Nacionale – Page 769 – Lajmi.net

Aktuale

Këto janë rajonet që do të mbesin pa rrymë

KEDS ka njoftuar se në kuadër të punimeve në trasenë e linjës Kosovë– Shqipëri, sot do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike fshati Firaj dhe lagja Nikollaj në Gjakovë. Kurse, për shkak të punimeve në rrjet do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në fshatrat e Dragashit, Suharekës dhe në Hajvali të Prishtinës....

3 October, 2015Lexo më shumë

Paralajmërimet për protesta, ekstremizmi, e papunësia shkak për destabilizim të vendit

Paralajmërimet për organizimin e protestave nga ana e opozitës, kërcënimet nga ekstremizmi dhe radikalizmi, papunësia, korrupsioni dhe shumë faktorë tjerë mund të jenë shkak për destabilizimin e sigurisë në vend. Kështu thonë njohësit e çështjeve të sigurisë, të cilët vlerësojnë se sidomos protestat e dhunshme dhe kërcënimet nga ekstremizmi janë faktorët kyç për kërcënimin e sigurisë në Kosovë....

3 October, 2015Lexo më shumë

Linjë e veçantë energjetike për shtëpinë e Hasan Pretenit

Shtëpia e kryetarit të Agjencisë Kundër Korrupsion(AKK), Hasan Preteni, në fshatin Bërnicë ka një linjë të veçantë të energjisë elektrike me shtylla të betonit, derisa fqinjët e tij kanë linja të përbashkëta dhe shtylla të drurit....

3 October, 2015Lexo më shumë

Zejnullahu: Profesorët plagjiatorë të mos ndihen rehat

Rektori i Universitetit të Prishtinës (UP) “Hasan Prishtina”, Ramadan Zejnullahu, ka porositur profesorët plagjiatorë që të mos ndihen rehat, sepse herët apo vonë do t’u vijë radha që të zbulohen e të ndëshkohen....

3 October, 2015Lexo më shumë

Lirimi i taksave për import të barnave, nuk po e ulë çmimin e tyre

Depot farmaceutike do të fitojnë pesë milionë euro në vit nga heqja e taksës doganore prej 10 për qind për ilaçet e Bashkimit Evropian, nëse nuk do të zbresin çmimet e ilaçeve në treg. Kjo bazuar në përllogaritë e importit të produkteve farmaceutike të bëra gjatë vitit 2014 dhe tetë muajve të parë të vitit 2015. ...

3 October, 2015Lexo më shumë

Kadare përsëri kandidat për çmimin Nobel, ja kush janë konkurrentët

Ismail Kadare edhe këtë vit është në mesin e pretendentëve kryesor për çmimin Nobel. Shkrimtari i lindur në Gjirokastër nuk mungon në asnjë listë të agjencive të ndryshme që bëjnë parashikimet e tyre për kandidatët....

2 October, 2015Lexo më shumë

Fushë Kosova me Emergjencë të re

Fushë Kosova është bërë sot me Shërbimin e ri të Urgjencës, e cila është përuruar në kuadër të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Fushë-Kosovë....

2 October, 2015Lexo më shumë

Mimoza Kusari: Ja kush deshi të më vras (Video)

Mimoza Kusari-Lila, Kryetare e Komunës së Gjakovës, ka qenë e ftuar sonte në emisionin “Komiteti”; prodhim i Gazetës Express për RTK’në, ku ka zbuluar për herë të parë tërë planin për vrasjen e saj....

2 October, 2015Lexo më shumë

Rrënohen dy shtëpitë që pengonin lidhjen e autostradës në Veternik

Janë rrënuar dy shtëpitë të cilat pengonin lidhjen e autostradës në Veternik....

2 October, 2015Lexo më shumë

Vuçiqi nuk do takime me Thaçin në stadium! (Video)

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me qejf nuk do të ishte në të njëjtin vend me zëvendëskryeministrin Hashim Thaçi, apo me ndonjë politikan tjetër të shtetit të Kosovës, kur takimi nuk ka karakter politik....

2 October, 2015Lexo më shumë

Tropojani që deshi ta “vrasë” Mimozën (Video)

Kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, ishte paraqitur në gusht të këtij viti për herë të parë me mbrojtje të afërt të Policisë së Kosovës. E, deri tek kjo kishte çuar rrëfimi që një shtetas i Shqipërisë kishte bërë para Policisë, pak ditë para këtij evenimenti....

2 October, 2015Lexo më shumë

Kolonizimi i pjesës veriore, Serbia financon ndërtimin e 300 shtëpive (Video)

Beogradi do të financojë ndërtimin e 200-300 shtëpive në një hapësirë që ndodhet ndërmjet Zveçanit dhe Mitrovicës e që ka 24.5 hektarë. Lagja do të mbajë emrin “Suncana Dolina” (Lugina e Diellit), ndërkohë që në shtëpitë që pritet të ndërtohen mund të vendosen 900 -1200 banorë. ...

2 October, 2015Lexo më shumë

Tenton ta dhunojë një femër, arrestohet

Një person është arrestuar në Gjilan pasi që i njëjti ka tentuar ta dhunojë viktimën femër. I dyshuari është intervistuar dhe me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje. ...

2 October, 2015Lexo më shumë

Probleme të shumta në Universitetin e Gjakovës

Në mbledhjen e fundit të Senatit të Universitetit të Gjakovës, stafi akademik i këtij universiteti ka hedhur votëbesim për anëtarët e Këshillit Drejtues, me ç’rast edhe me shumicë votash është votuar kundër Këshillit Drejtues momental. ...

2 October, 2015Lexo më shumë

Protestojnë përfaqësuesit e 17 familjeve të cilat Komuna e Prishtinës i la pa shtëpi e biznese

Ka më shumë se katër vjet që 17 familje kanë mbetur pa shtëpi dhe pa bizneset e tyre përmes së cilave edhe kanë siguruar jetesën në kryeqytet....

2 October, 2015Lexo më shumë

Lumezi kërkon që rastet e korrupsionit të nivelit të lartë të trajtohen me prioritet

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, i shoqëruar nga Zëvendëskryeprokurorja e Shtetit, Sevdije Morina, kanë vizituar sot Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës, ku janë pritur nga prokurorët dhe u.d. kryeprokurori i kësaj prokurorie, Reshat Millaku....

2 October, 2015Lexo më shumë

Do të ndalet rryma në shumë territore të Kosovës

Zyra e Korporatës Energjetike të Kosovës njofton për ndërprerje të furnizimit me energji elektrike në disa rajone të ndryshme në Kosovë....

2 October, 2015Lexo më shumë

Kultivuesi i drogës nga Podujeva: Kam mbjellë për “idare” (Video)

“E kam mjellë për idare”, është arsyetimi të cilin një kultivues droge nga fshati Llugë i Podujevës ia ka dhënë policisë pak minuta para arrestimit....

2 October, 2015Lexo më shumë

Deçan: Polici gjen para në trotuar

Policia Rajonale e Pejës ka bërë të ditur se një pjesëtar i saj në Deçan të mërkurën në mesditë derisa ishte duke kaluar rrugës kryesore, ka hasur në një sasi të hollash te cilat ishin në trotuar. ...

2 October, 2015Lexo më shumë

Shteti ka sekuestruar pasuri prej 30 milionë euro

Përfaqësuesit e shoqërisë civile në Kosovë, konsiderojnë se autoritetet kompetente kanë dështuar të konfiskojnë pasurinë e fituar nga veprat kriminale....

2 October, 2015Lexo më shumë

Mantelbardhët bëhen me sektor për siguri dhe shëndet në punë

Shërbimi i Sektorit Klinik Universitar të Kosovës ka formuar Sektorin për  Siguri dhe shëndetin në punë....

2 October, 2015Lexo më shumë

Mesazh kërcënues nga IS për liderët e Ballkanit, aty hyn edhe Isa Mustafa

Një mesazh ka mbërritur në adresën e ReportTV, me një kërcënim për të gjithë kryeministrat e rajonit....

2 October, 2015Lexo më shumë

Prizren: Fillojnë hetimet kundër katër të pandehurve që merreshin me fajde

Prokuroria Themelore në Prizren – Departamenti për Krime të Rënda, ka nxjerrë aktvendim për fillimin e hetimeve kundër të pandehurve, K.D, A. D, G. Sh, dhe K. B, nën dyshimin se kanë kryer veprat penale, të fajdesë, detyrimit, detyrimit në bashkëkryerje dhe fajdesë në ndihmesë, të gjithë nga komuna e Prizrenit....

2 October, 2015Lexo më shumë

Jep dorëheqje drejtori i burgjeve, Emrush Thaçi

Ministria e Drejtësisë njoftoi pak më parë përmes një komunikate se drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Emrush Thaçi ka kërkuar nga ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, që të lirohet nga kjo detyrë....

2 October, 2015Lexo më shumë

Gjendet kallashnikovi i vrasjes së mbrëmshme në kryeqytet (Video)

Gjendet në lumin e Lanës kallashnikovi me të cilin një person ende i paidentifikuar kreu masakrën në Tiranë duke lënë të vrarë një vajzë dhe një djalë, e duke plagosur një 41-vjeçar i cili dyshohet se ishte dhe objektiv i këtij atentati....

2 October, 2015Lexo më shumë

Tradhton Serbinë: Tsipras nderon Mustafën e Thaçin

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias ju tha në Nju Jork Isa Mustafës e Hashim Thaçit se Greqia do të mbështesë anëtarësimin e Kosovës në të gjitha organizatat ndërkombëtare. ...

2 October, 2015Lexo më shumë

Pejë: Përplas veturën në arrë, vdesin dy persona

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur dje në fshatin Kotradiq të Pejës, me pasojë vdekjen e dy personave. ...

2 October, 2015Lexo më shumë

Vrasja në kryeqytet për çështjet e drogës – 29-vjeçarja kishte tërhequr një shumë të madhe parash

Vrasje për pazare droge është një nga pistat e policisë për atentatin e mbrëmshem në Tiranë, ku u ekzekutuan brenda makinës luksoze Aurora Oskian dhe Kevin Rugova. ...

2 October, 2015Lexo më shumë

PDK propozon Rexhep Qosjen për Këshill Drejtues të UP-së

Ministri i Arsimit, i Shkencës dhe i Teknologjisë, Arsim Bajrami, para një javësh, në bazë të dispozitave të nenit 18 të Ligjit për Arsimin e Lartë në Republikën e Kosovës, ka emëruar katër anëtarët e Këshillit Drejtues të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. Anëtarë të emëruar të Këshillit Drejtues të UP-së, të cilët i ka përzgjedhur ministri Bajrami, janë: Ismet Salihu, Sigurd Höllinger, Shefkije Islamaj, Isa Qosja....

2 October, 2015Lexo më shumë

Atentati mafioz në kryeqytet, ky është i riu që humbi jetën (Foto)

Ky është Kevin Rugova, i riu që humbi jetën mbrëmjen e djeshme në një atentat mafioz në zonën e lulishte ‘1 Majit” në Tiranë....

2 October, 2015Lexo më shumë

Bastisje në 30 lokacione pas dyshimeve për tjetërsimin e 36 hektarëve tokë

Policia e Kosovës në bashkëpunim me policë të misionit të EULEX-it në mëngjesin e së enjtes kanë kryer bastisje në 30 lokacione të ndryshme në vend, nën dyshimet për tjetërsimin e 36 hektarëve pronë shoqërore....

2 October, 2015Lexo më shumë

Seks me Priftin, divorc pas videos

Skandali seksual që në qendër ka Dritan Priftin dhe një ish-vartësen e tij, publikuar ditëve të fundit në media, vijon të trondisë opinionin, për shkak të një sërë komponentësh që kanë shoqëruar pikërisht patjen e këtij materiali filmik dhe shkakun e daljes pikërisht në kohën kur skandali i CEZ ka përfshirë instanca të larta politike në Shqipëri. ...

2 October, 2015Lexo më shumë

Kështu u pritën Thaçi e Rama nga shqiptarët e New York-ut (Foto)

Bashkë me liderët e të gjitha shteteve botërore në sesionin e ri të Asamblesë së Kombeve të Bashkuara në New York, po marrin pjesë edhe ata nga Shqipëria e Kosova. ...

2 October, 2015Lexo më shumë

Nitaj: Do ta kundërshtojmë çdo presion, edhe ndërkombëtarë (Video)

Përfaqësuesi i AAK-së, Muharfrem Nitaj, ka deklaruar që opozita është e bashkuar që të kundërshtojë të gjitha presionet që mund të vijnë....

1 October, 2015Lexo më shumë

SOS Fshatrat e Fëmijëve mbledhin donacione nga mbrëmja humanitare

SOS Fshatrat e Fëmijëve të Kosovës ka organizuar sonte mbrëmjen humanitare “Unë jap shpresë” me qëllim të mbledhjes së fondeve për fëmijët e braktisur dhe pa përkujdesje prindërore qe shtëpinë dhe ngrohtësinë familjare e kanë gjetur pranë SOS Fshatrave të Fëmijëve....

1 October, 2015Lexo më shumë

Ylli Hoxha: As me dhunë s’mund të na largojnë nga Kuvendi (Video)

Në emisionin “Politikë” në Tribuna Channel, Ylli Hoxha nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se nëse Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi do të mundohen që me çdo kusht ta zbatojnë marrëveshjen për “Zajednicën”, atëherë do të detyrohen që me dhunë t’i nxjerrin deputetët e opozitës nga Kuvendi....

1 October, 2015Lexo më shumë

Kjo është oferta e re e opozitës e shpalosur nga Limaj (Video)

Kryetari i Nisma-s, Fatmir Limaj, ishte i ftuar në emisionin Rrokum Roll, në Televizionin Rrokum. U fole për ngjarjet e fundit në Kuvend dhe strategjitë e opozitës ndaj dy kauzave, për shkak të të cilave sot Limaj e kërkoi dorëheqjen e Qeverisë....

1 October, 2015Lexo më shumë

Mediat serbe: Cipras do ta tradhtojë Serbinë – ta njohë Kosovën

Mediat serbe janë zemëruar me deklaratën e Ministrisë Greke për Punë të Jashtme e cila i bën ftesë Hashim Thaçit për ta vizituar shtetin helen, njofton Klan Kosova....

1 October, 2015Lexo më shumë

Eliot Engel: Amerika nuk ka mik më të mirë se Kosovën (Foto)

Kongresmeni amerikan Eliot Engel e ka pritur sot në Capitol Hill presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga, e cila po qëndron në SHBA....

1 October, 2015Lexo më shumë

Kuvendi s’mund të kërkojë tërheqjen e nënshkrimit të vënë në Bruksel (Video)

Parlamenti i Kosovës nuk mund të kërkojë tërheqjen e nënshkrimit për Marrëveshjen për themelimin Asociacionit të Komunave Serbe....

1 October, 2015Lexo më shumë

Zhbllokohet importi i vezëve, bie çmimi në Tiranë

Zhbllokimi i tregtisë së vezëve mes Kosovës dhe Shqipërisë ul brenda ditës çmimin e këtij produkti në Tiranë. Menjëherë pas arritjes së marrëveshjes në Prishtinë nga ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, dhe pala kosovare, për heqjen e barrierave doganore, çmimi i vezëve në Tiranë ka rënë deri në 5 lekë....

1 October, 2015Lexo më shumë

Pal Lekaj: Nuk e fsheha dorën kur gjuajta me vezë (Video)

​Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, nuk e pranon në asnjë mënyrë që ai ka gjuajtur me vezë dhe e ka fshehur dorën....

1 October, 2015Lexo më shumë

Tiranë, atentat me 2 të vrarë (Foto)

​Një ngjarje e rëndë ka ndodhur para pak minutash në qendër të Tiranës. Një breshëri armësh është dëgjuar në zonën e ish-Ekspozitës....

1 October, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bubble Trouble
  • Play iStunt 2