Nacionale – Page 1073 – Lajmi.net

Aktuale

Liria e shprehjes së reperëve, sipas Hoxhës Shefqet

Hoxhë Shefqet Krasniqi thotë se këngëtarët duhet të kenë liri të shprehjes. Ai mbron reperin Gold AG duke thënë se “nuk u ba nami” pse ai ka kënduar me ato fjalë në këngën e tij të fundit “Shqiptar”....

28 February, 2014Lexo më shumë

Ujësjellësi: Mos e depozitoni ujin në rezervuarë

Uji i cili qëndron në rezervuarët e mëdhenj që zënë shumë litra me 3 a 4 ditë i papërdorur, mund të jetë rrezik për shëndetin e qytetarëve. Ky ujë llogaritet si i pa klorifikuar, ndërsa zyrtarë të ujësjellësit thonë se s’japin përgjegjësi për këso rastesh....

28 February, 2014Lexo më shumë

Dikush po e pi duhanin tinëz në Prishtinë

Mbi 10 raste të pirjes së duhanit në mjedise publike janë evidentuar mbrëmë nga inspektorët komunalë të Prishtinës. Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti, thotë se do të aplikohen dënime ndaj mosrespektuesve të ligjit....

28 February, 2014Lexo më shumë

Asambleja e Gjakovës i thotë “Jo” shtatores së Fadil Hoxhës

Asambleja Komunale e Gjakovës votoi ‘kundër’ vendosjes së shtatores së Fadil Hoxhës në një shesh të këtij qyteti. Votimi u iniciua nga këshilltari i Asamblesë Komunale nga PDK, Artan Nimani....

28 February, 2014Lexo më shumë

Prokuroria vërteton sulfurin e tepërt në naftë

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka vërtetuar se prania e sulfurit në naftën e cila është përdorur për ngrohje në shkollat e Prishtinës ka dalë të jetë 800 me promil, apo 79 herë më shumë se sa është e lejuar në Kosovë....

28 February, 2014Lexo më shumë

Prokuroria kërkon dëshmi për krimet e serbëve në Prizren

Prokuroria Speciale e Kosovës po kërkon dëshmitarë që kanë mundur ta shohin rastin e vrasjes së dy të rinjve në Ortakoll të Prizrenit. Bëhet fjalë për vrasjen që ka ndodhur më 29 mars të vitit 1999....

27 February, 2014Lexo më shumë

Pritet arrestimi i personit më të përfolur për korrupsion në Kosovë

Burimet nga organet e rendit bëjnë të ditur se personi në fjalë është i dyshuar për disa vepra të rënda të korrupsionit dhe krimit të organizuar. Megjithatë, ai vazhdon të mbajë pozitë zyrtare, por duket se jo edhe shumë gjatë....

27 February, 2014Lexo më shumë

KEDS kthen mbrapsht rreth 5.000 njehsorë me defekte

KEDS thuhet të ketë kthyer rreth 5 mijë njehsorë digjitalë, të cilët kanë pasur defekte teknike. Të gjithë këta njehsorë kanë pasur vulën e MTI. AMK’ja në anën tjetër ka kërkuar nga KEDS që të ndalojë instalimin e këtyre njehsorëve....

26 February, 2014Lexo më shumë

Gold AG ftohet në Polici, akuzohet për urrejtje

Reperi kosovar Gold AG (Arian Agushi) është ftuar që nesër të paraqitet në Polici për t'u marrë në pyetje rreth spotit për të cilin dyshohet për vepër penale të urrejtjes, përcarjes apo mosdurimit kombëtar, racor, fetar apo etnik....

26 February, 2014Lexo më shumë

Lutfi Haziri: Do t’i përmbush të kërkesat e arsyeshme të besimtarëve

Lutfi Haziri ka pritur sot myftiun e Kosovës, Naim Tërnava. Haziri ka thënë se ka në plan përmbushjen e kërkesave të arsyeshme të besimtarëve dhe në shërbim të përmirësimit të gjendjes. Edhe Tërnava ka shprehur mbështetje në punën e Hazirit....

26 February, 2014Lexo më shumë

Agim Bahtiri dërgon në Kazakistan 200 punëtorë nga Mitrovica

Falë kompanisë së shefit të tij partiak, Mabetex, Kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri ka përzgjedhur 200 punëtorë nga Mitrovica për t’i punësuar në Kazakistan. Ata do të nisen për këtë shtet aziatik muajin e ardhshëm, pas një trajnimi profesional....

26 February, 2014Lexo më shumë

Fushata anti-armë nuk jep rezultate në Pejë

Pas presionit të shtuar mbi autoritetet, policia ka filluar një fushatë kundër armëve, por ditët para plani operativo-taktik “Shtimi i sigurisë në shkolla”, nuk ka dhënë rezultat. Policia bastis gjashtë autobusë, por nuk gjen asnjë armë nga ato që mendohet....

26 February, 2014Lexo më shumë

Konfirmohen eshtrat e Isa Boletinit

Rezultojnë të vertetë eshtrat e heroit kombëtar Isa Boletini. Tashmë analizat gjenetike-molekulare në Strazburg e kanë dhënë përgjigjen se mes eshtrave të dërguara për analiza janë ato të heroit Isa Boletini dhe djalit të tij....

26 February, 2014Lexo më shumë

Xhabir Hamiti definon kombin dhe fenë

Xhabir Hamiti fton që shqiptarët të jenë të bashkuar, tolerantë dhe respektues me njëri-tjetrin. Ndryshe thotë ai do të “ndihmojmë vetëm djallin dhe armikun tonë shekullor”. I eliminuari nga Bashkësia Islame tregon se ku shqiptarët i bashkon feja e ku kombi....

25 February, 2014Lexo më shumë

Transparencë në prokurim publik

Komuna e Prishtinës ka nënshkruar marrëveshje me Lëvizjen FOL. Marrëveshja ka të bëjë me monitorimin e procedurave të prokurimit publik, në mënyrë që të rritet transparenca në këtë proces....

25 February, 2014Lexo më shumë

KMDLNJ mbështet protestat kundër shtrenjtimit të rrymës

Sipas KMDLNJ’së, pas shtrenjtimit eventual të rrymës pashmangshëm do të ketë shprehje të pakënaqësisë të qytetarëve “e cila do të jetë plotësisht e arsyeshme”. Shtrenjtimi i rrymës, sipas KMDLNj, rëndon buxhetin e qytetarëve....

25 February, 2014Lexo më shumë

Vdes një person, hedhet nga dritarja e spitalit

Një person ka vdekur të hënën në Komunën e Gjakovës. Sipas Policisë së Kosovës, viktima është hedhur nga kati i parë i dritares së spitalit rajonal “Isa Grezda”, i cili arritur t`i mbijetojë plagëve të marra....

25 February, 2014Lexo më shumë

Arrestime për fajde e kanosje në Gjakovë

Dukagjinit vazhdon të përballen me fenomenin e fajdesë. Dy persona nga Gjakova u kishte dhënë borxh para dy qytatarëvetë Klinës. Kur këta të fundit e kanë kthyer borxhin, atyre u ishte kërkuar edhe kamata dhe ishin kërcënuar: “borgjin ose 'ju vras\"....

25 February, 2014Lexo më shumë

Arrestohen katër persona që grabitën në “Eida Petrol”

Policia e Kosovës ka arritur të arrestojë katër vetë për të cilët dyshon se ata ishin grabitësit e armatosur që vodhën pikën e karburantit “Eida Petrol” dy javë më parë në fshatin Prelez të Muhaxherëve në komunën e Ferizajt....

25 February, 2014Lexo më shumë

Tre kandidatë në garë për Avokat të Popullit

Tre emra për Avokatin e Popullit do t’i shkojnë Kuvendit të Kosovës javën e ardhshme për votim. Deputetët kanë mundësi të zgjedhin ndërmjet Gjyljeta Mushkolajt, Hilmi Jasharit dhe Adriana Hoxhiqit....

25 February, 2014Lexo më shumë

Prodhimet vendore janë të sigurta dhe cilësore

Valdet Gjinoci thotë se heqja e produkteve refuz nga tregu i prodhimit kosovar është shembull i mirë rajonal për këtë aspekt. Sipas tij, ideja nga AUV ka qenë që të respektohet standardi i vendeve të zhvilluara. Thotë se prodhimet vendore janë të sigurta. ...

25 February, 2014Lexo më shumë

Një muaj paraburgim për trafikantin e drogës të kapur në Gjilan

Gjykata Themelore në Gjilan,ka pranuar kërkesën e prokurorisë dhe i ka caktuar 30 ditë paraburgum të pandehurit Z. Rruga, një trafikant i dyshuar i drogës, i cili u zu ditë më parë me 100 kilogram substanca narkotike. ...

25 February, 2014Lexo më shumë

Grabitje e armatosur në Gjakovë

Në rrugën “Nënë Tereza” në Gjakovë dy persona me maska dhe me automatik AK 47 në dorë kanë plaçkitur një qytetarë në vendin e tij të punës....

25 February, 2014Lexo më shumë

‘Elektrokosmeti’ i Serbisë kërkon ndihmë nga Policia e Kosovës

Korporata energjetike e Serbisë në veri të Kosovës, “Elektrokosmet”, e cila që disa vite operon në mënyrë ilegale në këtë pjesë të vendit, ka kërkuar ndihmë nga Policia e Kosovës, gjatë aksionit që ka filluar këto ditë për shkyçjen e borxhlinjve....

25 February, 2014Lexo më shumë

Oligarku i Lidhur me Putinin Fiton Tenderë në KEK

KEK planifikon të nënshkruajë një kontratë në vlerë prej mbi 5 milionë eurosh për riparim në Termocentralin Kosova A. Punët do t'i kryejnë një konzorcium që ka në përbërje kompaninë Power Machine të miliarderit rus Alexey Mordashov. Rrëfim i Gazetës JNK....

24 February, 2014Lexo më shumë

Përpunimi i vizave për SHBA për kosovarët brenda ditës

Ambasada e SHBA’ve në Prishtinë, ka paralajmëruar ndryshimin në Ambasadën e SHBA’ve në Shkup, e cila prej sot ua mundëson shumicës së kosovarëve marrjen e vizave për SHBA në të njëjtën ditë me intervistën e tyre për vizë....

24 February, 2014Lexo më shumë

Mishi e peshku refuz do të largohet nga tregu

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë ka ndërmarrë një aksion në të gjithë Kosovën, për largimin nga tregu ushqimor të produkteve të mishit të shitur refuz. Lamir Thaçi thotë se kjo formë e shitjes rrezikon produktin por edhe shëndetin e qytetarëve....

24 February, 2014Lexo më shumë

Në Muçibabë uji bartet me gomarë

Komuna e Gjilanit siguruar 1800 metra kabllo rryme, po aq metra zorrë për ujë, katër hidroforë dhe katër basene uji me këtë investim banorët shpresojnë se një herë e përgjithmonë do të zgjidhte problemi i tyre me ujë....

24 February, 2014Lexo më shumë

Krizë totale në Universitetin e Prishtinës

Deputeti i VV Afrim Kasolli thotë se Universiteti i Prishtinës po ballafaqohet me krizë totale në të gjitha aspektet themelore të tij. Pavarësisht kësaj, ai fton stafin akademik që të jetë në nivel të detyrës dhe të veprojë në bazë të standardeve profesionale....

23 February, 2014Lexo më shumë

Zgjerohet rrethi i të dyshuarëve për përfshirje në krime

Rastet e fundit të bastisjeve dhe hetimeve për krim të organizuar kanë çuar në dyshime të reja për vepra tjera kriminale. Burime të lajmi.net pohojnë se priten hetime të cilat do të përfshijnë politikanë dhe familjarë të tyre, si dhe zyrtarë institucionalë....

22 February, 2014Lexo më shumë

Policia ia heq kallashin nga dora

Një rrahje ka ndodhur mbrëmë rreth orës 22 në lagjen Dardania të Prizrenit, ka bërë të ditur Policia e Kosovës. Kur ka arritur në vendin e ngjarjes, Policia ka parë një person me kallashnikov në dorë. Ai e ka lënë armën në tokë pas thirrjes së policëve....

21 February, 2014Lexo më shumë

Dajak në shkollë në Skënderaj

Një rrahje ka ndodhur dje në shkollën fillore “Ahmet Delia” në Skënderaj ndërmjet Zëvendës Drejtorit të shkollës dhe nj arsimtari në sy të nxënësve. Raportohet se që të dy kanë pranuar ndihmë mjekësore, por asnjëri nga ta nuk është ndaluar nga Policia....

21 February, 2014Lexo më shumë

A kanë ujë ato burime?

Burimet e ujit që gjenden në Parkun e Gërmisë do të përdoren për të furnizuar qytetin me ujë. Nëse bëhen investimet e duhura në rrjet të ujësjellësit, Kryetari Shpend Ahmeti premton se Prishtina do të ketë ujë pa ndërprerë brenda 24 muajve....

21 February, 2014Lexo më shumë

Dyshime për parregullsi në tenderin e Policisë për vetura

KDI ka thënë se në tenderin e PK’së për blerjen e veturave për patrullim ka pasur parregullsi të shumta. Ata kanë bërë thirrje që të mos nënshkruhet kontrata dhe të mos blihen vetura të shtrenjta....

21 February, 2014Lexo më shumë

Dele, qengja, dhi e keca kontrabandë në Viti

Dele, qengja, dhi e keca janë konfiskuar nga Policia e Kosovës sot në rajonin e Komunës së Vitisë. Rasti është duke u hetuar nga ekipet hetuese të policisë....

20 February, 2014Lexo më shumë

Kërkojnë me ngulm nivelizim pagash

Mursel Zymberi nga sindikata e shërbyesve civilë, ka kërkuar me ngulm nivelizim të pagave meqë sipas tij rritja e pagave në prill të këtij viti diferencon dhe diskriminon shërbyesit civilë kundrejt punëtorëve tjerë....

20 February, 2014Lexo më shumë

Arrestohen 3 hajna në Klinë

Policia e Kosovës ka arrestuar 3 persona në Klinë, të cilët dyshohen se kanë kryer veprën penale vjedhje dhe vjedhje e rëndë. Të arrestuarve u është caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh....

20 February, 2014Lexo më shumë

Arrestohen dy ish punëtorë të Komunës së Prishtinës

Policia ka arrestuar sot dy ish punëtorë të Komunës së Prishtinës. Komuna e Prishtinës nuk ka asnjë informacion tjetër, përveç se dy të arrestuarit tashmë janë në pension. Zëdhënësi Adonis Tahiri thotë se për këtë rast tjetër gjë nuk di....

20 February, 2014Lexo më shumë

Ministria e Tregtisë: Nuk ka naftë të cilësisë së dobët në Kosovë

Bernard Nikaj nga MTI thotë se nafta që hyn në Kosovë nuk është as e cilësisë së dobët e as kancerogjene. Ai thotë se në Kosovë është shtuar numri i investimeve të huaja. Po ashtu, sipas tij, edhe ambienti i të bërit biznes është përmirësuar dukshëm në Kosovë....

20 February, 2014Lexo më shumë

Minatorët e Trepçës kujtojnë grevën e vitit 1989

Ky manifestim bëhet për të përkujtuar fillimin e grevës së lavdishme të minatorëve të Trepçës 25 vjet më parë....

20 February, 2014Lexo më shumë

Kërcënojnë me “kallje” të burgut

Të burgosurit e Dubravës të cilët kanë hyrë në grevë duke thënë se nëse deri të enjten në mbrëmje kërkesa e tyre për falje individuale nuk plotësohet, ata edhe mund t’i vënë zjarrin këtij burgu....

20 February, 2014Lexo më shumë

Kllokoti në krizë financiare, kërkon ndihmën e Qeverisë

Komuna e Kllokotit kërkon mjete shtesë nga buxheti i Kosovës për të larë borxhet e trashëguara prej rreth 300 mijë eurove. Komuna e Kllokotit tashmë ka formuar një komision dhe ka kërkuar ndihmë nga MAPL dhe Gjykata....

19 February, 2014Lexo më shumë

Ngritet aktakuza e dytë për korrupsion ndaj Fatmir Limajt

EULEX njofton se një Prokuror ndërkombëtar ka ngritur aktakuzë ndaj Fatmir Limajt dhe katër personave tjerë, nën dyshimin për keqpërdorime gjatë kohës sa ishte Ministër në MTPT. Pretendohet se buxheti i MTPT është dëmtuar për 890 mijë euro....

19 February, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Urban Basketball
  • Play Bike Rivals
  • Play Zombie Big Trouble