Lajme – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Fillon votimi për president të Francës nga banorët jashtë shtetit

Francezët që jetojnë jashtë shtetit do të votojën të parët për zgjedhjen e presidentit, një ditë më herët para se të mbahen zgjedhjet në qytetet e tjera të Francës....

22 April, 2017Lexo më shumë

“Zbulimi” i fundit i mediave serbe: NATO po e armatos Kosovën për ta marrë veriun

Alenaca Veriatlantike (NATO) po përgatitet për luftë kundër serbëve, duke i armatosur shqiptarët dhe kroatët, kështu thuhet në paralajmërimin e shërbimeve informative ushtarake serbe, të cilat javën që shkoi i janë dorëzuar kreut shtetëror të Serbisë....

22 April, 2017Lexo më shumë

Basha thirrje Amerikës,  Ramës t’i hiqet e drejta për udhëtim 

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë,  Lulzim Basha duke folur nga “çadra e lirisë” tha se janë gati të votojnë vettingun dhe 5 ligjet, por menjëherë sapo të nisë nga puna qeveria teknike....

22 April, 2017Lexo më shumë

Qosja krahason Mustafën me Vuçiqin: Qasja juaj ndaj Shqipërisë si e Serbisë dhe Jugosllavisë

Rexhep Qosja përmes një reagimi ndaj ‘Shqipërisë së Madhe’ ka thënë se kryeministri i vendit ka reaguar njësoj siç reagoi Aleksandër Vuçiq....

22 April, 2017Lexo më shumë

Rivalët politik të Drenasit, i bashkon aksioni për pastrimin e qytetit (Foto)

Ndonëse janë rival të mëdhenj politik, e kundërshtues të  ashpër të qeverisjes në Drenas, asamblistët Xhavit Drenori, Vehbi Berisha dhe Sokol Bylykbashi,  sot në Ditën Ndërkombëtare të Tokës, së bashku me kryetarin e kësaj komune Ramiz Lladrocin kanë dalë për ta pastruar qytetin....

22 April, 2017Lexo më shumë

OKB: Takimi Trump – Guterres ishte konstruktiv

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, është takuar mbrëmë me presidentin amerikan, Donald Trump, lidhur me planet e Shtëpisë së Bardhë për reduktimin e financimit për OKB-në....

22 April, 2017Lexo më shumë

BE: Frikë nga dhuna pas thirrjeve të Bashës

Faqja zyrtare e Brukselit, Eureporter, shkruan se BE është e frikësuar nga shpërthimi i dhunës në rrugët e Tiranës, nga protestuesit e PD-së....

22 April, 2017Lexo më shumë

Jonuz Musliu për Sputnik: Presidentë kam Ramën e Thaçin, kryeqytet Prishtinën

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar dhe kryetar i Kuvendit të Bujanocit, Jonuz Musliu, ka dhënë një intervistë për agjencinë ruse të lajmeve Sputnik ku ka folur për Shqipërinë e Madhe, të drejtën historike të shqiptarëve dhe për atë se si duhet të bashkohet Kosova me Shqipërinë dhe bashkë me to edhe Lugina e Preshevës....

22 April, 2017Lexo më shumë

Policia jep detaje të rrokullisjes së kamionit në autostradën ‘Ibrahim Rugova’

Policia e Kosovës ka dhënë detaje lidhur me aksidentin e ndodhur në orët e pasdites në autostradën ‘Ibrahim Rugova”, ku është përfshirë një kamion dhe një veturë Golf....

22 April, 2017Lexo më shumë

Ministria e Integrimeve ripërsërit se Demarkacioni është kusht për vizat, propozimi i kryeministrit i pa efekt  

Ministria e Integrimeve Europiane (MIE), insiston se ratifikimi i Demarkacionit më Malin e Zi është kusht për heqjen e vizave në zonën schengen për qytetarët e Kosovës. Kjo ministri ka bërë të ditur se vetëm pas përfundimit të kësaj marrëveshje do të propozohet nga Komisioni Evropian, që Kosovës t’i hiqen vizat....

22 April, 2017Lexo më shumë

Simiq: Todosijeviq s’është më pjesë e strukturave ilegale

Kryetari i Listës Serbe, Sllavko Simiq, ka thënë se ministri i ri i Pushtetit Lokal, Ivan Todosijeviq, ka dhënë dorëheqje nga posti i kryetarit të Organit të Përkohshëm të Zveçanit, kur ka marrë postin e ri....

22 April, 2017Lexo më shumë

Shpendi merr vendim interesant për çiftet që do kurorëzohen në Prishtinë

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar për një vendim interesant që do hynë fuqi nga java tjetër, shkruan lajmi.net....

22 April, 2017Lexo më shumë

Rrahje në sheshin “Nënë Tereza”

Dje në Prishtinë është arrestuar një i dyshuar pasi kishte sulmuar fizikisht dy femra derisa ishin duke punuar në lokalin e tyre duke ju shkaktuar lëndime të lehta trupore, njofton policia....

22 April, 2017Lexo më shumë

Policia e Kosovës konfiskon 50 kg marihuanë dhe arreston pesë persona

Policia e Kosovës, përkatësisht  Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Narkotik (DHTN), më 21.04.2017,  në dy operacione të ndara konfiskon mbi 50 kg marihuanë dhe ka arrestuar pesë persona....

22 April, 2017Lexo më shumë

Abrashi: AAK asnjë marrëveshje paraprake për koalicion me partitë në pushtet

Gazmend Abrashi, nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka mohuar çdo mundësi për koalicioni eventual të partisë së tij me partitë në pushtet....

22 April, 2017Lexo më shumë

NISMA befasohet me deklaratën e Kocijançiqit: Nxit shpresat ekspansioniste të Serbisë

NISMA për Kosovën, konkretisht sekretari i përgjithshëm i saj, Billall Sherifi ka reaguar ndaj deklaratës së zëdhënëses së Komisionit Evropian Maja Kocijançiq....

22 April, 2017Lexo më shumë

“Shqipëria e Madhe dëshirë e zjarrtë e shqiptarëve, por kurrë e realizueshme”

Partiaku i Kishës Ortodokse Serbe Irinej, në lidhje me rastin e deklaratave të fundit nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi për ‘Shqipërinë e Madhe’, tha se ajo që është ide e dëshirueshme, por s’ka asgjë më shumë se kaq....

22 April, 2017Lexo më shumë

Sulm ndaj kampit ushtarak në Afganistan, dhjetëra të vrarë

Pas përleshjeve të armatosura që kanë zgjatur për disa orë si pasojë e një sulmi të ndërmarrë ndaj Komandës 209 të pjesëtarëve të sigurisë në rajonin Belh në veri të Afganistanit mësohet se janë neutralizuar sulmuesit....

22 April, 2017Lexo më shumë

Partia e Gruevskit ripërsërit qëndrimin kundër shqipes gjuhë zyrtare

Nga VMRO-DPMNE sot edhe njëherë kanë përsëritur qëndrimin e tyre se nuk do të lejojnë të ketë dy gjuhë zyrtare në Maqedoni e se nuk lejojnë as federalizimin dhe kantonizimin e vendit. Sipas VMRO-së Zaev me qëllim të shpëtojë veten është i gatshëm që të formojë qeveri mbi bazë të Deklaratës së partive shqiptare....

22 April, 2017Lexo më shumë

Moska kritikon deklaratat e Ramës e Thaçit: Po tentohet Shqipëria e Madhe

Deklaratat e kryeministrit shqiptar, Edi Rama, dhe presidentit kosovar, Hashim Thaçi, në sinkron me njëra tjetrën për atë se nëse rruga e bashkimit të shqiptarëve përmes anëtarësimit në Bashkimin Europian dështon, atëherë shqiptarët duhet të shikojnë vet ta krijojnë një union bashkimi, kanë qenë shqetësuese për Moskën zyrtare....

22 April, 2017Lexo më shumë

Nxënësi i shkollës fillore në Gostivar sulmon arsimtarin

Një pesëmbëdhjetë vjeçar ka sulmuar fizikisht duke i shkaktuar lëndime në kokë një mësuesi të shkollës fillore “Ismail Qemali” në fshatin Simnicë të Gostivarit, përcjell Telegrafi Maqedoni....

22 April, 2017Lexo më shumë

Blerim Devolli letër të hapur Albin Kurtit: S’je treguar aspak burrë!

Biznesmeni i njohur kosovar, Blerim Devolli ka reaguar ndaj deklaratave të ish-liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti....

22 April, 2017Lexo më shumë

Hoti dhe zyrtarët e Bankës Botërore flasin për strategjinë e re të BB-së për Kosovë

Ministri i Financave Avdullah Hoti së bashku me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza dhe ekipin përcjellës në takimet pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore, u takua me zëvendëspresidentin e Bankës Botërore Cyril Muller, drejtorin Ekzekutiv të Bankës Botërore Franciscus Godts, dhe drejtoreshën për Ballkan Perëndimor Ellen Goldstein....

22 April, 2017Lexo më shumë

Zbulohet identiteti i sulmuesit të Parisit, çfarë dihet deri më tani për Karim Cheurfi?

Vrasësi i vrarë në një shkëmbim zjarri në Champs Elysees në Paris është identifikuar si Karim Cheurfi nga prokurorët e Parisit....

22 April, 2017Lexo më shumë

Zbehja e BE-së i lë më shumë hapësirë Turqisë në Ballkan

Zbehja e procesit të zgjerimit të Bashkimit Evropian, vlerësohet se ka shtuar ambiciet e vendeve më të fuqishme që të shtrijnë ndikimin në Ballkanin Perëndimor, përfshi edhe Kosovën....

22 April, 2017Lexo më shumë

A po largohen nga Kosova ushtarët gjermanë?

Media e fuqishme ruse – e afërt me Kremlinin, Sputnik, në një shkrim për prezencën ushtarake të KFOR-it në Kosovë, thotë se pritet që Gjermania, deri në fund të vitit 2018, të tërheqë të gjithë ushtarët e saj nga shteti që më 2008 shpalli mëvetësinë...

22 April, 2017Lexo më shumë

Parashikimi i motit për sot dhe nesër në Kosovë

Sipas të dhënave meteorologjike në Kosovë, moti sot do të jetë me vranësira dhe me pak diell, ndërsa në zona malore do të ketë reshje të vogla bore....

22 April, 2017Lexo më shumë

Kosovarët vazhdojnë të presin para ambasadave për një vizë schengen

Po bëhet afër një vit prejse Komisioni Evropian ka miratuar propozimin për liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë muajit maj të vitit 2016....

22 April, 2017Lexo më shumë

10 sulme për 18 muaj, Franca po përjeton ferrin nga terroristët

Franca ka qenë nën gjendje të jashtëzakonshme që nga viti 2015 dhe ka pësuar një valë të sulmeve terroriste që lanë të vrarë më shumë se 230 persona në dy vitet e fundit....

22 April, 2017Lexo më shumë

Vdes 14 vjeçari në aksident trafiku

Një aksident me pasojë vdekjen e një 14 vjeçari ka ndodhur mbrëmjen e të premtes në fshatin Bubq, të Fushë-Krujës, njofton Top Channel....

22 April, 2017Lexo më shumë

PD plan për rrethimin e Kryeministrisë

Bllokimi i akseve kryesore kombëtare ditën e zbarkimit në Tiranë të negociatorit të Partive Popullore Evropiane David McAllister për të mundësuar nisjen e dialogut mes palëve, do të jetë vetëm hapi i parë i zbatimit të planit ekstrem të Partisë Demokratike, për të provokuar destabilizimin e vendit....

22 April, 2017Lexo më shumë

Ministri Shalsi: Opozita përpjekje për një ’97 të dytë, por do dështojnë

Deputeti i PS Eduard Shalsi, duke folur gjate nje konference shtypi, ku ka deklaruar se doreheqja e zv/kryeministrit dhe ministrit te Ekonomise Ilir Meta ishte thjesht nje manover per te mbajtur ne kembe koalicionin, nje koalicion qe sipas tij do ta marre pergjigjen ne protesten e madhe te opozites ne 21 janar. 8:44, 22 Prill 2017...

22 April, 2017Lexo më shumë

“Për demarkacionin të mënjanohen interesat partiake”

Kryetari i Ulqinit, njëherësh kryetar i Forcës së Re Demokratike, Nafiz Cungu, ka thënë se gjendja e shqiptarëve në Mal të Zi lë shumë për të dëshiruar sepse, si pasojë e diskriminimit të vazhdueshëm për dekada me radhë, trojet e shqiptarëve në Mal të Zi janë zhytur në varfëri....

22 April, 2017Lexo më shumë

Toka që po rrezikohet nga Demarkacioni

Banorët e Rugovës apelojnë tek deputetët që të mos votohet Marrëveshja për Demarkacionin....

22 April, 2017Lexo më shumë

Mbahet stërvitja e njësisë për kërkim-shpëtim me barka

Agjencia për Menaxhim të Emergjencave e Ministrisë së Punëve të Brendshme, sot dhe nesër do të organizojë stërvitjen me njësitë për kërkim shpëtim me barka, në raste të fatkeqësive natyrore dhe fatkeqësive tjera....

22 April, 2017Lexo më shumë

Shënohet Ditës Botërore të Tokës

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në organizim të përbashkët me Komunën e Prishtinës, FSK-në, FSHMN-në, OJQ-të mjedisore dhe institucionet tjera relevante, sot do të shënojë Ditën Botërore të Tokës....

22 April, 2017Lexo më shumë

Pozita dhe opozita flasin për marrëveshjet Kosovë–Shqipëri

Viti 2014 për Kosovën dhe Shqipërinë shënon një etapë më ndryshe të miqësisë dhe bashkëpunimit. Kjo pasi që Kosova dhe Shqipëria nisën takimin e parë të përbashkët të të dyja qeverive, i cili u mbajt në Prizren....

22 April, 2017Lexo më shumë

Selmanaj nuk ka të ndalur, AAK-së i shtohen dhjetëra anëtarë të rinj (Foto)

Kryetari i Deçanit, Rasim Selmanaj, vazhdon të jetë aktiv në terren si kurrë më parë. Ai sonte ka qëndruar në Graboc të Pejës, ku AAK-së i janë bashkuar nga LDK-ja dhe partitë tjerë dhjetëra anëtarë të rinj....

22 April, 2017Lexo më shumë

Avokati i Popullit: Në Qendrën Korrektuese në Lipjan ushtrohet dhunë ndaj të miturve

Të miturit në Qendrën Korrektuese në Lipjan, mbahen me qëllimin që të përmirësohen për veprat penale që kanë kryer, ndonëse nuk i njeh ligji për t’i dënuar....

21 April, 2017Lexo më shumë

Mattis thekson mbështetjen amerikane për Izraelin

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis ritheksoi mbështetjen e SHBA për Izraelin në takimin e tij të premten me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu....

21 April, 2017Lexo më shumë

Haxhiu: Kurti rrezikoi punëtorët në vendin e punës, ka kohë që më shmanget

Deputeti, i PDK-së Bekim Haxhiu, ka qenë i ftuar këtë të premte për të marrë pjesë në një seancë gjyqësore kundër deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti....

21 April, 2017Lexo më shumë

Krasniqi: Rama nuk ka as ide, as platformë për bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës

Analisti Milazim Krasniqi thotë se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka minuar vetë mbledhjen e dy qeverive, me deklaratën e tij gjoja për bashkim kombëtar....

21 April, 2017Lexo më shumë

A po i ik Albin Kurti drejtësisë? (Video)

Është hera e dytë që deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje ka shmangur dhënien e llogarisë para sistemit të drejtësisë në Kosovë, për hedhjen e gazit lotsjellës në seancat plenare të Kuvendit....

21 April, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bow Master
  • Play Urban Basketball