Nacionale – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Haradinaj as sonte nuk e la rehat Serbinë, Vulin reagon i nervozuar

Kjo deklaratë e ashpër e Vulinit vije pasi Ramush Haradinaj tha sot në Pejë se me ardhjen e tij në pushtet “Serbia nuk do të ekzistojë më në Kosovë”....

25 May, 2017Lexo më shumë

PZAP pranon 10 ankesa, ende pa filluar fushata zgjedhore

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa deri më tani ka pranuar 10 ankesa për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare që do të mbahen më 11 qershor të këtij viti. Këtë e ka bërë të ditur Mulë Desku, kryesues i sekretariatit të PZAP-it....

25 May, 2017Lexo më shumë

Mërgimi viziton Sami Lushtakun në burg, ia bën një befasi (Foto)

Mërgim Lushtaku i ka bërë një befasi babait të tij, Samiut në burg....

25 May, 2017Lexo më shumë

Svilanoviç: Duhet të angazhohemi dhe fuqizojmë të rinjtë

Roli i arsimit dhe shoqërisë civile në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm ishte temë e punëtorisë rajonale, organizuar nga Këshilli Rajonal i Bashkëpunimit (RCC), sot në Zagreb....

25 May, 2017Lexo më shumë

Lajm i mirë: Senadi u ndihmua, atij i kthehet shpresa për jetë

Pas lajmit të publikuar për kushtet dhe sëmundjen e rëndë të shtatëvjeçarit Senad Bislimi nga Ferizaj, shumë qytetarë dhe institucione dhanë kontributin e tyre. Tashmë Senadi do të kurohet dhe do t’i sigurohet ndihma ekonomike e nevojshme....

25 May, 2017Lexo më shumë

Aksident në magjistralen Prishtinë-Pejë, vetura godet një lopë (Foto)

Në orët e vona të pasdites së sotme një aksident trafiku ka ndodhur në  magjistralen Prishtinë-Pejë....

25 May, 2017Lexo më shumë

Gjuriq vazhdon propagandën e keqe për Kosovën, ja çfarë u tha studentëve të Hong Kongut

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovës, Marko Gjuriq ka thënë sot (e enjte) se dialogu Kosovë- Serbi ka rëndësi të madhe për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në, siç e quan ai, krahinën jugore serbe (Republikën e Kosovës)....

25 May, 2017Lexo më shumë

Kujdes, KEDS-i e ndal rrymën në ditën e parë të Ramazanit

KEDS-i njofton të gjithë konsumatorët e energjisë elektrike se më 27 maj, disa vende në Kosovë nuk do të kenë rryme....

25 May, 2017Lexo më shumë

Rikthimi i BE-së në Ballkanin perëndimor

Ngjarjet që kanë ndodhur në vendet e Ballkanit perëndimor që nga fillimi i këtij viti, kanë bërë që Bashkimi Evropian, në muajt e fundit, ta kthejë vëmendjen në këtë rajon, vlerësojnë njohësit e integrimeve evropiane dhe të së drejtës ndërkombëtare....

25 May, 2017Lexo më shumë

S’ka indicie për sulme terroriste radioaktive në Kosovë

Institucionet e sigurisë së lartë në Kosovë nuk kanë pasur ndonjë indicie serioze për sulme terroriste përmes materialeve radioaktive. Megjithatë, sipas zyrtarëve të Agjencisë për Mbrojtje nga Rrezatimi, në gjitha takimet ndërkombëtare janë shprehur shqetësime se grupe të ndryshme terroriste janë të interesuara që të gjejnë mënyrë për të bërë dëme edhe të këtyre natyrave....

25 May, 2017Lexo më shumë

Diskutohet buxheti i Prishtinës, mungon Shpend Ahmeti

Në mbledhjen e thirrur urgjente të Kuvendit Komunal të Prishtinë për propozim vendimin e rishikimit të buxhetit nuk ka marrë pjesë kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ashtu si edhe nënkryetari Dardan Sejdiu....

25 May, 2017Lexo më shumë

SHBA i jep mbështetje Kosovës për parandalim të trafikimit të materialeve bërthamore

Agjencia e Kosovës për Mbrojtje nga Rrezatimi dhe Siguri Bërthamore, ka nënshkruar Memorandumin e Bashkëpunimit me Departamentin e Energjisë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përmes të cilit synohet zbulimi dhe parandalimi i trafikimit të paligjshëm të materialeve të veçanta bërthamore dhe materialeve të tjera radioaktive....

25 May, 2017Lexo më shumë

Zvicerani që të ardhmen e tij e sheh në Kosovë

Ai ka ngritur hotelin "Graçanica" me personel nga të gjitha komunitetet e Kosovës. Për vete, Wormser 59 vjeçar, e sheh ardhmërinë në Kosovë. “Zvicra është tepër e shtrenjtë për mua”, thotë ai....

25 May, 2017Lexo më shumë

Policia e Kosovës konfirmon arrestimin e terroristëve të “Syrit të Popullit”

Policia e Kosovës ka konfirmuar lajmin për arrestimin e katër personave sit ë dyshuar për përgatitje të sulmeve terroriste....

25 May, 2017Lexo më shumë

Aktori Rusell Crowe mund ta luaj rolin e Skënderbeut

Joe DioGuardi, ish kongresmen në Amerikë, dëshiron ta realizojë një film mbi Gjergj Kastriot Skënderbeun. ...

25 May, 2017Lexo më shumë

Haradinaj në fshatrat e Pejës zbulon pllaka përkujtimore në ish-shtabet e UÇK-së (Foto)

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PDK, AAK dhe Nisma, Ramush Haradinaj ka zhvilluar aktivitete në rajonin e Pejës....

25 May, 2017Lexo më shumë

Goditet organizata terroriste Syri i Popullit – arrestohen 5 persona

Policia e Kosovës ka arrestuar pesë persona në lidhje me hetimet që po kryen pas plagosjes së avokatit Azem Vllasi....

25 May, 2017Lexo më shumë

Kosovës i shtohen edhe 10 doktorë shkence, ja emrat

Në një ceremoni në organizuar nga Universitetit i Prishtinës, “Hasan Prishtina”, titullin doktor shkence e kanë marrë 10 kandidatë....

25 May, 2017Lexo më shumë

KOSID: Bordi i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë është jo-funksional!

Konsorciuimi Kosovar i Organizatave të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID), përmes një komunikate për media ka kujtuar se kryesuesit të bordit të ZRRE-së, Krenar Bujupit, i ka përfunduar mandati me 15 maj 2017 dhe në anën tjetër, bordit i mungojnë edhe dy anëtarë të tjerë....

25 May, 2017Lexo më shumë

Këto 10 gjëra nuk i keni ditur për muajin e ramazanit

  Çdo vit për Ramazan, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Por ky muaj është shumë më tepër se thjesht agjërim. Më poshtë jepen 10 gjërat që ju ndoshta mund të mos i dini rreth muajit të Ramazanit. Një fakt është që sunitët dhe shiitët e përfundojnë […]...

25 May, 2017Lexo më shumë

Kosova bëhet edhe me 10 doktorë shkence

Në një ceremoni në organizuar nga Universitetit i Prishtinës, “Hasan Prishtina”, titullin doktor shkence e kanë marrë 10 kandidatë....

25 May, 2017Lexo më shumë

Bije në pranga rrjeti  i përfshirë në prostitucion

Policia e Kosovës ka arrestuar pesë të dyshuar për përfshirje në veprat penale ‘mundësim apo detyrim në prostitucion’ dhe ‘bashkëkryerje’....

25 May, 2017Lexo më shumë

BIK-u uron Ramazanin, thirrje për solidarizim me të varfërit

Besimtarët myslimanë të shtunën do të nisin agjërimin e Ramaznit, njëri nga pesë shtyllat e fesë Islame. Edhe në Kosovës dita e parë e Muajit të Shenjtë të Ramazanit do të nisë të shtunën....

25 May, 2017Lexo më shumë

Hoxha: Hartimi i Kodit Civil të Kosovës në përputhje me standardet evropiane

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, sot në konferencën për media, së bashku me prof. Iset Morinën, prezantoi fillimin e punës për hartimin e Kodit Civil. Ministrja Hoxha deklaroi se Ministria e Drejtësisë, prioritet të saj ka kodifikimin e të drejtës civile. Kodi Civil luan rol të rëndësishëm në zhvillimin e një sistemi funksional të marrëdhënieve të detyrimeve, të drejtave sendore, pronësisë, si dhe të drejtës familjare dhe trashëgimore....

25 May, 2017Lexo më shumë

FSK-ja, ndan mirënjohje për KEK-un

Në shenjë falënderimi për përkrahjen e vazhdueshme që KEK-u i ofron FSK-së, kjo e fundit sot ka ndarë mirënjohje për Drejtorin Ekzekutivë të Divizionit të Qymyrit, Adil Januzi dhe për Departamentin e Rikultivimit....

25 May, 2017Lexo më shumë

Ky është reagimi i Beogradit pas vendimit të gjykatës për rastin ‘Kleçka’

E ashtuquajtura Zyra serbe për Kosovën që udhëhiqet nga Marko Gjuriq ka dënuar vendimin e Gjykatës Supreme të Kosovës për të refuzuar kërkesën e prokurorit për mbrojtjen e ligjshmërisë në rastin “Kleçka” ku edhe u konfirmua vendimi i mëhershëm për lirimin e Fatmir Limajt dhe të akuzuarve të tjerë në këtë rast....

25 May, 2017Lexo më shumë

Mustafa: Hotit nuk i interesonte problemi i Telekomit, na kërkonte dividentën paligjshëm

Drejtori Menaxhues I Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa, tha se për gjatë dy viteve, ministri i Financave , Avdullah Hoti, tani kandidat për kryeministër i LDK-së, ka terrorrizuar Telekomin e Kosovës duke marrë devidentën në mënyrë të paligjshme dhe në kundërshtim me Ligjin mbi Shoqëritë Tregtare....

25 May, 2017Lexo më shumë

2 mijë e 300 euro për zarfe dhe aplikacione për Diasporën

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpenzuar 2 mijë e 300 euro për zarfe dhe aplikacione për ata që votojnë nga diaspora....

25 May, 2017Lexo më shumë

Reka: Gjykata Speciale bëri bashkë ‘Krahun e luftës’

Blerim Reka vlerëson se kryeministri i ri i Kosovës do të përballet me dy detyra të rënda: përballja me akuzat e para të Gjykatës Speciale dhe me Demarkacionin, por pa e injoruar këtu edhe formimin e Komunave me Shumicë Serbe. Ai ka pranuar se vetë unifikimi i “Krahut të luftës” në një bllok koalicionues tregon sa ndikim ka pasur Gjykata Speciale, shkruan sot Gazeta "Zëri"...

25 May, 2017Lexo më shumë

Universiteti i Prishtinës shpall 10 doktorantë të rinj

Sot në Sallën e Senatit në Rektoratin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” do të mbahet ceremonia solemne e promovimit të 10 doktorantëve të Universitetit të Prishtinës....

25 May, 2017Lexo më shumë

MPB dhe OSBE organizojnë seminar për siguri kibernetike

Ministria e Punëve të Brendshme, me mbështetjen e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), organizon seminarin dy ditor për ngritjen e bashkëpunimit ndër-institucional për siguri kibernetike....

25 May, 2017Lexo më shumë

Kosova e SHBA nënshkruajnë bashkëpunimin për sigurinë bërthamore

gjencia e Kosovës për Mbrojtje nga Rrezatimi dhe Siguri Bërthamore do të nënshkruaj Memorandumin e Bashkëpunimit në mes të Departamentit të Energjisë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Agjencisë së Kosovës për Mbrojtje nga Rrezatimi dhe Siguri Bërthamore....

25 May, 2017Lexo më shumë

Mogherini inkurajon kryeministrat e Ballkanit Perëndimor të përshpejtojnë drejt BE-së

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka organizuar një mbledhje informate me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor....

25 May, 2017Lexo më shumë

SHBA-të vazhdojnë të ndikojnë fuqishëm në Ballkanin Perëndimor

Maqedonia, marrëdhëniet në mes Serbisë dhe Kosovës, Bosnja dhe Hercegovinë janë vende që po shkaktojnë destabilizim në Ballkan....

24 May, 2017Lexo më shumë

KQZ përmbyll procesin e certifikimit të partive dhe kandidatëve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti sot mbledhjen e radhës, ku përmbylli certifikimin e Subjekteve Politike dhe Kandidatëve që do të marrin pjesë në Zgjedhjet e Parakohshme për Kuvend, më 11 qershor....

24 May, 2017Lexo më shumë

Çështja e të zhdukurëve do të jetë kusht në dialog (Video)

Zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen në datën 11 qershor do të jenë një test për votuesin e Kosovës dhe një sfidë e brendshme ndërmjet kandidatëve të rinj dhe kandidatëve të vjetër....

24 May, 2017Lexo më shumë

Berisha: Fatos Rizvanolli nuk ka të bëjë me Zeqirja Qazimin

Besnik Berisha, avokati i Fatos Rizvanollit tha se gjykata nuk vendosi drejt kur dënoi të mbrojturin e tij për rekrutim në terrorizëm....

24 May, 2017Lexo më shumë

Edi Rama kritikohet për veshjen në takim me Mogherinin (Foto)

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të Jashtme, Federica Mogherini është takuar sonte me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor....

24 May, 2017Lexo më shumë

Njeri nga dy personat me të kërkuar në botë është arrestuar dje në Kosovë

Që nga 30 prilli i vitit 2009, 32 vjeçari kosovar Hime Lufaj nga rajoni i Deçanit ka qenë në kërkim në mbarë botën nga autoritete austriake. Lufaj ka qenë në kërkim për vjedhje me thyerje dhe vrasje në tentative....

24 May, 2017Lexo më shumë

Haradinaj: Kosova do trajtojë veteranët e luftës ashtu siç bëjnë SHBA-të

Kandidati për kryeministër vendi nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, ka thënë se femrat në Kosovë që nga mandati i ardhshëm qeverisës, do të jenë pjesë e vendimmarrjes....

24 May, 2017Lexo më shumë

Në varrimin e 17-veçares, familjarët falin gjakun (Video)

Sot është varrosur trupi i pajetë i 17-vjeçares Fjolla Trena, si pasojë e një aksidenti trafikor....

24 May, 2017Lexo më shumë

Kosova lidh marrëveshje bilaterale me Panaman

Republika e Kosovës dhe Repubika e Panamasë kanë lidhur marrëveshje bashkëpunimi mbi punën fitimprurëse për anëtarët e familjeve të personelit të një misioni diplomatik ose të postit konsullor, njofton Ambasada e Kosovës në Panama...

24 May, 2017Lexo më shumë

Letër ministrit të Shëndetësisë, Imet Rrahmani

Bordi Qendror i Edukimit të Vazhdueshëm Mjekësor në Ministrinë e Shëndetësisë po dëmton profesionistët shëndetësorë, imazhin e projekteve dhe të vet Organizatës për Arsim, Shkencë dhe Shëndetësi “KISCOMS”, thotë drejtori ekzekutiv i Organizatës për Arsim, Shkencë dhe Shëndetësi “KISCOMS”, Xheladin Ujkani. Ankesat e tij të shprehura përmes një letre të hapur drejtuar ministrit Imet Rrahmani, mund ta lexoni të plotë më poshtë....

24 May, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play iStunt 2
  • Play Bow Master Japan
  • Play Pro Kicker Frenzy