Lajme – Page 2559 – Lajmi.net

Aktuale

Rëndësia e Zgjedhjeve

Në raportin e radhës për Kosovën, Ban Ki-Moon flet për rëndësinë e zgjedhjeve lokale dhe situatën e sigurisë në Kosovë, sidomos në pjesën veriore të vendit. Po ashtu, porosit që të vazhdohet me implementimin e marrëveshjes së Brukselit....

29 October, 2013Lexo më shumë

Lajm i mrekullueshëm

Mimoza Kusari- Lila i gëzohet raportit të Bankës Botërore. Ajo është zgjuar sot herët për t’u dhënë lajmin fansave të saj në Facebook....

29 October, 2013Lexo më shumë

Ngritja e Kosovës në biznes

Në të bërit biznes, Kosova ka kaluar shtetet e rajonit, Shqipërinë e Serbinë, të cilat janë radhitur në vendin 90 dhe 93, duke shënuar rënie në krahasim me vitin e kaluar, por edhe Kroacinë, e cila është në vendin 89....

29 October, 2013Lexo më shumë

Imagjinoj një Prishtinë Ndryshe

Shpend Ahmeti thotë se në Prishtinë, ashtu si në nivelin qendror, ka lulëzuar krimi dhe korrupsioni. Ai thotë se ka një grup njerëzish të cilët e kanë shkatërruar qytetin. E Vetëvendosje, sipas tij, është e vetmja që ka guximin e vullnetin t’i luftojë ata. ...

29 October, 2013Lexo më shumë

Ndryshon Stil

Shpend Ahmeti ndryshon mënyrën e fushatës, në fund. Pesë ditët e fundit do t’i kalojë në Sheshin e Prishtinës, për t’ua shpjeguar qytetarëve në detaje alternativën qeverisëse të Vetëvendosjes....

28 October, 2013Lexo më shumë

Nuk dyshon në 90 për qind

Hashim Thaçi pret fitore me mbi 90 për qind në Skenderaj, të cilën e quajti - historike. Thotë se PDK është më e mira dhe Numër 1....

28 October, 2013Lexo më shumë

Duhet ndryshim në politikë

Jakup Krasniqi fton që më 3 nëntor të votohet Iniciativa Qytetare e Drenasit. Ai thotë se Kosova dhe Drenasi ka nevojë për ndryshim politik dhe qeverisës....

28 October, 2013Lexo më shumë

Rrëfimi për incidentin në Skënderaj

Policia thotë se Gani Geci dyshohet ta ketë sulmuar fizikisht Deputetin Azem Syla. Versionet të ndryshme për ngjarjen në Skënderaj janë dhënë gjatë ditës nga Gani Geci dhe Gani Koci....

28 October, 2013Lexo më shumë

Geci i dyshuar për sulmin fizik ndaj Sylës

Policia e Kosovës thotë se rreth orës 13:55 ka pranuar një informacion se në rrugën “Ahmet Delija” të Skenderajt, ka ndodhur një rrahje në progres. Sipas informacioneve të para policore dyshohet se është sulmuar fizikisht Deputeti i PDK’së Azem Syla....

28 October, 2013Lexo më shumë

Fillimi i Rrugës Europiane

Në takimin e parë mes Kosovës dhe Komisionit Europian është negociuar për titujt IV, V e VI, ndërsa titujt tjerë të MSA’së diskutohen më 27 nëntor. Kryenegociatori Joost Korte tha se hapja e negociatave shënon fazën e re në marrëdhëniet e Kosovës me BE'në. ...

28 October, 2013Lexo më shumë

Rruga për BE

Delegacionet e BE'së dhe të Kosovës kanë filluar negociatat për MSA. Kryeministri Hashim Thaçi thotë se po hapet një kapitull i pakthyeshëm drejt integrimit. Joost Korten thotë se Kosova është në rrugë drejt BE'së, por ka punë me plotësimin e kritereve....

28 October, 2013Lexo më shumë

Versioni i Gani Gecit

Gani Geci thotë për lajmi.net se ai nuk ka gjuajtur me armë në drejtim të Azem Sylës. Sipas tij, nuk ka pasur as shkëmbim zjarri e as të shtëna nga ana e tij apo bashkëpunëtorëve të tij. ...

28 October, 2013Lexo më shumë

‘U sulmuam befasisht’

Gani Koci, i cili e shoqëronte Azem Sylën në çastin kur është shtënë me armë zjarri në drejtim të tij sot në Skënderaj, thotë për lajmi.net se ata u sulmuan befasisht nga Gani Geci derisa ishin rrugës. Mohon të ketë pasur konflikt verbal paraprakisht....

28 October, 2013Lexo më shumë

Reformat e domosdoshme

Ambasadori i Gjermanisë tha sot se Kosova e ka mbështetjen e BE’së dhe të shteti të tij për integrimet europiane. Ai vuri theksin në reformat që duhet t’i bëjë shteti i Kosovës. Ai tha se konflikti i pazgjidhur me Serbinë mund të jetë pengesë....

28 October, 2013Lexo më shumë

Sot Dukagjini, nesër Kosova

Isa Mustafa është shprehur i entuziazmuar me përkrahjen e LDK’së në Istog. Ai tha se kjo mbështetje qytetare i ka dhënë forcë këtij subjekti për t’i fituar komunat e rajonit të Dukagjinit....

28 October, 2013Lexo më shumë

Hasan Prishtina në pullë postare

Nga sot vihet në qarkullim pulla postare Hasan Prishtina. Posta e Kosovës ka zgjedhur tempullin e dijes për promovimin e saj....

28 October, 2013Lexo më shumë

Bindja e tyre për Prishtinën

Hashim Thaçi është i bindur për fitoren e Agim Çekut në Prishtinë. Thotë se Çeku do ta ketë mbështetjen e tij si Kryeministër. Çeku thotë se po i rritet bindja për fitore nga dita në ditë....

28 October, 2013Lexo më shumë

Arrestohen pronarët e APEX Games

Burime të lajmi.net kanë bërë të ditur për arrestimin e tre të kërkuarve. Bëhet e ditur se janë arrestuar pronarët e Apex Games, Astrit dhe Arben Krasniqi si dhe sekseri Arben Neziri, të cilët akuzohen për kërcënim dhe haraç....

28 October, 2013Lexo më shumë

Sot, Europa

Kosova do t’i fillojë sot negociatat me BE’në për MSA. Përfaqësues të institucioneve të Kosovës e cilësojnë këtë si një ditë historike për vendin....

28 October, 2013Lexo më shumë

Pushteti në panik

Shpend Ahmeti është i pari kundërkandidat që komenton 'mallkimin' e Isa Mustafës. Sipas Ahmetit, pushteti në Prishtinë është në panik....

28 October, 2013Lexo më shumë

Përpjekja e fundit

Të mërkurën, delegacionet e Kosovës dhe Serbisë takohen në Bruksel për herë të fundit para zgjedhjeve lokale. Serbia pret që Vucic dhe Vulin të lejohen të vijnë në Kosovë më 31 tetor....

28 October, 2013Lexo më shumë

Ndryshim Gjeneral

Agim Çeku e përshkruan Prishtinën si qytet të mungesave, ku mungon uji, pastërtia, çerdhet, shkollat, hapësirat e gjelbëruara. Të gjitha këto, sipas tij, ndodhin për shkak të mungesës së një qeverisje të mirë. Thotë se ai do ta ndryshonte Kryeqytetin. ...

28 October, 2013Lexo më shumë

Rrisim paga, 100 për qind

Një premtim të madh, i cili do t’i konsolidonte financiarisht arsimtarët, punëtorët e shëndetësisë dhe nëpunësit tjerë, është bërë sot nga Kryeministri Hashim Thaçi në Mitrovicë. Ai premtoi rritje të pagave 100 për qind për këto kategori....

27 October, 2013Lexo më shumë

Procesi i Stabilizimit

Shteti i Kosovës, të hënën, nis zyrtarisht negociatat për Marrëveshjen e Stabilizim–Asociimit, që shënon hapin më të rëndësishëm për vendin në procesin e integrimeve europiane. Kërkohet një herë stabilizimi i shtetit, pastaj integrimi i tij në BE. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Qartëson Davutoglu

Ahmet Davutoglu ka thënë se deklaratat e kryeministrit turk janë keqinterpretuar. Sipas tij, Turqia është interesuar që të ketë marrëdhënie të barabarta me të gjitha shtetet e Ballkanit....

27 October, 2013Lexo më shumë

Topi te bora

Alternativë e vetme për Prishtinën mbetet Lëvizja Vetëvendosje. Kështu u shprehën drejtues të saj duke kërkuar ndërrimin e mënyrës së qeverisjes së Kosovës. “Një pushtet që e befason bora në dimër, tregon mirë se çfarë pushteti është”, tha Shpend Ahmeti....

27 October, 2013Lexo më shumë

Na doni dhe na votoni

Hashim Thaçi u prit me valle në fshatin Romajë të Hasit. Të pranishmëve u tha se ata kanë pasur dashuri për PDK’në edhe më herët, por s’e kanë votuar, ndërsa kësaj radhe beson në votën e tyre....

27 October, 2013Lexo më shumë

LDK pro komunës në Has

Isa Mustafa u ka premtuar hasianëve se do ta mbështesë krijimin e një komune të re. Ai ka thënë se LDK ka një plan të veçantë për zhvillim ekonomik të këtij rajoni. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Nuk e heqim logon e Kosovës

Valdete Daka mohon kategorikisht çdo mundësi që të largohet logoja e Republikës së Kosovës nga materiali zgjedhor për procesin elektoral që të do të zhvillohet javën e ardhshme. Ajo thotë se nuk më s'do të ketë asnjë kompromis sa i përket materialit zgjedhor. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Fushë Moderne e Kosovës

Hashim Thaçi deklaroi në Fushë-Kosovë se projekti, vizioni dhe qëllimi i PDK'së është shndërrimi i kësaj komune në një qytet modern dhe europian. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Alma LDKama

Alma Lama kalon në radhët e LDK'së. Në një komunikatë të lëshuar nga LDK, bëhet e ditur se deputetja Lama që nga sot do të jap kontributin e saj në radhët e Grupit Parlamentar të LDK'së në Kuvendin e Kosovës. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Pantic kërcënon me bojkot

Krstimir Pantic kërcënon me mospjesëmarrje në zgjedhjet lokale në rast se nuk largohen logot e Republikës së Kosovës nga materiali zgjedhor. Ai thotë se Prishtina me këto veprime po shkel marrëveshjet e arritura në Bruksel....

27 October, 2013Lexo më shumë

‘Zoti ju marroftë nëse s’e votoni LDK’në’

Isa Mustafa deklaroi sot se nuk i vjen aspak marre të kërkojë votën nga Gollaku, pasi që, sipas tij, nuk ka lënë rrugë pa shtruar në fshatrat e këtij rajoni. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Anamorava nuk është Drenicë

Lutfi Haziri reagoi fort ndaj ndalesës që i është bërë LDK’së për ta përmbyllur fushatën zgjedhore në Stadiumin e Qytetit. Ai tha se ky është shantazhi dhe kërcënimi i fundit i këtij pushteti në ikje....

27 October, 2013Lexo më shumë

Mbes me shpresë për fitore

Sali Morina thotë se aktualisht Malisheva është ndër komunat më të varfra të Kosovës, e cila ballafaqohet me probleme të shumta. Ai thotë se LDK ka një plan për përmirësimin e gjendjes së rëndë në këtë qytet....

27 October, 2013Lexo më shumë

Qeverisje ndryshe për Istogun

Kandidati i PDK’së për Kryetar të Komunës së Istogut, Shasivar Haxhijaj tha se prioritetet e tij, në rast se zgjidhet kryetar, do të jenë zhvillimi ekonomik, bujqësia, blegtoria, arsimi dhe infrastruktura. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Avancohen raportet me Ishujt Marshall

Kosova vendosi marrëdhënie doplomatike me Ishujt Marshall. Ceremonia e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike është zhvilluar në Tokio....

27 October, 2013Lexo më shumë

Mos i pengoni punimet në rrugë

Isa Mustafa u ka thënë banorëve të Lagjes së Spitalit se komuna është e gatshme që ta zgjeroj dhe asfaltojë rrugë ‘Holgen Petersen’ nëse pronarët e pronave skaj rrugës nuk i pengojnë punimet....

27 October, 2013Lexo më shumë

Vulin vendos për Ministrat e Kosovës

Tre ministra kosovarë kanë bërë kërkesë për të vizituar Preshevën. Zyrtari i Qeverisë së Serbisë, Zoran Stankovic, thotë se është përgjegjësi e Aleksandar Vulit që të vendosë nëse organet shtetërore serbe do ta lejojnë këtë vizitë....

27 October, 2013Lexo më shumë

Tri mundësitë për Prizrenin

Albin Kurti thotë se me Vetëvendosjen, policia nuk do t’u frikësohet kriminelëve, por kriminelët policisë....

27 October, 2013Lexo më shumë

Prishtina mund të shpëtohet

Korab Sejdiu deklaron se i ka hyrë garës për Prishtinën tash, sepse nuk ka dashur të bëhet vonë. Thotë se edhe me katër vjet të tjera keqmenaxhim, ky vend më nuk do të ishte i riparueshëm. Mendon se i ka të gjitha për të qenë Kryetar i Komunës. ...

27 October, 2013Lexo më shumë

Bojkoti është mision i pamundur

Analisti Dusan Janjic thotë për lajmi.net se partitë nacionaliste serbe po e mbështesin fushatën për bojkot të zgjedhjeve në Kosovë. Por, sipas tij, kjo nuk do të ketë sukses. Animin e Qeverisë së Serbisë për \"Listën Serbe\" e quan precedent për tërë botën....

26 October, 2013Lexo më shumë

Artisti

Visar Arifaj ka mbajtur ekspozitë me piktura të realizuar në fëmijërinë e tij. Ato trajtojnë tema të ndryshme, duke filluar nga ujërat me hedhje vertikale e deri të mjetet e transportit. ...

26 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master
  • Play Rock Wheels