Lajme – Page 2808 – Lajmi.net

Aktuale

Lamtumira e Fundit

Homazhe për deputetin e ndjerë, Sokol Olldashi. Përfaqësues institucionalë vendorë dhe ndërkombëtarë kanë dërguar telegram ngushëllimi familjarëve të të ndjerit. ...

21 November, 2013Lexo më shumë

Nderim Presidencial

Presidentja e Kosovës nderoi me Medaljen Presidenciale të Meritave, James Rubin, për kontributin, veprimtarinë dhe angazhimin në afirmimin e çështjes së Kosovës. Rubin tha se Kosova po tregohet si një rrëfim i suksesit të përbashkët....

21 November, 2013Lexo më shumë

Legalë po, legjitimë jo

Analistët vlerësojnë se pjesëmarrja vetëm 22% e votuesve dhe votimi në rrethim policor e bëjnë pushtetin lokal në Veri të ketë minimumin e një standardi demokratik. ...

21 November, 2013Lexo më shumë

Zgjedhjet në Veri nën udhëheqjen e Dacic

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, kritikon Qeverinë lidhur me zgjedhjet e mbajtura në Veriun e Mitrovicës. ...

21 November, 2013Lexo më shumë

Buxhet i Varfërisë

Partitë opozitare, gjatë seancës së Kuvendit, kanë kundërshtuar Buxhetin 2014 të propozuar nga Qeveria. LDK, VV dhe AAK thanë se nuk do ta votojnë atë. E vlerësuan si Buxhet apokaliptik, që e kthen Kosovën në depresion, e që nuk premton zhvillim....

21 November, 2013Lexo më shumë

Lubonja kërkon falje

Ditë më parë, në një intervistë, Lubonja e kishte krahasuar fjalimin e Ramës për armët kimike me fjalimet e Hitlerit. Por një javë më pas, ai bëri një kthim. E pranoi se e ka tepruar me krahasimin e bërë dhe u kërkoi falje mbështetësve të Edi Ramës....

21 November, 2013Lexo më shumë

Buxheti garanton rritje ekonomike

Ministri i Financave, Besim Beqaj, ka mbrojtur para deputetëve Ligjin për Buxhetin e Vitit 2014. Tha se ai garanton rritje ekonimike prej 4.1 për qind në vitin e parë, ndërsa rritja ekonomike në vitet e ardhshme do të jetë 4.6 për qind....

21 November, 2013Lexo më shumë

Kosova ngushëllon për Olldashin

Kuvendi i Kosovës ka filluar seancën e sotme me ngushëllimet për Familjen e Sokol Olldashit, Parlamentin Shqiptar, Partinë Demokratike dhe gjithë qytetarët e Shqipërisë. Liderët kosovarë thanë se Shqipëria humbi një figurë të madhe të demokracisë....

21 November, 2013Lexo më shumë

Mesazhi i protestave, sipas Kim Mehmetit

Kim Mehmeti thotë se protestat e të rinjve kundër demontimit të armëve kimike në Shqipëri, kanë filluar të njollosen si antiamerikane e histerike. Kjo, sipas tij, po bëhet nga frika se kjo rinia do mund ta pastrojë shqiptarinë edhe nga helmet politike....

21 November, 2013Lexo më shumë

Telefonata e tij e fundit

\"Jam keq\". Këto janë fjalët e fundit që ka thënë Sokol Olldashi, teksa automjeti i tij kishte përfunduar në greminën e Krrabës....

21 November, 2013Lexo më shumë

Beson se Buxheti do të kalojë

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK'së, Adem Grabovci, flet për Buxhetin 2014, që do të diskutohet sot në Kuvend. Opozita ka paralajmëruar votën kundër, por ai është i sigurt se do të kalojë. Sot është leximi i parë dhe ky është një test për Qeverinë. ...

21 November, 2013Lexo më shumë

Humb jetën Sokol Olldashi

Sokol Olldashi, Deputet i Partisë Demokratike në Shqipëri, ka humbur jetën në një aksident tragjik, mbrëmjen e së mërkurës, në aksin rrugor Tiranë-Elbasan. Vetura e tij dyshohet të ketë dalë nga rruga për shkak të lagështisë. Ai ishte vetëm 40 vjeç....

20 November, 2013Lexo më shumë

AAK nuk e mbështet Buxhetin

AAK nuk do ta mbështesë Buxhetin e Kosovës për vitin 2014, në seancën e së enjtes. Shefi i Grupit Parlamentar të AAK'së, Ardian Gjini, e konfirmon këtë për lajmi.net. Thotë se arsyet do t’i shpjegojë gjatë seancës së Kuvendit....

20 November, 2013Lexo më shumë

Zharko është fajtor

EULEX ka njoftuar se Zharko Veselinovic është shpallur fajtor për mbajtje në pronësi, kontroll, posedim ose shfrytëzim të paautorizuar të armëve. Ai u dëndua më 9 muaj burgim me kusht, për një periudhë dyvjeçare....

20 November, 2013Lexo më shumë

Në Gjykatë më 27 Nëntor

Është caktuar seanca e parë fillestare për aktakuzën e dytë në rastin e Gjeneral Sylejman Selimit....

20 November, 2013Lexo më shumë

Alarm i rrejshëm në Çirez

Ekipet e FSK’së dhe KFOR’it eliminuan mjetin shpërthyes të gjetur në Çirez të Skënderajt. Doli të jetë “motor raketor” pa eksploziv brenda....

20 November, 2013Lexo më shumë

Certifikohen rezultatet në 37 komuna

KQZ sot ka certifikuar rezultatet për Kryetarë në 37 komuna pasi që në Zveçan do të ketë rivotim në tri vendvotime. 1 dhjetori do të jetë dita e votimit, ndërsa fushata për balotazh do zgjasë 5 ditë....

20 November, 2013Lexo më shumë

Serbia shkel marrëveshjet

Ministri Enver Hoxhaj, gjatë raportimit në Komisionin për Punë të Jashtme, u ankua në Serbinë për mosrespektim të marrëveshjeve me Kosovën. Megjithatë, sipas tij, dialogu me Serbinë e ka ngritur Kosovën në arenën ndërkombëtare....

20 November, 2013Lexo më shumë

Asambleistët e Kosovës

Lista e kandidatëve që kanë fituar votat për t’i përfaqësuar qytetarët në Asambletë Komunale, sipas një dokumenti jopërfundimtar dhe jozyrtar, që ka rrjedhur në opinion....

20 November, 2013Lexo më shumë

Malala Sakharov

Duke marrë Çmimin “Sakharov”, Malala Yousafzai tha se fëmijët në vende si Pakistani “nuk dëshirojnë iPhone, PlayStation ose çokoladë, ata thjesht duan një laps dhe një libër”....

20 November, 2013Lexo më shumë

Nuk është rep, është realitet

Ismet Beqiri bashkëpunimin e tij me Grupin ‘Aurora’ e ka shtrirë edhe në Lidhjen Demokratike të Kosovës. Ky bend muzikor nga sot ka aderuar zyrtarisht në LDK....

20 November, 2013Lexo më shumë

Haradinaj nderi i Pukës

Lideri i AAK'së, Ramush Haradinaj, është nderuar me Çmimin Qytetar Nderi i Pukës....

20 November, 2013Lexo më shumë

‘Vitamina’ kundër kontrabandës

Policia e Kosovës ka ndërmarrë një operacion të gjërë kontrolli në Pejë dhe Gjakovë kundër kontrabandimit të medikamenteve. Gjatë këtij operacioni të quajtur “Vitamina” policia ka konfiskuar barna të ndryshme pa banderola, në vlerë rreth 40.000 euro. ...

20 November, 2013Lexo më shumë

Vota kundër e LDK’së

LDK ka paralajmëruar një përplasje të fortë rreth Ligjit për Buxhetin në seancën e nesërme të Kuvendit. LDK do të votojë kundër këtij Buxheti, që kjo parti e quan të varfërisë. Ky buxheti, sipas kësaj partie, shuan shpresat e atyre që kërkojnë punë. ...

20 November, 2013Lexo më shumë

Rivotim në tri vendvotime në Zveçan

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi sot që të përsëriten zgjedhjet në tri vendvotime në Komunën e Zveçanit. Po ashtu, KQZ pas rinumërimit të votave në 12 vendvotime në Klinë, miratoi raportin me ndryshime....

20 November, 2013Lexo më shumë

Fonde socio-ekonomike

Ministri i Financave, Besim Beqaj, thotë se Kosova mund të marrë fonde nga Banka për Zhvillim e Këshillit të Europës. Përfaqësuesi i kësaj banke, Stephan Sellen tha se janë shikuar mundësitë e investimit në Kosovë....

20 November, 2013Lexo më shumë

Nuk preferon zgjedhje të parakohshme

Isa Mustafa thotë se më shumë preferon që një herë të kryhet reforma zgjedhore dhe që të përgatitet terreni për zgjedhje të lira, transparente e të ndershme. ...

20 November, 2013Lexo më shumë

Mungesë e citostatikëve në QKUK

Pacientët që vuajnë nga kanceri po detyrohen që disa lloje të citostatikëve apo terapisë identike ta sigurojnë me mjetet e tyre vetanake. Në Ministrinë e Shëndetësisë thonë se është e pamundur që me buxhetin e caktuar për barna të mbulohen të gjitha nevojat....

20 November, 2013Lexo më shumë

Buxheti shpejton rrëzimin e Qeverisë

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Teuta Sahatqija, thotë se Buxheti i vitit 2014 do ta përshpejtojë rrëzimin e Qeverisë së Kosovës....

20 November, 2013Lexo më shumë

Flasin për kufirin

Delegacioni i Kosovs dhe ai i Serbisë do të bisedojnë për fazën e ardhshme të përgatitjeve për ndërtimin e objekteve të përbashkëta të IBM’së në të gjitha pikë-kalimet kufitare në mes të Kosovës dhe Serbisë....

20 November, 2013Lexo më shumë

Çelësi AAK

Ahmet Isufi thotë se ekzistojnë pakënaqësi të shumta lidhur me Buxhetin e vitit 2014. Nëse nuk bëhen ndryshime, paralajmëron se AAK mund të mos e votojë atë. Ai pohon se vendi mund të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme, për faj të Qeverisë....

20 November, 2013Lexo më shumë

Shpëtimtarët shqiptarë

Shqipëria gjatë periudhës së Holokaustit arriti që t’i shpëtojë më shumë se 400 hebrenj. Besa e shqiptarit thotë se mysafiri mbrohet pakompromis. Është koha që bota të dijë për shpëtimtarët shqiptarë....

19 November, 2013Lexo më shumë

Bomba që (nuk) shpërtheu

Edi Rama shpjegon çështjen e shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Thotë se vetmia në këtë operacion e bënte të pamundur këtë përfshirje. Po ashtu, pohon se qëndrimi i tij ka ardhur edhe si rezultat i dëgjimit të zërit të protestuesve....

19 November, 2013Lexo më shumë

Në nivel më lart

Kryeministri Hashim Thaçi tha në Këshillin e Sigurimit të OKB'së se Kosova ka arritur një nivel tjetër të demokracisë pas zgjedhjeve lokale. Ndërsa, Ivica Dacic u ankua dhe fajësoi Prishtinën për moszbatim të Marrëveshjes së Brukselit....

19 November, 2013Lexo më shumë

Gabimi i madh

Ambasadorja Amerikane në Kosovë, Tracey Ann Jacobson, e konsideron gabim të madh për Kosovën që të mbajë zgjedhje nacionale pa reformë zgjedhore. Për PTK’në, ndërkaq, thotë se dështimi do të ishte një sinjal shumë i keq....

19 November, 2013Lexo më shumë

“Friends” me Kosovën

Kryeministri Thaçi përshëndet pranimin e Kosovës si shtet nga Faceboook. Elliot Engel thotë se ky pranim e tejkalon “hendekun digjital” të Kosovës....

19 November, 2013Lexo më shumë

Paraburgim për vjedhje në Bahrejn

Të dyshuarit për vjedhje të stolive të çmuara në Mbretërinë e Bahrejn’it, që kap vlerën prej 1.1 milionë eurove, sot i është shqiptuar masa e paraburgimit....

19 November, 2013Lexo më shumë

“Like” nga Amerika

Kongresi Amerikan uron Petrit Selimin për njohjen e Kosovës nga Facebook. Ndërsa, ZëvendësMinistri Selimi thotë se ky pranim i hap shumë rrugë shtetit të Kosovës....

19 November, 2013Lexo më shumë

OSBE demanton Serbinë

Misioni i OSBE’së në Kosovë demanton deklaratat e zyrtarëve në Beograd për ndërhyrje të këtij misioni në vullnetin e votuesve në Veriun e Mitrovicës. OSBE jep versionin e vet të ngjarjes të së dielës, pas mbylljes së tri qendrave të votimit....

19 November, 2013Lexo më shumë

Votim pozitiv

ENEMO e ka vlerësuar mirë procesin e rivotimit në veri të Mitrovicës. Por, procesin e ka përshkruar me disa mangësi si ajo e ushtrimit të fushatës politike në vendvotime, por edhe votimi familjar....

19 November, 2013Lexo më shumë

James Rubin vjen në Kosovë

Rubin do të qëndrojë në Prishtinë më 22 nëntor për të marrë pjesë në seminarin kushtuar sfidave të ndërhyrjes humanitare pas 11 shkatorit. Seminari organizohet nga Ministria e Jashtme e Kosovës....

19 November, 2013Lexo më shumë

Ciklon në Itali

Të paktën 17 persona kanë humbur jetën si pasojë e vërshimeve të shkaktuara nga një ciklon dhe nga shirat e rrëmbyeshëm që kanë sulmuar ishullin italian të Sardenjas....

19 November, 2013Lexo më shumë

Një “Stop” tjetër për Vulin

Të premten Vulin ka qenë dashur të jetë në Shtërpcë për ta mbështetur kandidatin e “Listës Serbe” që është në balotazh me kandidatin e SLS’së....

19 November, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play iStunt 2
  • Play Urban Basketball
  • Play Urban Basketball