Nacionale – Page 978 – Lajmi.net

Aktuale

Mospajtimet në Asamblenë e Prishtinës

Partia Demokratike e Kosovës nuk dha emër në Komitetin për Politikë dhe Financa. Kërkuan një formulë se si është përcaktuar që kjo parti të ketë vetëm 1 përfaqësues. S’e morën. Komiteti u themelua pa përfaqësues nga PDK....

22 January, 2014Lexo më shumë

Rroga e Shpendit dhe të tjerëve në Komunë

Shpend Ahmeti, natyrisht, do ta ketë pagën më të madhe në stafin Komunal të Prishtinës me 1210 euro. Pas i vijnë Nënkryetari i Prishtinës, Dardan Sejdiu dhe Kryesuesi i Kuvendit, Halit Haliti....

22 January, 2014Lexo më shumë

Plus dy muaj paraburgim për “Grupin e Drenicës”

Sipas vendimit të ri, të akuzuarit do të rrijnë në paraburgim deri më 23 mars. Tomë Gashi tha se arsyetimi i gjykatësit se “ata mund të ikin dhe të ndikojnë në dëshmitarët në një gjykim eventual është bërë një stereotip të cilit askush në Kosovë nuk i beson\"....

22 January, 2014Lexo më shumë

Helmohen gardianët e burgut të Gërdofcit

Në Burgun e sapo inauguruar të Sigurisë së Lartë në Gërdofc janë helmuar rreth 20 gardianë me ushqim. Ata kanë kërkuar edhe ndihmë mjekësore. Nuk ka ende ndonjë njoftim zyrtarë nga institucionet përgjegjëse për këtë rast....

22 January, 2014Lexo më shumë

Arrestohen katër zyrtarë të Komunës së Obiliqit

Dyshohet se të arrestuarit kanë keqpërdorur disa tender gjatë fushatës për zgjedhjet lokale të vitit të kaluar, me qëllim të përfitimit të votave....

21 January, 2014Lexo më shumë

“Toka” para gjyqit

Filloi sot procesi gjyqësor ndaj 10 të dyshuarve për keqpërdorime në rastin e bartjes së pronësisë së tokës në Prishtinë. Të dyshuarit janë gjykatës dhe punëtorë administrative të gjykatave në Prishtinë....

21 January, 2014Lexo më shumë

Më shumë krime në vitin 2013

Statistikat e krimeve gjatë vitit 2013 shënojnë rritje në krahasim me vitin paraprak. Sido që të jetë, Ministri Rexhepi e quan Policinë institucionin më të besueshëm, ndërsa Shpend Maxhuni e quan vitin 2013 si më të suksesshmin të këtij institucioni. ...

21 January, 2014Lexo më shumë

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person i moshës 55 vjeçare është gjetur i vdekur në Prizren. Policia thotë se bëhet fjalë për vdekje të dyshimtë. I ndjeri ishte shpallur i humbur nga familja para pak ditësh....

21 January, 2014Lexo më shumë

Telefoni funksional, pasi t’i paguhet dogana

Nga mesi i këtij viti, telefonat mobilë në Kosovë nuk do të funksionojnë nëse nuk janë paguar detyrimet doganore. Identifikimi i telefonave të tillë do të bëhet shumë lehtë përmes një softueri....

20 January, 2014Lexo më shumë

Aksion kundër kontrabandës së telefonave

Dogana e Kosovës ka filluar një aksion kontrolli në Prishtinë, me të cilin po heton kontrabandën e telefonave celularë. Aksioni po zhvillohet aktualisht nëpër dyqanet e telefonave, në disa pjesë të qytetit....

20 January, 2014Lexo më shumë

Rrënimi i objekteve pa leje do të vazhdojë

Komuna e Prishtinës shprehet e vendosur për të rrënuar objektet pa leje të ndërtuara pas datës 25 gusht në Prishtinë. Drejtori i Urbanizmit, Liburn Aliu, thotë se do të ketë një fushatë informuese për t’i udhëzuar qytetarë si të aplikojnë për legalizim....

20 January, 2014Lexo më shumë

Veteranët me parti, nëse s’miratohet ligji deri në mars

Muharrem Xhemajli thotë se nëse Kuvendi i Kosovës nuk e miraton Ligjin për Luftën e UÇK’së deri më 10 mars, do të protestojnë, të dalin në greva e demonstrate. Nëse as kjo nuk do të ketë efekt, planifikojnë krijimin e një partie....

20 January, 2014Lexo më shumë

Profesioni “Mësimdhënës”

Dukagjin Pupovci thotë se riorganizimi që po bëjnë shkollat në Kosovë, duke kërkuar mësimdhënës me Master për shkollat fillore e të mesme, po e bën mësimdhënien profesion. Sipas tij, ky riorganizm do të sjellë përmirësime në këtë aspekt....

19 January, 2014Lexo më shumë

Mos u përçani për Bustin e Nënë Terezës

Don Lush Gjergji kërkon që rrëzimi i Bustit të Nënës Terezë në Mitrovicë të mos shfrytëzohet për interesa dhe për të krijuar përçarje. Ai fton që të pritet drejtësia....

19 January, 2014Lexo më shumë

Kosovarët s’e kanë obligim të shkojnë në Siri

Shefqet Krasniqi thotë se kosovarët s'e kanë obligim të shkojnë në Siri. Komenton “Islamin Autokton” dhe “Islamin e Pasluftës” në Kosovë. Dhe porosit: Nuk është mirë të dalësh kundër asaj që e do populli, sepse edhe po të jesh superfuqi, do të dështosh....

19 January, 2014Lexo më shumë

“Cunami” në Gjakovë, 20 të arrestuar

Njëzetë persona janë arrestuar nga Policia e Kosovës, gjatë aksionit “Cunami” të realizuar në qytetin e Gjakovës. Gjatë këtij operacioni policia ka konfiskuar armë ilegale, thika, elektroshok, municion të kalibrave të ndryshëm dhe boksa metalik....

19 January, 2014Lexo më shumë

Vdekje e dyshimtë e foshnjës në Besi

Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, foshnja dy muaj e gjysmë, ishte dërguar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, pa shenja jete....

19 January, 2014Lexo më shumë

E paqartë si u rrëzua busti i Nënës Terezë

Policia nuk i di ende motivet e rrëzimit të bustit të Nënë Terezës në Mitrovicë. Zëdhënësi i Policisë në Mitrovicë, Avni Zaiti, thotë se nuk dihet motivet e rrëzimit të bustit, nëse ai është rrëzuar nga dora e njeriut apo nga ndonjë erë fortë. Nisin reagimet....

19 January, 2014Lexo më shumë

Policia po heton vetëvrasjen që ndodhi sot në Pejë

Zëdhënësi i Policisë në Pejë, Xhevdet Ibraj, thotë se policia po heton rethanat e kësaj vdekje. Policia aktualisht është në vendin e ngjarjes duke zhvilluar hetimet për rrethanat e këtij rasti tragjik....

19 January, 2014Lexo më shumë

Rriten rastet me Leukemi

Rritet numri i fëmijëve që vuajnë nga sëmundjet malinje. Sipas të dhënave të institucioneve shëndetësore në vitin 2013 ka qenë 48 të prekura, përderisa në vitin 2012 ishin 44 raste....

19 January, 2014Lexo më shumë

Lirohen nga akuzat të dyshuarit për vrasjet në Husaj

Lirohen nga akuzat i 8 anëtarët e ish Ushtrisë Jugosllave për vrasjen e 15 refugjatëve nga Kosova fshatin Husaj pranë Rozhajës në Mal të Zi....

19 January, 2014Lexo më shumë

Duhet kohë për çlirimin e Prishtinës

Profesori i Arkitekturës në Universitetin e Prishtinës, Xhelal Llonçari, thotë se çdo rrënim nuk është i mirë, por ndërtuesit duhet të mësohen ta respektojnë ligjin. Sipas tij, duhet kohë që Prishtina të pastrohet nga të gjitha ndërtimet pa leje....

17 January, 2014Lexo më shumë

Arrestim për Vjedhje në Pejë

Policia e Kosovës ka bërë disa arrestime për vjedhje në rajonin e Pejës. Të dyshuarit supozohet se kanë bërë vjedhje të pajisjeve të ndryshme shtëpiake dhe gjëra të tjera. ...

17 January, 2014Lexo më shumë

Shpresa nuk mbijetoi plagën

Shpresa Kastrati ka ndërruar sot jetë. Ajo qe goditur nga një plumb qorr në kokë, natën e ndërrimit të moteve. Doktorët kanë bërë të pamundurën për t’ia shpëtuar jetën, por plagët e marra në kokë i shkaktuan vdekjen....

17 January, 2014Lexo më shumë

Mos shkoni në Siri!

Shkuarja e qytetarëve të Maqedonisë për të luftuar në Siri po bëhet në baza individuale. Kryetari i Bashkësia Fetare Islame, Sulejman Rexhepi, u ka bërë thirrje qytetarëve të Maqedonisë të mos shkojnë për të luftuar atje. ...

17 January, 2014Lexo më shumë

Moratorium për ujin në Prishtinë

Nga sot deri më 30 shtator, prishtinasit duhet të kenë kujdes se për çka e përdorin ujin e sistemit publik të furnizimit. Në të kundërtën, i pret ndëshkimi nga Komuna. Mos lani veturat, mos ujitni kopshtet. Shpend Ahmeti ju vëzhgon....

16 January, 2014Lexo më shumë

163 mijë lëndë të papërfunduara në Gjykata

Mungesa e gjyqtarëve dhe e kushteve për punë pohohet të jetë shkaktari i numrit të madh të lëndëve të papërfunduara që presin me vite në sirtarët e Gjykatave. Gjatë vitit 2013 janë zgjidhur vetëm 151 mijë lëndë nga 315 mijë sa ishin gjithsej....

16 January, 2014Lexo më shumë

Rrahje në Prishtinë

Policia ka arrestuar katër persona të cilët pas një zënke janë rrahur mes vete. Gjatë rrahjes të dyshuarit kanë përdorur edhe shufra metalike....

16 January, 2014Lexo më shumë

Një person vritet me thikë në Ferizaj

Sipas informatave të para rasti kishte ndodhur si pasojë e një përleshje fizike në mes disa personash....

16 January, 2014Lexo më shumë

Vritet para shtëpisë Dimitrije Janicijevic

Këshilltari Komunal në Mitrovicën Veriore, Dimitrije Janicijevic, është vrarë para shtëpisë së tij, në Veri. Vrasja ka ndodhur në orët e para të ditës së sotme. Ai ka qenë edhe kandidat për Kryetar të Komunës së Mitrovicës Veriore....

16 January, 2014Lexo më shumë

ATK mbyll lokalet e lojërave të fatit në Rahovec

Administrata Tatimore e Kosovës, në një aksion, ua ka vënë dryrin lokaleve të lojërave të fatit në Rahovec. Ato janë mbyllur për shkak se nuk e kanë respektuar ligjin i cili kërkon që lokale të tilla të kenë distancë të caktuar nga institucionet....

15 January, 2014Lexo më shumë

Pranga për dy të dyshuar për dhunim në Prizren

Në Prizren janë arrestuar dy persona nën dyshimin se kanë dhunuar dy vajza. Po ashtu në këtë qytet në një lokal është hedhur në erë si pasojë e rrjedhjes së gazit. ...

15 January, 2014Lexo më shumë

Aktakuzë ndaj 9 personave për krim të organizuar

Në mesin e të akuzuarve është dhe ish-kryetari i Gjykatës Komunale në Prishtinë, Nuhi Uka. Akuzat përfshijnë nxjerrjen e vendimeve gjyqësore të paligjshme, keqpërdorim i pozitës zyrtare ose autoritetit, mashtrim dhe krim i organizuar....

15 January, 2014Lexo më shumë

Aksident në Dardani

Policia ka dalë në vendin e ngjarjes për të kuptuar shkaqet e aksidentit dhe kanë bërë të ditur se nuk ka njerëz të lënduar, por vetëm dëme materiale....

15 January, 2014Lexo më shumë

S’ka probleme me fluturimet

Në Aeroportin “Adem Jashari” të gjitha fluturimet e planifikuara për sot do të kryhen me sukses. Mjegulla është zhdukur dhe puna po vazhdon në suazat e normales....

15 January, 2014Lexo më shumë

Shkelje në Falje

IKD në raportin e vet “Falja në Kosovë 2” ka vërejtur një varg shkeljesh të bëra nga presidentët me rastin e faljes së personave të dënuar për krime. IKD gjithashtu ka përfshirë disa rekomandime për ndryshimin e Ligjit për Falje....

14 January, 2014Lexo më shumë

Rrënim pa diskriminim

Shpend Ahmeti thotë se janë identifikuar disa objekte të ndërtuara në Prishtinë të cilat shkelin ligjin. Sipas tij, ndërtimet e jashtëligjshme do të rrënohen pa asnjë diskriminim....

14 January, 2014Lexo më shumë

Policia arreston prerës ilegal të drunjve në Klinë

Të dyshuarit janë kapur të mërkurën gjatë një operacioni, ndërsa policia i kishte zënë në flagrancë me traktorë dhe automjete të tjera, duke transportuar masën drunore....

14 January, 2014Lexo më shumë

Një person vdes në aksident trafiku

Një i vdekur e disa të lënduar në një aksident trafiku në fshatin Tërstenik të Drenasit....

14 January, 2014Lexo më shumë

Mjegulla ndërpret fluturimet

Zëdhënësja e Aeroportit, Valentina Gara, tha për lajmi.net se deri më tani nga 16 fluturimet e parapara asnjë nuk është realizuar. Fluturimet sipas saj pritet të rifillojnë nga ora 11:00....

14 January, 2014Lexo më shumë

Gjendet një granatë minahedhësi në Prishtinë

Është gjetur një mjet shpërthyes në rrugën e Tiranës në Prishtinë. Policia e Kosovës nuk ka dhënë detaje për llojin e këtij mjeti dhe motivin e ngjarjes. ...

13 January, 2014Lexo më shumë

16 të arrestuar mbrëmë në Prishtinë

16 persona janë arrestuar, janë sekuestruar 14 armë të ftohta, 6 thika, 1 boks hekuri, 7 shufra te metalta bejsbolli, 1 elektroshok në formë baterie dhe 2 spray, në një aksion të ndërmarrë mbrëmë nga Policia e Kosovës në Kryeqytet....

12 January, 2014Lexo më shumë

S’ka telashe me fluturimet

Zëdhënësja e Aeroportit, Valentina Gara, thotë se dukshmëria aktualisht është shumë e mirë në Sllatinë dhe nuk pritet të ketë telashe me fluturimet dhe aterrimet në këtë aeroport....

12 January, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Supercar Showdown
  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball