Nacionale – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

Ismaili takon ekspertët nga OBSH-ja për rregullimin e Listës Esenciale

Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili ka zhvilluar takim me  delegacionin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) nga Gjeneva, me të cilët kanë diskutuar për rregullimin e Listës Esenciale të Barnave....

18 January, 2018Lexo më shumë

Erërat e forta shkaktojnë dëme në Pejë

Qyteti i Pejës gjatë natës është goditur nga erëra të forta. ...

18 January, 2018Lexo më shumë

Pezullimi i dialogut dëmton Kosovën

Pezullimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë pas vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq do ta dëmtojë vendin tonë pasi që Kosova do të humbasë edhe më shumë në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian, pavarësisht se shteti ynë është i gatshëm që ta vazhdojë dialogun. ...

18 January, 2018Lexo më shumë

Moti sot

Meteorologët, për sot, parashohin mot me vranësira të pjesshme të cilat më të theksuara pritet të jenë në pjesën e parë të ditës. ...

18 January, 2018Lexo më shumë

Ky është qëndrimi i KFOR-it pas deklaratës së Vulinit

Vrasja e kryetarit të Iniciativës Qytetare “Liria, Demokracia, Drejtësia” (SDP) Oliver Ivanoviq, ka ngritur shumë reagime dhe tensione ndërmjet Kosovës dhe Serbisë....

18 January, 2018Lexo më shumë

Dështimi i tretë për shfuqizimin e Speciales

Për të tretën herë Kryesisë së Kuvendit të Kosovës i ka dështuar mbledhja, ku pritej të diskutohej për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Kjo për faktin se kishte mungesë kuorumi. Reagim të ashpër kundër kësaj iniciative edhe dje pati nga ambasadori amerikan Greg Delawie....

18 January, 2018Lexo më shumë

Mushkolaj: Ambasadori amerikan kërkoi aktivizëm qytetar

Analisti Imer Mushkolaj në emisionin “Debat D Plus” të RTV Dukagjini tha se ngritja e zërit lidhur me proceset nëpër të cilat po kalon vendi është jashtëzakonisht e rëndësishme, e sidomos nga ata të cilët kanë ndikim....

18 January, 2018Lexo më shumë

Lekaj inspekton autostradën “Arbën Xhaferi”

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, do të zhvillojë vizitë inspektuese në autostradën “Arbën Xhaferi”....

18 January, 2018Lexo më shumë

Koci: SHBA më e brengosur për fatin e Kosovës, sesa elita jonë politike

Avokat Arianit Koci, ka theksuar se ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Kosovës (SHBA) në Kosovë, është në panik për mundësinë e shfuqizimit të Ligjit për Gjykatën Speciale. ...

17 January, 2018Lexo më shumë

Pacolli në Strasburg: Të përshpejtohet pa kushte liberalizimi i vizave për Kosovën

Zëvendëskryeministri i Parë i vendit, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, gjatë një vizite në selinë e Parlamentit Evropian në Strasburg, ka kërkuar mbështetjen e parlamentarëve evropianë për përshpejtimin e liberalizimit të vizave, përderisa ka raportuar mbi zbatimin e Agjendës së Reformave Evropiane nga Institucionet e Republikës së Kosovës për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit....

17 January, 2018Lexo më shumë

Sali Musliu, fitues i Çmimit Blerës të “Peneli i Flakës”

Sali Musliu, piktor gjilanas që jeton e vepron në Gjermani, është fitues i Çmimit Blerës të “Peneli i Flakës së Janarit 2018”, ngjarje kulturore në të cilën është hapur edhe ekspozita e cila do të qëndrojë e hapur deri në përfundim të Manifestimit “Flaka e Janarit 2018”. ...

17 January, 2018Lexo më shumë

MPB serbe insiston të përfshihet në hetimet për Ivanoviqin, përsërit kërkesën ndaj EULEX-it dhe UNMIK-ut

Ministria e Brendshme në Serbi i ka dërguar përsëri kërkesa EULEX-it dhe misionit të UNMIK-ut në Kosovë për të përfshirë organet serbe në hetimin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit. ...

17 January, 2018Lexo më shumë

Blerim Latifi: Gjykata Speciale, përpjekje për të vendosur ekuivalencë të fajit

Blerim Latifi, këshilltar i kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se Kosova, si pasojë e veprimeve apo mosveprimeve të elitës politike, është futur në rreth vicioz, nga i cili nuk po mund të dalë. ...

17 January, 2018Lexo më shumë

Iniciativa për shfuqizimin e Speciales, ‘lojë e rrezikshme’ për Kosovën

Edhe pse Kryesia e Kuvendit dështoi të marrë vendim për të dytën herë në mungesë kuorumi, futja e Projektligjit për Shfuqizimin e Dhomave të Specializuara në rendin e ditës së mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, edhe pse proceduralisht e nevojshme, po shihet si tentim serioz dhe i rrezikshëm nga analistët. ...

17 January, 2018Lexo më shumë

Konspiracionet e mediave ruso-serbe: Kosova po tenton ta çojë ushtrinë në veri

Megjithëse Serbia ka garanci nga NATO se Forcat e Sigurisë së Kosovës nuk mund të shkojnë në veri, problemi është se nuk mund t’i besohet NATO-s, pasi nuk ka një garanci të shkruar....

17 January, 2018Lexo më shumë

Ylberi i Prishtinës

Sipas Prishtina Weather, pas të reshurave lokale të shiut, që ranë kohëpaskohe gjatë ditës, në mbrëmje me kalimin e frontit të ftohtë pati një rrebesh të shkurtër shiu, në afërsi të Prishtinës edhe vetëtima, ndërsa tash vonë me rënie të temperaturave, në Prishtinë filluan edhe të reshurat e borës, mirëpo që nuk pritet të zgjasin shumë apo të formojnë edhe ndonjë shtresë dëbore....

17 January, 2018Lexo më shumë

Nuk ndalet Edi Rama, thotë se e krijoi UÇK-në/ Reagon Ministria e Jashtme ruse

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë disa deklarata të çuditshme....

17 January, 2018Lexo më shumë

Bora mbulon Dragashin, shikoni pamjet mahnitëse

Reshje të mëdha të borës janë duke rënë në Dragash....

17 January, 2018Lexo më shumë

Shala: PDK është zmbrapsur nga zhbërja e Speciales

Deputeti i Nismës për Kosovën, Haxhi Shala në emisionin “InfoBox” të RTV Dukagjinit, ka thënë se partneri i tyre i koalicionit, PDK, është zmbrapsur nga zhbërja e Gjykatës Speciale....

17 January, 2018Lexo më shumë

Isa Mustafa në Gjermani po trajtohet me fizioterapi

Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është duke qëndruar në Gjermani ku po vazhdon trajtimin mjekësor pas një problemi që i është paraqitur....

17 January, 2018Lexo më shumë

Prishtinë: Kolektori rrezikon banorët e Kalabrisë (FOTO)

Në lagjen Kalabria tash e disa javë punët për ndërtimin e "kolektorit betonarme" dhe kanalizimit fekal mbi lumin Prishtina janë ndërprerë....

17 January, 2018Lexo më shumë

Ende me qeverisje të vjetra në mandat të ri

Në Pejë, Istog e Deçan nuk janë emëruar drejtorët e rinj....

17 January, 2018Lexo më shumë

Ja sa paguhen ushtarakët shqiptarë në raport me ata të Kosovës dhe Serbisë

Forca të Armatosura te Kosovës, pas 10 vitesh, kanë rreth 5000 pjesëtarë aktiv dhe 3000 rezervë. Por, edhe pas kësaj kjo do të mbetet forca më me pak pjesëtar krahasuar me vendet e rajonit. Ndërkaq në aspektin e pagave, FSK-ja llogaritet të jetë e para, sepse paga më e ulët është më e lartë se e ushtrisë shqiptare dhe asaj serbe. ...

17 January, 2018Lexo më shumë

Washington Post: Vrasja e Ivanoviqit i shkon për shtati Serbisë dhe Rusisë

Vrasja e Oliver Ivanoviqit mund të shkaktoj përsëri tensione në Ballkan, shkruan Washington Post. ...

17 January, 2018Lexo më shumë

Rasti Ivanoviq, avokati Gashi thotë se institucionet e Kosovës duhet të refuzojnë ndarjen e informatave me Serbinë

Institucionet e Kosovës duhet të refuzojnë ndarjen e informatave me Serbinë në rastin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit....

17 January, 2018Lexo më shumë

Këto vende nuk do të kenë rrymë

KEDS me anë të njoftimit për media ka njoftuar për vendet të cilat nuk do të kenë rrymë gjatë ditëve në vazhdim....

17 January, 2018Lexo më shumë

Apeli vërteton dënimin prej katër vjet e gjashtë muaj burgim për tentim vrasjen në Vushtrri

Gjykata e Apelit ka vërtetuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Mitrovicë, me të cilin Sabedin Hyseni ishte dënuar me katër vjet e gjashtë muaj burgim, për veprat penale të vrasjes në tentativë dhe të armëmbajtjes pa leje....

17 January, 2018Lexo më shumë

Mitrovicasi bëri thirrje për xhihad, Prokuroria Speciale i ngrit aktakuzë

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë ndaj një personi nga Mitrovica për shkak që në rrjetet sociale ka propaganduar përmes videove duke bërë thirrje të gjithë myslimanëve që t’i bashkëngjiten “luftës së shenjtë” për xhihad....

17 January, 2018Lexo më shumë

AKK-ja e kënaqur më deklarimin e pasurisë që po e ofrojnë zyrtarët e rinj të shtetit

Në ambientet e Agjencisë Kundër Korrupsionit është shtuar intensiteti i deklarimit të pasurisë nga ana e zyrtarëve të lartë publik. Intensiteti i shtuar i deklarimeve përgjithësisht vjen si rrjedhojë e konstituimit të kuvendeve dhe qeverive komunale, respektivisht marrjes së detyrave në funksionet publike komunale....

17 January, 2018Lexo më shumë

Haradinaj: Skënderbeu ruajti flakën e lirisë për ne, mesazhin e saj ta kthejmë në paqe

Në shënim të 550 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriot-Skënderbeut, është promovuar Pulla Postare "Skënderbeu" nga Posta e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë....

17 January, 2018Lexo më shumë

Shpërndau video propaganduese të ISIS-it, Prokuroria Speciale i ngrit aktakuzë

Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur aktakuzë pranë Gjykatës Themelore të Prishtinës, ndaj një të pandehuri për shkak se në rrjete sociale kishte shpërndarë video që përkrahte organizatën terroriste ISIS....

17 January, 2018Lexo më shumë

Ivanoviç ishte një zë i rrallë i moderuar mes serbëve të Kosovës

Nga: Rick Noack  Vrasja e politikanit serb Oliver Ivanoviç nxjerr në dritë tensione të reja në Ballkan, vite pas konfliktit të dhunshëm që përçau rajonin. I konsideruar si një politikan i moderuar, Ivanoviç u qëllua disa herë pranë zyrës së tij në Mitrovicë, qyteti i drejtuar nga serbët në Kosovën veriore. Vdekja e tij pati pasoja […]...

17 January, 2018Lexo më shumë

Behgjet Pacolli takohet me ambasadorët e shteteve mike të Kosovës

Zëvendës Kryeministri i Kosovës, dhe njëherit edhe Ministër i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka bërë të ditur që gjatë ditës së sotme në Strasburg të Francës është takuar me ambasadorët e vendeve mike të Kosovës....

17 January, 2018Lexo më shumë

Vetura nga e cila u vra Ivanoviq i përkiste një austriaku me prejardhje serbe

Gjatë ditës së sotme mediat në Serbi kanë bërë të ditur origjinën e pronarit të cilit i përkiste vetura e gjetur e djegur, prej së cilës dyshohet se u vra lideri i SDP-së, Oliver Ivanoviq, mirëpo nuk kanë bërë publik emrin e tij....

17 January, 2018Lexo më shumë

Vëllai i Oliver Ivanoviqit tregon pse do të varroset në Beograd, e jo në Mitrovicë

Miroslav Ivanoviq, vëllai i të ndjerit Oliver Ivanoviq, ka treguar arsyen se pse trupi i vëllait të tij do të varroset në Beograd, e jo në Kosovë....

17 January, 2018Lexo më shumë

Policia zbulon katër të dyshuar për vjedhje të rëndë në Ferizaj

Policia e Kosovës, përmes një komunikate për media ka njoftuar se ka zbuluar katër të dyshuar për vjedhje të rëndë....

17 January, 2018Lexo më shumë

Ish-ambasadori holandez: Vuçiq, mos derdhni lot krokodili për Ivanoviqin

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, ka reaguar pas vrasjes së liderit të Iniciativës Qytetare serbe, Oliver Ivanoviq....

17 January, 2018Lexo më shumë

Kërcënimet për vrasje ndaj Oliver Ivanoviqit u injoruan

Oliver Ivanoviq, i vrarë të martën në Mitrovicën e Veriut, kishte raportuar një numër të kërcënimeve dhe kishte kërkuar ndihmë edhe nga autoritetet e Serbisë edhe nga ato të Kosovës, por ishte injoruar....

17 January, 2018Lexo më shumë

Kosovarët të armatosur me armë ilegale

“E kam përmendur edhe në një intervistë se qitja me armë është traditë shqiptare, me të vërtetë është traditë e hershme shqiptare”, kështu ka deklaruar ditë me parë vet kryeministri Ramush Haradinaj, kur ishte pyetur për gjuajten me armë të zyrtarëve të shtetit në një odë....

17 January, 2018Lexo më shumë

Mediat gjermane: Veriu i Kosovës, vrima e zezë e mafias

Në sundimin hibrid të veriut të Kosovës, Beogradit, Prishtinës, marrin pjesë misione dhe krime ndërkombëtare, shkruan mediat gjermane dhe raportet nga Deutsche Welle....

17 January, 2018Lexo më shumë

Policia e Kosovës e përcjell deri në kufi kortezhin mortor të Ivanoviqit

​Policia e Kosovës, është angazhuar nga ana e Ministrit të Ministrisë për Punë të Brendshme, Flamur Sefaj për ta përcjellë kortezhin mortor të Oliver Ivanoviqit deri në pikën e kalimit kufitar....

17 January, 2018Lexo më shumë

Shkarkimi i Këshillit Drejtues të UP-së, i papritur për Rektorin

Rektori i Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema, e ka vlerësuar të papritur vendimin e Ministrisë së Arsimit për shkarkimin e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së....

17 January, 2018Lexo më shumë

Maqedonia e mbështetë Kosovën në UNESCO

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Maqedonisë, Hazbi Lika, tha se Maqedonia do të votojë në favor të anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, pavarësisht presioneve të vazhdueshme nga ana e Serbisë....

17 January, 2018Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master
  • Play Pro Kicker Frenzy