....

3 April, 2014Lexo më shumë

Krasniqi-presidentit çek: Kosova nuk është oazë e krimit

Jakup Krasniqi i është kundërvënë fjalëve të presidentit çek i cili në një vizitë në Serbi tha se FAK është armatim i UÇK-së terroriste. Ai ka thënë se fjalimi i tij tregon se shpirtin dhe mendjen e ka të helmuar nga gjenocidi i bandave të Millosheviqit....

2 April, 2014Lexo më shumë

Vetëvendosje do ta mbështesë ligjin e veteranëve

Fati i veteranëve do të zbardhet nesër. E, për këtë, Vetëvendosje ka thënë se është pro Ligjit për ta. Pro janë edhe AAK-ja e PDK-ja....

2 April, 2014Lexo më shumë

Edhe turqit dhe boshnjakët kushtëzojnë ndërrimet kushtetuese

Përfaqësues të komunitetit boshnjak dhe turk shprehen pro ligjit për zgjedhje që pritet të votohet nesër në Kuvend. Sipas tyre, vazhdimi edhe për një mandat i vendeve të rezervuara për pakicat do t’i kontribuonte integrimit të tyre në shoqërinë kosovare....

2 April, 2014Lexo më shumë

Presidenti çek: UÇK terroriste, Kosova shtet i narko-mafisë!

Sipas Presidentit të Çekisë, Milos Zeman, formimi i Forcave të Armatosura të Kosovës do të jetë riarmatim i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës “përgjegjëse për aktet e terrorizmit”. Këto komente i ka thënë sot gjatë vizitës së tij në Serbi....

2 April, 2014Lexo më shumë

Jahjaga pritet nga ministri i Çështjes Strategjike të Brazilit

Presidentja Jahjaga u takua sot me ministrin për Çështjet Strategjike të Brazilit, Marcelo Cortes Neri, me të cilin bisedoi për çështjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës. ...

2 April, 2014Lexo më shumë

Cliff: Mungesa e perspektivës po radikalizon të rinjtë

Ambasadori Ian Cliff, ka shprehur shqetësimin e tij për shkuarjen e të rinjve kosovarë në konflikte të ndryshme. Ai ka thënë se mungesa e perspektivës ndoshta po i shtynë të rinjtë të marrin hapa radikal....

2 April, 2014Lexo më shumë

Vendimi për FAK varet prej vullnetit të Kuvendit

Kryeministri Hashim Thaçi, ka thënë se janë të gatshëm qysh nesër të marrin vendimin për FAK, nëse ka vullnet nga Kuvendi. Ndërsa, Ministri Agim Çeku, theksoi se nuk ka arsye që kjo çështje të vonohet, pasi tani janë krijuar të gjitha kushtet. ...

2 April, 2014Lexo më shumë

Vetëvendosje ka alternativë për një Republikë ndryshe

Albin Kurti ka filluar shpalosjen e programit të Vetëvendosjes. Ai premtoi 300 milionë investime në Trepçë, 120 milionë euro për tre vite në bujqësi, pensione më të mira, e mbi të gjitha bashkimin e Mitrovicës dhe atë kombëtar....

2 April, 2014Lexo më shumë

Kosova së shpejti me dy njohje të reja

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, në kuadër të lobimit për përmbylljen e procesit të njohjeve, ka takuar në Bruksel, në margjina të samitit BE –Afrikë, ministrin e Jashtëm të Eritreas, si dhe ministrin e Jashtëm të Sudanit Jugor....

2 April, 2014Lexo më shumë

Ymeri: Kundër Tribunalit, pro rrëzimit të Qeverisë

Visar Ymeri thotë se Vetëvendosje është kundër krijimit të Tribunalit për Kosovë, pasi ai do të shtrembëronte luftën e UÇK-së. Shpërbërja e Kuvendit do të shfajësonte Qeverinë. Ndërkaq, EULEX do t’i lëshonte rrugë ndërhyrjes së Serbisë në Kosovë....

2 April, 2014Lexo më shumë

50% zbritje për studentët

Qeveria e Kosovës merr vendim për zvogëlimin e pagesës së semestrit prej 50% për studentët e universiteteve publike. Zbritje do të ketë edhe për studentët që banojnë në konvikte dhe ushqehen në mensë. Vendimi hyn në fuqi në maj të këtij viti. ...

2 April, 2014Lexo më shumë

Pavarësia e Kosovës ishte akt legjitim

Shtëpia e Bardhë i është përgjigjur Agjencisë ruse Itar-Tas, duke ia bërë edhe njëherë të qartë opinionit rus se krahasimi i Kosovës me Krimenë është i gabuar, dhe se pavarësia e Kosovës është akt legjitim. ...

2 April, 2014Lexo më shumë

Presidentja e Kosovës, Qytetare Nderi e Panamasë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, gjatë qëndrimit në Panama, me ftesë të homologut të saj, Ricardo Martinelli, është shpallur Qytetare nderi e qytetit të Panamasë dhe i është dorëzua çelësi i këtij qyteti....

2 April, 2014Lexo më shumë

Mbishkrimi “Republika e Serbisë” në dokumentet e komunave veriore

Një shkresë që ka arritur në KQZ nga Komuna e Zubin Potokut kishte mbishkrim “Republika e Serbisë”. Për Adnan Rrustemin ky veprim është provokim, por njëherësh edhe \"produkt\" i marrëveshjes Thaçi-Dacic....

2 April, 2014Lexo më shumë

Kosova po bën diplomaci me dinamikë të plogësht

Skënder Hyseni mendon se diplomacia kosovare nuk po jep rezultate konkrete. Ai thotë se nuk është bërë punë e mirë as në fushën e njohjeve. Thotë se Qeveria dhe politika e jashtme po vetëmohohen dhe po improvizojnë....

2 April, 2014Lexo më shumë

Refki Suma mbetet i pavarur

Kryetari i Hanit të Elezit, Refki Suma thotë se është i vendosur që të mos bashkohet me asnjë parti politike, prandaj ai nuk do të përkrahë askënd publikisht në zgjedhjet parlamentare. Thotë të ketë pasur ofertë për bashkëpunim edhe nga Nisma për Kosovën....

2 April, 2014Lexo më shumë

Jahjaga pritet në Parlamentin e Amerikës Latine

Atifete Jahjaga në qëndrimin e saj në Panama ka vizituar edhe Parlamentin e Amerikës Latine në këtë qytet. Atje është pritur nga Elias Ariel Castillo Gonzales i cili i tha asaj se do ta shtrojë çështjen e njohjes së Kosovës në këtë Parlament....

1 April, 2014Lexo më shumë

Krasniqi: Lufta në Siri nuk i ndihmon Kosovës

Jakup Krasniqi konsideron se shkuarja e kosovarëve për të luftuar në Siri është negative dhe s’e ndihmon perspektivën e Kosovës. Deklarohet gjithashtu kundër vazhdimit edhe për një mandat të vendeve të rezervuara për pakicat në Kuvend....

1 April, 2014Lexo më shumë

Konfirmojnë progres të Kosovës drejt MSA-së

Enver Hoxhaj e Vlora Çitaku kanë takuar sot në Bruksel Komisionerin për Zgjerim, Shtefan Fyle. Në kuadër të konkretizimit dhe të agjendës Evropiane të Kosovës ata kanë diskutuar për përmbylljen e MSA-së e liberalizimin e vizave....

1 April, 2014Lexo më shumë

FAK s’mund të ketë dy shefa

Florian Qehaja vlerëson se me ri-definimin e kompetencave të Kryeministrit, ku atij do t’i jepej e drejta të emëronte dhe shkarkonte komandantin e FAK-ut, do të sillte përzierje kompetencash. Sipas tij, për këtë çështje mund të jep mendim Kushtetuesja....

1 April, 2014Lexo më shumë

PDK e largon fotografinë e Thaçit

Fotografia gjigante e Kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hashim Thaçit, e cila ka qëndruar me vite të tëra në objektin e selisë së kësaj partie në sheshin “Nënë Tereza”, është larguar para disa ditëve nga aty....

1 April, 2014Lexo më shumë

Kryekuvendari kundër tribunalit, optimist për NISMËN

Jakup Krasniqi është kundër themelimit të një tribunali për krime lufte në Kosovë. Ai ka thënë se LDK-ja do të duhej të insistonte që në ligjin i veteranëve të hyjë edhe FARK-u. Partia NISMA për Kosovën, sipas tij, do të del e treta në zgjedhjet e ardhshme....

1 April, 2014Lexo më shumë

Ende s’ka të arrestuar për plagosjen e tre policëve

Zëdhënësi i Policisë, Baki Kelani, thotë se situata në veri është e qetë, pas incidentit që ka ndodhur të hënën në Zubin Potok, ku tre pjesëtarë të Policisë së Kosovës mbetën të plagosur. ...

1 April, 2014Lexo më shumë

Kuvendi pritet të shpërbëhet pas dy javësh

Arben Gashi nga LDK, thotë se Kuvendi i Kosovës pritet të fillojë procedurat e shpërndarjes brenda dy javësh. Ndërsa Ardian Gjinit i AAK’së, thotë se nuk ka vullnet nga partitë opozitare që vendi të shkojë në zgjedhje me rrëzim të Qeverisë. ...

1 April, 2014Lexo më shumë

Nikolic paralajmëron rezolutë për Kosovën

Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikolic, ka paralajmëruar mundësinë e miratimit edhe të një rezolute për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, dhe ka theksuar se Beogradi duhet të ketë qëndrim të qartë....

1 April, 2014Lexo më shumë

Zonat e Lira Ekonomike pritet të zbusin papunësinë

Njohësi i çështjeve ekonomike, Lekë Musa, thotë se me krijimin e zonave ekonomike, Qeveria në një mënyrë po ndërhyn në rregullimin e tregut të lirë. Ndërsa, Lulzim Demolli nga MTI, pohon se këto zona kanë për qëllim nxitjen e investimeve të huaja në vend. ...

1 April, 2014Lexo më shumë

Zeneli i befasuar, AAK ka probleme serioze

Nënkryetari i LDD-së, Lulzim Zeneli, është shprehur i befasuar me deklarimet e nënkryetarit të AAK-së, Ahmet Isufi, i cili ka thënë se AAK-ja në zgjedhjet parlamentare do të garojë e vetme e jo si koalicion AAK-LDD....

1 April, 2014Lexo më shumë

Vlora Çitaku: Për liberalizimin e vizave, fati është në Bruksel

Ministrja Vlora Çitaku thotë se Kosova ka përmbushur të gjitha detyrimet e saj karshi procesit të liberalizimit të vizave. Glauk Konjufca thotë se Qeveria ka dështuar të përmbush disa kritere....

1 April, 2014Lexo më shumë

EULEX me rol mbështetës karshi institucioneve vendore

Bajram Rexhepi thotë se mandati i ardhshëm i EUELX-it do të ketë rol mbështetës karshi institucioneve të Kosovës. Ai thotë se situata në veri dita- ditës po normalizohet....

1 April, 2014Lexo më shumë

Dënohet sulmi në veri, përpjekje për të penguar sundimin e ligjit

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka dënuar ashpër sulmin ndaj pjesëtarëve në detyrë të Policisë së Kosovës. Jahjaga ka thënë ky akt është një përpjekje për të penguar funksionimin e rendit demokratik dhe të sundimit të ligjit në Kosovë....

1 April, 2014Lexo më shumë

Panama dhe Kosova të gatshme për bashkëpunim ekonomik dhe politik

Jahjaga dhe homologu i saj Martinelli biseduan për çështjet e interesit të përbashkët të të dyja vendeve. Përfshirë zgjerimin e bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Panamasë, proceset nëpër të cilat po kalon Kosova dhe për konsolidimin ndërkombëtar të saj....

31 March, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Urban Basketball
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Zombie Big Trouble