Politikë – Lajmi.net

Aktuale

Thaçi uron Shqipërinë për statusin, e quan lajm fantastik

\"Unë jam mirë kur është mirë Shqypnia\", \"për ne shqiptarët, dielli lind nga perëndimi\", me këto thënie të patriotëve Isa Boletini dhe Naim Frashëri, kryeministri Thaçi ka uruar Shqipërinë për marrjen e statusit për anëtarësim në BE....

24 June, 2014 Lexo më shumë

Hapësirat shkollore përplasin Shpendin e Lirakun (Video)

Lirak Çelaj nga grupi i asamblistëve të PDK-së në Kuvendin Komunal të Prishtinës, ka thënë se kufizimi i numrit të nxënësve në një klasë, të cilin e ka marrë komuna është i pa vend. Sipas tij është e paarsyeshme ngase do të ketë nxënës që do të mbesin në rrugë. Kryetari Shpend Ahmeti tha se kufizimi momentalisht është 35 vetë për klasë, ndërsa e arsyetoi vendimin duke thënë se jo të gjithë nxënësit duhet orientuar në gjimnaze....

24 June, 2014 Lexo më shumë

Hajredin Kuçi kryetar i Kuvendit, s’është diskutuar në PDK

Në PDK, nuk është diskutuar mundësia që Hajrdein Kuçi, të jetë kandidat për kryetar të Kuvendit, ka thënë vetë nënkryetari i PDK, në një prononcim për lajmi.net....

24 June, 2014 Lexo më shumë

Opozita e rifuqizoi Thaçin

Publicisti Baton Haxhiu thotë se edhe një mandat i tretë me Hashim Thaçin si kryeministër nuk i është dashur Kosovës, por partitë që garuan kundër tij, gabuan para dhe pas zgjedhjeve. ...

24 June, 2014 Lexo më shumë

PDK-ja me dy kandidatura, Thaçin dhe Kuçin

PDK-ja ka bërë gati dy kandidatura për drejtimin e ekzekutivit dhe legjislativit të ri, përkatësisht Hashim Thaçin dhe Hajredin Kuçin. Për drejtuesit e bllokut opozitar kjo është vetëm ëndërr e Thaçit....

24 June, 2014 Lexo më shumë

Deda: Po i presim përgjigjet e LDK-AAK-Nisma për kushtet tona

Ilir Deda thotë se Lëvizja Vetëvendosje i ka prezantuar me shkrim parimet bazë të përmbledhura në dokumentin për kornizat politike e operative të qeverisë emergjente. Siç thotë ai, ajo po i pret me shkrim përgjigjet e bllokut LDK-AAK-Nisma për 9 pikat bazë që ndërlidhen me dialogun me Serbinë, dhe 11 pikat bazë që ndërlidhen me ekonomi e sundim të ligjit....

24 June, 2014 Lexo më shumë

Partia fituese provon ta formojë qeverinë

Veprimtari i shquar i çështjeve kombëtare, Adem Demaçi, e ka quajtur veprim të keq formimin e bllokut opozitar. Sipas tij, me këtë veprim, Mustafa, Haradinaj e Limaj kanë vënë interesat vetjake përpara atyre kombëtare....

24 June, 2014 Lexo më shumë

Pasojat e vakuumit institucional

Situata politike e krijuar para zgjedhjeve të 8 qershorit ka bërë që vendimmarrja të pushohet në legjislativ, por edhe të reduktohet në ekzekutiv. Në mungesë të Kuvendit, Qeveria nuk ka sponsorizuar fare rishikimin vjetor të buxhetit. Është stopuar edhe procesi i hartimit të ligjeve. ...

24 June, 2014 Lexo më shumë

Më mirë me Haradinajn bashkëqeverisje se me Thaçin opozitë

Nënkryetarja e LDK-së Teuta Sahatqija, ka hedhur poshtë mundësinë e një koalicioni me PDK-në, siç është duke insistuar Rrustem Mustafa, anëtar i Kryesisë së PDK-së. Ajo ka vlerësuar se Kosova nuk mund të përfitojë nga koalicioni PDK-LDK....

24 June, 2014 Lexo më shumë

Blomeyer: Mitrovica mund të zgjidhet vetëm me dialog

Ambasadori gjerman në Prishtinë, Peter Blomeyer tha se \"ndoshta do të mund të thuhet se lulet dhe bimët halore janë më të bukura se barrikada e shëmtuar\", duke shtuar se duhet të flitet për gjetjen e një zgjidhje të përbashkët. ...

23 June, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO