Politikë – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

Vijnë reagimet e para në Serbi pas grafitëve antishqiptare

Lidhja Socialdemokrate e Vojvodinës e ka dënuar sot ashpër shkrimin e grafitëve të urrejtjes në një objekt privat në Cërvenkë, e cila është në pronësi të shqiptarëve....

19 January, 2018Lexo më shumë

Qeveria përgjigjet rreth takimit të Haradinajt me Milan Radojiçiqin

Qeveria e Kosovës ka komentuar se pse ishte takuar kryeministri Ramush Haradinaj me Milan Radojiçiqin që në media është përmendur si person që ka kontroll në pjesën veriore të Kosovës....

19 January, 2018Lexo më shumë

Shpresa Kurteshi-Emini zgjidhet kryesuese e Kuvendit Komunal të Gjilanit

Kuvendi Komunal i Gjilanit, nën kryesimin e anëtarit më të vjetër, Hevzi Xhelili nga PDK, ka zgjedhur të premten kryesuesin e ri të organit vendimmarrës për këtë mandat, Shpresa Kurteshi-Emini nga LDK, si dhe ka proceduar me pikat tjera të rendit të ditës....

19 January, 2018Lexo më shumë

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

Lidhja e Social Demokratëve të Vojvodinës sot e dënoi me forcë grafitet anti-shqiptare të shënuara në një ndërtesë private në Crvenkë, në pronësi të një personi me kombësi shqiptare....

19 January, 2018Lexo më shumë

A do të themelohet partia e re ditën kur Albin Kurti zyrtarizohet si baba i VV-së

Tash më gjithçka është e qartë. Vetëvendosje nuk do të mund t’i shpëtojë përçarjes më të madhe të parë ndonjëherë brenda tyre. Skandali i fundit, që filloi me ekspozimin e një mesazhi të nisur “pavetëdijshëm’ në ‘Viber’ ku gjendeshin zyrtarë të lartë të VV’së, nxori në pah atë që realisht po ndodhte në këtë subjekt politik....

19 January, 2018Lexo më shumë

Kryetarë të tetë bashkive të Shqipërisë vizituan Mitrovicën

Një delegacion prej tetë kryetarësh të bashkive të tetë qyteteve të Shqipërisë, kanë vizituar të premten Mitrovicën, me ç’rast janë pritur nga kryetari i Komunës, Agim Bahtiri. ...

19 January, 2018Lexo më shumë

Kryetari i Vushtrrisë për një javë ka shpenzuar 69.10 Euro

Zyra e Kryetarit të Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, njofton qytetarët e Vushtrrisë për shpenzimet që ka bërë për javën e tretë të janarit....

19 January, 2018Lexo më shumë

Kosova e vendosur për dialog dhe marrëveshje finale me Serbinë

Dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit nuk ka alternativë, pavarësisht faktit se takimi i fundit ndërmjet delegacioneve teknike të dy vendeve ishte anuluar, si pasojë e vrasjes së politikanit serb nga Mitrovica, Oliver Ivanoviq, thonë përfaqësuesit politikë të Kosovës....

19 January, 2018Lexo më shumë

Autoritetet në Kosovës nuk kanë plan të veçantë për vizitën e Vuçiqit

Autoritetet e rendit në Kosovës, thanë për Radion Evropa e Lirë, nuk kanë ndonjë plan të veçantë lidhur me vizitën e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq në Kosovë....

19 January, 2018Lexo më shumë

Trajnimi maqedonas në Nish dhe Moskë

Në të ashtuquajturën “Qendër humanitare ruse-serbe”, së fundi janë kyçur edhe strukturat e sigurisë nga Maqedonia. Për ekspertët perëndimorë ky qenka sinjal për alarm, ngase për Shkupin zyrtar ky do të ishte një gabim i rëndë....

19 January, 2018Lexo më shumë

Rrëfimi i gazetarit Fazliu: Oliveri është vrarë nga ata me të cilët vriste shqiptarë

Më 2001, gazetari Bashkim Fazliu kishte shkuar, në cilësinë e gazetarit për edicionin serb, në kanalin e dytë të Radio Kosovës, Radio Blue Sky, të përcillte një protestë në veri të Mitrovicës. Ndërkohë, ai dhe kolegu i tij ishin sulmuar nga “Rojet e Urës”, një formacion ilegal i drejtuar nga vetë Oliver Ivanoviqi. Fazliu ishte rrahur rëndë (edhe pse mbante një kartë identifikimi me emër serb, për ta pasur më të lehtë punën) dhe kishte shpëtuar vetëm falë intervenimit të KFOR-it në momentin e fundit...

19 January, 2018Lexo më shumë

Haradinaj nga vendlindja: Ushtria e Kosovës forcon Ballkanin, vizat nuk i blejmë me tokë

Kryeministri Ramush Haradinaj, tha se ushtria e Kosovës duhet të formohet pa vonesa. Sipas kreut të ekzekutivit nuk përmbyset Ballkani me ushtrinë e Kosovës por forcohet, prandaj edhe duhet që të përfundoj kjo çështje e filluar shumë me parë....

19 January, 2018Lexo më shumë

Kontrata për “Kosovën e Re” vetëm në anglisht, s’kanë ndërmend ta përkthejnë njëherë

U publikua sot kontrata për ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re”, e cila u mirëprit nga të gjithë. Por, kjo kontratë miliardëshe me mbi 1mijë faqe, nuk ekziston edhe në gjuhën shqipe....

19 January, 2018Lexo më shumë

Kërcënimet e ambasadorit Delawie nuk zmbrapsin AAK-në e Nismën për shfuqizimin e Speciales

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, vazhdojnë të përkrahin nismën për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale, për kundër thirrjeve të vazhdueshme të faktorit ndërkombëtar  se një gjë e tillë nuk duhet të ndodh....

19 January, 2018Lexo më shumë

Haradinaj: Marre të jepet territor për vizat

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj ka thënë se nuk  jepet territor për liberalizim vizash kjo pasiqë sipas tij do t`i lihet në marre gjeneratave që vijnë....

19 January, 2018Lexo më shumë

Haradinaj: Turp për Kosovën që fëmijët të dalin të fundit në Pisa

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë në Junik se është turp për Kosovën që fëmijët të dalin të fundit në testin Pisa....

19 January, 2018Lexo më shumë

Gjenerali serb: Oliver Ivanoviqin nuk e vranë shqiptarët

Gjenerali Miomir Stojanoviq, ish-drejtori i Agjencisë Ushtarake të Sigurisë serbe dhe ish-kryetari i Komitetit Parlamentar për Kontrollin e Shërbimeve të Sigurisë, ka deklaruar se pas vrasjes së Oliver Ivanoviq nuk qëndrojnë shqiptarët....

19 January, 2018Lexo më shumë

Qeveria mohon të ketë formulë të re për demarkacionin, thotë se po presin vendimin e Kuvendit

Qeveria e Kosovës ka mohuar se është duke përgatitur një formulë të re për marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi, me të cilën siç është raportuar në media marrëveshjes kur të shkojë për ratifikim në Kuvend, do t’i bashkëngjitet edhe një deklaratë zotimi se do të diskutohen çështjet e kontestuara....

19 January, 2018Lexo më shumë

Hahn: Mali i Zi dhe Serbia më afër BE-së

Serbia dhe Mali i Zi me gjasë do të jenë vendet e ardhshme që do të integrohen në Bashkimin Evropian, ndoshta deri në vitin 2025, ka thënë komisionari i BE-së për negociata për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johannes Hahn....

19 January, 2018Lexo më shumë

Çanak tregon se në favor të cilit shtet shkon vrasja e Ivanoviqit

Presidenti i Lidhjes Socialdemokrate të Vojvodinës, Nenad Çanak vlerëson se vrasja e Oliver Ivanoviqit dhe destabilizimi i Ballkanit në përgjithësi është në favor të Rusisë....

19 January, 2018Lexo më shumë

Mbahet takimi konsultativ për çështjen e të zhdukurve

Nën drejtimin e këshilltarit të Kryeministrit, Jahja Lluka i emëruar edhe Mbajtës i Dosjes për çështjen e personave të zhdukur, është mbajtur takimi i përbashkët konsultativ me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të të gjitha institucioneve vendore dhe ndërkombëtare të angazhuara në procesin e ndriçimit të fatit të personave të zhdukur....

19 January, 2018Lexo më shumë

Molliqaj-Kurteshit: Nuk po mbaj takime ilegale, a qëndron VV pas deklaratës tënde?

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje dhe ish-sekretari i kësaj partie, Dardan Molliqaj ka reaguar ndaj akuzave që ia ka bërë Ismajl Kurteshi, i cili ka akuzuar Molliqajn se po mbanë takime ilegale me struktura e VV-së....

19 January, 2018Lexo më shumë

Hoxhaj dhe ambasadori i Maqedonisë diskutojnë për mbledhjen e përbashkët mes dy qeverive

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka zhvilluar një takim me ambasadorin e Maqedonisë në Kosovë, Ilija Strashevski....

19 January, 2018Lexo më shumë

Berisha: Rama tani do të bëhet edhe kryegjykatës

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka reaguar ditën e sotme lidhur me kërkesën e PS-së për të ndryshuar rregulloren e Kuvendit....

19 January, 2018Lexo më shumë

Kurteshi optimist për pajtimin në Vetëvendosje

Ismajl Kurteshi, sekretar organizativ i lëvizjes “Vetëvendosje”, njëherësh deputet i kësaj partie (nga radha e grupit të rreshtuar kah Albin Kurti), është shprehur optimist se mospajtimet e fundit brenda partisë nuk do të rezultojnë me ndarje....

19 January, 2018Lexo më shumë

Kosova viktimë e pritjeve të Serbisë, s’ka datë për vazhdimin e dialogut

Dialogu Kosovë-Serbi u anulua në minutat e fundit kur gati po fillonte, kjo pasi delegacioni serbë u kthye në Serbi me të kuptuat për vrasjen e politikanit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq....

19 January, 2018Lexo më shumë

Veteranët e UÇK-së, ambasadorëve: Mos bëni presion, Kuvendi ta shfuqizojë Specialen

Përmes një njoftimi për media OVL e UÇK-së, ka ritheksuar edhe një herë qëndrimin e tyre ndaj formimit të Gjykatës Speciale. Ata kanë kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it që të mos bëjnë presion mbi deputetët për këtë çështje....

19 January, 2018Lexo më shumë

Gërxhaliu: Institucionet ta thonë të vërtetën ndaj sulmit të Mustafës

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu sot është takuar me drejtorin e Postës dhe Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa për të diskutuar rreth sulmit që e patë ky i fundit dhe për telekomin....

19 January, 2018Lexo më shumë

Shqipe Pantina tregon se nëse do të formohet partia e re e grupit kundër Albin Kurtit?

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Pantina ka komentuar zhvillimet e brendshme në këtë parti. Pantina ka thënë se nuk dëshiron shumë të shpalosë detaje pa kaluar procesi i brendshëm i zgjedhjeve në VV, që përfundon këtë të diel....

19 January, 2018Lexo më shumë

Pas kërcënimit që i bëri Serbisë, Veseli u kthehet shtigjeve të luftës /FOTO

Është bërë e zakonshme që kryetarin e Kuvendit, njëherit edhe kryetarin e Partisë Demokratike ta shohim duke eksploruar bjeshkët e Kosovës....

19 January, 2018Lexo më shumë

Ministri serb: Haradinaj e Tahiri nuk dëshirojnë t’i zbulojnë vrasësit e Ivanoviqit

Nebojsha Stefanoviq, ministri i Brendshëm i Serbisë, ka thënë se Kosova ka refuzuar bashkëpunimin me autoritetet serbe për hetimin e vrasjes se politikanit serb, Oliver Ivanoviqit, pasi nuk dëshiron t’i që ky rast të gjejë zgjidhje....

19 January, 2018Lexo më shumë

Pasojat e mundshme shkatërruese të ‘Bitcoin’: Korab Sejdiu pyet ministrin e Financave

Deputeti i pavarur në Kuvendin e Kosovës, Korab Sejdiu, ka thënë se vendet e varfra, si Kosova, shpesh herë bëhen viktima të skemave mashtruese “bëhu-i-pasur-shpejtë”....

19 January, 2018Lexo më shumë

Tërheqje “taktike” nga shfuqizimi i Speciales

Deputetët e PDK-së nuk dëshirojnë të flasin nëse ende qëndrojnë prapa iniciativës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale, sidomos pas deklarimit të kreut të partisë, Kadri Veseli se ky institucion ndërkombëtar i drejtësisë nuk duhet të ndalet....

19 January, 2018Lexo më shumë

Tahiri kërkon nga Serbia zbardhjen e krimeve të luftës

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në një intervistë për ‘Danas’ ka pohuar se dy pengesat kryesore për bashkëpunimin në mes Kosovës dhe Serbisë në fushën e drejtësisë janë mosgatishmëria e Serbisë të merret me krimet macabre të viteve 1990-ta si dhe tentativat e Serbisë të pengon anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL....

19 January, 2018Lexo më shumë

Kosovës i duhet strategji konkrete për anëtarësim në Këshillin e Evropës 

Njohësi i integrimeve evropiane, Avni Mazreku ka bërë me dije se Kosovës i duhet në strategji konkrete për anëtarësimin në Këshillin e Evropës....

19 January, 2018Lexo më shumë

Kosovës i duhet strategji për anëtarësim në Këshillin e Evropës

Njohësi i integrimeve evropiane, Avni Mazrreku ka bërë me dije se Kosovës i duhet në strategji konkrete për anëtarësimin në Këshillin e Evropës....

19 January, 2018Lexo më shumë

Alternativa Socialdemokrate e Visar Ymerit?

Pas përplasjeve të fundit brenda lëvizjes “Vetëvendosje”, me kalimin e kohës vetëm se po thellohet “hendeku” mes dy taborëve të kësaj partie: ai i rreshtuar krah ish-liderit Albin Kurti dhe tjetri përkrah ish-sekretarit organizativ Dardan Molliqaj, i cili po identifikohet si grupi anti-Kurt....

19 January, 2018Lexo më shumë

“Lufta” me deklarata Kosovë – Serbi

Kryeparlamentari Kadri Veseli në përvjetorin e nëntëmbëdhjetë të Masakrës së Reçakut deklaroi se Serbia as të mos provojë të kthehet në Kosovë pasi që nuk do të ndalemi deri në Nish. Deklaratat e tilla të Veselit erdhën vetëm pak ditë pas pohimeve të shefit të Shtabit të Ushtrisë serbe, gjeneralit Lubisha Dikoviq, se Serbia po planifikon të blejë sistem raketor, i cili zhvillon luftë në largësi më të mëdha se 400 kilometra, me të cilat do të arrihej çdo cep i territorit të Kosovës, shkruan Zëri.info....

19 January, 2018Lexo më shumë

Tahiri viziton burgun e Smrekonicës

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri do të vizitojë burgun e hapur në Smrekonicë....

19 January, 2018Lexo më shumë

Sot publikohen kontratat për projektin e TC Kosova e Re

Sot ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të mbajë konferencë, me ç’rast do të publikohen kontratat komerciale për projektin e TC Kosova e Re....

19 January, 2018Lexo më shumë

Kurti: Në Prishtinë, Prizren e Mitrovicë, do të planifikohet ndërtimi i qendrave të vullnetarëve të Vetëvendosjes

Kandidati për kryetar i Lëvizjes Vetvendosje, Albin Kurti sot qëndroi në Lypjan, Ferizaj, Viti dhe Gjilan, ku para strukturave të këtyre Qendrave shpalosi platformën e tij për Lëvizjen Vetvendosje....

18 January, 2018Lexo më shumë

Shpend Ahmeti ‘ende kalkulon’, nuk pozicionohet pro ose kundër Kurtit

Kryetari i Prishtinës, nga Vetëvendosje, Shpend Ahmeti, nuk është pozicionuar ende pro ose kundër grupit të Albin Kurtit, që po synon të kthehet në krye të partisë....

18 January, 2018Lexo më shumë

Shpend Ahmeti tregon si ndodhi çarja në Vetëvendosje

Kryetari i Prishtinës, nga VV Shpend Ahmeti, ka treguar se si ka ndodhur përplasja në mes dy grupeve në këtë parti....

18 January, 2018Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Rock Wheels
  • Play Bubble Trouble