Nacionale – Page 1126 – Lajmi.net

Aktuale

Shpëtoi macen në Kosovë, rrezikon burgun

Ushtarja italiane e shpëtoi një mace gjatë punës që bënte në KFOR-in italian. Tash i kanë dalë probleme. Eprori e akuzoi se shpërfilli urdhrat. Ajo arsyetohet se shpëtoi shpirtra....

23 December, 2013Lexo më shumë

Aksident zinxhir në Serbi

Dy të vdekur dhe 25 të lënduar nga një aksident në Serbi. Mbi 38 automjete janë përfshirë në këtë aksident, bëjnë të ditur mediat serbe. Thuhet se në kolonë mund të jenë edhe vetura të mërgimtarëve nga Kosova dhe Maqedonia....

22 December, 2013Lexo më shumë

Arrestohet i dyshuari për vrasje në Gjakovë

Është arrestuar i dyshuari për vrasjen e Ali A. nga fshati Smolicë e Gjakovës. Prokuroria Themelore në Gjakovë, pasi e ka intervistuar atë, i ka caktuar masën e ndalimit policor prej 48 orësh....

22 December, 2013Lexo më shumë

Kërkohen investues shqiptarë në New York

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës të prirë nga ministri i Diasporës, Ibrahim Makolli, kanë prezantuar në New York, para afaristëve shqiptaro-amerikanë, mundësitë investuese në Kosovë si dhe kanë promovuar krijimin e një rrjetëzimi të bizneseve....

22 December, 2013Lexo më shumë

Policia të zbulojë tërë rrjetin kriminal në UP

Deputeti Afrim Kasolli thotë se qasja që po ndjek pushteti aktual, po e zhbënë në fundament idenë e Universitetit. Sipas tij, pasojat e kësaj politike rrezikojnë në themel funksionim e shtetit të Kosovës....

21 December, 2013Lexo më shumë

Rektori mohon përgjegjësinë

Rektori i UP’së, Ibrahim Gashi, thotë se ai s'është përgjegjës për aferën korruptive që plasi në këtë institucion të arsimit të lartë dhe që dëmtoi kredibilitetin e tij. Kreu i UP'së i bën thirrje drejtësisë që të vazhdojë deri në fund me hetimet....

21 December, 2013Lexo më shumë

Vetëm gjatë këtij viti 1,000 raste me tuberkuloz

Pulmolog Gazmend Zhurri thotë se sa i përket tuberkulozit, gjendja në Kosovë nuk është e mirë.Në Kosovë, gjatë këtij viti janë regjistruar rreth 1,000 raste me tuberkuloz....

20 December, 2013Lexo më shumë

Rinisin fluturimet

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës sot nuk ka realizuar asnjë nga fluturimet e parapara. Meteorologët parashikojnë që deri në orën 11:00 mjegulla të largohet dhe të rritet dukshmëria për fillimin e fluturimeve....

20 December, 2013Lexo më shumë

Aktakuzë ndaj 13 keqpërdoruesve të sigurimeve

Gjykatës, mjekë e avokatë janë akuzuar nga Prokuroria Speciale e Kosovës për keqpërdorim të sigurimeve shëndetësore. Dyshohet se janë keqpërdorur 1.5 milion euro. Prokurorja Sevdije Morina konfirmon ngritjen e aktakuzës, por nuk jep detaje. ...

19 December, 2013Lexo më shumë

Nisin fluturimet nga Sllatina

Zëdhënësja e Aeroportit të Sllatinës, Valentina Gara, ka njoftuar se kanë filluar të realizohen aterimet dhe fluturimet të cilat ishin ndërprerë dje pasdite si pasojë e mjegullës së madhe....

19 December, 2013Lexo më shumë

Kosova pa strategji konkrete për punësim

Kosova s’ka ligje të implementueshme në praktikë për të rritur numrin e punëtorëve. Universiteti i Prishtinës ende mbetet i pazot të prodhojë studentë të cilët mund të hyjnë dhe ta përparojnë tregun kosovar....

18 December, 2013Lexo më shumë

Bastisen pronat e Naser Kelmendit në Pejë

Urdhrin për bastisje e ka dhënë një Gjykata Themelore në Prishtinë. Bastisjet janë pjesë e hetimeve ndaj Kelmendit në dyshimet për vrasje, trafikim droge dhe krim të organizuar....

18 December, 2013Lexo më shumë

Kapen 5 kilogramë marihuanë

Policia e Kosovës ka gjetur mbi 5 kilogramë marihuanë në një çantë në Kamenicë. Po bëhen përpjekje për ta identifikuar pronarin e çantës....

18 December, 2013Lexo më shumë

Drogë e Dajak në Shkolla

Nxënësit rrihen nga arsimtarët. Ofendohen nga ta me gjithfarë epitetesh. Por asnjëra palë, madje as prindërit, nuk dinë ta definojnë se çka përbën dhunë. Nxënësit dërgohen në shkollë për të mësuar, por çka marrin nga to? IKS publikoi sot një raport shqetësues....

18 December, 2013Lexo më shumë

Afera UP, Shkarkohet Dekani i Mjekësisë

Rektori Ibrahim Gashi shkarkoi nga detyra dekanin e Fakultetit të Mjekësisë Naim Haliti, suspendoi Esat Belajn dhe Gazmend Maliqin si dhe i ndërpreu kontratën Arian Janovës pas skandalit për korrupsion që plasi në këtë fakultet....

18 December, 2013Lexo më shumë

Burgu i Mirë

Zyrtarët e lartë qeveritarë, pjesëmarrës në inaugurimin e Burgut të Sigurisë së Lartë, i cili ka kushtuar rreth 15 milionë euro, e cilësua atë si një nga burgjet me cilësinë dhe sigurinë më të lartë në rajon dhe më gjerë....

18 December, 2013Lexo më shumë

Aferat korruptive pjesë e përditshmërisë në shëndetësi

AAK thotë se si pasojë e dështimit në menaxhimin e shëndetësisë institucionet shëndetësore publike kanë shënuar rënie në çdo indikator të performancës ndërkaq që aferat korruptive janë bërë pjesë e përditshmërisë. ...

18 December, 2013Lexo më shumë

Mjegulla shkakton vonesa e anulime të fluturimeve

Mjegulla e rënë sot ka shkaktuar gjashtë vonesa në aterrim të aeroplanëve dhe një anulim fluturimi....

18 December, 2013Lexo më shumë

Neurokirurgjia e lënë pas dore

Neurokirurgu Haxhi Avdyli thotë se Neurokirurgjia është lënë pas dore që prej pas luftës, në investime, në krijimin e ambientit punues etj. Ai ankohet se ka vetëm një sallë operacioni me të cilin s’mund të përballohet fluksi i pacientëve....

15 December, 2013Lexo më shumë

Gurë e asfalt mbi trupat e të vrarëve

Eksperti i mjekësisë ligjore, Arsim Gërxhaliu, thotë se në varrezën masive në Rashkë të Serbisë, në vetëm 80 centimetra prej murit skajor të saj janë nxjerrë katër kufomat e para përnjëherë. Aty dyshohet të jenë rreth 250 mbetje mortore. ...

15 December, 2013Lexo më shumë

Arrestohet hajni

Arlind B. nga Prizreni është arrestuar për shkak të dyshimeve për vjedhje. Ai kishte hyrë në një shtëpi dhe kishte vjedhur gjësende në vlerë rreth 2000 euro....

14 December, 2013Lexo më shumë

MPB kundër EULEX’it

MPB thotë se EULEX nuk ka përfillur punën e Inspektoratit Policor të Kosovës kur ka ngritur aktakuzën ndaj 11 pjesëtarëve të Njësisë Speciale të Policisë....

13 December, 2013Lexo më shumë

Aktakuzë për kontrabandë me emigrantë

Pretendohet se grup i organizuar kriminal prej 9 vetash kishte kontrabanduar një numër të emigrantëve ilegalë nga Turqia dhe Siria, përmes Kosovës dhe vendeve tjera, për në Slloveni, Itali, Hungari, Austri, Gjermani ....

13 December, 2013Lexo më shumë

Diversiteti dhe trashëgimia hebraike

Kosova kremton diversitetin dhe trashëgiminë hebraike, mbledhë liderë të shquar për të reflektuar mbi rëndësinë e dialogut ndërfetar....

12 December, 2013Lexo më shumë

11 të arrestuar për keqpërdorime në UP

Janë arrestuar 11 persona për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Të arrestuarit pranonin shuma të ndryshme të parave me qëllim të regjistrimit të studentëve në UP. Ata gjithashtu kryenin edhe provime me para....

12 December, 2013Lexo më shumë

Kosova prin me papunësi

Një raport i Bankës Botërore tregon se Kosova gjatë gjysmës së parë të vitit 2013, prin me numrin më të madh të papunëve me 30.9 për qind. Ndërsa, Shqipëria ngritet në vendin e parë me 12.8 për qind. ...

12 December, 2013Lexo më shumë

Në Pejë digjet vetura, grabitet kazino

Policia në Pejë ka njoftuar për një veturë “Renault” të djegur tërësisht. Përballë kësaj veture, tre të dyshuar me maska kanë vjedhur një shumë të holla në zyrat e kompanisë “Kajot”....

12 December, 2013Lexo më shumë

Rigjykim ndaj dy të akuzuarve

Gjykata e Apelit vendos që çështjen ndaj të akuzuarve F. Deçani dhe F. Gjocaj ta kthejë në rigjykim për shkak të paqartësisë së aktgjykimit të Gjykatës Themelore në Pejë....

12 December, 2013Lexo më shumë

Pesë persona në paraburgim

Një gjyqtar ndërkombëtar në Gjykatën Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji për pesë persona që dyshohen për krim të organizuar dhe kontrabandë me emigrantë....

12 December, 2013Lexo më shumë

Mbështetja e vlerësuar e UNDP’së

Koordinatori i UNDP’së, Andrew Rusell tha se kjo marrëveshje me është e rëndësishme sepse ajo përfaqëson një epokë të re në marrëdhëniet në mes të UNDP’së dhe institucioneve të Kosovës....

11 December, 2013Lexo më shumë

Mori 2 mijë euro, arrestohet Inspektori

Policia e Kosovës në Gjilan, ka arrestuar një inspektor të ATK’së, nën dyshimin se ai kishte marrë ryshfet nga një firmë private në Gjilan, në vlerë prej 2000 euro. ...

11 December, 2013Lexo më shumë

Dy të arrestuar për falsifikim të parave

Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona, të cilët dyshohen se kanë kryer veprën penale falsifikim të parasë. Personat e dyshuar janë shtetas të Kosovës....

11 December, 2013Lexo më shumë

Policia godet fajdexhinjtë në Gjakovë

Pesë veta janë arrestuar në Gjakovë, ndërsa një prej tyre është ndaluar pasi dyshohet se ka ushtruar veprimtari të paligjshme të fajdeve. Janë konfiskuar një numër armësh të gjetura gjatë kontrollit....

11 December, 2013Lexo më shumë

Aeroporti i Gjakovës, pronë e Qeverisë

Aeroporti i Gjakovës do të transferohet nën pronësinë e Qeverisë. Në periudhën 9 mujore ky aeroport do të mbikëqyret nga Aeroporti i Prishtinës deri sa të gjendet një menaxher, për ta udhëhequr atë....

11 December, 2013Lexo më shumë

Kanosje me armë, në spital

Policia raporton se gjatë 24 orëshit të fundit në Prishtinë ka pasur një kanosje me armë, një kërcënim për pronë dhe është konfiskuar një AK 47....

11 December, 2013Lexo më shumë

Dhuna seksuale, sfidë për Kosovën

Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar dhe ajo e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përmes një deklarate të përbashkët kanë thënë se një nga çështjet më të vështira me të cilat Kosova duhet të ballafaqohet është dhuna seksuale e kryer gjatë kohës së luftës....

10 December, 2013Lexo më shumë

Avokati i të Drejtave të Njeriut

10 dhjetori shënon ditën Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut. Institucioni i Avokatit të Popullit ka treguar për rëndësinë e kësaj dite....

10 December, 2013Lexo më shumë

U dorëzuan 984 kopje të librave amzë

Deri më sot, EULEX’i ia ka dorëzuar autoriteteve të Kosovës më shumë se 10,121 kopje të librave amzë të cilat i mbulojnë 18 komuna, që paraqet më shumë se dy të tretat e numrit të përgjithshëm të këtyre librave që vlerësohet se ndodhen në Serbi....

10 December, 2013Lexo më shumë

Tre të arrestuar për vjedhje

Në Pejë janë arrestuar 3 persona për vjedhje. Policia dhe Prokuroria po bashkëpunojnë në mënyrë që të shikohet nëse ky grup është përfshirë edhe në raste të tjera....

10 December, 2013Lexo më shumë

Arrestohet në Pejë i kërkuari nga Suedia

Policia e Kosovës ka arrestuar në Pejë të kërkuarin nga autoritetet suedeze për një vrasje në Halmstad. I dyshuari është shqiptar dhe ka shtetësi suedeze....

10 December, 2013Lexo më shumë

Kapen 20 kilogramë marihuanë

Oficerët doganorë të Kosovës kanë ndaluar 20 kilogramë substancë narkotike gjatë kontrollit në pikën kufitare Kosovë-Shqipëri, në Vërmicë....

10 December, 2013Lexo më shumë

Aksident me veturë zyrtare, një i lënduar

Rreth orës 10:30 në qendër të Prishtinës, një veturë zyrtare ka goditur nga mbrapa një veturë civile. Një person ka mbetur i lënduar nga ky aksident....

10 December, 2013Lexo më shumë

Shpërblehen gazetarët

Në prani të shumë gazetarëve, përfaqësuesve të institucioneve të Kosovës, amabasadorit norvegjez dhe përfaqësuesve të UNDP’së, u ndanë shpërblimet për storiet më të mira me temë korrupsionin për vitin 2013....

9 December, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Stealth Sniper
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play 8 Ball Pool