Lajme – Page 2559 – Lajmi.net

Aktuale

Islamikët radikalë s’pushojnë as për Bajram, 36 të vrarë në Libi

Së paku 36 persona kanë humbur jetën në Bengazi të Libisë, pas përleshjeve në mes të trupave qeveritare dhe militantëve islamikë....

27 July, 2014Lexo më shumë

Kalifi El Bagdadi dikur pinte raki dhe kënaqej me femra

E përditshmja britanike The Sun e quan liderin e ISIS Abu Bakr al-Baghdadi si terroristin më të fuqishëm në botë....

27 July, 2014Lexo më shumë

Rritja e çmimeve në prag të festave, e padrejtë

Është bërë trend që në prag të festave, në Kosovë të ngriten çmimet e produkteve të ndryshme....

27 July, 2014Lexo më shumë

Gashiq: Ushtria e Kosovës, kërcënimi më i madh për sigurinë e Serbisë

Rreziku më i madh për siguri mbetet Kosova, aty shohim rolin dhe përgjegjësinë e KFOR-it, me të cilin kemi raporte të mira në synimin e mbrojtjes së popullatës serbe dhe ruajtjes së stabilitetit. ...

27 July, 2014Lexo më shumë

Tërnava uron besimtarët për Fitër Bajramin

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Fitër Bajramit....

27 July, 2014Lexo më shumë

Thaçi: Mos i harroni hebrenjtë që kontribuan për pavarësinë e Kosovës

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi ka përkujtuar kontribuesit për liri dhe pavarësi nga njerëz me prejardhje hebraike, duke thënë se Kosova nuk duhet të harrojë as hebrenjtë të cilët ishin pro pavarësisë së Kosovës....

27 July, 2014Lexo më shumë

Barack Obamës i ndalohet hyrja në Çeçeni

Ndonëse Moska zyrtare ende nuk ka reaguar me ndalesa të hyrjes në territorin e Rusisë, njeriu i parë i Shtëpisë së Bardhë është gjetur në listën e personave të padëshiruar për hyrje në këtë njësi federale të Rusisë. ...

27 July, 2014Lexo më shumë

Urimet e Presidentes për Ditën e Bajramit

Presidentja e Kosovës të dielën ka uruar kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, si dhe të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Bajramit, që fillon të hënën....

27 July, 2014Lexo më shumë

Ofensiva ukrainase kundër kryengritësve në Donjeck

Forcat e sigurisë së Ukrainës e kanë filluar një ofensivë kundër separatistëve pro-rusë në qytetin Donjeck, në pjesën lindore të Ukrainës....

27 July, 2014Lexo më shumë

Vdes piloti rus i një aeroplani MiG-29

Aeroplani luftarak i forcës ajrore të Rusisë, i tipit MIG-29, është përplasur afër vendit Astrakhan, me ç’rast piloti është vrarë....

27 July, 2014Lexo më shumë

Gjykatësit “s’kanë kohë” të merren me personat e kërkuar e të arrestuar!

Disa gjykatës po i lënë të lirë të pandehurit e shumëkërkuar, megjithëse policia ata po i gjen me shumë mund e angazhim. Kështu thotë një zyrtar policor, përderisa drejtori i Zyrës së Prokurorit Disiplinor, Zef Prendrecaj premton se do t’i hetojë këto raste....

27 July, 2014Lexo më shumë

Gjilan, vdes pas rënies nga kati i tretë i shtëpisë

Në rrugën “Medlin Olbrajt” në Gjilan, një burrë ka rënë nga kati i tretë i shtëpisë së tij dhe ka vdekur. ...

27 July, 2014Lexo më shumë

Të përdhunuarat e luftës, thyhet heshtja pas 15 vjetëve

Mijëra gra shqiptare të Kosovës dyshohet se janë dhunuar nga forcat policore, ushtarake e paramilitare të Serbisë, në periudhën shkurt 1998 - qershor 1999. Ashtu si edhe për numrin e të vrarëve, Kosova nuk ka shifër të saktë as për të përdhunuarat e luftës....

27 July, 2014Lexo më shumë

Instituti i Onkologjisë, edhe tre muaj jetë?

Institutit të Onkologjisë në Prishtinë, i cili vepron në kuadër të Qendrës Klinike Universitare i është kërkuar plotësimi i kritereve shtesë nga Agjencia për Mbrojtje Kundër Rrezatimit, në afat prej 3 muajve, në të kundërtën mund të mbyllet....

27 July, 2014Lexo më shumë

Qumështarët: Do të bllokojmë kufijtë me traktorë e me lopë

Prodhuesit dhe përpunuesit e qumështit u kanë dhënë ultimatum institucioneve përgjegjëse të vendit që brenda pesë ditëve të ardhshme t’ua plotësojnë kërkesat, në të kundërtën do të bllokojnë pikat kufitare. ...

27 July, 2014Lexo më shumë

Spekulime të pabazuara për arrestimin e 3,000 serbëve në Kosovë

Zëdhënësi i misionit të BE-së në vendin tonë, Miguel Carvalho de Faria ka hedhur poshtë si krejtësisht të pabazuar spekulimet se në Kosovë ekzistojnë lista sekrete dhe aktakuza për rreth 3,000 serbë që do të arrestohen nga EULEX-i....

27 July, 2014Lexo më shumë

Imami i Prishtinës thotë se te ne nuk ka grupe radikale islamike

Imami i Prishtinës, Bahri Sejdiu thotë që populli i Kosovës duhet të qëndrojë i bashkuar, të respektojë njerëzit e fesë dhe udhëheqjen në qeveri e jashtë saj....

27 July, 2014Lexo më shumë

Presione e yrysh për ta marrë pushtetin

Treshes LDK-AAK-Nisma i ka humbur durimi. Isa Mustafës, Ramush Haradinajt dhe Fatmir Limajt nuk po u pritet që ta marrin pushtetin. Ata nuk po mund ta presin as vendimin e Gjykatës Kushtetuese i cili pritet të sqarojë mënyrën e zgjedhjes se kryekuvendarit....

27 July, 2014Lexo më shumë

Thaçi uron boksierin Haxhi Krasniqin

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi e ka uruar përzemërsisht junikasin Haxhi Krasniqi për suksesin e natës së mbrëmshme në boksin profesionist. ...

27 July, 2014Lexo më shumë

Lista Srpska as me Thaçin e as me Haradinajn

Kryetari i komunës së Graçanicës, Branimir Stojanoviq, që është pjesë e subjektit politik Lista Srpska, ka thënë se ende nuk kanë vendosur nëse do të mbështesin qeverinë e Hashim Thaçit apo atë të Ramush Haradinajt. ...

27 July, 2014Lexo më shumë

Njëra Qeverinë tjetra Kuvendin (Video)

Dërgimi i çështjes së zgjedhjes së kryeparlamentarit në Gjykatën Kushtetuese nga ana e deputetëve të Partisë Demokratike, vlerësohet se njëra prej arsyeve, që u ndërmor kjo nismë, ka qenë për të përfituar kohë, në përpjekjet e PDK-së, për të provuar të ofrohet me ndonjërin prej pretendentëve të koalicionit LDK-AAK-Nisma. ...

27 July, 2014Lexo më shumë

Kështu ushtrojnë njësitet speciale të Putinit (Video)

Forcave Speciale të Shërbimit të Sigurisë Federale të Rusisë, përdorin municion të vërtetë gjatë trajnimit. ...

26 July, 2014Lexo më shumë

Hamasi refuzon zgjatjen e armëpushimit, fillon sulmet ndaj Izraelit

Një zyrtar i Hamasit, Sami Abu Zuhri ka thënë se organizata e tij refuzon zgjatjen e armëpushimit humanitar të propozuar nga Izraeli. ...

26 July, 2014Lexo më shumë

Borxhi publik i Kosovës gjysmë miliardi euro

Borxhi publik i Kosovës ka kaluar mbi 507 milionë euro. Për pesë vitet e fundit është rritur për rreth 260 milionë euro. Kjo është rreth 9.2 për qind të Bruto Produktit Vendor (GDP). Bazuar në Ligjin për Borxhin Publik, vendi mund të hyjë në borxhe deri në 40 për qind të GDP-së, apo shprehur në shifra, ka hapësirë për të marrë edhe mbi 1.5 miliard euro të tjera borxh....

26 July, 2014Lexo më shumë

Mbijetuan edhe pse vetura e tyre u bë petë (Foto)

Nuk u kishte mbetur më shumë se 60 cm hapësirë brenda automjetit të tyre pasi u shtypën nga një kontejner anijesh, por një burrë dhe një grua arritën të shpëtojnë. ...

26 July, 2014Lexo më shumë

Ferizaj arrin t’i largojë sorrat që galaconin kalimtarët në qytet

Qytetet e Kosovës, duke përfshirë edhe kryeqendrën Prishtinën përballen me problemin e sorrave të cilat shpeshherë i shqetësojnë qytetarët duke i galacuar. Por falë ndërhyrjes së Komunës, Ferizaj nuk e ka më këtë problem.  ...

26 July, 2014Lexo më shumë

Komuna e Prishtinës reklamon spotin e deputetit të Vetëvendosjes (Video)

Në ekranet e vendosura në korridoret e objektit të vjetër të Komunës së Prishtinës, përveç informatave për rend në sportele, gjysma e ekranit reklamon videoklipin e këngës ‘Happy Prishtina’, e bërë nga kompania ‘Karrota’ e deputetit të Vetëvendosjes, Fisnik Ismaili. ...

26 July, 2014Lexo më shumë

Mjeku ndërkombëtar: Grupi i Drenicës s’janë për spital

Gjashtë nga shtatë të akuzuarit e grupit të parë të rastit të Drenicës, nuk mund të shtrohen më në spital. Të paktën jo tash për tash dhe pa pasur ndonjë nevojë urgjente. ...

26 July, 2014Lexo më shumë

Muja shkarkon drejtorin i cili ngacmoi seksualisht një të mitur

Kryetari i Prizrenit, Ramadan Muja ka shkarkuar nga posti i drejtorit të Drejtorisë së Financave, Muhamet Bytyç. Drejtori në fjalë dyshohet se ka ngacmuar seksualisht një vajzë të mitur. ...

26 July, 2014Lexo më shumë

Zyrtari i partisë së Daçiqit takon Vokrrin: Dashuria për Partizanin nuk ka kufij

Një zyrtarë i Partisë Socialiste të Serbisë, e cila drejtohet nga ministri i Jashtëm Ivica Daçiq, ka takuar në Beograd, Kryetarin e Federatës së Futbollit të Kosovës Fadil Vokrri. Zyrtari serb tifoz dhe ish drejtues i Partizanit, ka thënë se, “Dashuria për klubin nuk ka kufij”. Por këtij veprimi mediat serbe i kanë ngritur pikëpyetje, duke thënë se, ndoshta nuk do të ishte mirë që një zyrtarë i lartë politik të takonte dhe promovonte kryetarin e një federate të futbollit, të cilën Serbia nuk e njeh. ...

26 July, 2014Lexo më shumë

Kryeministri Thaçi, uron që fryma e islamit tolerant në Kosovë të vazhdojë

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka uruar besimtarët mysliman me rastin Festës së Fitër Bajramit, ka thënë se besimtarët islam në Kosovë, shquhen për tolerancë, vepra humane, urtësi dhe ka uruar që kjo frymë të vazhdojë....

26 July, 2014Lexo më shumë

AVONET kërkon të ndalet presioni politik ndaj Gjykatës Kushtetuese

Rrjeti i organizatave joqeveritare AVONET, ka kërkuar urgjentisht ndërprerjen e presioneve mbi Gjykatën Kushtetuese, nga ana e politikanëve të ndryshëm të cilët po vazhdojnë të japin deklarata mbi vendimin e mundshëm të gjykatës....

26 July, 2014Lexo më shumë

23 ish pjesëtarë të UÇK-së po hetohen për krime lufte (Video)

Prokuroria Speciale e Kosovës po heton 23 shqiptarë të dyshuar për krime lufte. Rezultati i hetimeve në fund do të tregojë nëse rasteve gjyqësore që janë duke u zhvilluar ndaj ish pjesëtarëve të UÇK-së, mund t’u shtohen edhe emra të rinj. ...

26 July, 2014Lexo më shumë

Haziri: PDK në panik nga keqqeverisja

Lutfi Haziri nuk po i merr me shumë seriozitet akuzat dhe dërgimin e lëndëve në Prokurori kundër qeverisjes së tij nga ana e PDK-së. Ai thotë se këto vijnë nga paniku i keqqeverisjes që ka bërë PDK kur ka qeverisur me komunën e Gjilanit. ...

26 July, 2014Lexo më shumë

I bie pllaka e mermerit në kokë, vdes 28 vjeçarja (Foto)

Një vajzë rreth 28 vjeçare ka vdekur sot, pas plagëve të rënda që ka marrë, pasi është goditur në kokë nga një pllakë mermeri, e cila kishte rënë nga kati i katërtë i një ndërtesa, derisa vajza po ecte poshtë në trotuar në rrugën “Dëshmorët e Kombit” në Ferizaj. ...

26 July, 2014Lexo më shumë

Rusia akuzon SHBA-të për shpifje

Rusia i është përgjigjur Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në akuzën se Rusia është fajtore rrëzimin e aeroplanit të udhëtarëve të Malajzisë në pjesën lindore të Ukrainës. Në reagimin nga Moska thuhet se SHBA, po bëjnë fushat shpifëse....

26 July, 2014Lexo më shumë

Reagon Presidentja – kërkon durim deri në vendimin e Kushtetueses

Presidentja Atifete Jahjaga u ka bërë thirrje të gjitha palëve për qetësi dhe durim deri në përfundimin e procesit nga Kushtetuesja. ...

26 July, 2014Lexo më shumë

Edhe një padi për Lutfi Hazirin

Grupi i Këshilltarëve të PDK-së në Kuvendin Komunal të Gjilanit, ka paralajmëruar për ngritjen të edhe një padie ndaj Kryetarit të Gjilanit Lutfi Haziri. Pas asaj për manipulim me tenderë, padia tjetër ka të bëjë me dhënien në mënyrë të pa ligjshme në shfrytëzim të një hapësire publike....

26 July, 2014Lexo më shumë

Policia: Ndalni përdorimin e armëve në ahengje

Nga viti në vit, vërehet të ketë rënie të përdorimit të armëve gjatë ahengjeve në Kosovë....

26 July, 2014Lexo më shumë

Kërkohet ndërprerja e punimeve pa leje te Kroi i Vitakut

Deputet e të gjitha komuniteteve jo serbe në Kuvendit Komunal të veriut të Mitrovicës, kanë kërkuar nga organet kompetente që të ndërpresin punimet të Kroi i Vitakut, të cilat po bëhen në dëm të komuniteteve....

26 July, 2014Lexo më shumë

Sa lehtë zgjidhet Kryetari i Kuvendit në Shqipëri e Maqedoni

Krahasim i formës së zgjedhjes së Kryetarit të Kuvendit të Kosovës me dy shtetet e rajonit, atë të Shqipërisë dhe Maqedonisë. ...

26 July, 2014Lexo më shumë

#IsupportKosova

Mos merrni n’thua, ju 'subjektet' politike!...

26 July, 2014Lexo më shumë

Marrëveshje kufitare, Kosovë-Mali i Zi-Shqipëri

Mali i Zi, Shqipëria dhe Kosova, kanë arritur marrëveshje për pikat e kufirit trepalësh, ka njoftuar dje Ministria e brendshme e Malit të Zi....

26 July, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Rock Wheels
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Pro Kicker Frenzy