Nacionale – Page 815 – Lajmi.net

Aktuale

PDK: Svarqa është duke ndjekur modelin e fshesës

Drejtues nga Departamenti i Arsimit në Partinë Demokratike të Kosovës në Ferizaj kanë adresuar akuza për kryetarin e Ferizajt, për çështje që kanë të bëjnë me arsimin në Komunën e Ferizajt, përkatësisht me degradimin në vijimësi që i po bëhet këtij sektori të ndjeshëm të shoqërisë....

12 September, 2015Lexo më shumë

Kur Azem Hajdari fliste për Kosovën 10 ditë para vrasjes së tij (Videointervistë)

Më 2 shtator 1998, pra 10 ditë para vrasjes së tij para selisë së PD-së në Tiranë, Azem Hajdari kishte dhënë një intervistë ku fliste për gjendjen e shqiptarëve në Kosovë dhe për ata në Maqedoni e kudo që jetojnë....

12 September, 2015Lexo më shumë

Nikolic flet në emër të Papës, thotë se Vatikani nuk e njeh Kosovën

Presidenti i Serbisë Tomislav Nikolic ka takuar të premten Kreun e Kishës Katolike Papa Françeskun në Vatikan. ...

12 September, 2015Lexo më shumë

Dy parti shqiptare munguan në themelimin e Asociacionit të Komunave në Luginë

Këshilltarët komunalë të tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, kanë miratuar me unanimitet themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare të Luginës së Preshevës....

12 September, 2015Lexo më shumë

Vulin: Kërkesa e Shqipërisë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, akt jomiqësor

Kërkesa e Shqipërisë drejtuar UNESCO-s që në rend dite të vë shqyrtimin e kërkesës së Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, nuk është një akt miqësor dhe nuk çon në marrëdhënie të mira fqinjësore, ka thënë Aleksander Vulin, ministër i Punës, Punësimit dhe Çështjeve Sociale, shkruan B92, transmeton Klan Kosova....

12 September, 2015Lexo më shumë

Elona Kastrati: Kryeministër, “Trimëria nuk lidhet me gjini”

“Trimëria nuk lidhet me gjini” është një ndër mesazhet e shumta që u vendosen sot në rrethojat e ndërtesës së Qeverisë dhe në shtyllat elektrike që ndodhen pranë kësaj ndërtese....

12 September, 2015Lexo më shumë

Ja çka thuhet në dokumentin për themelimin e Asocacionit të Luginës së Preshevës!

Komunat shqiptare në Luginën e Preshevës sot kanë marrë vendimin për themelimin e Asociacionit të Komunave të Luginës së Preshevës....

12 September, 2015Lexo më shumë

KEDS-i i frikësohet konkurrencës, shkakton probleme në balancimin e sistemit energjetik

Janë bërë gati të gjitha përgatitjet e nevojshme që KOSTT (Operator Sistemi, Transmisioni dhe Tregu) të njihet si zonë rregulluese e pavarur nga ENTSO (Rrjeti Evropian i Operatorëve të Sistemit dhe Transmisionit), që rrjedh nga marrëveshja e Brukselit mes Prishtinës dhe Beogradit për energjinë. ...

12 September, 2015Lexo më shumë

Bajrami udhëton për në SHBA, do të kërkojë investime për arsimin kosovar

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami, ka udhëtuar për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku gjatë ditëve në vijim do të takohet me udhëheqës të organizatave të rëndësishme që investojnë në arsim, si dhe me udhëheqës të universiteteve të njohura....

12 September, 2015Lexo më shumë

Provimit të Jurisprudencës i nënshtrohen 200 kandidatë

Ministria e Drejtësisë sot ka organizuar provimin me shkrim të Jurisprudencës, kurse ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi dhe Kryetari i Komisionit për Dhënien e Provimit të Jurisprudencës, Fejzullah Hasani, kanë përcjellë mbarëvajtjen e këtij provimi....

12 September, 2015Lexo më shumë

Vjedhje të derivate mbi 11 mijë litra, arrestohen 6 persona

Policia e Kosovës dje ka arrestuar gjashtë persona të dyshuar për veprat penale “vjedhje e rëndë” dhe “armëmbajtje pa leje”....

12 September, 2015Lexo më shumë

Ekskluzive: Fakte që dëshmojnë se Kosova s’ka humbur tokë në demarkacionin me Malin e Zi (Dokument)

Rugovasit dhe banorët e zonës kufitare me Malin e Zi nga komuna e Pejës, Istogut dhe Deçanit, duket se viteve të kaluara ishin të vetëdijshëm se tokat që tash po deklarojnë se i kanë humbur me marrëveshjen ndërshtetërore, nuk ishin pronë e tyre. Pas nënshkrimit të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, këta banorë janë duke përmendur shifra kontradiktore rreth tokës që, sipas tyre, kanë humbur me vendosjen e kufirit shtetëror. ...

12 September, 2015Lexo më shumë

Fushë Kosovë, arrestohet pasi sulmoi nënën

Një person (mashkull) është arrestuar pasi ka sulmuar fizikisht nënën e tij. Sipas Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur në Fushë Kosovë, të enjten në orët e mbrëmjes....

12 September, 2015Lexo më shumë

Formohet Asociacioni i Komunave Shqiptare në Serbi

Deputetët e Kuvendeve të tri komunave shqiptare në Serbinë Jugore (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë) ashtu siç ishte paralajmëruar sot, me shumice votash, kanë miratuar themelimin e Asociacionit te Komunave Shqiptare ne Serbi. ...

12 September, 2015Lexo më shumë

Siria në vendin e parë me azilkërkues në Gjermani, Kosova të nëntin

Autoritetet gjermane kanë publikuar shifrat e azilkërkuesve për muajin gusht. Sipas të dhënave, 8,306 shqiptarë kanë kërkuar azil muajin e kaluar në Gjermani, duke shënuar një numër më të lartë në krahasim me muajin korrik....

12 September, 2015Lexo më shumë

Biznesi i grave të Krushës edhe në tregun evropian

Lufta u mori gati çdo gjë. Mbi 220 burra të fshatit u vranë. Ata pas vetës lanë gra e fëmijë. Kjo është tragjedia që forcat serbe, në mars të 99-ës, kryen në fshatin Krushë e Madhe. Të mbijetuarave u mbetën vetëm tokat, mbi të cilat kishin mbetur rrënojat e shtëpive të djegura. E pa shpresë dukej jeta pas luftës në këtë fshat. Dhembja atje, nuk u ndal kurrë....

12 September, 2015Lexo më shumë

Shqetësime rreth analfabetizmit në Kosovë!

Organizatat joqeveritare në Kosovë kanë ngritur shqetësime dhe kanë bërë thirrje për një përkushtim më të madh nga autoritetet kompetente, për uljen e nivelit të analfabetizmit në Kosovë....

12 September, 2015Lexo më shumë

Pacolli: Qytetarët e Kosovës po dëmtohen nga marrëveshja për lëvizje të lirë

Kryesuesi i Delegacionit të Kosovës në bisedime me Serbinë për policat kufitare, Rrahim Pacolli, tha se marrëveshja e arritur në Bruksel për lëvizje të lirë nuk po zbatohet në tërësi....

12 September, 2015Lexo më shumë

Jahjaga përmbyll vizitën në Shqipëri (Foto)

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga në përmbyllje të vizitës zyrtare në Republikën e Shqipërisë, vizitoi qytetin e Shkodrës. Presidentja Jahjaga, e shoqëruar nga kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, zonja Voltana Ademi vizitoi kalanë e Rozafës dhe fonotekën "Marubi'....

12 September, 2015Lexo më shumë

Naftëtarët mbi shtetin, ATK në hall me fiskalizimin e këtyre bizneseve

Administrata Tatimore e Kosovës assesi nuk po arrin që t’i bindë bizneset që merren me shitjen e naftës që të fiskalizohen me arka speciale....

12 September, 2015Lexo më shumë

Shpërblehen kontribuuesit më të mëdhenj të buxhetit

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës, Administratën Tatimore të Kosovës dhe Doganat e Kosovës, organizon sot ceremoninë tradicionale të shpërblimit të tatimpaguesve të vitit, këtë radhë për vitin 2014....

12 September, 2015Lexo më shumë

Meha: Komunat dhe pronarët e tokave e pranun marrëveshjen me Malin e Zi (Video)

Kryetari i Komisionit qeveritar për caktimin e vijës kufitare të Kosovës me Malin e Zi, Murat Meha në emisioni “Komiteti” ka treguar edhe për takimet dhe debatet me qytetarë të Komunës së Istogut, Pejës, Junikut dhe Deçanit për çështjen e pronave të tyre dhe demarkacionin me Malin e Zi....

12 September, 2015Lexo më shumë

Ja çfarë drejtshkrimi ka ish-ministri e ish-zëvendësministri Haraqija (Foto)

Astrit Haraqija ka reaguar ndaj një postimi të Hashim Thaçit i cili njoftoi se UNESCO e ka futur anëtarësimin e Kosovës në agjendë. Por, postimit të tij vështirë t’i kuptohet qëllimi....

11 September, 2015Lexo më shumë

Motra e Elvis Pistës sulmon veturën e personit të dyshimte për vrasjen e Elvisit

Beatrisa Pista motra e të ndjerit Elvis Pista që është vrarë në Rahovec një vit më parë po mundohet të hakmerret. Ajo gjatë ditës së sotme ka sulmuar veturën e Mentor Veliut që dyshohet ta ketë vrarë Pistën....

11 September, 2015Lexo më shumë

Edhe malazezët po e kundërshtojnë demarkacionin Kosovë – Mal i Zi

Gazeta malazeze Vijesti, raporton se banorët e Rozhajës kanë filluar nënshkrimin e një peticioni duke bërë thirrje për një ri-demarkacion me Kosovën, në mënyrë që të futet prapë brenda territorit të Malit të Zi, Hajla, një zonë e rëndësishme turistike....

11 September, 2015Lexo më shumë

U hap Festivali Ndërkombëtar për Fëmijë “Ylberi i Prishtinës” (Foto)

Ka filluar edicioni i 14-të i Festivalit Ndërkombëtar për Fëmijë “Ylberi i Prishtinës”, raporton lajmi.net....

11 September, 2015Lexo më shumë

Kujt i përgjigjet Universiteti në veri të Mitorvicës? (Video)

Qeveria e Kosovës nuk e ka miratuar Ligjin për arsimin e lartë, për shkak të insistimit të ministrave të Listës Serbe që ky dokument nuk mund të konsiderohet i pranueshëm pa u marr edhe vërejtjet e universitetit në veri. Por, kujt i përgjigjet ky universitet?...

11 September, 2015Lexo më shumë

Këngëtari Ismet Bexheti sërish kryetar i Bordit të RTK-së

Me shtatë vota për, nga dhjetë anëtarë sa kanë votuar gjithsej në Bordin e RTK-së, kryetar e kanë zgjedhur Ismet Bexhetin, raporton lajmi.net....

11 September, 2015Lexo më shumë

Lugina, kurban i angazhimit të ndërkombëtarëve për paqe e jo drejtësi (Video)

Lugina e Preshevës po flijohet për interesat e ngushta partiake dhe të pushtetit në Kosovë....

11 September, 2015Lexo më shumë

Budvë, flamuri i Serbisë dhe i Kosovës rrinë pranë njëri-tjetrit (Foto)

Flamuri i Kosovës dhe ai i Serbisë janë vendosur në një tavolinë krejt afër njëri-tjetrit....

11 September, 2015Lexo më shumë

Intervistë ekskluzive me të arratisurin Bernard Përlazri: Hekuranin e vrava në vetëmbrojtje (VIDEO)

Bernard Përlazri, i dyshuari kryesor për vrasjen e Hekuran Morinës dhe plagosjen e 2 të tjerëve të hënën në Prizren, tash e katër ditë ndodhet në arrati, bashkë më dy djemtë e vëllai të tij, që po ashtu dyshohen për pjesëmarrje në vrasje....

11 September, 2015Lexo më shumë

Si duhet të krijohet Asociacioni i Komunave Shqiptare në Luginë të Preshevës?

Aktivizimi i liderëve politikë të Luginës së Preshevës për themelimin e një Asociacioni të Komunave Shqiptare cilësohet si joserioz nga Riza Halimi, kryetar i Partisë për Veprim Demokratik dhe deputet shqiptar në Parlamentin e Serbisë....

11 September, 2015Lexo më shumë

Halimi: S’ka seriozitet për themelimin e Asociacionit Shqiptar në Luginë

Riza Halimi, deputet në Parlamentin e Serbisë nga Partia për Veprim Demokratik në emisionin Info Magazine në Klan Kosova ka thënë se shqiptarët e Luginës së Preshevës, nuk kanë unitet dhe po tregohen jo serioz sa i përket themelimit të një Asociacioni të Komunave Shqiptare në Serbi, duke përfshirë Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën....

11 September, 2015Lexo më shumë

Ja pse Rektori i UP-së e ndërpreu mbledhjen e senatit dje

Në një shkrim autorial , rektori i Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu, shpjegon arsyen e ndërprerjes së mbledhjes së senatit. ...

11 September, 2015Lexo më shumë

Fëmijët barten si ‘patatet’ për në shkollë (Foto)

Tashmë ka filluar viti i ri shkollor, e përveç tjerash, problem po del të jetë edhe transporti për fëmijën e arsimit fillor....

11 September, 2015Lexo më shumë

Ja pse Qeveria e rrethoi objektin e vet

Veprimet e fundit të aktivistëve të Vetëvendosjes nuk shihen me frikë nga ana e ligjvënësve, ndonëse ato konsiderohen të kundërligjshme, ka vlerësuar Edon Myftari, këshilltar për siguri i kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa....

11 September, 2015Lexo më shumë

Prizreni me rrethinë në terr: Ja ku dhe sa nuk do të ketë rrymë

Zyra e Korporatës Energjetike të Kosovës njofton për ndërprerje të furnizimit me energji elektrike në shumë vende të Prizrenit me rrethinë....

11 September, 2015Lexo më shumë

FSK përkujton viktimat e 11 shtatorit në SHBA

Sot, në të gjitha kazermat e FSK-së, në orën 14:45 minuta, në shenjë nderimi dhe përkujtimi të viktimave të terrorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të gjithë flamujt janë lëshuar në gjysmë shtize si dhe janë mbajtur një minutë heshtje....

11 September, 2015Lexo më shumë

Ministri Krasniqi: Marrëveshjet Kosovë – Shqipëri të mos mbesin vetëm në letër – Kosova të rrisë eksportin në Shqipëri (Foto)

Ka ende shumë sektorë të bujqësisë ku Kosova dhe Shqipëria mund të rrisin bashkëpunimin dhe për këtë nevojiten veprime të dyanshme dhe që qojnë në veçanti në lehtësimin e procedurave dhe krijimit të rrugëve të komunikimit mes prodhuesve nga të dyja vendet....

11 September, 2015Lexo më shumë

Arrestohen dy prishtinas pasi rrahën me shufra metalike viktimën

Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona, pasi të njëjtit për shkaqe të panjohura, brenda një ordinance, e kanë sulmuar fizikisht dhe me mjete të forta-shufra metalike, viktimën mashkull....

11 September, 2015Lexo më shumë

Qeveria dënon dhunën e Vetëvendosjes

Përmes një komunikate për media, Qeveria e Kosovës i ka dënuar veprimet e aktivistëve të lëvizjes Vetëvendosje, duke thënë se ata kanë shkaktuar dëme të mëdha materiale....

11 September, 2015Lexo më shumë

Tahiri, BE-së: Hiqni vizat, izolimi ishte padrejtësi

Ministrja e Dialogut Edita Tahiri po merr pjesë në konferencën rajonale të ministrave në Budvë të Malit të Zi me temën “Bashkëpunimi në mes të shtetit dhe shoqërisë civile në procesin e integrimit evropian”....

11 September, 2015Lexo më shumë

Pacolli flet për rastin e Grandit: Gjykata legjitimoi krimin që iu bëhet investitorëve të huaj

Kreu i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, e ka vlerësuar si vendim të shëmtuar rastin e privatizimit të hotelit Grand nga Gjykata Kushteuese e Kosovës....

11 September, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Urban Basketball
  • Play Stealth Sniper
  • Play Rock Wheels