Politikë – Lajmi.net

Aktuale

Panamaja premton leje qëndrimi dhe leje pune për kosovarët (video)

Presidenti i Panamasë, Ricardo Martinelli tha se kosovarët do të udhëtojnë pa viza në shtetin e tij dhe premtoi se së shpejti do të mundësojë që shtetasit e Kosovës të kenë mundësi të pajisen me leje qëndrimi dhe pune në Panama. Ai gjithashtu tha se do të lobojë të shtetet tjera të Amerikës Latine për njohje të Kosovës....

30 May, 2014 Lexo më shumë

Qeveria e re të shuaj disa nga ministritë

Për të pasur funksionalitet të Qeverisë, duhet që disa prej ministrive të shuajnë veprimtarinë e tyre....

30 May, 2014 Lexo më shumë

Serbët kritikojnë Listën “Srpska”

Për ish-liderin e strukturave paralele në veri, Marko Jakshiq, bojkoti i “Srpskas”, po bëhet për disa poenë të vegjël politikë, ndërkohë që analisti Dushan Janjiq pret që Beogradi t’i udhëzojë sa më shpejt serbët që të dalin në zgjedhje. Ndërkohë, partitë tjera serbe nga qendra kanë vazhduar fushatën....

30 May, 2014 Lexo më shumë

Sa banorë, aq votues!

Në Kosovë vetëm 16 mijë banorë nuk kanë të drejtë vote më 8 qershor, bazuar në listën përfundimtare të votuesve dhe të statistikave zyrtare të regjistrimit të popullsisë....

30 May, 2014 Lexo më shumë

Kundër idesë për rinumërimin e votave

Iniciativa e disa anëtarëve të KQZ-së për të marrë vendim që votat e partive dhe kandidatëve të rinumërohen në QNR i tejkalon kompetencat e këtij institucioni dhe ngre dyshime në aftësitë menaxhuese të zgjedhjeve nga ky trup i pavarur....

30 May, 2014 Lexo më shumë

Fushatë e fokusuar në ekonomi

Analisti politik Shkëlzen Maliqi ka vlerësuar se fushata elektorale nuk po duket të jetë përmbajtësore por, sipas tij, partitë politike janë të fokusuara në të ardhmen dhe në zhvillimin ekonomik....

30 May, 2014 Lexo më shumë

PDK: Kërcënimet e kryetarit të Mitrovicës, tragjike për demokracinë

Dega e PDK-së në Mitrovicë, përmes një komunikate ka bërë me dije se me keqardhje dhe indinjatë të thellë është njoftuar për sulmin e sotëm verbal të kryetarit të Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ndaj Grupit Parlamentar të PDK-së në Asamblenë Komunale dhe asamblistit Gazmend Muja. ...

29 May, 2014 Lexo më shumë

Lunacek: Fitorja e djathtistëve në PE, shqetësuese për Kosovën

Ulrike Lunacek tregon për lajmi.net shqetësimin për fitoren e djathtistëve në PE. Ajo kërkon nga politikanët të mos bëjnë fushatë me liberalizim të vizave. Bën thirrje për një proces demokratik të zgjedhjeve të 8 qershorit. ...

29 May, 2014 Lexo më shumë

PDK thotë se Fondi Pensional mund të përdoret për Fondin e Punësimit

Paratë e Trustit Pensional mund të shfrytëzohen për krijimin e Fondit të Punësimit, thotë nënkryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, në një reagim ndaj deklaratës së kryetarit të bordit të këtij Trusti, i cili ka thënë se mjetet e Trustit nuk bën të preken pasi këtë nuk e lejon rregullativa aktuale ligjore. ...

29 May, 2014 Lexo më shumë

Qeveria mos t’i shfrytëzojë asetet publike për fushatë

Grupi për Studime Juridike dhe Politike i ka bërë thirrje Qeverisë në largim që të mos shfrytëzoj asetet publike në kohë të fushatës. Sipas tyre një gjë e tillë është shkelje e standardeve demokratike....

29 May, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO