Nacionale – Page 1049 – Lajmi.net

Aktuale

Lavdrim Muhaxheri nuk e dogji pasaportën e tij, ai mashtroi (Video)

Njeriu që po konsiderohet si lider i luftëtarëve shqiptarë të të vetëquajturit Shteti Islamik, Lavdrim Muhaxheri, nuk e ka shqyer e as djegur pasaportën e tij, pavarësisht se për diçka të tillë, siç duket në një xhirim, fton njerëzit që i ka përkrah. ...

12 December, 2014Lexo më shumë

Rrëfimi i snajperistit gjerman që luftoi për UÇK-në

15 vjet më parë në një luftë me motive të pastra lirie e cila po zhvillohej në Kosovë pati ardhur të luftoi një gjerman, i quajtur Mike Spath. Ai thuhet se ishte krahu i djathtë i Agim Ramadanit, dhe profesioni i tij ishte snajperist....

12 December, 2014Lexo më shumë

​Janko Veber për herë të parë në rajonin e Ballkanit dhe në Kosovë

Komandanti i KFOR-it, gjeneral major Francesco Paolo Figliuolo, u takua me Ministrin e Mbrojtjes së Sllovenisë Janko Veber, në Kampin “Film City” (Kosova Film), Shtabin e përgjithshëm të NATO KFOR-it, në Prishtinë....

12 December, 2014Lexo më shumë

Raporti për korrupsionin në EULEX është zhdukur

Raporti intern për korrupsionin në EULEX, është hartuar në vitin 2012, por i njëjti ndërkohë është zhdukur, ka thënë ombudspersoni i Bashkimit Evropian Emily O’Reilly....

12 December, 2014Lexo më shumë

Komuna e Prishtinës ka konfiskuar 96 kombibusë dhe 32 autotaxi ilegalë

Në një aksion i cili ka zgjatur rreth tri javë, Inspektorati Komunal i Prishtinës, ka konfiskuar 96 kombibusë dhe 32 autotaxi, operatorë ilegal ndërurban. ...

12 December, 2014Lexo më shumë

Në Maxharrë të Malishevës gjuhen me kallash për një pusetë kanalizimi

Një pusetë kanalizimi ka qenë shkaku i një konflikti të armatosur mes dy personave në fashtin Maxharrë të Malishevës. ...

12 December, 2014Lexo më shumë

Zjarri djeg kulmin e një ndërtese banimi në Gurrakoc

Në orët e pasdites së sotme, zjarri kishte kapluar një ndërtesë të banimit në qendër të Gurrakocit të Istogut. Një dëshmitar i rastit ka bërë të ditur për “Koha Ditore” së nga zjarri i shkaktuar është djegur tërësisht kulmi i kësaj banese....

12 December, 2014Lexo më shumë

Mbetet në fuqi masa e sigurisë për Armend dhe Basri Muja dhe Ferdije Zhushit

Gjykata e Apelit refuzoi si të pabazuara ankesat e Prokurorisë Speciale dhe ankesat e mbrojtësve të të pandehurve, A Muja dhe BMuja, të ushtruara kundër aktvendimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë, PPRKR.nr.579/2014, të datës 26.11.2014....

12 December, 2014Lexo më shumë

Në QKUK rikthehen në punë CT-të dhe radioterapia

Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK), njofton gjithë pacientët që kanë nevojë për tomografi të kompjuterizuar (CT) se janë rikthyer në punë CT-të në kuadër të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës....

12 December, 2014Lexo më shumë

Aktakuzë ndaj Burim Sejdiut për tentim – bashkimi me ISIS

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, pranë Departamentit për Krime të Rënda të Gjykatës Themelore në Prishtinë, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit Burim Sejdiu, për kryerjen në tentativë të veprës penale: “Organizimi dhe pjesëmarrja në grup terrorist”. ...

12 December, 2014Lexo më shumë

Fitoi shuma të mëdha parash nga vdekja e shqiptarit

Pronari i një krani gjigant që vrau dy punëtorë ndërtimorë kur u rrëzua në Upper East Side, Manhattan, New York City, më 2008 u detyrua të pranonte në gjykatë të enjten se ka pranuar me qindra-mijëra dollarë pas tragjedisë....

12 December, 2014Lexo më shumë

Shpend Ahmeti e humb ‘luftën’ me HIB Petrol-in

Organi Shqyrtues i Prokurimit, OSHP ka hedhur poshtë vendimin e komunës së Prishtinës, për ta përjashtuar HIB Petrol nga konkurrenca për furnizim me naftë për shkolla. Pas kësaj kryetari Shpend Ahmeti, ka paralajmëruar se do ti publikoj  rezultatet e analizave, përkundër që nga Prokuroria i është thënë që të mos publikohen....

12 December, 2014Lexo më shumë

Ekspertët arsyetojnë vendimin për mosrritje të pagave

Hezitimi për rritjen pagave 25 për qind, siç është premtuar nga qeveria e kaluar, por edhe nga partitë që tash janë në koalicion, po konsiderohet nga njohësit e çështjeve ekonomike një qasje e mire dhe racionale, kur është në pyetje shpenzimi i parasë publike....

12 December, 2014Lexo më shumë

Lëndohen 8 punëtorë gjatë ndërtimit të një objekti

Punëtorët e ndërtimtarisë në sektorin privat vazhdojnë të përballen me kushte të rënda dhe pa siguri në vende të punës. ...

12 December, 2014Lexo më shumë

BSPK e zhgënjyer me vendimin e kryeministrit Mustafa për paga

BSPK shprehen të zhgënjyer me vendimin e kryeministrit Isa Mustafa, që të mos ketë ngritje të pagave nga viti i ardhshëm....

12 December, 2014Lexo më shumë

Prokuroria e Shtetit ka ngritur akuzë ndaj deputetes Duda Balje

Deputetja Duda Balje pritet që të premten të paraqitet në Gjykatën Themelore të Prizrenit, për shkak të mos deklarimit të pasurisë....

12 December, 2014Lexo më shumë

Burgoset ashkalia që kontrabandonte migrantë

Gjykata Themelore në Gjilan ka urdhëruar mbajtjen në paraburgim të pandehurit A. M., në kohëzgjatje prej 1 muaji. I pandehuri A. M., pjesëtar i komunitetit ashkali, dyshohet se ka kryer veprën penale, kontrabandim me migrantë....

12 December, 2014Lexo më shumë

Veteranët në pritje

Ngërçi politik në Kosovë ka prekur edhe Universitetin e Prishtinës. Organet e rektoratit të UP-së kanë mbetur të varura nga Qeveria e Kosovës lidhur me memorandumin e bashkëpunimit që Universiteti i Prishtinës kishte nënshkruar me shoqatat e dala nga lufta....

12 December, 2014Lexo më shumë

Katërshja e Juridikut: Rektori mori vendim joligjor e antikushtetues

Katër profesorë të Juridikut, me pozita të larta në hierarkinë shtetërore, e kanë kontestuar një vendim të rektorit Ramadan Zejnullahu, nëpërmjet të të cilit kthehen në “bashkëpunëtorë të jashtëm” profesorët që janë të zgjedhur apo të emëruar në ndonjë post publik apo menaxhues....

12 December, 2014Lexo më shumë

Paraburgim dhe arrest shtëpiak për “naftëtarët”

Në rastin e “naftëtarëve”, ku janë të akuzuar 22 persona, gjyqtari i Procedurës Paraprake nga Departamenti i Krimeve të Rënda në Gjykatën Themelore në Mitrovicë, me propozim të Prokurorisë Speciale të Kosovës, morri vendim për caktimin e masës së paraburgimit prej 30 ditëve për 7 të pandehur....

12 December, 2014Lexo më shumë

Qeveria Mustafa “kushton” 17 milionë euro

Vetëm pagat e kryeministrit, e tre zëvendësve të tij, 21 ministrave, 50 zëvendësministrave, të këshilltarëve politikë, buxhetit të Kosovës gjatë mandatit katërvjeçar do t’i kushtojnë mbi 17 milionë euro....

12 December, 2014Lexo më shumë

Maria Bamieh fiton betejën e parë

Maria Bamieh ka fituar betejën e parë në ballafaqim me EULEX-in....

12 December, 2014Lexo më shumë

Policia konfiskoi 13 kg marihuanë në rrugën Prishtinë-Pejë

Policia e Kosovës ka konfiskuar sot 13.8 kilogramë marihuanë në rrugën Prishtinë- Pejë në kuadër të një operacioni anti-drogë....

11 December, 2014Lexo më shumë

Shpërbëhet komisioni UP-MASHT dhe OVL UÇK

Ende pa filluar punën, është shpërbërë komisioni i përfaqësuesve të Ministrisë së Arsimit, Universitetit të Prishtinës, Këshillit Drejtues, Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së dhe Kryeministrisë....

11 December, 2014Lexo më shumë

Në EULEX është humbur dëshmia e ish–prokurores Bamieh

Zyra e BE-së për luftë kundër mashtrimeve pritet të nisë hetime për EULEX-in. Së fundmi, misioni është hetuar me vetiniciativë nga Ombudspersoni, i cili ka gjetur shumë parregullsi në pretendimet për korrupsion dhe keqpërdorim në EULEX....

11 December, 2014Lexo më shumë

Ambasadorja amerikane dhuron gjak në QKUK

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Tracey Ann Jacobson ka publikuar një fotografi që tregon se të enjten ajo ka dhuruar gjak....

11 December, 2014Lexo më shumë

Ngrihet aktakuza ndaj drejtorit të Arsimit në Rahovec

Keqpërdorimet e drejtorit të Arsimit në Rahovec, Behar Rama tanimë nuk janë vetëm pretendime, siç thoshte ai, të profesorëve të pakënaqur, por janë edhe vlerësime të prokurorisë në Gjakovë....

11 December, 2014Lexo më shumë

Asamblistët komunalë kërkojnë pagë më të lartë për 100 euro

Nga 1 Janari i vitit 2015 asamblistët e kuvendeve komunale në Kosovë kërkojnë që t’u rritet rroga mujore për 100 euro, në mënyrë që të rritet edhe përkushtimi i tyre në asamble....

11 December, 2014Lexo më shumë

HIB Petrol mohon bastisjet në pikat e tyre të karburantit

Kompania ‘Hib Petrol’ ka mohuar lajmin se është bastisur për dyshimin në kontrbandim të naftës. Lidhur me bastisjen e disa prej kompanive më të mëdha të naftës në Kosovë, nuk ka dhënë informacione Policia e Kosovës....

11 December, 2014Lexo më shumë

Dokumentet përgatitore të Kushtetutës fshiheshin në Zyrën e kryeministrit

Institucioni i Avokatit të Popullit ka gjetur se ku fshiheshin dokumentet përgatitore të Kushtetutës së Republikës së Kosovës....

11 December, 2014Lexo më shumë

Jo të gjithë qytetarët janë të kënaqur me sistemin e ri të ngrohjes

Ngrohtorja e qytetit të Prishtinës ‘Termoskos’, nuk po ofron kapacitet të mjaftueshëm të ngrohjes për gjithë kryeqytetasit. Banorët e lagjes Ulpiana thonë se po kanë ngrohje më shumë se sa duhet, ndërsa ata të Bregut të Diellit ankohen për mungesë të saj....

11 December, 2014Lexo më shumë

Policia arreston 9 persona të dyshuar për fajde

(E Plotësuar) Ka përfunduar aksioni i Policisë së Kosovës i nisur sot në rajonin e Mitrovicës, ndaj personave të dyshuar për fajde. Nga ky aksion janë arrestuar 9 persona dhe janë konfiskuar vetura, para, armë zjarri, etj....

11 December, 2014Lexo më shumë

Shesin prona online, për të ikur nga Kosova

Në webfaqet e shumta për shpallje, kohëve të fundit vërehen shumë oferta për gjësende në shitje, me arsyetimin “se do të dal jashtë vendit”....

11 December, 2014Lexo më shumë

Mësimi tërë ditor, vitin që vjen

Komuna e Prishtinës, nga viti i ri shkollor 2015, planifikon që në pesë shkolla si pilot projekt, të fillojë mësimi tërë ditor. Sipas disa drejtorëve të shkollave, edhe pse ide e qëlluar, ka pak gjasa të realizohet për shumë arsye....

11 December, 2014Lexo më shumë

MSH paguan 32 euro produktin e 7 eurove

Një litër e produktit “Barium sulphate” për pacientët mund të gjendet në treg me çmim i cili sillet nga 7-11 euro, por ky çmim nuk vlenë edhe për Ministrinë e Shëndetësisë....

11 December, 2014Lexo më shumë

EULEX-i pritet të hetohet edhe nga OLAF-i

Misioni i cili në Kosovë ka ardhur për të ndihmuar në vendosjen e sundimit të ligjit, si dhe për ta luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar në nivel të lartë, EULEX, tash është gjendur në situatë ku është akuzuar për përfshirje në korrupsion të nivelit të lartë....

11 December, 2014Lexo më shumë

Peticioni për gratë e dhunuara nuk do të dorëzohet në OKB në këtë vit

Nënshkrimet e 115 mijë e 759 qytetarëve të Kosovës, në peticionin për gratë e dhunuara, që është nënshkruar në korrik, nuk do të dorëzohet në OKB gjatë këtij viti. Sipas organizatorëve, vonesa ka ndodhur për shkak të situatës politike që ka qenë e krijuar në Kosovë pas 8 qershorit....

11 December, 2014Lexo më shumë

Reagon Mazreku: AKA po dërgon komunikata anonime

Pas akuzave të Agjencisë së Kosovës për Akreditim se pronarin e Kolegjit ISPE, Avni Mazreku, e ka paraqitur në Polici për falsifikimin e fletëpagesës në vlerë prej 19,300 eurosh, ka reaguar Mazreku....

10 December, 2014Lexo më shumë

Azil jashtë vendit kanë kërkuar 14 mijë kosovarë

Ideja e ikjes nga Kosova ka qenë temë shumë e diskutueshme këto ditë në Kosovë. Shumica e të rinjve interesohen rreth mundësive të migrimit ilegal. ...

10 December, 2014Lexo më shumë

Plaçkiten dhe lihen në rrugë dy refugjatë kosovarë

Dy të rinj, refugjatë të ardhur ilegalisht nga Kosova, nën kërcënimin me revole janë plaçkitur dhe nxjerrë nga vetura nga një person i panjohur....

10 December, 2014Lexo më shumë

Katër të arrestuar për posedim substancash narkotike

Policia e Kosovës ka arrestuar katër persona dhe ka konfiskuar mbi një kilogram marihuanë dhe 300 gramë heroinë....

10 December, 2014Lexo më shumë

Qeveria e Kosovës? “S’kam lidhje”, thonë në veri

As fakti se në qeverinë e re ndodhen dy ministra serbë dhe një zëvendëskryeministër, dy nga të cilët janë nga veriu i Kosovës, nuk ka mjaftuar që qytetarët e kësaj pjese të tregojnë interesim, ndërsa komentet ndaj bashkëkombësve të tyre në qeverinë e re kanë qenë kryesisht negative....

10 December, 2014Lexo më shumë

AKA denoncon në polici Avni Mazrekun, “prezantoi fletëpagesë të falsifikuar”

Agjencia e Kosovës për Akreditim ka denoncuar në polici pronarin e Kolegjit ISPE, Avni Mazreku për falsifikimin e fletëpagesës në vlerë prej 19,300 eurosh. AKA ka kërkuar nga Policia e Kosovës që ky rast i falsifikimit të vazhdon të hetohet dhe falsifikuesi të sillet para organeve të drejtësisë....

10 December, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Supercar Showdown
  • Play Turbo Racing 3
  • Play World Soccer Champion