Politikë – Lajmi.net

Aktuale

LDK në parim e do rrëzimin e Qeverisë

Arben Gashi thotë se në parim LDK është për rrëzimin e Qeverisë. Për nismën e AAK’së lidhur me mocionin e mosbesimit, thotë se ende nuk ka një qëndrim zyrtar të partisë së tij, ndërsa beson se duhet një veprim i koordinuar....

13 February, 2014 Lexo më shumë

Vetëvendosje gjithë e përkrah rrëzimin e Qeverisë Thaçi

Rexhep Selimi thotë se Vetëvendosje moti e ka kërkuar rrëzimin e Qeverisë Thaçi dhe çdo përfundim të saj e përkrahin....

13 February, 2014 Lexo më shumë

Ardian Gjini: Teksti i mocionit gati, sot konsultimet me LDK e VV

Ardian Gjini i AAK'së thotë për lajmi.net se është bërë gati një tekst për mocion të mosbesimit ndaj Qeverisë Thaçi. Ai pohon se sot do të ketë takime me partitë tjera opozitare që të konsultohen për këtë nismë. Çka thotë Kushtetuta për mocionin?...

13 February, 2014 Lexo më shumë

Reforma Zgjedhore t’i prekë edhe mërgimtarët

Faton Topalli i Vetëvendosjes ka kërkuar që mërgimtarët shqiptarë të jenë pjesë e proceseve politike. Thotë se më së paku i është kushtuar vëmendje mërgimtarëve në diskutim për Reformën Zgjedhore. ...

13 February, 2014 Lexo më shumë

Do të ishte aventurë pritja deri në vjeshtë me këto institucione

Shkëlzen Maliqi mendon se kërkesa e Haradinajt për zgjedhje është kolapsi institucional dhe se vazhdimi i kësaj gjendjeje mund të sjellë rreziqe. Thotë se Thaçi është i fortë në taktizime, por në këto rrethana hapësirën manovruese e ka tejet të kufizuar....

13 February, 2014 Lexo më shumë

Nuk e dija për djalin e Ramë Vatajt

Ministri i MASHT Ramë Buja sqaron si lejoi që djali i Deputetit të PDK’së, Ramë Vataj, të regjistrohet në Fakultetin e Mjekësisë jashtë afateve ligjore. Ai konteston përqindjen e Muharrem Nitajt rreth punimeve shkencore të kontestuara të stafit akademik në UP....

13 February, 2014 Lexo më shumë

Florin Krasniqi i do emrat e ish-UDB’ashëve në Qeveri e Kuvend

Florin Krasniqi tha se Prokuroria duhet urgjentisht të marrë masa që të dihen kush janë UDB’ashët në institucionet e Kosovës. Ai ka kundërshtuar zërat që kundërshtojnë publikimin e emrave të bashkëpunëtorëve të dikurshëm të sigurimit shtetëror serb....

13 February, 2014 Lexo më shumë

Agjenda e Pavarësisë

Festimet do të fillojnë që nesër, me orën e parë të mësimit në të gjitha shkollat e Kosovës e cila do t’i kushtohet përpjekjeve të popullit të Kosovës për ta bërë shtetin. Edhe Ambasadat e Kosovës nëpër botë kanë paraparë aktivitete për nder të kësaj dite....

13 February, 2014 Lexo më shumë

LDK thërret Thaçin të raportojë për dialogun me Dacicin

Deputeti Skënder Hyseni e ka quajtur shqetësuese “mungesën e transparencës” ndaj Kuvendit rreth këtij procesi. Sipas tij, ekziston një “terr pothuajse total informativ” rreth rrjedhës dhe përmbajtjes së një varg marrëveshjesh të paralajmëruara....

13 February, 2014 Lexo më shumë

Serbia duhet ta ndryshojë Kushtetutën para anëtarësimit në BE

Sipas Jelko Kacin, pozicioni aktual i BE’së ndaj Kosovës me status neutral, është zgjidhje e përkohshme kompromisi dhe se ai nuk hyn në atë se “kur dhe cila do të jetë zgjidhja përfundimtare”. ...

13 February, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO