Lajme – Page 2737 – Lajmi.net

Aktuale

Duhet ta mundim regjimin

Albin Kurti foli ashpër në Mitrovicë. Ai akuzoi rëndë Kryeministrin Hashim Thaçi dhe Zv/Kryetarin e PDK’së, Kadri Veseli, në një tubim të mbajtur në këtë qytet. Kurti tha se në veri të qytetit, shqiptarët po i terrorizon Serbia, e në jug SHIK’u. ...

20 October, 2013Lexo më shumë

Fytyrë të re për Prishtinën

Besnik Tahiri thotë se fitorja e tij tashmë ka marrë rrugë dhe askush nuk mund ta ndalë. Nga Lagjja e Muhaxherëve, premtoi se do t’i sjellë Prishtinës një fytyrë të re....

20 October, 2013Lexo më shumë

Suedia do vazhdojë mbështetjen

Ministrja e Mbrojtes së Suedisë, në takimin e sotëm me Zëvendësministrin e Mbrojtes, Muhamet Latifi, tha se shteti i saj ka interes të mbështesë FSK’në dhe Kosovën si shtet....

20 October, 2013Lexo më shumë

Dacic takohet me Ashton

Ivica Dacic takohet të hënën me Përfaqësuesen e Lartë të BE’së, Catherine Ashton. Në këtë takim pritet të diskutohet për zgjedhjet lokale në Kosovë dhe përfshirjen e komunitetit serb në këtë proces. ...

20 October, 2013Lexo më shumë

Nënshtrimi i Kosovës

Vetëvendosje kritikon Hashim Thaçin, Isa Mustafën dhe Ramush Haradinajn se ia kanë hapur rrugën Kryeministrit serb Ivica Dacic që ta nënshtrojë Kosovën. ...

20 October, 2013Lexo më shumë

Vdes Jovanka e Titos

E veja e Josip Broz Titos, ka vdekur në moshën 89 vjeçare, në spital. Sipas mediave serbe, dëshira e fundit e Jovankës ishte që të varroset përkrah bashkëshortit të saj në “Shtëpinë e Luleve”....

20 October, 2013Lexo më shumë

Kjo është puna ime

Isa Mustafa tha sot se Komuna e Prishtinës gjatë këtij mandati i ka trajtuar 250 mijë lëndë dhe i ka lëshuar 660 mijë dokumente të gjendjes civile. Këto shifra, sipas tij, tregojnë për një punë shumë të madhe e cila është kryer në Komunën e Prishtinës....

20 October, 2013Lexo më shumë

Paralajmëron Aktakuzë për ‘Grupin e Drenicës’

Prokurori Salustro ka kërkuar vazhdimin e paraburgimit edhe për dy muaj për \"Grupin e Drenicës\". Ai, po ashtu, ka paralajmëruar ngritje të aktakuzës brenda pak ditësh. Avokati Tomë Gashi veprimet e Salostros i quan joligjore dhe fyese. ...

20 October, 2013Lexo më shumë

Kjo është luftë për mbijetesë

Ivica Dacic thotë se pjesëmarrja e serbëve në zgjedhje tash për tash është e vetmja mënyrë për t’i mbajtur lidhjet e serbëve në Kosovë me Serbinë. Sipas tij, kjo është luftë për mbijetesë....

20 October, 2013Lexo më shumë

Premton Qendër Skijimi

Valon Murati i Lëvizjes për Bashkim premton ndërtimin e terrenit të skijimit në parkun e Gërmisë, aty ku , sipas tij, veç gjendet infrastruktura e skilifteve. ...

20 October, 2013Lexo më shumë

Ndotjet intelektuale

Intelektualët tanë me përfshirjen e tyre në politikë nuk e kanë bërë atë që pritej prej tyre, përkundrazi, ata janë zhveshur nga vlerat, nga etika dhe morali. Kështu vlerësojnë kolegët e tyre që parapëlqejnë neutralitetin në politikë. ...

20 October, 2013Lexo më shumë

Zgjedhjet në Kosovë s’janë kosovare

Halil Matoshi thotë se prezenca permanente e faktorit serb në këtë fushatë zgjedhore po e lëkund shtetësinë e Kosovës. Sipas tij, Beogradi po tenton ta instalojë një entitet serb në brendi të Kosovës. ...

20 October, 2013Lexo më shumë

Verdikti më 3 nëntor në Prizren

Albin Kurti kërkon nga qytetarët e Prizrenit që ta dënojnë udhëheqjen e tashme të kësaj Komune. Ai ftoi të votohet për Kandidatin e VV’së Arbër Rexhaj dhe kundër “dy doktorëve të krimit dhe korrupsionit”. ...

19 October, 2013Lexo më shumë

Patriotizmi modern i Pacollit

Behxhet Pacolli kërkon votat në Mitrovicë dhe thotë se AKR po promovon idenë e patriotizmit modern. Kandidati i AKR'së deklaron se të tjerët \"do të shokohen\" çka do të bëjë ai në Mitrovicë. ...

19 October, 2013Lexo më shumë

Dëshiron dialog produktiv

Dacic thotë se respektoi marrëveshjen dhe nuk mori pjesë në fushatë derisa qëndroi në Kosovë. Ai tregoi se i ka propozuar Kryeministrit Thaçi një projekt për rrugë, si dhe ndërtimin e një lapidari të përbashkët të viktimave të luftës....

19 October, 2013Lexo më shumë

LDK e ka seriozisht

Sipas Isa Mustafës, LDK është e vetmja parti politike në Kosovë që ka program konkret dhe zhvillimor, që trajton në mënyrë të barabartë të gjithë qytetarët....

19 October, 2013Lexo më shumë

Vetëm Leonarda mund të kthehet

Presidenti François Hollande mirëpret kthimin Leonarda Dibranit në Francë. Një hetim qeveritar erdhi në përfundim se deportimi kishte bazë ligjore. Raporti tha se në të ardhmen çdo veprim i tillë ndaj nxënësve duhet të ndërmerret jashtë orarit të mësimit....

19 October, 2013Lexo më shumë

Tubim në kohë të Dacicit

Lista Serbe ka mbajtur tubim parazgjedhor në Graçanicë, gjatë kohës kur Ivica Dacic po e vizitonte këtë komunë. Kandidatët kanë premtuar krijimin e Bashkësisë së Komunave Serbe në Kosovë, por edhe sjelljen e ekipeve të futbollit Crvena Zvezda dhe Partizan....

19 October, 2013Lexo më shumë

OSBE thërret për vetëpërmbajtje në Veri

Ambasadori Schlumberger u bëri thirrje përsëri institucioneve relevante që të hulumtojnë incidentin urgjentishtë si dhe të sjellin autorët para drejtësisë....

19 October, 2013Lexo më shumë

Me të parën në Shtime

Hashim Thaçi ka kërkuar nga qytetarët në Shtime që me 3 nëntor të dalin për të votuar. Pastaj, ka thënë se PDK do ta fitojë këtë Komunë në raundin parë. ...

19 October, 2013Lexo më shumë

Mos e votoni Thaçin

Ramush Haradinaj ka kërkuar nga qytetarët e Drenasit të mos e votojnë Hashim Thaçin, veç pse është i Drenicës. Ai ka u thënë qytetarëve se i kanë lazdruar djemtë e kësaj ane duke ua dhënë votën pa asnjë kusht....

19 October, 2013Lexo më shumë

Muja merr përforcime

Partia e komunitetit Ashkali PDAK dhe ajo e komunitetit boshnjak USB do ta mbështesin kryetarin Muja në zgjedhjet e 3 nëntorit....

19 October, 2013Lexo më shumë

Duan ujë në Prishtinë

Banorët e lagjes Bregu u Diellit kanë protestuar për shkak të reduktimeve të ashpra të ujit. Ata thonë se vetëm 4 orë në ditë kanë ujë. Kërcënojnë se nuk do t`i paguajnë faturat. ...

19 October, 2013Lexo më shumë

Pushteti po stërkeqet

Shpend Ahmeti ia rikujton Isa Mustafës që LDK është në pushtet në Prishtinë qe 13 vjet dhe pushteti në Kryeqytet është stërkequr. E ftoi përsëri në debat publik....

19 October, 2013Lexo më shumë

Zgjedhjet lokale janë interes nacional, porosit Dacic

Ivica Dacic, gjatë qëndrimit në Graçanicë, tha se nuk do të bëjë fushatë. Pastaj, porositi serbët e Kosovës që të votojnë për partitë serbe, të cilat kanë planprograme të ngjashme me Beogradin zyrtar. Kërkoi të mos i gjuajnë bomba njëri-tjetrit....

19 October, 2013Lexo më shumë

Zjarrfikësit për posterë të AAK’së

Përmes një reagimi të shoqëruar me fotografi, LDK ka thënë se Smajl Latifi po përdor punëtorët e komunës dhe asetet e tjera publike për fushatë....

19 October, 2013Lexo më shumë

Dallojmë nga të tjerët

Sipas Ramush Haradinajt, koha kur AAK do ta marrë në dorë qeverisjen e komunave dhe tërë vendit po vjen. Ai tha se po punon që ta sjellë “lajmin e mirë” për Prizrenin....

19 October, 2013Lexo më shumë

4.500 vende pune, premton Demiri

Sipas Basri Demirit, ky synim do të arrihet duke e fokusuar programin e tij në krijimin e klimës së përshtatshme për joshje të investitorëve të jashtëm në Lipjan....

19 October, 2013Lexo më shumë

Bahtiri premton investime në Bajgorë

Sipas Agim Bahtirit, resurset që posedon ky rajon janë të mëdha dhe projektet e tij do ta bëjnë Shalën rajonin më të preferuar për vizitorët....

19 October, 2013Lexo më shumë

Valon Murati e ka prioritet bujqësinë

Murati tha se respektimi i ligjit, puna e ndershme, e përkushtuar dhe e përgjegjshme si dhe pjesëmarrja e qytetarëve në qeverisjen komunale janë shtyllat e programit të tij....

19 October, 2013Lexo më shumë

Shpendi po vjen

Sipas Ahmetit, shumë qytetarë po i bashkohen angazhimit politik të Lëvizjes Vetëvendosje “drejt realizimit të të drejtave dhe mbrojtjes së interesave të përbashkëta”....

19 October, 2013Lexo më shumë

Për Prizrenin, 200 milionë

Hashim Thaçi e bën Prizrenin përfituesin më të madh të intevstimeve të premtuara. Plot 200 milionë për “kryeqytetin shpirtëror të shqiptarëve”....

19 October, 2013Lexo më shumë

Dacici nuk është pop

Në një intervistë për Epokën e Re, Adem Demaçi është shprehur se Qeveria e Kosovës nuk ka mundur ta ndalojë vizitën e Dacicit ndërsa akuzoi Brukselin për koncesione të pafund për Serbinë....

19 October, 2013Lexo më shumë

Aleati i Thaçit, Mustafës e Haradinajt

Në Klinë me PDK’në, në Istog me AAK’në ndërsa në Lipjan me LDK’në. Sasa Djokic i është afruar partive të tre liderëve kryesorë të Kosovës për bashkëpunim parazgjedhor e paszgjedhor në nivel lokal....

19 October, 2013Lexo më shumë

Dy të arrestuar për sulm fizik

Policia arreston dy persona në Rogoqicë të Kamenicës. Të arrestuarit kishin sulmuar dy meshkuj me shkop të hekurt....

19 October, 2013Lexo më shumë

Prapë shpërthim në Veri

Persona të panjohur kanë hedhur një mjet shpërthyes, me gjasë bombë dore, në terasën e banesës së kandidatit të “Listës Serbe” Ninoslav Gjeric në Mitrovicën e Veriut. Kësaj radhe, Beogradi dënoi ashpër incidentin....

19 October, 2013Lexo më shumë

Është vizitë politike

Kryeministri Thaçi lejoi vizitën e Ivica Dacic në Kosovë, me arsyetimin e karakterit të saj religjioz. Ai do të qëndrojë sot në Graçanicë. LDK e Vetëvendosje, megjithatë, e quajnë vizitë politike dhe thonë se ka për qëllim pjesëmarrjen politike brenda vendit....

19 October, 2013Lexo më shumë

Debatet i bëj me qytetarët

Isa Mustafa deklaron se nuk shkon në debate televizive sa për të kënaqur nevojat e dikujt tjetër. Thotë se programi i tij e tejkalon dialogun me përfaqësues të partive të ndryshme dhe e kërkon dialogun me qytetarët....

18 October, 2013Lexo më shumë

Gënjeshtra e Reshatit

Babai i Leonardës, Reshat Dibrani, i ka thënë agjencisë Associated Press të premten se storia për Kosovën ishte një gënjeshtër me të cilën ai synonte një jetë më të mirë për gjashtë fëmijët e tij....

18 October, 2013Lexo më shumë

Qeshu Rini, Qeshu

Agim Çeku thotë se rinisë i është dhënë hapësirë nga qeverisja e PDK’së në nivelin qendror dhe ka pohuar se një praktikë e tillë do të bartet edhe në qeverisjen e Prishtinës. Thotë se ka plotë plane për të rinjtë. ...

18 October, 2013Lexo më shumë

Ujmani është Kosovë

Ministri Fadil Ismajli reagon ndaj deklaratave të Ministres serbe të Energjetikës. Ai thotë se agonia e politikës serbe po vazhdon dhe se Ujmani, Trepça e Vallaqi janë dhe do mbeten asete të Kosovës....

18 October, 2013Lexo më shumë

Mimoza nuk solli fonde

Daut Haradinaj fton qytetarët e Gjakovës që të votojnë Pal Lekaj dhe jo ata që “nga ekzekutivi nuk kanë lejuar fonde për projekte për këtë qytet”, duke aluduar në Mimoza Kusari-Lilën....

18 October, 2013Lexo më shumë

Arrestime në Prevallë

Nisma për rrënimin e ndërtimeve pa leje në Parkun e Prevallës është përcjellë edhe me arrestime. Ministri Dardan Gashi ka njoftuar se arrestimet kanë ndodhur pasi pronarë të objekteve u kanë rezistuar rrënimeve....

18 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bow Master