Nacionale – Page 978 – Lajmi.net

Aktuale

Lirim Jakupi nën akuzë të re të EULEX-it

Para disa ditësh u njoftua se në Gjykatën Themelore në Gjilan është ngritur një aktakuzë kundër një personi, i cili në vitin 2004 kishte kryer disa sulme kundër pjesëtarëve të policisë së Maqedonisë në Shkup dhe Tetovë. Tash merret vesh se bëhet fjalë për Lirim Jakupin, ish-luftëtar i UÇK-së dhe UÇPMB-së. ...

30 November, 2014Lexo më shumë

Kush t’i rregullojë çmimet në tregun e lirë

Javët e fundit çmimi i derivateve të naftës ka shënuar rënie të madhe nëpër vendet e Bashkimit Evropian, por jo edhe në Kosovë....

30 November, 2014Lexo më shumë

Vidhet arka e xhamisë në Gjakovë, kamerat kapin rastin

Është hera e katërt që e njëjta arkë po thyhet në xhaminë “Qyl” të Gjakovës....

30 November, 2014Lexo më shumë

Përpiqen t’i fshehin gjurmët e vrasjeve masive të qenve (Video)

Vrasja e qenve dhe djegia e tyre në strehimoren e tyre në fshatin Lutogllavë të Pejës, ku mediat raportuan edhe me pamje filmike nga kjo masakër, i ka shtyrë tre aktivistë për mbrojtjen e qenve që ta vizitojnë sot këtë strehimore....

30 November, 2014Lexo më shumë

Haradinaj: Nihem i fyer nga akuzat, Mujën e kam pasur si vëlla

Daut Haradinaj thotë se Mujë Krasniqin e ka pasur si vëlla pavarësisht akuzave të babait të këtij të fundit....

29 November, 2014Lexo më shumë

Presidenti shqiptar dekoroi heroin kombëtar Isa Boletini me “Urdhrin e Flamurit”

Në një ceremoni, organizuar për nderë të Nëntorit-Ditës së Flamurit, në Pallatin e Brigadave në Tiranë, Presidenti i Shqipërisë ka nderuar figura të shquara të historisë që kanë dhënë kontribut për pavarësinë dhe çlirimin e Shqipërisë....

29 November, 2014Lexo më shumë

E mbijetuara e Masakrës së Suharekës në betejë për shtëpinë (Video)

Dera e shtëpisë së Shyhrete Berishës vazhdon të mbetet e mbyllur për të për më shumë se 13 vjet. Deri në ditën fatale të sulmit të forcave serbe, më 26 mars 1999, ajo jetonte e lumtur me bashkëshortin e saj, Nexhatin dhe katër fëmijët të moshës 2 deri 13 vjeç ndërsa sot asnjëri prej tyre nuk jeton më....

29 November, 2014Lexo më shumë

Humb jetën punëtori 30 vjeçar, ra nga kati i 7-të i ndërtesës

Një 30 vjeçar sot ka humbur jetën pasi ka rënë nga kati i shtatë i një ndërtese në Ferizaj, ku po punonte. ...

29 November, 2014Lexo më shumë

Gjermani: Kosovari dënohet me 4.5 vjet burg për 8 vjedhje

Një gjykatë në Ludwigsburg të Gjermanisë, ka dënuar një kosovar me 4 vjet e gjysmë burg, duke e shpallur fajtor për tetë vjedhje, prej dhjetë sa pretendonte prokuroria. ...

29 November, 2014Lexo më shumë

SBAShK-u: Nga janari të filloj implementimi i Kontratës Kolektive

Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) ,kërkon që Kontrata Kolektive të fillojë të zbatohen në tërësi nga fillimi i vitit të ardhshëm....

29 November, 2014Lexo më shumë

Hapet e pamja për prishtinasin e vrarë në Siri, la gruan dhe fëmijët atje

Një karrige e plastikës me peshqir të bardhë qëndronte para shtëpisë një katërshe të Burim Demollit, i cili është vrarë duke luftuar në luftën e Sirisë....

29 November, 2014Lexo më shumë

Burim Demolli nga Kolovica e Prishtinës është vrarë në Siri

Ka vdekur edhe shqiptar nga Kosova në luftën në Siri. Bëhet fjalë të riun nga Prishtina, Burim Demolli....

29 November, 2014Lexo më shumë

Haradinaj kujton triumfin ndaj Tribunalit të Hagës

Sot bëhen 2 vjet kur Ramush Haradinaj përfundon procesin gjyqësor në Hagë, ku pas një gjykimi të gjatë ai shpallet i pafajshëm...

29 November, 2014Lexo më shumë

Thaçi komenton fjalimin e Papa Franceskut

Kryeministri në largim, Hashim Thaçi e ka komentuar fjalimin e së premtes të Papa Franceskut në Ankara të Turqisë....

29 November, 2014Lexo më shumë

Malishevasit nuk e duan bashkimin me Gjakovën

Kuvendi Komunal i Malishevës me një vonesë prej afro 2 vjetësh e ka trajtuar kalimin e shumicës së institucioneve komunale, nga rajoni i Prizrenit nën rajonin e Gjakovës, shkruan sot Koha Ditore....

29 November, 2014Lexo më shumë

Në morgun e Prishtinës mbesin të ngujuara mbetje mortore nga lufta

Departamenti i Mjekësisë Ligjore që nga paslufta mban në morgun e tij me rreth 200 trupa të paidentifikuar të të vrarëve gjatë vitit 1999 në Kosovë. Në këtë morg po ashtu gjenden edhe 100 mbetje kockore të personave të zhdukur....

29 November, 2014Lexo më shumë

Mësuesit lënë njësha në abetare

Nxënësit e klasës së parë kanë mundësi të ndëshkohen me notën më të dobët. Kjo ndodh edhe në shkolla të Prishtinës, pasi që nuk i ndalohet me kurrikulat aktuale mësimore. Psikologët thonë se kjo ndikon keq te të vegjlit....

29 November, 2014Lexo më shumë

BE dhe EULEX nuk pajtohen me zgjedhjen e drejtorit të Shërbimit Korrektues

EULEX janë të pakënaqur me zgjedhjen e drejtorit të Shërbimit Korrektues. Sipas tyre Emrush Thaçi nuk i ka plotësuar kushtet dhe se ka pasur kandidat më të mirë për këtë pozitë. ...

29 November, 2014Lexo më shumë

Paralajmërohen sërish protesta te Rektorati

Veteranët e UÇK-së nuk do të heqin dorë nga kërkesat e tyre për t’i regjistruar në Universitet të Prishtinës fëmijët e kategorive të dala nga lufta....

29 November, 2014Lexo më shumë

Të hënën pritet të vendoset për mjekët e rastit “Stenta”

Tetë mjekët e dyshuar në rastin “Stenta” vazhdojnë të mbahen në paraburgim, ani se prokurori Besim Kelmendi ka propozuar zëvendësimin e kësaj mase me arrest shtëpiak dhe ofrimin e dorëzanisë....

29 November, 2014Lexo më shumë

Përdhoset flamuri kombëtar dhe dëmtohet varri i dëshmorit (Video)

Është 28 Nëntori, dita e flamurit shqiptar. Por ky simbol nuk u pa në gjendje të mirë në një fshat të Klinës....

28 November, 2014Lexo më shumë

Feja e kombi sot ishin një, xhamia që frymoi kuq e zi

Atdheu e besimi janë shkrirë në një, në ditën kur shqiptarët shënojnë 102-vjetorin e mëvetësisë së Shqipërisë....

28 November, 2014Lexo më shumë

Kërkohet ndryshimi i ligjit, 28 Nëntori të jetë festë zyrtare

Institucionet publike dhe shumica e atyre private sot nuk kanë punuar, pavarësisht faktit se 28 nëntori nuk është në listën e festave zyrtare. Qytetarët kërkojnë që kjo festë të përfshihet në festat zyrtare....

28 November, 2014Lexo më shumë

Babai i Mujë Krasniqit: E harruan amanetin e Jasharajve, u intereson biznesi

“Nuk janë duke e realizuar as punën e Adem Jasharit e as amanetin e tij dhe të shokëve të tjerë që kanë dhënë jetën për liri. Këta po vrapojnë pas biznesit e partive”, thotë babai i heroit Mujë Krasniqi.  ...

28 November, 2014Lexo më shumë

Bukuritë shqiptare fotografuar nga ajri (Foto)

Shqipëria sot ka mbushur 102 vite shtet. Ky vend që njihet për bukuri magjepse natyrore, nuk do të ishte edhe aq i njohur, pa iniciativën e Alket Islamit...

28 November, 2014Lexo më shumë

Flamuri ngritet edhe në Preshevë e Bujanoc

Në vendbanimet e Luginës së Preshevës, 28 Nëntori është shënuar me vendosjen e flamujve kombëtarë në ndërtesat e institucioneve në Bujanoc e Preshevë....

28 November, 2014Lexo më shumë

Sa shqiptarë jetojnë në botë? (Video)

Pavarësisht regjistrimeve zyrtare të popullsisë që bëhen në Shqipëri dhe Kosovë, asnjëherë nuk dihet sa shqiptarë ka në botë për shkak të shpërnguljeve të vazhdueshme ndër vite. ...

28 November, 2014Lexo më shumë

Serbët provokohen edhe nga birrja ‘Peja’

Birra më e famshme në Kosovë “Peja”, ka nxjerrë një edicion komercial me rastin e Festës së Flamurit, që i dedikohet të gjithë shqiptarëve pa dallim shtetësie. ...

28 November, 2014Lexo më shumë

Zbulohet statuja e Adem Jasharit në Aeroportin e Prishtinës

Statuja e komanduarit legjendar të UÇK-së, Adem Jashari, është zbuluar në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, e cila mban emrin e tij, pikërisht në ditëlindjen e tij, më 28 nëntor....

28 November, 2014Lexo më shumë

Fati deshi që ne ta publikojmë ekzistimin e UÇK-së (video)

Rexhep Selimi tregon për lajmi.net ditët e para të daljes publike të UÇK-së. Në përvjetorin e shtatëmbëdhjetë, Selimi shpjegon vështirësitë që kishin të luftonin kundër propagandës anti-UÇK të asaj kohe. ...

28 November, 2014Lexo më shumë

Pas Rudnicës, Jallovishta lokacioni i ri i gërmimeve për varrezë masive

Në rajonin e Rashkës, gjegjësisht në Rudnicë, deri tani janë gjetur vetëm 58 mbetje mortore të personave të zhdukur në luftën e fundit në Kosovë. Në fillim të gërmimeve, pritjet ishin për minimum 250 trupa. Tani pala kosovare, pretendon se gërmimet në rajonin e Rashkës, duhet filluar në një territor tjetër, i quajtur Jallovishtë, ku ka dyshime të bazuara për një varrezë të re masive, me trupa të shqiptarëve të vrarë. ...

28 November, 2014Lexo më shumë

Turqit ia mësyjnë Kosovës si vend transit për të ikur në Europë

Shtetasit turq po e përdorin aeroportin ndërkombëtar të Prishtinës dhe pikat tjera kufitare të Kosovës, si rrugë transit për të ikur në Europë....

28 November, 2014Lexo më shumë

Porosia e myftiut Tërnava për 28 nëntor: Mos e lëshoni Kosovën

Myftiu i Kosovës Naim Tërrnava ka marr pjesë në faljen e namazit të xhumasë në xhaminë e Kraishtes në komunën e Lipjanit. Me ftesën e një grupi besimtarësh të rinj, Tërnava këtë xhuma e ka falur në prezencën e xhematit, të veshur me rroba kombëtare. ...

28 November, 2014Lexo më shumë

Prishtina sot, e bukur si flamuri! (Foto)

Atmosfera festive në sheshet e Prishtinës po vazhdon me aktivitete të ndryshme kulturore e argëtuese për qytetarët dhe të gjithë shqiptarët që kanë ardhur të festojnë Ditën e Flamurit në kryeqytetin e Kosovës....

28 November, 2014Lexo më shumë

Kim Mehmeti: Tokat shqiptare kanë filluar t’i ngjajnë kopshtit pa rojtarë

Analisti politik dhe shkrimtari shqiptar nga Maqedonia, Kim Mehmeti, thotë se duhet të mburremi dhe të kthejmë kokën nga më e vlefshmja që kemi, rinia. Por, sipas tij, tokat shqiptare me ikjen e rinisë jashtë vendit po i ngjajnë kopshtit pa rojtarë....

28 November, 2014Lexo më shumë

Shtatëmijë kosovarë kanë kërkuar azil në Hungari, asnjërit nuk ju dha

Vetëm brenda këtij viti, shtatëmijë qytetarë të Kosovës kanë kërkuar azil në Hungari. Shumica prej tyre kufirin e kaluan në mënyrë ilegale, ndërsa shteti hungarez këtë vit nuk ia ka njohur statusin e refugjatit asnjë qytetari të Kosovës....

28 November, 2014Lexo më shumë

Mungesë vullneti për bashkëpunim ekonomik Kosovë-Shqipëri

Me gjithë vullnetin dhe gatishmërinë politike për krijimin e një tregu të përbashkët Kosovë – Shqipëri, marrëdhëniet ekonomike në mes këtyre dy shteteve mbeten simbolike apo karakterizohen vetëm nga shkëmbimet tregtare eksport – import, thonë ekspertët e çështjeve ekonomike....

28 November, 2014Lexo më shumë

Vetëvendosje vendosi në Viti tabelën informuese për në kryeqendrat shqiptare

Lëvizja Vetëvendosje ka vendosur në mes të qytetit të Vitisë një tabelë orientuese në drejtime të qyteteve të ndryshme të Shqipërisë natyrale....

28 November, 2014Lexo më shumë

Kuqezi në 102-vjetorin e Pavarësisë (Foto)

Shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi, Luginë, Greqi dhe kudo që ndodhen në diasporë, po festojnë këtë të premte 28 Nëntorin - Ditën e Flamurit, që shënon 102 vjetorin e Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë. ...

28 November, 2014Lexo më shumë

Bekim Jasharit: Kosova nuk është ende ashtu siç dëshiroi familja ime

Bekim Jashari, i biri i legjendarit Hamëz Jashari, një një intervistë për RTK-në, ka thënë se Kosova, edhe pas Shpalljes së Pavarësisë nuk është ende ashtu siç dëshiruan familja e tij....

28 November, 2014Lexo më shumë

Thaçi uron Ditën e Flamurit Kombëtar

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ua ka uruar të gjithë shqiptarëve Ditën e Flamurit Kombëtar, Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë....

28 November, 2014Lexo më shumë

“Blej Shqip”, cilësia vjen me konsum!

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se qytetarët duhet ta kuptojnë që blerja e produktit vendor nuk është koncept i nacionalizmit emocional. Ai për organizimin e panairin “Blej Shqip” thotë se e bënë pasi Qeveria s’e bëri dot....

28 November, 2014Lexo më shumë

Nga Traktati i Shën Stefanit deri te Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë

Shpallja e Pavarësisë ose Deklarata e Pavarësisë është shpallja e pavarësisë së vilajeteve shqiptare të Shkodrës, Kosovës, Manastirit dhe Janinës nga Perandoria Osmane. Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 nëntor 1912 nga Ismail Qemali. Në shpalljen pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare....

28 November, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Bike Rivals
  • Play World Soccer Champion
  • Play Stealth Sniper