Nacionale – Page 902 – Lajmi.net

Aktuale

Bojkotohet ‘Pallati i Incidenteve’

Punëtorët e Pallatit të Drejtësisë edhe sot po bojkotojnë punën në shenjë pakënaqësie për aksidentet që kanë ndodhur qëkur punëtorët e gjykatave dhe prokurorive kanë kaluar në këtë objekt, të financuar me donacione të Bashkimit Evropian dhe të ndërtuar nga një kompani bullgare. ...

20 April, 2015Lexo më shumë

Avioni pëson defekt në motor, dy ulje të detyruara në Rinas

Një defekt teknik gjatë fluturimit ka detyruar avionin e “Blue Panorama” të ulet dy herë në Rinas, pak çaste pasi ishte nisur nga aeroporti ndërkombëtar “Nënë Tereza”....

20 April, 2015Lexo më shumë

Gjendet trupi i pajetë i Zija Nuka, i zhdukur 6 ditë më parë

Është gjetur trupi i pajetë i Zija Nuka, 22 vjeçar, pjesëtarë i komunitetit egjiptian, i zhdukur gjashtë ditë më parë, pak metra para shtëpisë së tij, gjegjësisht tek ish deponia e mbeturinave e quajtur si ‘Nakarade’ nga banorët e lagjes ‘Ali Kodra” – Kolonia I....

20 April, 2015Lexo më shumë

Policia sekuestron 13 kilogramë mariunë, arrestohet një person

Efektivat e Policisë Kufitare në Shkodër kanë arrestuar në flagrancë shtetasin Bruno Nikaj, 25 vjeç, të dyshuar si poseduesi i lëndës narkotike....

20 April, 2015Lexo më shumë

BE shënon Ditën Ndërkombëtare të Librit në Kosovë

Qendra Informative dhe Kulturore e Bashkimit Evropian në Prishtinë, prej sot deri të premten (20-24 prill), do të organizojë një seri aktivitetesh për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Librit, si pjesë e fushatës së saj për gjuhët, artin dhe kulturën....

20 April, 2015Lexo më shumë

Nën hetime nga Prokuroria Speciale

Është interpretues i aktit më të lartë juridikë të shtetit, Gjykatës Kushtetuese, por kreu i saj, Enver Hasani po hetohet për dy raste të ndryshme nga Prokuroria Speciale për keqpërdorim të parasë publike dhe falsifikime....

20 April, 2015Lexo më shumë

Aksident në Fushë Kosovë (Foto)

Në mëngjesin e sotëm ka ndodhur një aksident në fshatin Dobrevë të komunës së Fushë Kosovës....

20 April, 2015Lexo më shumë

Rekorderi slloven i autostopit: Më së lehti në Kosovë (Foto)

Kosova është një parajsë e vërtetë për autostopistë, por e kundërta mund të thuhet për Malin e Zi dhe Suedinë, bazuar në përvojën e sllovenit Miran Ipavec, i ka një karrierë 30 vjeçare si autostopist, ku këto ditë vendosi një rekord të ri. Ai për 10 ditë, vizitoi 31 vende duke udhëtuar 7450 kilometra, me 88 automjete të ndryshme....

20 April, 2015Lexo më shumë

Ish presidenti Sejdiu në krye të nëndegës 9 të LDK-së, Shala e Gecaj jashtë

Nëndega 9 e degës së II të LDK-së ka zgjedhur sonte delegatët e saj, për Kuvendin e Degës....

19 April, 2015Lexo më shumë

Sulmohet një polic në veri të Mitrovicës

Disa persona kanë sulmuar patrullën e policisë së Kosovës në veri të Mitrovicës, ndërsa si pasojë e plagëve një polic është duke u trajtuar në spitalin e veriut të këtij qyteti, bëjnë të ditur burime të KosovaPress....

19 April, 2015Lexo më shumë

BE thërret Ramën në takim pas deklaratave për bashkim të Kosovës me Shqipërinë

Vetëm dy javë pas deklaratës se Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen në mënyrë klasike nëse Bashkimi Europian vonon procesin e anëtarësimit të dy vendeve, kryeministri Edi Rama do të udhëtojë drejt Bukselit ku pritet të zhvillojë takime me krerët e institucioneve europiane....

19 April, 2015Lexo më shumë

Bajram Rexhepi ‘lë’ politikën dhe i ‘kthehet’ synetisë

Për rreth një dekadë e gjysmë, la profesionin e tij kirurgjinë dhe u mor me politikë. Ishte kryeministër, kryetar komune e ministër. Por, tani kur nuk ushtron asnjë post publik, ai ka filluar të flas për profesionin e kirurgjisë, me theks të veçantë synetinë. ...

19 April, 2015Lexo më shumë

Shqiptari i Nju Jorkut që u bë frymëzim për kolegun e tij amerikan

Faqja “Humans of New York” (Njerëzit e Nju-Jorkut) ka postuar dëshminë e një amerikani, i cili ka treguar se suksesin e jetës ia kushton motivimit që i dha kolegu i tij shqiptar. ...

19 April, 2015Lexo më shumë

Pacolli: Nuk kam lidhje me privatizimin e Brezovicës

Lideri i AKR-së dhe biznesmeni, Behgjet Pacolli, ka reaguar duke demantuar mediat se biznesi i tij qëndron mbrapa koncersiumit francez që po privatizon Brezovicën. ...

19 April, 2015Lexo më shumë

Parregullsitë me lista të veteranëve po cilësohen si “shtrembërim i historisë”

Keqpërdorimet që u bënë me listat e veteranëve, invalidëve dhe dëshmorëve në Zonën e Dukagjinit ka bërë që njëri nga këta veteran të tërhiqet nga këto lista....

19 April, 2015Lexo më shumë

MASHT: Nxënësit s’është mirë të përdoren për përfitime të mësuesve

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT¬), njofton të gjithë nxënësit, mësimdhënësit dhe prindërit, se nesër (e hënë) do të vazhdojë procesi i rregullt mësimor sipas kalendarit shkollor, në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar dhe në të gjitha shkollat e Kosovës....

19 April, 2015Lexo më shumë

Demolli i habitur me deklaratën e Zemajt se ai s’guxon nga ShIK-u të përmend FARK-un

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, është shprehur i habitur, teksa i është përgjigjur akuzave të deputetit nga radhët e partisë së tij, Armend Zemaj, që ka thënë se Demolli ka frikë nga SHIK-u për të përmendur FARK-un dhe komandantët e Betejës së Kosharës....

19 April, 2015Lexo më shumë

Anulohet greva e mësimdhënësve

Këshilli i Përgjithshëm i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), ka vendosur që nesër (e hënë) mësimdhënësit të mos hyjnë në grevë. ...

19 April, 2015Lexo më shumë

Thaçi: Marrëveshja me Serbinë, shembull botëror i zgjidhjes së problemeve me dialog

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka përkujtuar dyvjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes me Serbinë. ...

19 April, 2015Lexo më shumë

Ish punëtorët e fabrikës së tubave e dislokojnë grevën brenda Qeverisë

Kanë mbetur vetëm edhe 36 ditë për tu bërë një vit i plotë që ata janë duke mbajtur grevë....

19 April, 2015Lexo më shumë

Hedhet poshtë aktakuza për terrorizëm ndaj katër kosovarëve

Katër të akuzuarit për veprat penale të terrorizmit, Ardian Mehmeti, Nuredin Sylejmani, Valon Shala dhe Genc Selimi, pas aprovimit të kërkesës së palës mbrojtëse për hedhjen poshtë të aktakuzës për veprat penale të terrorizmit, gjyqtarja e EULEX-it ka aprovuar këtë kërkesë të mbrojtjes dhe ka hedhur poshtë aktakuzën për veprat penale të lartcekura....

19 April, 2015Lexo më shumë

Përkujtohet Sali Çekaj, heroi i thyerjes së kufirit shqiptaro-shqiptar

Si një luftëtar që shquhej për burrëri e atdhedashuri, u përkujtua sot, në 16 vjetorin e rënies së tij, komandant Sali Çekaj. ...

19 April, 2015Lexo më shumë

Premtonin viza dhe punë në Rusi, dëmtuan mbi 100 shqiptarë

Një grup mashtruesish, të cilët mashtronin qytetarët shqiptarë se do t’iu siguronin viza dhe vende pune në Rusi, është zbuluar nga Seksioni për Krimin Ekonomik. Policia arrestoi dje Hazbi Lushin, 26 vjeç, një nga personat e dyshuar si drejtues të kësaj skeme mashtrimi, dhe shpalli në kërkim edhe dy të tjerë të dyshuar si bashkëpunëtorë të tij. Po ashtu, janë proceduar penalisht edhe tre shtetas të tjerë shqiptarë nga Tirana, pasi akuzohen se kanë mashtruar shumë qytetarë me viza pune false....

19 April, 2015Lexo më shumë

Mustafa: Çekaj u flijua për liri dhe pavarësi

Kryeministri Isa Mustafa, në përvjetorin e gjashtëmbëdhjetë të rënies heroike të Sali Çekajt, ka thënë se ai u flijua për lirinë e pavarësinë e Kosovës....

19 April, 2015Lexo më shumë

Shpërthet me 50 kg tritol ndërtesa tre katëshe (FOTO)

Një ndërtesë tre katëshe në afërsi të Rrogozhinës u shemb me tritol. Rreth 50 kilogramë tritol u vendosën në 632 piketa për të bërë shpërthimin e kontrolluar....

19 April, 2015Lexo më shumë

Nesër në Gërmi priten arrestime masive

Ditë më parë është lajmëruar se në Gërmi do të organizohet një ngjarje ku do të ketë konsumim kolektiv të kanabisit, kurse Policia e Kosovës njofton se do të ndërmarrë të gjitha masat e parashikuara me ligj....

19 April, 2015Lexo më shumë

Komuna e Obiliqit me shumë probleme mjedisore, hidhet në aksion

Komuna e Obiliqit njihet si komuna më e ndotur në vend. Termocentralet e KEK-ut në afërsi të tij shkaktojnë ndotje të madhe të ambientit dhe e bëjnë të vështirë jetën e qytetarëve aty....

19 April, 2015Lexo më shumë

Studentët dhe rinia shqiptare në Suedi lidhen në një rrjet

Studentët dhe të rinjtë shqiptarë që jetojnë në Suedi, tash e tutje do të kenë rrjetin e tyre nëpërmjet të së cilit do të jenë të organizuar dhe do të zhvillojnë veprimtari shoqërore. Selia e këtij rrjeti do të jetë në qytetin e Malmës, por degëzimet e tij do të shtrihen edhe në qytetet tjera universitare të Suedisë....

19 April, 2015Lexo më shumë

Haradinaj: Beteja e Kosharës, kulm i shtëpisë sonë

Me intonimin e himnit kombëtar filloi sot Akademia Përkujtimore për heroin Sali Çekaj. ...

19 April, 2015Lexo më shumë

Plagosje në Klinë

Një qytetarë është plagosur në rrugën "Skender Rexhepi" në Klinë. ...

19 April, 2015Lexo më shumë

Bashkimi i Akademisë së Kosovës dhe Shqipërisë nuk mund të bëhet

Bashkëpunimi mes dy akademive, asaj të Shqipërisë dhe të Kosovës duhet të rritet, por jo të shkrihen në një të vetme. ...

19 April, 2015Lexo më shumë

Mjekët nuk arrijnë t’ua shpëtojnë jetën dy të aksidentuarve

Në fshatin Rogaqicë të komunës së Kamenicës, më 16 prill ka ndodhur një aksident trafiku, me ç’rast e plagosur pati mbetur një fëmijë, e cila si pasojë e plagëve të rënda ka vdekur në QKUK. ...

19 April, 2015Lexo më shumë

Arrestohen për uzurpim të 17 hektarëve tokë

Policia e Kosovës ka arrestuar dy të dyshuar meshkuj, pasi që ata i kanë uzurpuar pronën një qytetari tjetër....

19 April, 2015Lexo më shumë

Shkakton aksident, tetë veta në spital

Policia e Kosovës raporton se në udhëkryqin Janjevë – Lipjan kanë mbetur të plagosur tetë persona nga një aksident komunikacioni....

19 April, 2015Lexo më shumë

Bilanci 3-mujor: 3,500 aksidente, 19 të vdekur, mbi 70 mije gjoba

Vetëm në tre muajt e parë të këtij viti, në Kosovë, sipas të dhënave të Policisë, kanë ndodhur 3,500 aksidente në komunikacion me 19 persona të vdekur....

19 April, 2015Lexo më shumë

Nëntë ditë përpjekjesh për gjetjen e djaloshit të zhdukur

Edhe të shtunën, në orën 15:00, në takimin e radhës të Shtabit emergjent për kërkimin e të riut Sead Alushi nga Suhadolli i Mitrovicës, nuk është thënë asgjë e re, përveç asaj që është ripërsëritur deri tash, se kërkimet po bëhen, por Seadi, as i gjallë e as i vdekur, nuk po gjendet....

19 April, 2015Lexo më shumë

Dy fytyra të Prishtinës

Prishtina ka humbur shansin e shndërrimit në qytet evropian. Në përplasjen e ashpër ndërmjet krimit urban dhe trashëgimisë së vjetër, ku e para gjithnjë e më tepër ka zgjeruar terrenin, kryeqytetit kosovar i ka mbetur mundësi e vetme riterritorializimi, përkatësisht përmbushja e projektit Prishtina e Re, e cila tashmë është në fazën fillestare....

19 April, 2015Lexo më shumë

Eksodi i shqiptarëve: Ja si e marrin lejen e qëndrimit në BE

Ndërsa mijëra shqiptarë kanë nxituar të aplikojnë për azil politik në vendet e BE-së, duke rrezikuar jo vetëm përgjigjen negative, por edhe penalitete të tjera si refuzimi i hyrjes në zonën Shengen për shumë vite, një numër akoma më i madh kanë arritur të marrin lejeqëndrimi në këto vende përmes metodave të tjera, si aplikim për bashkim familjar apo aplikim lejeqëndrimi për shkollim....

18 April, 2015Lexo më shumë

​Ja një nga befasitë që iu bë Shpend Ahmetit për ditëlindje

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti sot ka ditëlindjen. E në këto qaste sapo i është bërë një befasi e radhës....

18 April, 2015Lexo më shumë

Zjarr në një qendër azilkërkuesish në Gjermani, 4 kosovarë të lënduar (Foto)

Në një qendër azilkërkuesish në Chemnitz në Gjermani ka shpërthyer një zjarr i cili ka lënë të lënduar gjashtë persona, në mesin e tyre edhe katër anëtarët e një familje kosovare. ...

18 April, 2015Lexo më shumë

Kushtet e azilkërkuesve shqiptarë në Gjermani (Video)

Çdo ditë nga Gjermania rikthehen vetë me dhjetëra të zhgënjyer nga udhëtimi i tyre për të kërkuar azil....

18 April, 2015Lexo më shumë

Opozita insiston, Haradinaj: Protesta ishte masovike dhe gjithë-popullore

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj i ka falënderuar të gjithë pjesëmarrësit e protestës së sotme të cikën ai e quajti gjithë-popullore dhe masovike. Ai në profilin e tij në Facebook ka thënë se nuk do të ndalen së protestuari. ...

18 April, 2015Lexo më shumë

Ahmeti flet për bashkimin kombëtar dhe pranon se ndjehet i turpëruar

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti thotë se ndihet i turpëruar për gjendjen e varrezave të dëshmorëve të kryeqytetit dhe premton se do punojë për t’i rregulluar ato....

18 April, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Supercar Showdown
  • Play Stealth Sniper
  • Play Urban Basketball