Politikë – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

AKK reagon ndaj lajmit për aktakuzën ndaj Murat Mehës

Agjencia Kadastrale e Kosovës ka reaguar ndaj artikullit me titull “Departamenti i Krimeve të Rënda ngrit aktakuzë ndaj Murat Mehës” botuar në mediumin “Periskopi” me datë 20 prill 2017 dhe transmetuar edhe nga media tjera....

20 April, 2017Lexo më shumë

Ardian Gjini, Isa Mustafës: Ik se na turpërove, Kosova nuk i ka borxh lëkurës sate

Nënkryetari i AAK-së, Ardian Gjini ka komentuar për emërimin e ministrit të ri të Administratës së Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevi, i emëruar nga kryeministri Isa Mustafa. Gjini ka thënë se kryeministri i Kosovës nuk po mund të emërojë ministra e as t’i shkarkojë ata pa lejen e Serbisë...

20 April, 2017Lexo më shumë

Ky është serbi që EULEX-i i ngriti aktakuzë për vrasjen e 116 shqiptarëve në Vushtrri

Afër dy dekadave pas masakrës në fshatin Studime të Vushtrrisë, ku u vranë 116 shqiptarë, prokurorët e EULEX-it kanë ngritur aktakuzë ndaj një ish-rezervisti serb të Policisë së Vushtrrisë, Zoran Vukotiq, që dyshohet se mori pjesë në këtë krim....

20 April, 2017Lexo më shumë

Mustafa plotëson kushtin e Listës Serbe, emëron Ivan Todosijeviq ministër të ri

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka marrë vendim për emërimin e Ivan Todosijeviq, në detyrën e ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal....

20 April, 2017Lexo më shumë

Demolli njofton deputetët e PE-së për transformimin e FSK-së

Ministri i Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës (MFSK), Haki Demolli ka pritur në takim disa deputetë të Parlamentit Europian të shoqëruar edhe nga edhe nga Shefja e Zyrë së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalia Apostolava, ku i ka njoftuar ata për procesin e transformimit të FSK-së....

20 April, 2017Lexo më shumë

Deklaratat e Ramës dhe Thaçit për ‘Shqipërinë e Madhe’, për konsum të brendshëm

Para dy ditësh, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se nëse venitet rruga e Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në Bashkimin Evropian, opsion mbetet bashkimi kombëtar. Ndërkohë, pas një dite këtij qëndrimi iu bashku presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Por këto deklarata vlerësohet se janë dhënë vetëm për “konsum të brendshëm” politik.  ...

20 April, 2017Lexo më shumë

Zyrtarë shqiptarë të Malit të Zi në Kosovë

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka pritur sot ministrin për të Drejtat e Njeriut dhe të Popujve Pakicë të Malit të Zi, Mehmet Zenka, i shoqëruar nga zv/ministri i kësaj Ministrie, Leon Gjokaj dhe zv/ministri i Arsimit, z. Marash Dukaj, njofton kumtesa ministrore....

20 April, 2017Lexo më shumë

Ministria e Integrimit shpenzon 1,210 euro për dy telefona

Ministria e Integrimit Evropian i ka blerë edhe dy telefona të shtrenjtë. Kësaj ministrie i kanë kushtuar 1 mijë e 210 euro telefonat e mençur....

20 April, 2017Lexo më shumë

KMDLNJ: Zyra e BE-së në Kosovë na bëri presion

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka reaguar lidhur me një telefonatë që i është nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë lidhur me ‘deklaratën’ e shefes së Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova....

20 April, 2017Lexo më shumë

Gjuriq: Ushtria e Kosovës është kërcënim për rajonin

Drejtori i të ashtuquajturës “Zyrë për Kosovën” në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka thënë se formimi i Ushtrinë e Kosovës të cilin ai e quajti “formacion të armatosur ilegal në territorin e Serbisë” do të përbënte një kërcënim për sigurinë e të gjithë rajonit, transmeton lajmi.net....

20 April, 2017Lexo më shumë

Selmanaj: Nuk zbatojmë vendime politike për Manastirin e Deçanit, pronat janë tonat

Kryetari i Komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj thotë se vendimet politike nuk i pranojnë e as nuk do t’i zbatojmë....

20 April, 2017Lexo më shumë

Qeveria miraton këtë muaj Pakon Fiskale II

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa bëri të ditur se Pakoja Fiskale II do të miratohet në fund të këtij muaji në Qeveri....

20 April, 2017Lexo më shumë

Përse kosovarët e kanë problem të depërtojnë në politikën e Zvicrës?

Artikulli rreket të gjejë arsyet për atë që e quan mungesë të depërtimit të të rinjve me prejardhje kosovare në politikën e këtushme, duke marrë si shembull rastin e kantonit Solothurn...

20 April, 2017Lexo më shumë

Ngrihet aktakuzë kundër Murat Mehës (Dokument)

Një vendim i aplikuar për herë të parë vetëm ndaj ‘Marigona Rezidenc’, ka bërë që Murat Mehës në cilësinë e Kryeshefit të Agjencionit Kadastral të Kosovës, t’i ngritet aktakuzë për keqpërdorim të detyrës zyrtare....

20 April, 2017Lexo më shumë

Haradinaj nga Franca: Nuk mund të na merr askush më të drejtën tonë, e as Serbia

I pari i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në Facebook ka thënë se nuk ka qenë e lehtë për të qëndrimi i tij i kufizuar në Francë. ...

20 April, 2017Lexo më shumë

Washington Post: Kosova, arsyeja përse Putin është kundër Clintonëve

Sipas një artikulli të shkruar nga gazetari, Simon Waxman, në  gazetën amerikane Washington Post, arsyeja përse Vladimir Putin, ka preferuar gjatë tërë kohës që në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të jetë Donald Trump, e jo Hillary Clinton, është hasmëria që ai ka krijuar me Clintonët qysh në fund të shekullit XX, saktësisht në vitin 1999....

20 April, 2017Lexo më shumë

Kukan shpreh shqetësime për demokracinë në Ballkan, përmend edhe Kosovën

Eurodeputeti Eduard Kukan, kryetar i Delegacionit në Komisionin Ndërparlamentar Serbi-BE për Stabilizim-Asocimin, sheh një trend shqetësues për demokracinë në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor, vendet e të cilit aspirojnë për të hyrë në Bashkimin Evropian. Ai sheh një rreth vicioz, i cili dëmton demokracinë....

20 April, 2017Lexo më shumë

Hoxha: Mbështes pa rezervë punën e Agjencisë Kundër Korrupsionit

Në takim me Drejtorin e Agjencisë Kundër Korrupsionit, Shaip Havolli, Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, është shprehur se përkrah pa rezervë Agjencinë dhe i ofron mbështetje dhe bashkëpunim të plotë....

20 April, 2017Lexo më shumë

Mustafa në Bruksel do të kërkojë liberalizim me kusht për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, pritet që të udhëtojë në fillim të javës së ardhshme në Bruksel, ku do prezantojë kërkesën e tij të re në lidhje me liberalizimin e vizave për shtetasit e Kosovës....

20 April, 2017Lexo më shumë

Policia e Kosovës, projekt të përbashkët me EUROPOL-in

Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni priti zyrtarë të EUROPOL-it me të cilët diskutoi për një projekt të përbashkët. Bëhet e ditur se Policia e Kosovës do të përfshihet në një projekt të përbashkët me EUROPOL-in....

20 April, 2017Lexo më shumë

Me mbështetjen e Policisë hiqen verandat në shesh (Foto)

Kafiteritë në të gjitha pjesët e Prishtinës tash e një kohë kanë zgjeruar verandat e tyre edhe përtej hapësirë së lejuar. ...

20 April, 2017Lexo më shumë

Demolli: FSK në pritje të vendimit politik për transformim

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli ka thënë se FSK është në pritje të vendimit politik për tu transferuar në ushtri....

20 April, 2017Lexo më shumë

Bajrami: Serbët keqpërdoren të drejtat e garantuara, Kushtetuta duhet ndërruar

Kushtetuta e Kosovës është hartuar mbi bazën e dy kompromiseve të mëdha, njëra në favor të shqiptarëve, e tjetra në favor të serbëve. Por këta të fundit i keqpërdoren të drejtat e garantuara, andaj kjo kushtetutë duhet përditësuar me një proces transparent, duke respektuar çdo procedurë....

20 April, 2017Lexo më shumë

Shpend Ahmeti është duke menduar tërheqjen nga politika?

I sulmuar nga të gjitha anët, madje edhe nga eksponentë të lartë të partisë të cilën e përfaqëson, i pari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti është duke e menduar tërheqjen nga politika, shkruan portali Sakte.net, duke u thirrur në burime të veta....

20 April, 2017Lexo më shumë

Këta janë dy kandidatët e “vetëm” për kryetar të Prishtinës

Shpend Ahmeti nga LVV-ja dhe Lirak Çelaj nga PDK-ja kanë mbetur kandidatët e vetëm të deklaruar nga partitë e tyre për garën e Prishtinës. Partitë tjera po hezitojnë të deklarohen. ...

20 April, 2017Lexo më shumë

PDK-LDK s’i kanë votat për Demarkacionin

Dy partnerët e koalicionit, PDK-ja dhe LDK-ja, nuk kanë arritur ende t’i bindin deputetët e tyre që janë kundër Marrëveshjes së Demarkacionit që ta kalojnë atë, pavarësisht thirrjeve tashmë edhe të zyrtarëve të lartë të BE-së dhe të SHBA-së, shkruan sot Gazeta "Zëri"...

20 April, 2017Lexo më shumë

Prezantohet peticioni i 600 intelektualëve për lirimin e Haradinajt

Sot në Bibliotekën Kombëtare bëhët prezantimi i peticionit të nënshkruar nga 600 intelektualë të Kosovës, të cilët kërkojnë lirimin e menjëhershëm të ish komandantit të Zonës Operative të Dukagjinit, Ramush Haradinaj. ...

20 April, 2017Lexo më shumë

Haradinaj: Gjendja po rëndohet, të shkohet në zgjedhje

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, beson se vetëm zgjedhjet e reja mund ta riparojnë gjendjen aktuale në vend....

19 April, 2017Lexo më shumë

AAK: Po punojmë t’i çojmë në pension PDK-në dhe LDK-në

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e sheh të pamundur hyrjen në koalicion qeverisës në zgjedhjet e ardhshme me ndonjërën nga partitë në pushtet, PDK dhe LDK....

19 April, 2017Lexo më shumë

Ismet Beqiri: Prishtina do të rikthehet nën qeverisjen e LDK-së (Foto)

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri ka zhvilluar takime me qytetarët e Barilevës. Beqiri është shprehur optimist se Prishtina këtë vit, do të rikthehet nën qeverisjen e LDK-së....

19 April, 2017Lexo më shumë

Përfaqësuesit e partive politike deklarohen për zgjedhjet e parakohshme

Në emisionin “Monitor” në RTK 1 është debatuar se sa janë zgjedhjet e parakohshme afër. Pjesë e këtij debati janë deputetët Shaip Muja nga PDK, Lirije Kajtazi nga LDK, Faton Topalli nga VV dhe Enver Hoti nga NISMA....

19 April, 2017Lexo më shumë

Momenti kur kryeministrja e Britanisë së Madhe ia dorëzon “Shpatën e Nderit” kadetit Xhevahir Hasanaj (Foto)

Ditë më parë pjesëtari i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Xhevahir Hasanaj, u shpall kadeti më i mirë i huaj në fushën ushtarake, akademike dhe praktike, nga forcat mbretërore angleze, sot faqja zyrtare në Facebook, e këtyre forcave ka prezantuar foton e Hasanajt me shefen e Qeverisë britanike, Theresa May....

19 April, 2017Lexo më shumë

Pse po prishen PDK e LDK? (Video)

Partnerët e koalicionit, Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, si duket nuk do ta vazhdojnë bashkëjetesën e tyre deri në fund të mandatit....

19 April, 2017Lexo më shumë

Rama e Thaçi “çojnë në këmbë” mediat serbe (Foto)

Deklaratat e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama  dhe ajo e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për mundësinë e bashkimit të këtyre dy shteteve në rast se Bashkimi Evropian ua mbyll dyert, ka bërë bujë në mediat serbe....

19 April, 2017Lexo më shumë

Kadri Veseli në QKUK për ta vizituar Bajram Rexhepin (Foto)

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka shkuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës për ta vizituar ish kryeministrin e Kosovës, Bajram Rexhepin, i cili është duke u trajtuar për shkak të sulmit në tru....

19 April, 2017Lexo më shumë

Reçica: Koalicioni nuk po përputhet si e kemi menduar (Video)

Deputeti i PDK-së, Elmi Reçica duke folur për koalicionin në mes të PDK-së dhe LDK-së ka thënë se ky koalicion nuk po përputhet ashtu qysh e kanë menduar....

19 April, 2017Lexo më shumë

VV: Kërkesa e Apostolovës do të ishte skandal në vendet demokratike

Pas dy subjekteve opozitare AAK dhe Nismës edhe Lëvizja Vetëvendosje ka kritikuar ashpër kërkesën e shefes së Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalyia Apostolova që Gjykata Kushtetuese të rishqyrtoj edhe njëherë vendimin për Marrëveshjen për Themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Vetëvendosje konsideron se një kërkesë e tillë do të ishte skandal në ndonjë vend tjetër demokratik....

19 April, 2017Lexo më shumë

Veseli diskuton me ekspertët për dyfishimin e buxhetit për fermerët (Foto)

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka bashkëbiseduar në Istog me ekspertë të agro kulturës nga të cilët ka marrë ide për fuqizimin e këtij sektori, si dhe propozime konkrete për stimulimin e kulturave të reja bujqësore të cilat sjellin shumë më shumë përfitime për fermerët sesa mbjellja e kulturave tradicionale....

19 April, 2017Lexo më shumë

“Albin Kurti duhet të dalë nga Vetëvendosje, jo Shpend Ahmeti”

Analisti politik, Krenar Gashi e ka kritikuar ashpër Albin Kurtin pas fjalimit të sotëm në Kuvend ku ai tërthorazi godet ashpër Shpend Ahmetin duke i quajtur kriminel Devollët....

19 April, 2017Lexo më shumë

Zyra e BE-së: Apostolova u keqkuptua për Asociacionin

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka mohuar se shfeja e saj, Nataliya Apostolova, ka thënë se marrëveshja për Asociacionin/Bashkësinë e komunave me shumicë serbe duhet të rishikohet....

19 April, 2017Lexo më shumë

Kryeministri Mustafa: Sundimi i ligjit prioritet i Qeverisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mori pjesë në takimin fillestar për Rishikimin Funksional të Sundimit të Ligjit....

19 April, 2017Lexo më shumë

QKUK në 18:30 konferencë të jashtëzakonshme për gjendjen e Bajram Rexhepit

Qendra Klinike Universitare e Kosovës në 18:30 do të mbaj një konferencë për media lidhur me gjendjen shëndetësore të ish-kryeministrit, Bajram Rexhepi....

19 April, 2017Lexo më shumë

AAK kundërshton ashpër kërkesën e Apostolovës për Asociacionin

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) e ka kundërshtuar kërkesën e përfaqësueses së Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalyia Apostolova që Gjykata Kushtetuese të rishikoj vendimin për Marrëveshjen për Themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe....

19 April, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball
  • Play Stealth Sniper
  • Play Zombie Big Trouble