Lajme – Page 2974 – Lajmi.net

Aktuale

KQZ çon në rinumërim 62 vendvotime

Rinumërimi në këto vendvotime, sipas KQZ’së do të bëhet pasi Qendra e Numërimit dhe Rezultateve ka vlerëson se ka mospërputhje....

11 November, 2013Lexo më shumë

Një restaurant për romët në Slloveni

Këshilli i komunitetit në Maribor ka vendosur që të ndaloëj punimet për hapjen e një restauranti të komuniteti romë. Për romët, ky në fakt, nuk është thjeshtë një restaurant por është një mundësi punësimi....

11 November, 2013Lexo më shumë

Projekti për një Ballkan të zhvilluar

Ballkani Perëndimor mund të rimëkëmbet ekonomikisht duke i dhënë prioritet kërkimit shkencor dhe inovacionit. Përfaqësues të Bankës Botërore, kanë thënë se mbështesin vendet e rajonit në realizimin e këtij plani....

11 November, 2013Lexo më shumë

Hoxhaj akuzon Serbinë për sulmin në veri

Shefi i diplomacisë kosovare, Enver Hoxhaj, thotë se faji për cenimin e procesit zgjedhor në veri të Mitrovicës nuk mund t’u lihet vetëm huliganëve....

11 November, 2013Lexo më shumë

KQZ sot certifikon zgjedhjet

Sipas Qendrës për Numrimin e Votave nga 24 mijë votat e pa përfshira në rezultatin preliminar, 13 mijë ishin me kusht, 1 mijë nga persona me nevoja të veçanta dhe rreth 5 mijë vota të dërguara me postë. ...

11 November, 2013Lexo më shumë

Reforma zgjedhore kryhet në dhjetor

Maksimalisht fundi i dhjetor do të jetë data kur reforma zgjedhore duhet të jetë e përfunduar. Duket se presioni ndërkombëtarë që në asnjë mënyrë të mos shkohet në zgjedhjet nacionale pa reformën zgjedhore ka dhënë rezultate....

11 November, 2013Lexo më shumë

Do ta përmbys rezultatin në Pejë

Kandidati i AAK’së për Kryetar të Pejës, Ali Berisha, thotë se në balotazh rivali i tij Gazmend Muhaxheri do ta ketë të humbur garën....

11 November, 2013Lexo më shumë

Koalicionet e Panatyrshme

Për koalicionet e balotazhit, Halil Matoshi thotë se partive u mungon etika e pushtetit dhe s’e kanë problem t’i ndërrojnë partnerët. Milazim Krasniqi konsideron se zgjedhjet dhanë sinjalin që elektorati kërkon ndryshim. Ai pret rikompozim të skenës politike....

11 November, 2013Lexo më shumë

Shamia si kusht për koalicione

Partia e Drejtësisë ka vënë një kusht për lidhjen e koalicioneve për balotazh: Kryetarët e komunave që dëshirojnë përkrahjen e saj, duhet të mos i diskriminojnë nxënëset që bartin shami në shkolla....

10 November, 2013Lexo më shumë

Ishte një fushatë e ndyrë

Partia e Slobodan Petrovic, SLS, duket se do të humbë qeverisjen në shumë komuna serbe, në të cilat ka pasur pushtet deri tani. Lista Serbe, e përkrahur nga Qeveria e Serbisë, do t’i shënojë humbje të madhe SLS'së, e cila pret që të fitojë tri komuna....

10 November, 2013Lexo më shumë

Dr. Pal, mos vazhdo me propagandë

Mimoza Kusari-Lila e konsideron ofenduese gjuhën e rivalit të saj, Pal Lekaj. Thotë se ai po bën propagandë....

10 November, 2013Lexo më shumë

Mosdalja rrezikon Veriun

Ivica Dacic u ka bërë thirrje serbëve të Veriut që të marrin pjesë në numër sa më të madh në përsëritjen e zgjedhjeve më 17 nëntor, në tri vendvotime në Veriun e Mitrovicës....

10 November, 2013Lexo më shumë

Zgjedhjet përmbushën standardet

Shefi i Misionit të Vëzhguesve të BE’së, Roberto Gualtieri, thotë se në ditën e votimit vetëm 3.5 për qind e rasteve të vrojtuara kanë rezultuar negative, kurse 96.5 për qind kanë qenë në rregull. Sipas tij, strandardet në zgjedhjet e 3 nëntorit u përmbushën....

10 November, 2013Lexo më shumë

Edi Rama së shpejti në Beograd

Lajmi për vizitën e Ramës në Beograd është bërë i ditur nga shefi i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushari. Ai tha se në fokus të takimeve të Ramës do të jetë bashkëpunim në energjitikë, turizëm dhe bujqësi....

10 November, 2013Lexo më shumë

Zgjedhje në tërë Veriun

Kandidatja për Kryetare të Komunës Veriore të Mitrovicës, Adriana Hoxhiq, thotë se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të ishte dashur që t’i përsëriste zgjedhjet në të gjitha vendvotimet në Veri të Mitrovicës dhe jo vetëm në tri prej tyre....

10 November, 2013Lexo më shumë

Dy oferta të barabarta

Emri i tij nuk do të jetë i shkruar në fletvotimet e balotazhit, por fitorja e Ramadan Mujës ose Eqrem Kryeziut në Prizren mund të shkruhet me ndihmën e tij. PDK dhe LDK tashmë i kanë bërë zyrtarisht ofertë për koalicion Zafir Berishës....

10 November, 2013Lexo më shumë

Paragjykohen produktet vendore

Prodhuesit kosovarë po hasin në vështirësi për plasimin e prodhimeve të tyre edhe brenda shtetit. Edhe pse disa prej këtyre produkteve thuhet se i plotësojnë standardet europiane të cilësisë, prapë ato s’arrijnë t’i bindin konsumatorët vendorë....

10 November, 2013Lexo më shumë

Edi s’ka nevojë të ndërhyjë

Isa Mustafa reagon ndaj vizitës së dytë të paralajmëruar të Kryeministrit Edi Rama në Prizren. Ai vjen për mbledhjen e përbashkët të Qeverisë së Shipërisë dhe Kosovës, më 16 nëntor. Por, Mustafa thotë se Rama s'ka nevojë që të ndërhyjë në fushatën zgjedhore....

10 November, 2013Lexo më shumë

Presheva kërkon ndihmë

Kryetari i Preshevës, Ragmi Mustafa, lëshon alarmin për ndihmë nga Prishtina e Tirana. Denoncon diskriminimin ndaj shqiptarëve dhe avokon idenë e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi....

10 November, 2013Lexo më shumë

Teoria e Lirisë, sipas Lutës

Lutfi Haziri vazhdon të qëndrojë kategorik në qëndrimin e tij për nxënëset me shami në shkollat e Gjilanit. Mendon se kjo nuk bie ndesh me Kushtetutën e Kosovës. Thotë se nuk e ka për fushatë, por për të respektuar të drejtat dhe liritë....

9 November, 2013Lexo më shumë

Shqetësimi për Luginën e Preshevës

Lëvizja Vetëvendosje është shprehur e shqetësuar për shqiptarët e Luginës së Preshevës. Ata thonë se kjo është vazhdimësi e politikës së Millosevicit. ...

9 November, 2013Lexo më shumë

Bashkimi Qeveritar

Edi Rama njofton se mbledhja e përbashkët e Qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës do të mbahet më 16 nëntor në Prizren. Për ta përgatitur këtë, në Tiranë ka qenë Ministrja Vlora Çitaku....

9 November, 2013Lexo më shumë

Dreka e “Darkës së Lamës”

Presidentja Atifete Jahjaga e quan “Darkën e Lamës” ditë kur njerëzit duhet të shtrijnë dorën e ndihmës për ata që kanë nevojë....

9 November, 2013Lexo më shumë

Vendi i Tripave

Në Lazarat, çdo vit, prodhohen përafërsisht 900 tonë marihuanë. Policia shqiptare është e pafuqishme, andaj ka kërkuar ndihmë edhe nga partnerë ndërkombëtarë. Në vendin që konsiderohet çiflig droge, vepron vetëm ligji i heshtjes. Reportazh nga AFP....

9 November, 2013Lexo më shumë

Shkëmbim dashurie Gorë-Serbi

Aleksandar Vulin ka mbështetur kërkesën e komunitetit goran për të formuar komunën e Gorës dhe për t'ia bashkuar atë Bashkësisë së Komunave Serbe. Ai i ka falënderuar ata për afërsinë që po tregojnë ndaj serbëve....

9 November, 2013Lexo më shumë

Dy të arrestuar për ryshfet

Policia ka arrestuar dy të dyshuar për marrje ryshfeti dhe keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar në Grabanicë të Klinës. Atyre u është caktuar masa e ndalimit për 48 orë....

9 November, 2013Lexo më shumë

Kërkon siguri për 17 nëntor

Krstimir Pantic ka kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare që të sigurojë qytetarët serbë në pjesëmarrjen në rivotimet e 17 nëntorit. Ai fajëson partinë e Koshtunicës për organizim të grupeve për të penguar pjesëmarrjen në zgjedhjet e 3 nëntorit. ...

9 November, 2013Lexo më shumë

Rrëfimi i Borchard

Shefi i EULEX'it, Bernd Borchard, rrëfen ditën e zgjedhjeve në Veri. Përmend pengesat politike të Policisë së Kosovës. Thotë se më nuk do të lejojë përsëritjen e incidenteve. Flet edhe për aktakuzën ndaj \"Grupit të Drenicës\", si dhe për mandatin e EULEX’it....

9 November, 2013Lexo më shumë

Drejtësia do të dalë në shesh

Burim Ramadani nga AAK, aktakuzën e ngritur nga EULEX e sheh si proces dëmtues të së kaluarës dhe së tashmes të Kosovës. Drejtësia sipas tij herët apo vonë do të del në shesh....

9 November, 2013Lexo më shumë

Të mos njolloset lufta çlirimtare

Partia Demokratike e Kosovës kërkon që të mos njolloset lufta çlirimtare e UÇK’së që sipas këtij subjekti është bërë në pajtim me të gjitha normat ndërkombëtare....

9 November, 2013Lexo më shumë

Unë jam Kryetari

Ragip Begaj është i bindur se do të fitojë në raundin e dytë të zgjedhjeve në Malishevë. Ai është i kënaqur me rezultatin, mirëpo ka pritur të fitojë pa balotazh....

9 November, 2013Lexo më shumë

Agim Deva prin në Mitrovicën e Veriut

Sipas të dhënave jo zyrtare në Mitrovicën e Veriut Agim Deva i PDK’së është i pari në garë për kryetar të kësaj Komune. Pas tij radhitet kandidatja e pavarur Adrijana Hodzic....

9 November, 2013Lexo më shumë

Kosova do ta ketë ulësen në OKB

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi flet për mosmbetjen viktimë e së kaluarës dhe bisedimet me një armik të dikurshëm....

9 November, 2013Lexo më shumë

Duhet kohë për shuarjen e paralelëve

Fatmir Xhelili thotë se Policia e Kosovës nuk është fajtore për dështimin e sigurisë në veriun e Mitrovicës. Sipas tij, EULEX është përgjegjës për të ofruar siguri atje. Xhelili pret që strukturat e MUP shumë shpejt të integrohen në Policinë e Kosovës....

9 November, 2013Lexo më shumë

Prishtina e Tyre

Isa Mustafa dhe Shpend Ahmeti debatuan për Prishtinën e tyre për më shumë se dy orë në debatin e parë direkt, në RTK. E respektuan, por edhe e ngacmuan njëri- tjetrin. Në fund, shtrënguan duart....

8 November, 2013Lexo më shumë

Konfiskohen librat shqip në Preshevë

Aksioni policor në shkollën “Zenel Hajdini” të këtij fshati ka përfunduar në orët e pasdites kur Inspektorati serb mori të gjitha librat, rreth pesë mijë copa, sa ishin të vendosur aty....

8 November, 2013Lexo më shumë

Miratohet në parim Plani Operacional

KQZ ka miratuar në parim Planin Operacional për balotazhin e 17 dhjetorit. Koordinatori i QNR’së tha se që nga sonte fillon numërimi i votave me kusht dhe atyre me postë....

8 November, 2013Lexo më shumë

Tejkalimi në Gjakovë

Pal Lekaj nuk dëshiron të flasë për humbje, pasi mendjen e ka në fitore. Hapësirën elektorale e sheh në zonat rurale. Përmend afërsinë me elektoratin e PDK'së dhe pret mbështetjen në balotazh. Sipas tij, Mimoza Kusari e ka arritur maksimumin. ...

8 November, 2013Lexo më shumë

Kerry- Rama për armët e Sirisë

Ministri i Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati, tha sot se Tirana nuk ka ende një vendim në kërkesën për shkatërrimin e armëve siriane në territorin e Shqipërisë....

8 November, 2013Lexo më shumë

Ndëshkimet e para për manipuluesit

Prokuroria e Shteti ka publikuar 21 raste të raportimit, lidhur me manipulimet në zgjedhjet lokale. Deri më tani, janë shqiptuar dënime ndaj 39 personave, të cilët janë konstatuar se kanë bërë keqpërdorime. ...

8 November, 2013Lexo më shumë

Së bashku në BE

Relacionet e Kosovës dhe Shqipërisë kanë kanë arritur një partneritet strategjik për të dyja vendet. Takimi i ardhshëm në Prizren midis dy qeverive hap një epokë të re të bashkëpunimit, kanë cilësuar Gjoshaj e Çitaku....

8 November, 2013Lexo më shumë

Debati për Prishtinën LIVE në lajmi.net

Sonte në orën 20:30, Isa Mustafa vs. Shpend Ahmeti....

8 November, 2013Lexo më shumë

Serbia nuk largohet nga Kosova

Aleksandar Vulin thotë se shteti serb do të vazhdojë të funksionojë në Kosovë. Vlerësoi se personat që organizojnë incidente në Veri, nuk janë banorë të atij rajoni. ...

8 November, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Rock Wheels
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Urban Basketball