Nacionale – Page 815 – Lajmi.net

Aktuale

Demaku: Kurrë nuk e kam rrahuar dëshmitarin e mbrojtur

Nënkryetari i Komisionit për Mbikëqyrje të Agjencisë Kosovare të Intelegjencës (AKI), Fadil Demaku, ka thënë që ai kurrë nuk e ka rrahur dëshmitarin mbrojtur i cili e kishte akuzuar Demakun dhe të gjykuarit tjerë për rrahje e maltretime në rastin “Drenica”....

23 June, 2015Lexo më shumë

Flasin studentët për profesorin nga Prizreni që dyshohet për ngacmim seksual (Video)

​Bashkim Zahiti, profesor në Universitetin e Prizrenit, është larguar nga menaxhmenti i këtij institucioni pasi ditë më parë u arrestua nga policia nën dyshimet e keqpërdorimit të detyrës zyrtare, duke kushtëzuar dhënien e notave në këmbim të shërbimeve seksuale, transmeton Klan Kosova....

23 June, 2015Lexo më shumë

Video: Pamje nga nënshkrimi i marrëveshjes teknike për polisat e sigurimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Megjithëse dialogu në mes të kryeministri të Kosovës, Isa Mustafa dhe homologut të tij serb, Aleksandër Vuciq, ka dështuar sot në Bruksel. Gjatë ditës delegacioni teknik për çështjen e sigurimeve kufitare i kryesuar nga Rrahim Pacolli, para pak çasteve ka nënshkruar marrëveshjen me palën serbe për lëvizje të lirë mes Kosovës dhe Serbisë....

23 June, 2015Lexo më shumë

Edita Tahiri: Serbia ka kryer gjenocid në Kosovë

Ministrja Edita Tahiri ka thënë se prej vitit të kaluar Serbia është e bllokuar për shkak se nuk po i respekton marrëveshjet e arritura me Kosovën....

23 June, 2015Lexo më shumë

Vuçiq: Bisedimet e vështira, nuk kemi marrëveshje

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar sonte se bisedimet kanë qenë të vështira dhe se mendon që sonte nuk do të arrihen marrëveshje për temat të cilat është dialoguar, por sipas tij është arritur përparim i dukshëm lidhur me Asociacionin e Komunave me shumicë serbe....

23 June, 2015Lexo më shumë

Mogherini: S’ka marrëveshje, por ka përafrim qëndrimesh

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, ka thënë se në takimin e sotëm, ani pse nuk është arritur asnjë marrëveshje në lidhje me temat e diskutuara, ka pasur përafrim mes palëve....

23 June, 2015Lexo më shumë

​Dhurohen 250 libra për shkollën “Gjon Serreçi”

Veprimtari ferizajas Ahmet Hyseni-Petrova i ka dhuruar të martën 250 libra SHFMU "Gjon Serreçi" të Ferizajt. Kjo është hera e dytë që ky biznesmen ferizajas i njohur edhe për kontributin në fushën e sportit, dhuron libra për shkollat e Ferizajt....

23 June, 2015Lexo më shumë

Institucionet e Kosovës fluturojnë me 5 milionë euro (Dokument)

Zyrtarët e institucioneve të Kosovës me gjasë do të udhëtojnë shumë jashtë vendit dhe si pasojë e kësaj do të pësojë edhe buxheti i shtetit. Afër 5 milionë euro do t’i shpenzojnë 84 institucione qendrore dhe lokale për shërbimet e transportit ajror....

23 June, 2015Lexo më shumë

Britanikja fsheh shqiptarin në bagazh, për ta kthyer ilegalisht në Angli

Një punonjëse britanike e zyrës së emigracionit ka fshehur një shqiptar në bagazhin e makinës së saj për ta rikthyer ilegalisht në Angli....

23 June, 2015Lexo më shumë

Përfundojnë bisedimet pa marrëveshje

Në Bruksel kanë përfunduar bisedimet midis kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, Isa Mustafa dhe Alkdansar Vuçiq. Ky i fundit sapo ka deklaruar për mediat në Bruksel se nuk është arritur asnjë marrëveshje....

23 June, 2015Lexo më shumë

Jevtiq kërkon që arsimi i lartë të jetë edhe në gjuhën serbe, boshnjake dhe rome

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jovetiq është shprehur sot se duhet të gjendet zgjidhje sa i përket arsimimit të lartë për serbët, boshnjakët dhe romët....

23 June, 2015Lexo më shumë

Britania ofron mbështetje për çështjen e personave të zhdukur

Kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur(KQPZH), Prenkë Gjetaj, priti në një takim Ambasadorin e Britanisë në Prishtinë, Ruairi O’Connell, ku u diskutua mbi punën e deritanishme dhe në përgjithësi procesin e ndriçimit të fatit të personave të zhdukur gjatë luftës së viteve 1998-’99 në Kosovë....

23 June, 2015Lexo më shumë

Arrestohet punëtori i kazinosë, inskenoi grabitjen

Policia në Ferizaj ka prangosur një punëtor të një kazinoje në këtë qytet, i cili me qëllim përfitimi kishte inskenuar një rast grabitjeje....

23 June, 2015Lexo më shumë

“Dorëzohet” OVL e UÇK-së: S’ka protesta në ditën kur themelohet Specialja!?

Organizatat e veteranëve të luftës së UÇK-së nuk do të protestojnë në ditën kur deputetët e Kuvendit të Kosovës do të votojnë për krijimin e Gjykatës Speciale....

23 June, 2015Lexo më shumë

Kuçi: Bashkëpunimi me Hungarinë, i rëndësishëm për kosovarët

Ministri i Drejtësisë i Republikës së Kosovës, është takuar sot me Ambasadorin e ri të Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz. Në takim u vlerësua bashkëpunimi i institucioneve të Kosovës me ambasadën e shtetit të Hungarisë....

23 June, 2015Lexo më shumë

Debakli tjetër i PD-së, LSI forca e dytë në nivel vendi për votat e fituara

LSI-ja deri më tani është forca e dytë në rang kombëtar për nga votat që ka marrë për këshilltarë, duke lënë pas edhe PD-në. Janë numëruar 337 mijë vota, nga të cilat PS ka marrë 84 mijë vota, LSI 59 mijë, PD 57 mijë....

23 June, 2015Lexo më shumë

SBASHK-u dërgon 370 mësimdhënës në bregdetin shqiptar

SBASHK-u edhe këtë verë ka vazhduar traditën për të dërguar punëtorë të arsimit dhe UP-së nga të gjitha komunat e Kosovës për pushime në bregdetin shqiptar....

23 June, 2015Lexo më shumë

Ky është njëri nga të arrestuarit në Kumanovë (Foto)

Bajram Elshani nga fshati Sopij –Suharekë, ishte pjesë e Grupit të Kumanovës, dhe tani bënë pjesë në mesin e të arrestuarve më 10 maj, gjatë përleshjes së armatosur me forcat policore maqedonase. ...

23 June, 2015Lexo më shumë

Shndërrimi i FSK-së në ushtri është stabilitet për rajonin

Sekretari i Marinës Ushtarake të Shteteve të Bashkuara të Kosovës, Raj Mebus është takuar me Ministrin e Forcës së Sigurisë, Haki Demolli, ku kanë diskutuar për transformimin e FSK-së në ushtri....

23 June, 2015Lexo më shumë

Alpinistët kosovarë ia mësyjnë majës më të lartë të Evropës (FOTO)

Dymbëdhjetë alpinistë kosovarë synojnë ta pushtojnë majën më të lartë të Evropës Juglindore. Ekspeditën e tyre drejt majës Mont Blanc, dymbëdhjetë alpinistë, anëtarë të Klunit Alpin Prishtina do ta fillojnë më 9 korrik....

23 June, 2015Lexo më shumë

Kadri Veseli nesër takohet me bashkëluftëtarët e dikurshëm

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli do të takohet, nesër, e mërkurë me shoqatat e dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës....

23 June, 2015Lexo më shumë

Deputetët kosovarë mësojnë nga përvoja sllovene e integrimit

Janë shkëmbyer përvojat e shtetit slloven dhe atij të Kosovës, sa i përket integrimeve evropiane. E kjo u bë në takimin e mbajtur sot, nga Komisioni për Integrime Evropiane i kryesuar nga kryetarja e këtij komisioni, Teuta Sahatqija, ku i pranishëm ishte edhe eksperti slloven Primoz Vehar....

23 June, 2015Lexo më shumë

Kampanjë për edukim financiar të klientëve në Kosovë

Në Kosovë ka filluar kampanja për edukim financiar e cila është realizuar në kuadër të Projektit për Edukim Financiar të klientëve bankar....

23 June, 2015Lexo më shumë

HEJ dërgon të rinjtë në Southern Soul Festival

Platforma hej! e ka organizuar një lojë shpërblyese e cila i shpërblen 50 të rinjtë fitues të lojës në festivalin e madh të muzikës në Southern Soul Festival, i cili mbahet në plazhin e madh në Ulqin....

23 June, 2015Lexo më shumë

Gjendet granatë dore e pashpërthyer në Malishevë

Një gratë dore është gjetur në fshatin Lladrovic të Malishevës....

23 June, 2015Lexo më shumë

Gjilanasit edhe në qendër të qytetit të rrezikuar nga gjarpërinjtë

Qendra e qytetit të Gjilanit është bërë moçal dhe çerdhe e gjarpërinjve, si pasojë e moskujdesit dhe mos mirëmbajtjes nga ana e institucioneve komunale. Kështu thuhet në një komunikatë të dërguara nga Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Gjilan, pasi që e konsiderojnë si të jashtëzakonshme këtë gjendje të krijuar në këtë qytet. ...

23 June, 2015Lexo më shumë

Gjakovari gati vret vëllanë e vet për pronë

Është arrestuar një person në Gjakovë ngase ka kanosur me vrasje vëllanë e tij....

23 June, 2015Lexo më shumë

Rreth 11% e fëmijë në Kosovë bëjnë punë të rënda

Në Kosovë, 10. 7 për qind e fëmijëve të moshës 5 deri në 17 vjet bëjnë punë të rënda....

23 June, 2015Lexo më shumë

MPB dhe MPMS marrëveshje për ndalimin e keqpërdorimit të pensioneve

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) nënshkruan sot Marrëveshje Bashkëpunimi, e cila ka për qëllim ndalimin e keqpërdorimit të pagesave të pensionistëve....

23 June, 2015Lexo më shumë

FSK do të ketë mbështetjen e marinsave amerikanë

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK), do të mbështetën nga marinsat amerikanë. Këtë zotim e ka dhënë Sekretari amerikan i forcave detare, Ray Mabus i cili po viziton Kosovën....

23 June, 2015Lexo më shumë

Nesër nisë operimi i linjës ajrore Prishtinë-Malmo

Që nga nesër do të fillojnë fluturimet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës "Adem Jashari" për në Malmo të Suedisë, duke zgjeruar hartën e destinacioneve për sezonin verore 2015, transmeton lajmi.net....

23 June, 2015Lexo më shumë

Shtyhen seancat për Gani Gecin, për shkak të gjendjes shëndetësore

Seancat e gjykimit të Gani Gecit të parapara për muajin qershor, janë shtyrë për shkak të gjendjes jo të mirë shëndetësore të tij....

23 June, 2015Lexo më shumë

Mogherini ka filluar takimin me delegacionin nga Kosova (Video)

Maja Kocijançiq ka njoftuar se kanë filluar takimet mes përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogerini dhe delegacioneve kosovare dhe serbe....

23 June, 2015Lexo më shumë

Pse po zvarritet emërimi i bordeve të ndërmarrje publike?

Shumë drejtorë të bordeve që u kishte skaduar mandati qysh në vitin 2013, nuk janë zëvendësuar dhe as nuk janë emëruar që nga ajo kohë. Por, sipas Zyrës së Informimit në Kryeministri, konkursi që ishte hapur për aplikim në 15 Borde të Ndërmarrjeve Publike ka përfunduar dhe do të vazhdohet me procedurat e mëtutjeshme....

23 June, 2015Lexo më shumë

Pas presionit shqiptarët te “Kroi i Vitakut” nuk vazhdojnë punimet

Pranojnë se kanë presion por nuk thonë se nga kush, andaj kanë ndërprerë punimet për disa ditë në lagjen “Kroi i Vitakut” në Mitrovicë....

23 June, 2015Lexo më shumë

Nga 1 korriku mund t’i dorëzoni kuponët fiskal në ATK

Nga data 1 korrik Administrata Tatimore e Kosovës do të fillojë me pranimin e kuponëve fiskal. Për t’i rimbursuar paratë, qytetarët duhet fillimisht të plotësojnë aplikacionin për rimbursimin e mjeteve të grumbulluara, ka njoftuar ATK....

23 June, 2015Lexo më shumë

Bëhet nervoz Donika, gris projektligjin për Gjykatën Speciale (Video)

Partitë opozitare që nga sot kanë dhënë sinjale se kundërshtimin e tyre për themelimin e Gjykatës Speciale, nuk do ta bëjnë vetëm përmes votës së tyre kundër, apo mospjesëmarrjes në seancën e Kuvendit. ...

23 June, 2015Lexo më shumë

Kadri Veseli: Të premten Kuvendi diskuton Gjykatën Speciale (Video)

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, pas mbledhjes së Kryesisë, ka bërë të ditur se të premten do të jetë vetëm një pikë e rendit të ditës, dhe ajo është Gjykata Speciale. ...

23 June, 2015Lexo më shumë

Mogherini e pret Vuçiqin, më pas Mustafën

Sapo ka nisur takimi mes përfaqësueses së lartë për politikë të jashtme dhe siguri të BE-së, Federica Mogherini dhe delegacionit serb i prirë nga kryeministri Aleksandër Vuçiq....

23 June, 2015Lexo më shumë

Opozita lëshon në mënyrë demonstrative mbledhjen Kryesisë së Kuvendit (Foto&Video)

Partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, kanë braktisur në mënyrë demonstrative mbledhjen e Kryesisë, ku po vendosej për punimet që legjislativi do t’i zhvillojë gjatë javës. ...

23 June, 2015Lexo më shumë

Emiratet e Bashkuara Arabe ndihmojnë familjet në nevojë të Mitrovicës

200 pako ushqimore u janë ndarë familjeve në nevojë, të martën në Mitrovicë, në pjesën jugore....

23 June, 2015Lexo më shumë

Mario Vargas Llosa vizitoi edhe Beogradin

Shkrimtari i njohur peruan Mario Vargas Llosa, nën organizimin e shtëpisë botuese “Laguna”, ka vizituar Beogradin, për të vazhduar më pas edhe në Novi Sad, ndërkaq, gjatë ditës së martë, ai në Beograd do të nënshkruajë autografe për adhuruesit e tij....

23 June, 2015Lexo më shumë

Qiradhënësi izolon qiraxhinjtë në banesë sepse nuk ja mirëmbajtën atë

Një Gjilan, mbrëmë ka ndodhur një ngatërresë paksa e pazakontë. Një person ka mbyllur për rreth dy orë në banesë dy qiraxhinjtë e tij, i revoltuar sepse ata nuk i kishin mirëmbajtur banesën. ...

23 June, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master
  • Play iStunt 2
  • Play Berry Rush