Nacionale – Page 902 – Lajmi.net

Aktuale

40 raste me Gripin e Derrit

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Klinikes Infektive, Shemsedin Dreshaj, ka pranuar se nga 199 mostra që janë bërë 86 prej tyre kane dalë pozitive, 46 kanë dalë me gripin e rendomtë dhe 40 me H1N1....

11 March, 2014Lexo më shumë

Në QKUK shtohen procedurat, por jo ilaçet!

Disa kompani me të cilat kishte lidhur kontratë Ministria e Shëndetësisë, nuk po i përgjigjen kërkesave të QKUK'së dhe spitaleve për t’iu dërguar ilaçet....

11 March, 2014Lexo më shumë

Grabitet menaxherja e Viva Fresh’it

Një menaxhereje në Viva Fresh Store i janë grabitur sot rreth 13 mijë euro nga 4 persona të armatosur. Asaj ia morën paratë para se të hynte për t’i deponuar në bankë. Një person pësoi lëndime derisa po tentonte t’i pengonte plaçkitësit....

10 March, 2014Lexo më shumë

Thyhen zyrat e RTV Mitrovica

Persona të panjohur kanë thyer për të tretën herë brenda një kohe të shkurtër zyrat e RTV Mitrovica, me ç’rast kanë vjedhur dy kamera dhe pajisje tjera. ...

9 March, 2014Lexo më shumë

Vrasje në Prishtinë

Klan Kosova raporton se nga një incident me armë në Prishtinë, një person ka vdekur dhe një tjetër është plagosur. Thuhet se kjo ka ndodhur, pas një konflikti mes dy familjeve. Policia konfirmon se një person është arrestuar në cilësinë e të dyshuarit....

8 March, 2014Lexo më shumë

Dogana kap 60 mijë euro të padeklaruara

Një automjet i drejtuar nga një shtetas i Shqipërisë është selektuar për kontroll. Drejtuesi i automjetit nuk ka deklaruar asgjë, mirëpo pas kontrollit të imtësishëm të automjetit dhe udhëtarëve,oficerët doganor kanë gjetur para në shumën prej 60 mijë euro....

8 March, 2014Lexo më shumë

Ndizen Zjarret në Prekaz

Manifestimi treditor, i cili kishte filluar më 5 mars, të premten ka përfunduar me ndezjen e flakadanëve të lirisë tek Kullat e Jasharajve....

7 March, 2014Lexo më shumë

Daniel Serwer: Ironia e Beogradit me FAK

Në një shkrim të tij, Daniel Serwer shprehet se prapa shifrës së 5 mijë ushtarëve të Forcës së Armatosur të Kosovës qëndron pikërisht rreziku nga kërcënimi serb ndaj Kosovës dhe këtu ai e sheh ironinë më të madhe të kundërshtimit të Beogradit ndaj kësaj force....

7 March, 2014Lexo më shumë

Shpend Ahmeti e sjell në Prishtinë Kryetarin e Zagrebit

Shpend Ahmeti ka bërë të ditur se Kryetari i Zagrebit, Milan Bandic, do të vijë në Prishtinë më 20 mars. Dy Kryetarët do do t’i shqyrtojnë mundësitë e bashkëpunimit ndërmjet dy kryeqyteteve....

7 March, 2014Lexo më shumë

Presidentja nderon mësuesit veteranë

Presidentja ka falënderuar mësuesit Ahmet Kelmendi dhe Veronika Mjeda- Gashi për kontributin që kanë dhënë në edukimin e gjeneratave në Kosovë ndërsa është shprehur se rruga e trasuar nga ta ka mundësuar që Kosova sot ta gëzojë lirinë....

7 March, 2014Lexo më shumë

Policëve spiunë të Shtërpcës, 30 ditë paraburgim

Është caktuar masa 30 ditëshe e paraburgimit për Dejan Stevanoviç, Gotovusha Jovanoviç, Dragan dhe Dejan Markovic dhe Jorgović të gjithë të punësuar në njësinë hetimore të stacionit policor në Shtërpcë....

7 March, 2014Lexo më shumë

Shpend Ahmeti zbulon pronarët e “Pandorës”

Shpend Ahmeti ka publikuar emrat e pronarëve të ngastrave ku është ndërtuar “Pandora”. Në këtë listë nuk figuron emri i Daut Haradinajt, i cili kishte kërkuar të dihen pronarët e ndërtesës së përfolur. Por nuk dihen investitorët dhe objekti nuk ka leje....

7 March, 2014Lexo më shumë

Prokurori kërkon që Limaj të rrijë larg Ministrisë së Infrastrukturës

Prokurori ka kërkuar që Fatmir Limajt t’i ndalohet t’i afrohet Ministrisë së Infrastrukturës. Avokati mbrojtës thotë se Limaj nuk është munduar asnjëherë të ndikojë në dëshmitarë apo të dëmtojë provat....

7 March, 2014Lexo më shumë

“Nata e Zjarreve”, përmbyll “Epopenë e UÇK’së”

Manifestimi “Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës” do të përmbyllet sonte me “Natën e Zjarreve” në Prekaz, ndërsa një program kulturor-artistik që mbahet në sheshin Adem Jashari në Skenderaj, duke filluar nga ora 18:00. ...

7 March, 2014Lexo më shumë

Nga nisë java tjetër RTK 3 dhe RTK 4

Drejtori Gjeneral i RTK-së, Mentor Shala, ka njoftuar stafin e kompanisë se nga data 10 mars do të fillojnë punën edhe dy kanale të reja, RTK3 dhe RTK4. ...

6 March, 2014Lexo më shumë

Vazhdon me homazhe në Prekaz manifestimi ‘Epopeja e UÇK’së’

Edhe sot vazhdon manifestimi gjithëpopullor në kujtim dhe nderim të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe heroizmit të Komandantit legjendar Adem Jashari dhe familjes Jashari. ...

6 March, 2014Lexo më shumë

Qëndrim Gashi nuk pranon të jetë Rektor

Qëndrim Gashi bën të ditur se emri i tij për U.D të Rektorit të UP'së është propozuar nga Këshilli Drejtues pa dijeninë e tij. Thotë se nuk pranon të jetë kandidat. ...

5 March, 2014Lexo më shumë

Arrestohet Driton Hajdari

Driton Hajdari, njëri prej të akuzuarve në rastin “Bllaca 2”, është arrestuar sot nga Policia e Kosovës. Ai ishte arratisur nga shtëpia e tij në dhjetor të vitit 2012....

5 March, 2014Lexo më shumë

Nuk zgjidhet U.D i Rektorit

Këshilli Drejtues i Universitetit të Prishtinës nuk ka arritur ta zgjedhë Ushtruesin e Detyrës së Rektorit të UP’së. Të propozuar ishin Qëndrim Gashi, Myzafere Limani dhe Anton Berisha....

5 March, 2014Lexo më shumë

Sot betohet Goran Rakic

Fituesi i zgjedhjeve për kryetar komune në Mitrovicën Veriore, Goran Rakic do të bëj betimin sot. Burimet e Kosovapress bëjnë të ditur se Goran Rakic nga Lista serbe, sot do të jap betimin para këshilltarëve komunalë. Betimi do të bëhet në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës....

5 March, 2014Lexo më shumë

Dragolub Delibasicit edhe dy muaj paraburgim

Sipas EULEX’it, gjyqtari i procedurës paraprake ka konstatuar se vazhdon të ekzistojë rreziku i arratisjes dhe rreziku që i pandehuri mund të ndikojë dëshmitarët nëse lirohet dhe se nuk ka masa më pak të rënda që mund të shqiptohen në këtë kohë....

4 March, 2014Lexo më shumë

Komuna e Prishtinës vazhdon rrënimet e objekteve pa leje

Komuna e Prishtinës ka vazhduar sot rrënimet e objekteve pa leje. Një ndërtesë shumëkatëshe në Lagjen Mati 1 ka qenë sot shënjestër e Inspeksionit Komunal. Zyrtarë të Komunës thonë se do të rrënohet çdo ndërtim pa leje....

4 March, 2014Lexo më shumë

Kanceri dhe leukemia në Kosovë nga uraniumi i varfëruar?

Një tekst shokues që është publikuar së fundmi, flet se OKB ka fshehur raportin ku pretendohet se gati 10 tonë të uraniumit të varfëruar janë hedhur në Kosovë në vitin 1999. Kjo nga bombardimet e NATO’s në atë kohë. ...

3 March, 2014Lexo më shumë

Plumb e Zink për mushkëritë e Obiliqit

Qytetarët e fshatit Bakshi të Obiliqit për më shumë se dy vjet po pësojnë nga një deponi afër shtëpive të tyre. Sipas banorëve, kjo deponi u soll nga Trepça nga të fortët e shtetit ku përballë tyre edhe Komuna ishte dorëzuar....

3 March, 2014Lexo më shumë

Dikur Zëvendëskryeministër, tash Shef i Stacionit të Autobusëve

A ju kujtohet Adem Salihaj, në kohën kur ishte Zëvendëskryeministër i Kosovës dhe rrethohej me trupëroje të shumta? Sot, ai është Drejtor i Stacionit të Autobusëve në Ferizaj. Këtë vendim e ka marrë Kryetari i Komunës, Muharrem Svarqa. ...

3 March, 2014Lexo më shumë

Arrestohet hajni nga Serbia

Dy persona të maskuar dhe nën kërcënimin e armëve të ftohta, kanë dështuar të marrin me forcë para nga pronari i një dyqani. ...

3 March, 2014Lexo më shumë

‘Keqpërdorim i llojit të vet’, sekretari i UP’së merr pagë 4 mijë euro

Esat Kelmendi, arsyetohet se të ardhurat shtesë i ka marrë nga honoraret, bazuar në Rregulloren mbi kompensimin e punës së komisioneve që themelohen në nivel të Universitetit. Por deputetë këtë gjë e quajnë “keqpërdorim të llojit të vet”....

3 March, 2014Lexo më shumë

Vetëm 45% e tatimit të faturuar në pronë paguhet

Një çështje edhe më problematike është se nga shuma e inkasuar që ka të bëjë me pagesën e tatimit në pronë për vitin aktual (2012) pa dënime dhe kamata shohim se vetëm 45% e tatimit në pronë të faturuar për vitin 2012 është inkasuar nga komunat e analizuara....

3 March, 2014Lexo më shumë

Shërbyesit civil duan rritje të pagave, transport dhe shujta falas

Hajrullah Hoxha nga Federata e Sindikatës së Shërbyesve Civil thotë se kërkesat e tyre janë: rritja e pagave 30 për qind si dhe sigurimi i transportit dhe shujtave ushqimore falas. Sipas tij, kërkesat e shërbyesve civil janë minimaliste....

3 March, 2014Lexo më shumë

“Ibër-Lepenci” i gatshëm të mbushë Badocin

Kryeshefi i “Ibër-Lepenc”, Hajdar Beqa, thotë se furnizimi dhe mbushja e liqenit të Badocit mund të bëhet përmes kanalit të 'Ibër-Lepencit'. Për t’u realizuar furnizimi me ujë nga liqeni i Ujmanit, ai thotë se duhet të bëhet sanimi i gypit nga ujësjellësi....

3 March, 2014Lexo më shumë

Tërmet në Gjilan e Preshevë

Tërmeti ka shkaktuar shqetësim te banorët e Gjilanit, por në këto momente të para nuk dihet nëse kjo dridhje ka shkaktuar pasoja, sikur që nuk dihet ku ka qenë epiqendra dhe cila ka qenë fuqia e tij.Raportohet se dridhja e tokës është ndier edhe në Preshevë. ...

2 March, 2014Lexo më shumë

Në Mitrovicë shembet bunari, dyshohet për një të vdekur

Një person dyshohet se ka humbur jetën në lagjen Shipol të Mitrovicës, derisa ishte duke e pastruar një bunar. Personi në fjalë kishte shkuar ta pastronte bunarin me pagesë si punëtor krahu. Ngjarja po hetohet nga Policia....

2 March, 2014Lexo më shumë

Djemët e vranë babën e tyre shqiptar dhe e futën në valigje

“Mosmarrëveshja” dy djemtë vrasin babain. Policia gjermane ka zbardhur vrasjen misterioze të 46-vjeçarit shqiptar me prejardhje nga Maqedonia, trupi i të cilit u gjet në një valixhe në Sinstort. Dy djemtë e tij janë të dyshuarit kryesor për vrasjen....

2 March, 2014Lexo më shumë

Pastrimi i Fortë i Badovcit

Përfaqësues politikë, të shoqërisë civile dhe shumë qytetarë të Prishtinës kanë shfaqur interesim që të marrin pjesë në pastrimin e liqenit të Badovcit gjatë ditës së diel. Pastrim, muzikë e argëtim. Të gjitha te Liqeni i Badovcit....

1 March, 2014Lexo më shumë

Edhe Kryetari i Kamenicës e shet xhipin e Komunës

Pas Shpend Ahmetit në Prishtinë, edhe Begzad Sinani heq dorë nga vetura luksoze. Me iniciativën e tij, Kuvendi Komunal i Kamenicës vendosi ta shesë veturën zyrtare “Hyundai”. Vetë Sinani tha se nuk është njeri i luksit....

1 March, 2014Lexo më shumë

Shtyhet Memorandumi për Manastirin e Deçanit

Memorandumi për Manastirin e Deçanit nuk u votua nga asambleistët e Deçanit. Kryetari Rasim Selmanaj tha se AAK ka nevojë që ta analizojë akoma këtë vendim. E LDK dhe VV ende qëndrojnë të jenë kundër këtij memorandumi....

28 February, 2014Lexo më shumë

Maqedoni tenton t’i joshë policët në Pejë me 5 euro, arrestohet

Drejtoria e Policisë Rajonale në Pejë thotë se policët e kishin ndalur një ngasës të kamionit në fshatin Zahaq dhe ai, në tentim për t’iu shmangur kontrollit, u ka ofruar policëve 5 euro ryshfet....

28 February, 2014Lexo më shumë

Evidentohen 8 raste të gripit të derrit në Kosovë

Në Qendra Infektive Spitalore në Prishtinë janë evidentuar 8 persona të prekur virusi i gripit të derrave, AH1N1. Njëri nga ta ka gjendje më të rëndë, por ende saktësisht nuk dihet se a bëhet fjalë për këtë grip....

28 February, 2014Lexo më shumë

Liria e shprehjes së reperëve, sipas Hoxhës Shefqet

Hoxhë Shefqet Krasniqi thotë se këngëtarët duhet të kenë liri të shprehjes. Ai mbron reperin Gold AG duke thënë se “nuk u ba nami” pse ai ka kënduar me ato fjalë në këngën e tij të fundit “Shqiptar”....

28 February, 2014Lexo më shumë

Ujësjellësi: Mos e depozitoni ujin në rezervuarë

Uji i cili qëndron në rezervuarët e mëdhenj që zënë shumë litra me 3 a 4 ditë i papërdorur, mund të jetë rrezik për shëndetin e qytetarëve. Ky ujë llogaritet si i pa klorifikuar, ndërsa zyrtarë të ujësjellësit thonë se s’japin përgjegjësi për këso rastesh....

28 February, 2014Lexo më shumë

Dikush po e pi duhanin tinëz në Prishtinë

Mbi 10 raste të pirjes së duhanit në mjedise publike janë evidentuar mbrëmë nga inspektorët komunalë të Prishtinës. Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti, thotë se do të aplikohen dënime ndaj mosrespektuesve të ligjit....

28 February, 2014Lexo më shumë

Asambleja e Gjakovës i thotë “Jo” shtatores së Fadil Hoxhës

Asambleja Komunale e Gjakovës votoi ‘kundër’ vendosjes së shtatores së Fadil Hoxhës në një shesh të këtij qyteti. Votimi u iniciua nga këshilltari i Asamblesë Komunale nga PDK, Artan Nimani....

28 February, 2014Lexo më shumë

Prokuroria vërteton sulfurin e tepërt në naftë

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka vërtetuar se prania e sulfurit në naftën e cila është përdorur për ngrohje në shkollat e Prishtinës ka dalë të jetë 800 me promil, apo 79 herë më shumë se sa është e lejuar në Kosovë....

28 February, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Stealth Sniper
  • Play Rock Wheels
  • Play Bow Master Japan