Lajme – Page 2655 – Lajmi.net

Aktuale

Ocalan nga burgu, Turqia të luftojë ISIL-in ose s’ka paqe me kurdët

Janë ashpërsuar luftimet ndemjet kurdëve dhe militantëve sunitë të “Shtetit Islamik të Irakut dhe Sirisë” (ISIL), në afërsi të kufirit me Turqinë. ...

2 October, 2014Lexo më shumë

PDK e quan veprim arbitrar sjelljen e sotme të deputetëve të opozitës në Kuvend

Ka përfunduar mbledhja e kryesisë së PDK-së, ku është diskutuar për shtyrjen e seancës dhe ngërçin politik....

2 October, 2014Lexo më shumë

Osmani: Po i mbledhim nënshkrimet për vazhdimin e seancës (video)

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani, ka thënë se tashmë janë në përfundim të mbledhjes së nënshkrimeve të 40 deputetëve, për të kërkuar vazhdimin e seancës konstituive në Kuvend....

2 October, 2014Lexo më shumë

Lirohet nga paraburgimi Enes Goga

Me kërkesën e prokurorit është liruar Enes Goga nga paraburgimi prej 30 ditëve i përcaktuar më herët. ...

2 October, 2014Lexo më shumë

Shpërthim në Bullgari, 15 të vdekur

Të paktën 15 persona kanë vdekur në një shpërthim që ka ndodhur në një fabrikë municioni në qytetin Gorni Lom të Bullgarisë, ndërkohë që ekipet e shpëtimit kanë frikë të futen brenda nga rreziku i ndonjë shpërthimi tjetër....

2 October, 2014Lexo më shumë

Skandaloze: Flamurin e Kosovës e quajnë të Greqisë

Mësimdhënësit shqiptarë në Maqedoni ankohen sërish për përmbajtjen e librave, me të cilat parashikohet të mësohet në plan program....

2 October, 2014Lexo më shumë

Hong Kongu në “flakë”

Mijëra protestues vazhdojnë të mbajnë qendrën e qytetit të Hong Kongut të bllokuar me moton “për më shumë demokraci” dhe nën brohoritjet e masës: “Forca Hong Kong”; “Duam Liri”; “Duam demokraci”; “Jo ndërhyrjes së Pekinit”...

2 October, 2014Lexo më shumë

Vetëvendosje insiston në rishikimin e marrëveshjeve të arritura me Serbinë

Për Lëvizjen Vetëvendosje parimet që ndërkombëtarët kanë vënë si kushte për Qeverinë e ardhshme, nuk janë ato me të cilat ky subjekt do të veprojë. Kjo lëvizje ka parimet e veta me anë të së cilave planifikojnë të qeverisin vendin në katër vitet e ardhshme. ...

2 October, 2014Lexo më shumë

Bllokun e bashkoi “ideali” kundër Thaçit

Anëtari i kryesisë së LDK-së, Ismet Beqiri ka ka thënë se partia e tij në asnjë kombinim nuk pranon të hyjë në ndonjë marrëveshje eventuale me PDK-në e Hashim Thaçit, edhe nëse ky i fundit heq dorë nga pozita e kryeministrit....

2 October, 2014Lexo më shumë

PDK-ja po i bllokon institutcionet!

Anëtari i kryesisë së AAK-së, Avni Arifi, ka thënë se shtyrja e vazhdimit të seancës konstituive nga kryesuesja e Kuvendit, Flora Brovina, është e dëmshme për demokracinë dhe parlamentarizmin në Kosovë....

2 October, 2014Lexo më shumë

Nuk kanë bukë për Kurban Bajram

Pesë fëmijë jetimë së bashku me nënën e tyre po jetojnë në kushte tmerrësisht të këqija. Familja Llugiqi nga Dobraja e Lipjanit përveç kushteve të rënda sociale, ka edhe një vajzë e cila vuan nga sëmundja e epilepsisë....

2 October, 2014Lexo më shumë

“Droga për dhunime seksuale” – kërcënim për të rinjtë e Kosovës

Shitja dhe përdorimi i drogave sintetike, sfidë e madhe për institucionet....

2 October, 2014Lexo më shumë

Lushtaku e Selimi, dalin për kafe në QKUK

Dy të dyshuarit nga i ashtuquajturi “Grupi i Drenicës”, Sami Lushtaku dhe Sylejman Selimi, pavarësisht se janë në paraburgim, për më shumë se një orë e gjysmë, të mërkurën, kanë qëndruar në lokalin “Klubi”, që gjendet në oborrin e QKUK-së....

2 October, 2014Lexo më shumë

Uniforma, Policia dyfishon shpenzimet

Organi Shqyrtues i Prokurimit i ka dhënë të drejtë Policisë të hedh poshtë ankesat për parregullsi....

2 October, 2014Lexo më shumë

Rama: Paria politike e korruptuar dhe e ka harruar interesin e popullit

Njëri prej themeluesve kryesorë të Partisë Demokratike në Shqipëri dhe këshilltar i Delegacionit të Rambujesë, Shinasi Rama ka thënë se paria politike si në Kosovë si në Shqipëri kanë interesa për të ruajtur interesat e tyre feudale, dhe ata nuk janë në gjendje për të bërë zgjedhjet e duhura, në një kohë kur të dyja vendet ndodhen në një fazë tranzicionale....

2 October, 2014Lexo më shumë

Kush janë personat që po valëvisin flamurin kundër xhihadistëve?

Përderisa Këshilli i Sigurimit i OKB-së po bën matjet e tij se sa persona janë pjesëtarë të "Shtetit Islamik" dhe, në anën tjetër, presidenti amerikan Barack Obama bën thirrje për përgjegjësi globale, shumë njerëz pyesin se nëse vet myslimanët duhet të bëjnë mjaftueshëm që të luftojnë terrorizmin....

2 October, 2014Lexo më shumë

Putini luan poker, ai është më i rrezikshmi në botë, thotë Gari Kasparov

Legjenda e shahut dhe kampion i botës në shah për shumë vite, Gari Kasparov kritikoi ashpër presidentin e Rusisë, Vlladimir Putin, duke thënë se “ai paraqet kërcënimin më serioz për paqen në botë”. ...

2 October, 2014Lexo më shumë

Demaçi: Liderët e kanë tepruar, do t’ia hanë kokën njëri-tjetrit

Adem Demaçi thotë se është bërë tepër me zvarritjen e krijimit të institucioneve, që do të buronin nga zgjedhjet e qershorit, ndërkohë që partitë politike vazhdojnë ta lënë vendin në bllokadë tash e katër muaj....

2 October, 2014Lexo më shumë

E rrëmbyer para 12 vjetësh në SHBA, gjendet në Meksikë

Një vajzë e rrëmbyer 12 vjet më parë në Austin të Teksasit, është gjetur në Meksikë, njoftoi televizioni amerikan ABC....

2 October, 2014Lexo më shumë

Shqipëria, nga 100 mijë euro ndihma për vërshimet në Serbi e Bosnjë

Qeveria e Shqipërisë ka miratuar të mërkurën dhënien e ndihmës financiare prej 200 mijë eurosh për qeveritë e Bosnjë e Hercegovinës dhe Serbisë për lehtësimin e pasojave të dëmeve të shkaktuara nga përmbytjet në maj të këtij viti....

1 October, 2014Lexo më shumë

Deputetë të Bundestagut gjerman takohen me Vetëvendosjen

Ne nuk jemi optimistë naivë që të besojmë se shpallja e pavarësisë vetvetiu nënkupton bërjen e shtetit, por ne besojmë se Kosova duhet dhe mund të jetë shtet republikan me prodhim ekonomik e drejtësi ligjore, ka thënë lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një takim të zhvilluar të mërkurën me një delegacion të Bundestagut. ...

1 October, 2014Lexo më shumë

Jep dorëheqje Julia Pierson

Pas një debati të gjatë në Kongresin amerikan për dështimin e sigurisë, duke përfshirë këtu edhe incidentin e fundit që ndodhi në Shtëpinë e Bardhë, ku një person lehtësisht kishte kaluar rrethojat dhe ishte futur në oborr, drejtoresha e Shërbimit Sekret, Julia Pierson ka dhënë dorëheqje....

1 October, 2014Lexo më shumë

Uk Lushi fton Nishanin e Ramën të ndërmjetësojnë në Kosovë

Veprimtari shqiptar në Amerikë, Uk Lushi thotë se Kosova ka nevojë për ndihmën e Shqipërisë në zgjidhjen e ngërçit politik, i cili, sipas tij, po merr përmasa të rrezikshme...

1 October, 2014Lexo më shumë

Arrestohen kreu i Komunës dhe shefi i urbanizimit i Ksamilit

Policia e Sarandës ka arrestuar të mërkurën për shpërdorim detyre kreun e Komunës së Ksamilit, Besnik Abedini si dhe shefin e Urbanistikës së zonës, Fatos Malaj....

1 October, 2014Lexo më shumë

A ishte gabim shtyrja e seancës së paraparë të mbahet më 2 tetor

Ka analistë që vlerësojnë se Flora Brovina ka bërë një gabim shumë të madh me shtyrjen e seancës. Por, ka edhe të tillë që mendojnë se mirë ka bërë Brovina që e ka shtyrë seancën, pasi ajo nesër do të mbahej vetëm sa për sy e faqe. ...

1 October, 2014Lexo më shumë

LAN-VV mblidhet të enjten para orës 10:00

Deputetët e bllokut LDK-AAK-Nisma dhe Vetëvendosje do të mblidhen nesër në një takim, para orarit të paraparë për vazhdimin e mbajtjes së seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës....

1 October, 2014Lexo më shumë

Sqarohet Presidentja: Respektohet autonomia e Kuvendit

Zyra e Presidentes ka dalë me një sqarim për media, ku thotë se ky institucion respekton plotësisht autonominë e Kuvendit të Kosovës....

1 October, 2014Lexo më shumë

SHBA dhe BE paraqesin 65 për qind të tregtisë botërore

Kacelarja gjermane, Angela Merkel sot i ka mbrojtur planet e Bashkimit Evropian për arritjen e marrëveshjeve tregtare me Shtetet e Bashkuara dhe Kanadanë, duke thënë se kjo paraqet mundësi të konsiderueshme për BE-në....

1 October, 2014Lexo më shumë

Dogana bastis 20 lokacione në Prishtinë, dyshohet për tregtim të iPhone 6

Dogana e Kosovës po i bastisë rreth 20 lokacione të dyqaneve për shitjen e celularëve në Prishtinë....

1 October, 2014Lexo më shumë

Goditet banda Shqipëri-Holandë, kapen 2 tonë drogë (Video)

Një organizatë kriminale, që merrej me trafikimin lëndëve narkotike, është shkatërruar nga policia italiane, ndërsa janë lëshuar 36 urdhër-arreste. Pas një operacioni të gjerë të policisë italiane në Firence dhe Milano janë sekuestruar rreth dy tonë lëndë narkotike e llojeve të ndryshme.  ...

1 October, 2014Lexo më shumë

Në Homs të Sirisë vriten 30 fëmijë

Agjencia shtetërore e lajmeve e Sirisë dhe grupi monitorues Observatori për të drejtat e njeriut, me seli në Londër, thonë se së paku 39 vetë, përfshirë 30 fëmijë, janë vrarë, kurse edhe shumë të tjerë janë plagosur sot nga një sulm i dyfishtë me makinë-bombë, afër një spitali dhe shkolle në qytetin e Homsit....

1 October, 2014Lexo më shumë

Wisner: Bllokada politike do të ketë pasoja të mëdha për Kosovën

Ish-ndërmjetësuesi amerikan për bisedimet për statusin e Kosovës, Frank Wisner i ka bërë thirrje lidershipit kosovarë që të krijojë sa më shpejt institucionet, sepse në të kundërtën, sipas tij, zvarritja mund të sjellë probleme për shtetin e Kosovës....

1 October, 2014Lexo më shumë

Porosia e Obamës për Izraelin: Status kvo-ja duhet të ndryshojë

Presidenti amerikan, Barack Obama tha se gjendja “status kvo” ndërmjet Izraelit dhe palestinezëve duhet të ndryshojë për të evituar përsëritjen e luftës në Gazë këtë vit, ndërmjet Izraelit dhe militantëve të Hamasit....

1 October, 2014Lexo më shumë

Arrestohet serbi që shiste libreza false të qarkullimit

Për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale “Falsifikim i dokumentit dhe Legalizim i Përmbajtjes së Rreme”, policë të Sektorit Rajonal të Hetimeve në Ferizaj kanë arrestuar të dyshuarin Tihomir S. (31 vjeç), nga Shtërpca....

1 October, 2014Lexo më shumë

Komuna e Deçanit ndërton rrugën deri te uji mineral në zonën e Manastirit

Komuna e Deçanit do të ketë qasje për herë të parë pas luftës për të investuar brenda zonës së mbrojtur të Manastirit të Deçanit....

1 October, 2014Lexo më shumë

Gjuriq: Shqiptarët dhe serbët do të jenë aleatë në vitin 2025

Drejtori i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka vlerësuar se serbët dhe shqiptarët e Kosovës, deri në vitin 2025 do të jetë miq dhe aleatë....

1 October, 2014Lexo më shumë

ZRRE: Peticioni kundër shtrenjtimit të energjisë është i pabazë

Zyra e Rregullatorit të Energjisë i ka quajtur të pabaza akuzat që së fundmi disa organizata i kanë paraqitur dhe janë bashkuar për organizimin e nënshkrimit të peticionit kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike....

1 October, 2014Lexo më shumë

Hakmerret presidenti Ivanov, bllokon ambasadorët e BDI-së

Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov po bllokon procedurat e emërimit të ambasadorëve shqiptarë, kuadro të BDI-së....

1 October, 2014Lexo më shumë

Kaloi nëpër semafor të kuq, policia zbuloi 14 kosovarë dhe afganë të trafikuar

Po të vepronte sipas rregullave të trafikut, shoferi hungarez, një i ri 21 vjeçar, nuk do të ndalohej nga policia. Në këtë mënyrë ai nuk do të zbulohej nga policia për veprimtaria e tij përkatësisht kontrabandën e njerëzve....

1 October, 2014Lexo më shumë

Protesta e 1 tetorit 1997, frymëzim për gjeneratat e reja

Shtatëmbëdhjetë vjet nga protestat studentore të 1 tetorit të vitit 1997, organizatorët e këtyre protestave janë bashkuar edhe një herë në vendin nga nisi marshi protestues për të kujtuar, siç thanë, me krenari ngjarjet në të cilat kërkohej liri dhe pavarësi për Kosovën....

1 October, 2014Lexo më shumë

Natali Velija nuk mundi të hapë e-mailin e saj

Natali Velija, e akuzuara për keqpërdorim të parave të kompanisë austriake OeSD, firmë kjo që ishte përzgjedhur nga MPB-ja për të prodhuar pasaportat biometrike të Kosovës, u ankua të mërkurën se nuk mundi ta hapë e-mailin edhe pse kjo gjë iu lejua nga gjykata....

1 October, 2014Lexo më shumë

Osmani: Jemi kundër shtyrjes së seancës

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani thotë se partitë e koalicionit LAN-VV janë kundër shtyrjes së seancës konstituive e cila është paraparë të mbahet më 2 tetor....

1 October, 2014Lexo më shumë

Shtyhet seanca konstituive

Kryesuesja e seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës, Flora Brovina ka dërguar një kërkesë tek sekretariati i Kuvendit me anë të së cilës ka kërkuar që të shtyhet seanca konstituive e planifikuar të mbahet të enjten më 2 tetor....

1 October, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master Japan
  • Play Urban Basketball