Politikë – Lajmi.net

Aktuale

Partia e Riza Halimit del në zgjedhjet e Serbisë

Qëndrimi i Partisë për Veprim Demokratik ka ardhur pas një sërë takimesh mes subjekteve politike shqiptare në Luginë, 5 prej të cilave në mbledhjen e fundit në Preshevë janë tërhjekur nga pjesmarja në zgjedhjet parlamentare....

10 February, 2014 Lexo më shumë

Pozitivisht në Këshillin e Sigurimit

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB’së u cilësua pozitive situata në Kosovë. Kryeministrat Hashim Thaçi dhe Ivica Dacic paraqitjen pikëpamjet për zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit. Thaçi kërkoi zgjerimin e njohjeve të pavarësisë së Kosovës....

10 February, 2014 Lexo më shumë

Shpendi e çon çikën e tij nesër në shkollë

Shpend Ahmeti thotë se është vendosur për rifillimin e mësimit dhe pohon se nesër do ta dërgojë edhe vajzën e tij në shkollë. Ai vlerëson se prapa mashtrimit që është bërë me ngrohjen në shkolla, qëndrojnë shumë interesa. Kërkon zbardhjen e rastit....

10 February, 2014 Lexo më shumë

BE mund t’i organizojë zgjedhjet e Serbisë në Kosovë

Kryeministri Thaçi thotë se Beogradi s’mund të organizojë zgjedhje në Kosovë, por qytetarët që kanë dyshtetësinë mund të votojnë. Pohon se zgjedhjet mund të organizohen nga një mekanizëm ndërkombëtar ose BE, në bashkëpunim me Institucionet e Kosovës....

10 February, 2014 Lexo më shumë

Haradinaj i kërkon Presidentes zgjedhje të jashtëzakonshme

Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, i ka dërguar një letër zyrtare Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, së cilës i ka kërkuar shpalljen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme, duke pasur parasysh rrethanat politike në Kosovë. ...

10 February, 2014 Lexo më shumë

LDK nominon Isa Mustafën për Kryeministër të Kosovës

Këshilli i Përgjithshëm i LDK'së ka nominuar sonte Isa Mustafën si Kandidat për Kryeministër të Kosovës, me 99 vota “për” dhe 1 votë “kundër”. Vota “kundër” ishte e Fatmir Sejdiut. Por, Mustafa tha se për të është e rëndësishme vota e anëtarësisë së gjerë....

10 February, 2014 Lexo më shumë

Gjendet një qytetar serb i vdekur në Pejë

Është gjetur një serb i vdekur në një rrugë në qytetin e Pejës. Personi është Miroslav Dusan Trifovic, shtetas i Kosovës. Nuk janë gjetur shenja dhune në trupin e pa jetë të këtij personi. ...

10 February, 2014 Lexo më shumë

Ramë Buja paralajmëron rifillim të mësimit ose përballje me Ligjin

Ministri i Arsimit, Ramë Buja, thotë se mësimi parafillor duhet të fillojë nesër. Sipas tij, nuk ka asnjë shqetësim në asnjë nivel shkollor. Në rast të kundërt, ai thotë se do të ndërmarrë masa ligjore në vendin ku interpretohet Ligji dhe Kushtetuta....

10 February, 2014 Lexo më shumë

Takim rajonal për infrastrukturë dhe transport

Është mbajtur sot në Tiranë një takim rajonal i Ministrave të Transportit të Shqipërisë, Kosovës, Malit të Zi dhe Maqedonisë. Është rënë dakord për bashkëpunim të ndërsjellë. ...

10 February, 2014 Lexo më shumë

Univeristeti u atakua nga qarqe të ndryshme

Kryetari i dorëhequr i Këshillit Drejtues të Universitetit të Prishtinës, Muharrem Nitaj, thotë për lajmi.net se gjendja në këtë institucion është shumë më e rëndë sesa që duket. Pohon se nga qarqe të ndryshme janë atakuar funksionet vitale të Universitetit....

10 February, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO