Lajme – Page 1991 – Lajmi.net

Aktuale

OVL e UÇK-së paralajmëron protesta pas përgjigjes së rektorit

Përgjigja e rektorit të Universitetit të Prishtinës se memorandumi nuk nënkupton regjistrimin në universitet, ka nxitur reagimin e përfaqësuesve të shoqatës së familjeve të dëshmorëve....

9 January, 2015Lexo më shumë

Tentim vetëvrasje në Prishtinë (Foto)

Një person i gjinisë mashkullore ka tentuar sot gjatë ditës të bëjë vetëvrasje në Prishtinë. Ngjarja ka ndodhur në lagjen Aktash në kryeqytet....

9 January, 2015Lexo më shumë

Reuters: Të paktën 4 pengje vriten në supermarketin Kosher (LIVE)

Burime të Policisë së franceze kanë bërë të ditur për agjencinë e lajmeve Reuters se të paktën 4 pengje janë vdekur në supermarketin Kosher Grocery në Paris....

9 January, 2015Lexo më shumë

​Nesër protestë në Gjakovë, kundër deklaratave të Jabllanoviqit

Qytetarët e Komunës së Gjakovës nesër rreth orës 14:00 do të protestojnë kundër deklaratës së Ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandër Jabllanovic, ku protestuesit e 6 janarit i quajti egërsira....

9 January, 2015Lexo më shumë

Vriten dy terroristë të vrasjes në Charle HEBDO, lirohet pengu(Video)

Shpërthime dhe të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në një zonë biznesi pranë aeroportit të Parisit, ku dy personat e armatosur që kryen masakrën në Charlie HEBDO janë fshehur, dhe po mbanin peng një person. ...

9 January, 2015Lexo më shumë

Shërbimi sekret francez mbikëqyr rreth 5 mijë persona “të prirur për dhunë”

Shërbimi francez i inteligjencës pohon se në këtë vend ekzistojnë rreth 5 mijë banorë të cilët janë, siç thuhet, "të prirur për dhunë". ...

9 January, 2015Lexo më shumë

Masakra në Paris, myslimanët shqiptarë në rrjetet sociale pro e kundër

Sulmet ndaj revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris ku humbën jetën 12 persona, kanë sjellë një sërë reagimesh dhe në komunitetin shqiptar. ...

9 January, 2015Lexo më shumë

Rektori Zejnullahu ndërprenë memorandumin me shoqatat e luftës

Rektori i UP-së Ramadan Zejnullahu, përfundimisht i ka shuar shpresat Organizatës se Veteranëve të UÇK-së, për regjistrim të studentëve nga lista që ata kanë propozuar. Zejnullahu ka marrë vendim për shkëputje të njëanshme të zbatimit të memorandumin....

9 January, 2015Lexo më shumë

Qytetarët: Ikja nga Kosova nuk është zgjidhje

Qytetarët e Kosovës, tash e një kohë, në masë të madhe po vazhdojnë të migrojnë në vende të ndryshme të Evropës. Për këtë çështje qytetarët kanë mendime të ndryshme, disa thonë se situata ekonomike dhe papunësia po i “motivon” ata që ta braktisin Kosovën, por ka të tjerë që mendojnë se papunësia nuk është arsye pse ata po ikin jashtë vendit....

9 January, 2015Lexo më shumë

Mustafa komenton deklaratën e Jabllanoviqit për gjakovarët (video)

Kryeministri Isa Mustafa, ka thënë se njerëzit që mbajnë poste publike nuk guxojnë të ofendojnë qytetarët, pa marrë parasysh nëse veprimet e tyre janë të drejta ose jo. Mustafa ka thënë se Jballanoviq ka bërë mirë që është tërheq  nga deklarata e tij....

9 January, 2015Lexo më shumë

Ministri i Bujqësisë u premton bashkëpunim sindikalistëve

Të gjithë mekanizmat sindikal në bujqësi që janë edhe të përfaqësuar nga Bashkimi i Sindikatave të Kosovës, do të jenë partner të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në realizimin e programit të kësaj ministrie për bujqësi. ...

9 January, 2015Lexo më shumë

KEDS në ‘gjumë’, shtyllat e rrëzuara elektrike rrezikojnë qytetarët (Foto)

Përkundër asaj se KEDS sot ka njoftuar se ekipet e prishjeve janë në gatishmëri gjatë 24 orëve të ditës në të gjitha distriktet, një gjë e tillë nuk po vërehet në Istog. ...

9 January, 2015Lexo më shumë

Kryetari i Pejës shkel rregullat e komunikacionit, kalon në të kuqen (Foto)

Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxhiri, ka shkelur rregullat e komunikacionit....

9 January, 2015Lexo më shumë

MPJ: Nuk do të ketë kthim masiv të emigrantëve nga Gjermania

Ambasada e Kosovës në Gjermani ka bërë të ditur se nuk ka pranuar ndonjë kërkesë nga autoritetet gjermane për kthimin e mundshëm të shtetasve të Kosovës....

9 January, 2015Lexo më shumë

Zgjedhjet në LDK do të mbahen në muajin maj (Video)

Zgjedhjet në Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK) do të mbahen në maj të këtij viti. Ky është njoftimi që e ka bërë të ditur për media kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, pas mbledhjes së Këshillit të Përgjithshëm të kësaj partie....

9 January, 2015Lexo më shumë

Ambasadori i ri i SHBA-ve në Tiranë prezantohet në gjuhën shqipe (video)

Donald Lu është ambasadori i ri i SHBA-ve në Tiranë, i cili me anë të një videoje është prezantuar në gjuhën shqipe për publikun shqiptar. Në video-mesazh ai tregon se cili do të jetë misioni i tij dhe çfarë dëshiron t’iu ofrojë shqiptarëve....

9 January, 2015Lexo më shumë

Çollaku i bindur se këtë vit do të ketë nënshkrim të MSA-së

Ministri i Integrimit Europiane, Bekim Çollaku, ka deklaruar sot se nënshkrimi i Marrëveshjes për Stabilizim Asociim (MSA), do të realizohet këtë vit. ...

9 January, 2015Lexo më shumë

Refugjatët kosovarë në kushte të rënda e të rrezikuar nga sëmundjet (foto)

Pamjet të paraqitura përmes fotografive janë të bëra në kampin e refugjatëve nga Kosova në vendin Herzogenaurach, afër Nurenbergut të Gjermanisë....

9 January, 2015Lexo më shumë

Mamografi mobil jashtë funksionit për shkak të procedurave të regjistrimit

Mamografi mobil, i cili ishte blerë me iniciativën e Grupti të Grave Deputet të Kuvendit të Kosovës, të legjislacionit të katërt, e që do të shërbente në diktimin e hershëm kryesisht të kancerit të gjirit vazhdon të mos jetë në shërbim të atyre që kanë nevojë....

9 January, 2015Lexo më shumë

Jabllanoviq: Egërsira nuk i kam quajtur nënat që humbën fëmijët në luftë

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Aleksandar Jabllanoviq ka folur sot për herë të parë rreth deklaratave që pasuan protestën në Gjakovë....

9 January, 2015Lexo më shumë

Ambasadori francez në Shqipëri: Terroristët nuk kanë fe

Ambasadori i Francës në Shqipëri, Bernard Fitoussi ka dënuar ashpër sulmin ndaj gazetarëve të revistës “Charlie Hebdo” një ditë më parë, duke e cilësuar atë një sulm jo vetëm ndaj mendimit dhe fjalës së lirë, por një goditje për vlerat e Perëndimit....

9 January, 2015Lexo më shumë

Edhe Trajkoviq frikohet se Asociacioni do t’i largojë institucionet paralele serbe

Kryetarja e partisë Nisma Europiane e Serbëve, Rada Trajkoviq ka thënë se serbët e Kosovës nuk mund të mbijetojnë pa lidhjen me Beogradin dhe institucionet e tij....

9 January, 2015Lexo më shumë

VV: Militantët partiakë caktohen udhëheqës të fshatrave në Skenderaj

Lëvizja Vetëvendosje dega në Skenderaj ka akuzuar qeverisjen e kësaj komune se që 14 vjet nuk ka mbajtur zgjedhjet për komitetet e fshatrave, edhe pse një gjë e tillë i është kërkuar edhe nga MAPL....

9 January, 2015Lexo më shumë

Pse po shtyhen zgjedhjet në LDK?

Zgjedhjet brenda partisë së LDK-së do të ishte dashur të përfundonin në vjeshtën e vitit të kaluar, por organizimi i tyre është shtyrë për pranverë. Në parti ka që thonë se kjo është më mirë për ta, mirëpo kjo është parë nga të tjerët edhe si përcaktuese e fituesit....

9 January, 2015Lexo më shumë

Pse po shtyhen zgjedhjet në LDK?

Zgjedhjet brenda partisë së LDK-së do të ishte dashur të përfundonin në vjeshtën e vitit të kaluar, por organizimi i tyre është shtyrë për pranverë. Në parti ka që thonë se kjo është më mirë për ta, mirëpo kjo është parë nga të tjerët edhe si përcaktuese e fituesit....

9 January, 2015Lexo më shumë

Bajrami e Hoti diskutojnë për pikat që po e pengojnë zbatimin e Kontratës Kolektive

Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), Arsim Bajrami ka përmendur dy pikat kryesore që po shkaktojnë vështirësi në zbatimin e Kontratës Kolektive për punonjësit e Arsimit Parauniversitar, që sipas tij janë Sigurimi i transportit për mësimdhënësit që udhëtojnë dhe Sigurimi i shujtave ditore të ushqimit....

9 January, 2015Lexo më shumë

Një i plagosur në Prizren, arrestohen gjashtë persona

Një qytetar është plagosur mbrëmë, rreth orës 23:00, në rrugën “Tirana” në Prizren, dhe aktualisht po trajtohet në Spitalin Rajonal në Prizren njofton Drejtoria e Policisë Rajonale në Prizren....

9 January, 2015Lexo më shumë

Dy pengje vriten në një shitore në Paris, policia mban të rrethuar me tanke terroristët (“Live”)

E plotësuar: Në kohën kur në qytetin Dammartin-en-Goele ende po mbahen të rrethuar dy të dyshuarit kryesor për sulmin terrorist kundër “Charlie Hebdo”, dy persona janë vrarë në lindje të Parisit, në Porte de Vincennes, nga një person i armatosur, i cili dyshohet të jetë vrasësi që la të vdekur një police një ditë më parë. ...

9 January, 2015Lexo më shumë

Fushata televizive kundër korrupsionit është ofenduese për qytetarët e Kosovës

Spotet televizive për luftim dhe raportim të korrupsionit vlerësohet si të nevojshme dhe vetëdijësuese për qytetarët, por janë pa ndonjë efekt kur mungon puna e organeve përgjegjëse. Madje në rastin e Kosovës, me këtë nivel korrupsioni, pa dëshmi të luftës kundër tij, spotet e këtilla, të cilat ditëve të fundit po shfaqen në ekrane, janë edhe ofenduese për qytetarët. ...

9 January, 2015Lexo më shumë

MI5: Al Qaeda po planifikon sulme masive kundër Perëndimit

Shefi i spiunazhit britanik, Andrew Parker, ka deklaruar të premten se sulmi terrorist ndaj revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris, është një tregues i tmerrshëm i kërcënimit nga terrorizimi me të cilin po përballet Evropa....

9 January, 2015Lexo më shumë

Francë, vazhdon kërkimi terroristëve

Policia franceze është duke vazhduar kërkimet në veri të vendit për kapjen e dy të dyshuarve kryesorë për sulmin terrorist të së mërkurës në Paris, ndaj revistës satirike “Charlie Hebdo”, me ç’rast u vranë 12 persona, ndërsa 11 të tjerë mbetën të plagosur nga plumbat e kallashnikovëve....

9 January, 2015Lexo më shumë

Opozita: Mustafa duhet të merr masa ndaj ministrit Jabllanoviq!

Ministri serb në Qeverinë e Kosovës, Aleksandër Jabllanoviq, i ka ofenduar nënat e personave të zhdukur nga Gjakova, duke i quajtur ato “egërsira”, pasi nuk i lejuan pelegrinët serbë të hyjnë në kishën e qytetit. ...

9 January, 2015Lexo më shumë

Kosova ka edhe deputetë me vetura të blinduara dhe shoferë personalë!

Përveç liderëve shtetërorë edhe disa nga deputetët e Kuvendit të Kosovës voziten me vetura të blinduara dhe kanë shoferë personal. Për pagat e “shoqëruesve” ligjvënësit nuk japin asnjë detal....

9 January, 2015Lexo më shumë

Dekreti i bazuar në shkelje, ende në fuqi

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, nuk e ka tërhequr dekretin për faljen e një të dënuari recidivist, ani se ka përfituar me shkelje ligjore....

9 January, 2015Lexo më shumë

Pritet kthim masiv i emigrantëve

Gjermania, Austria dhe Zvicra pritet të bëjnë së shpejti kthime masive të emigrantëve kosovarë të ikur muajve të fundit, ndërsa shpenzimet e udhëtimit do të detyrohet t’i heqë Qeveria e Kosovës. ...

9 January, 2015Lexo më shumë

Bavaria do ta bëjë me zor shqiptaren me pasaportë serbe

Laura M. Ka probleme me shtetësinë gjermane. Për të fituar këtë shtetësi, asaj i duhet të heqë dorë orë jo vetëm nga dokumentet e saj kosovare, por edhe nga dokumentet serbe, që nuk i ka fare. ...

8 January, 2015Lexo më shumë

Umberto Eco: Jemi në luftë deri në fyt

Filozofi dhe shkrimtari Italian Umberto Eco i ka krahasuar xhihadistët e IS me nazistët, sepse “kanë të njëjtën dëshirë apokaliptike për të sunduar botën”. ...

8 January, 2015Lexo më shumë

Studimi Gjenetik i Universitetit të Kalifornisë: Shqiptarët, më homogjenët në Evropë.

Dy profesorë të Universitetit të Kalifornisë, Peter Ralph dhe Graham Coop kanë botuar një studim për Gjeografinë Aktuale Gjenetike të Paraardhësve në të gjithë Evropën. Ky studim ka shfrytëzuar një bazë të dhënash të quajtur POPRES, që ka marrë të dhënat gjenetike të 2,237 europianëve, që janë kryesisht banorë në Londër, Mbretëri e Bashkuar, dhe Lozanë, Zvicër. ...

8 January, 2015Lexo më shumë

‘Nuk jam Charlie, jam Ahmed’

Shkrimtari me origjinë libaneze, Dyab Abou Jahjah ka shkruar në Twitter se ai mbështet policin e vdekur dhe jo revistën Charlie Hebdo....

8 January, 2015Lexo më shumë

Blushi shpreson në bashkim mes Shqipërisë e Kosovës

Ben Blushi ka folur për bashkimin mes Shqipërisë dhe Kosovës në emisionin “Kronikë e pambaruar”, ideuar dhe drejtuar nga shkrimtarja Diana Çuli....

8 January, 2015Lexo më shumë

Degët e LDK-së, 700 kandidatë për zëvendësministra dhe këshilltarë ministrash

Përzgjedhja e stafit të kabinetit ministror pritet të kryhet në fillim të javës së ardhshme, kur Isa Mustafa do të paraqitet në një konferencë për shtyp për të prezantuar kabinetin e tij të plotë....

8 January, 2015Lexo më shumë

Dy vëllezërit e dyshuar për terrorizëm kërkohen në një minierë të braktisur

Sipas gazetës britanike Daily Mail, policia franceze në orët e natës ka filluar të “krehë” edhe një horizont të madh nëntokësor, i thellë disa qindra metra. Në malin afër Parisit, ku mendohet se kanë ikur vëllezërit Kouachi, gjendet një minierë e braktisur dhe ekziston mundësia që ata të jenë fshehur pikërisht aty. ...

8 January, 2015Lexo më shumë

Jabllanoviqi, mbeturinë e Millosheviqit, thotë J. Krasniqi

Deputeti i Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi thotë se është shumë njerëzore dhe normale që shqiptarët të jenë solidarë me viktimat e sulmit terrorist në Paris....

8 January, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Rock Wheels
  • Play Supercar Showdown
  • Play Urban Basketball