Nacionale – Page 1014 – Lajmi.net

Aktuale

Përfundon protesta në Prizren, disa të arrestuar

Ka filluar protesta gjithë popullore e paralajmëruar sot në Prizren për dorëheqjen e Kryetarit Ramadan Muja. Marshi ka arritë tek \"Shtëpia e Bardhë.\" Policia ka krijuar një kordon para Komunës....

19 March, 2014Lexo më shumë

Punëtorët e sektorit privat i mbron veç Zoti

Nënkryetari i BSPK’së, Avni Ajdini thotë se shkelësit më të mëdhenj të të drejtave të punëtorëve janë sektori privat. Duke mos pasur organizim të mirëfilltë të sindikatave në këtë sektor, Ajdini thotë se ata i mbron “veç Zoti”....

19 March, 2014Lexo më shumë

Kodi Penal dhe i Procedurës Penale edhe në gjuhët e shenjave

Ministri Hajredin Kuçi tha se lansimi në gjuhën e shenjave dhe shkrimin Braill ka pasur për qëllim që këto kategori të trajtohen si qytetarë të barabartë të shoqërisë. Një publikim i tillë u përshëndet edhe nga Shoqata e të Verbërve të Kosovës....

18 March, 2014Lexo më shumë

Konfiskohen armë në Klinë

Policia e Kosovës ka bastisur dy shtëpi në fshatin Rudicë të komunës së Klinës ku ka gjetur një sasi armësh pa leje...

18 March, 2014Lexo më shumë

LDK e BD duan dorëheqje të Mujës, jo pezullim

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Bashkimi Demokratik, nuk e kanë pranuar aktin e pezullimit të pozitës së Kryetarit të Kosovës nga Ramadan Muja dhe u kanë bërë thirrje qytetarëve që të dalin nesër në protestën e paralajmëruar....

18 March, 2014Lexo më shumë

Vdes një person në aksident trafiku

Një i vdekur dhe katër të lënduar është bilansi i një aksidenti të ndodhur të martën në mëngjes në rrugën lokale Lipjan – Janjevë, saktësisht në fshatin Dobratin....

18 March, 2014Lexo më shumë

KDI kërkon të fillojë krijimi i Bordit të Mitrovicës

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), u ka bërë thirrje komunave veriore të respektoj ligjet e Kosovës . KDI ka vlerësuar se vendimi i Qeverisë së Kosovës për shkurtimin e buxhetit 15%, është kundërligjor....

18 March, 2014Lexo më shumë

Konfirmohet edhe një rast me Gripin e Derrit

Një djalë nga Vitia është konfirmuar se është i prekur nga virusi AH1N1. Ai momentalisht po trajtohet në Spitalin e Gjinalit. Në Spitalin e Gjilanit deri më tani janë tri raste zyrtarisht të konfirmuara me virusin AH1N1....

18 March, 2014Lexo më shumë

Komuna vazhdon rrënimin e shkallëve të lokaleve

Kësaj radhe një lokali në Lagjen ‘Ulpiana’ i janë rrëzuar shkallët, që pa leje, i kishte vendosur brenda lokalit përmes të cilave kishte bërë qasje në bodrumin e ndërtesës, duke shfrytëzuar edhe atë si lokal....

18 March, 2014Lexo më shumë

Shpërthim para qendrës tregtare të një shqiptari në veri të Mitrovicës

Një bombë ka shpërthyer fuqishëm të martën në mëngjes, por përveç dëmeve materiale nuk ka të lënduar në njerëz....

18 March, 2014Lexo më shumë

Humbin jetën dy të rinj nga Kosova në Kanada

Albunit Hiseni dhe Flamur Miftari humbën jetën të enjten pas një aksidenti me makinë. Famija e Albunitit ka vendosur që ai të varroset në Kosovë, ndërsa Flamuri do të varroset në zonën Hamilton të Kanadasë....

18 March, 2014Lexo më shumë

Komuna do të padis “Hib Petrolin”

Analizat e kampionëve të naftës nga rezervuarët e shkollave të Prishtinës, të dërguara në Itali kanë dalë se derivati i përdorur ishte vaj për djegie e jo naftë. Kryetari Shpend Ahmeti pritet t’i bëj publike këto rezultate të martën....

18 March, 2014Lexo më shumë

“Lockerbie” një model i mundshëm për Tribunalin

Rasti “Lockerbie” dhe gjykimi i saj mund të jetë një model për Tribunalin për Kosovën. Diplomatët europianë e shohin këtë model të mirë për Kosovën, pasi që imazhi i shtetit nuk do të dëmtohej....

18 March, 2014Lexo më shumë

Gripi i derrave po trajtohet me ilaçe pa afat

Në Klinikën Infektive, personat e prekur nga gripi i derrave po trajtohen me ilaç që ju ka skaduar afati që nga tetori i vitit të kaluar. ...

18 March, 2014Lexo më shumë

Vajtja e shqiptarëve në Siri nuk është befasi

Eksperti i fesë islame, Guido Shteinberg, thotë se vajtja e shqiptarëve në Turqi dhe më pas në Siri, nuk është një surprizë e madhe. Ai për DW thotë se ka një fluks të madh edhe nga Bosnja, Kosova, Austria e Belgjika me destinacion fillestar Turqinë....

17 March, 2014Lexo më shumë

Thellohet përçarja në LDK’në e Prizrenit

Pakënaqësitë me Eqrem Kryeziun po vazhdojnë. LDK në Prizren është ndarë në dysh. Njëri krah i Kryeziut e tjetri që po kërkon Kuvend të Jashtëzakonshëm. Fatmir Memaj, një nga iniciatorët e kësaj thirrjeje, kërkon takim më më 22 mars....

17 March, 2014Lexo më shumë

Ruzhdi Rexha jep dorëheqje nga PDK në Prizren

PDK’së në Prizren i ikë Nënkryetari Ruzhdi Rexha . thotë se është i pakënaqur me zhvillimet e e fundit në këtë komunë. Bashkë me letrën e dorëheqjes, ai ka dorëzuar edhe librezën e anëtarësisë....

17 March, 2014Lexo më shumë

750 azilkërkues kosovarë vetëm në muajin janar

Të dhënat e BE’së tregojnë se vetëm gjatë muajit janar, 750 kosovarë kanë kërkuar azil në ndonjë vend të Bashkimit Europian. Gjermania prin me 555 kërkesa për azil, ndërkaq asnjë prej azikërkuesve nuk ka pas për destinacion Hungarinë....

17 March, 2014Lexo më shumë

Hetohet ish-kryeinspektori i Ndërtimeve

Ish kryeinspektori i Ndërtimit në Komunën e Prishtinës, Ismet Haliti, dyshohet se ka keqpërdorur detyrën zyrtare. Haliti, dhëndri i ish kryetarit të Komunës, Isa Mustafa, bashkë me zyrtarë të tjerë janë nën hetime për krime ekonomike që nga viti 2011....

17 March, 2014Lexo më shumë

Është vonuar ligji për viktimat civile

Deputetja Donika Kadaj-Bujupi vlerëson se Ligji për Viktimat Civile është vonuar shumë. Në këtë ligj janë të përfshira edhe kategoria e grave të dhunuara gjatë luftës. Vjet ishte debatuar ashpër për këtë çështje, por ën seancën e kaluar teksa po debatohej për ...

16 March, 2014Lexo më shumë

Abuzimet ndaj punëtorëve pritet të minimizohen

Draft-marrëveshja e Përgjithshme e Kontratës Kolektive të Kosovës, të cilën e ka siguruar RTK, rregullon themelimin e marrëdhënies së punës, orarin e pushimeve, pagat, kompensimet dhe të ardhurat e tjera personale......

15 March, 2014Lexo më shumë

Humb jetën vajza 2 vjeçe, rrëzohet nga ballkoni

Ngjarja tragjike ka ndodhur sot rreth orës 17:00 në fshatin Dolak të Vushtrrisë....

15 March, 2014Lexo më shumë

Vetëvrasje në Mitrovicë

Rreth orës 13 në Mitrovicë, një person rreth të dyzetave ka bërë vetëvrasje me armë zjarri. Ngjarja ka ndodhur në qendër të Mitrovicës afër Selisë së Bashkësisë Islame. Rastin e ka konfirmuar edhe policia rajonale e këtij qyteti. ...

15 March, 2014Lexo më shumë

Pensionistët kërkojnë kthimin e pensioneve nga Serbia

Rreth 140 mijë pensionistë i gëzohen vendimit të Qeverisë së Kosovës për ngritjen e pensioneve, por mbesin me shpresa që të ketë edhe më tutje rritje....

15 March, 2014Lexo më shumë

Procedurë për pallton e policit

Polici i stacionit numër 4 u desh të shkojë në punë me xhemper, derisa iu dha palltoja e re dimërore, pasi kishte vetëm një pallto të tillë. Pallto e vjetër doli jashtë përdorimit kur protestuest hodhën ngjyrë mbi policët në protestën e zhvilluar para UP'së....

15 March, 2014Lexo më shumë

Reduktimet e ujit do të vazhdojnë

Gjelosh Vataj thotë se reshjet që ditëve të fundit që ndodhen në vendin tonë ndikuan në rritjen e nivelit të liqeneve Batllavë e Badovc. Vataj thotë se liqeni i Badovcit do të fillojë të mbushet nga Ibër Lepenci brenda këtyre dhjetë ditëve....

15 March, 2014Lexo më shumë

Në spitalin turk të zemrës arrestohet kardiologu Elezi

Shpend Elezi, specialist i kardiologjisë në spitalin turk International Hospital Medicine, është arrestuar nga Policia e Kosovës nën dyshimin se i njëjti ka kryer veprën penale 'trajtim i pandërgjegjshëm mjekësor', me pasojë vdekjen e një pacienti....

15 March, 2014Lexo më shumë

Profesor pa diplomë, ky është nipi i Kryetarit

Komuna e Rahovecit është duke u kritikuar për nepotizëm, pasi që Neki Sylejmani, i cili është nip i Kryetarit, Idriz Vehapi dhe njëherësh është vëlla i Drejtorit të Financave të kësaj Komune, është pranuar në punë si profesor, pa diplomë. ...

14 March, 2014Lexo më shumë

Task Forcë për ndërtimet në Qendrën Historike të Prizrenit

Ministri Dardan Gashi ka marrë vendim që të krijojë një Task Forcë që do të evidentojë të gjitha ndërtimet në Qendrën Historike të Prizrenit, të cilat kanë tejkaluar kriteret e lejuara. Kjo nismë ka gjetur përkrahje edhe nga Komuna, edhe nga qytetarët....

14 March, 2014Lexo më shumë

Fondi për fëmijët e sëmurë u jep shpresë familjarëve

Vendimi i Qeverisë që të krijojë një fond prej 5.5 milionë eurosh për të trajtuar rastet e fëmijëve me sëmundjen e kancerit dhe leukemisë ka ngjallur shpresë tek prindërit. Edhe doktorët e Klinikës së Pediatrisë në QKUK kanë mirëpritur këtë vendim....

14 March, 2014Lexo më shumë

Pacienti vdes nga moskujdesi, arrestohet mjeku

SH.E. u arrestua nën dyshimin e bazuar se ka kryer veprën penale ‘trajtim i pandërgjegjshëm mjekësor’....

14 March, 2014Lexo më shumë

4 vjet burgim për Sulejman Topuzin

4 vjet burgim për Sulejman Topuzin për blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar të substancave narkotike të rrezikshme. ...

14 March, 2014Lexo më shumë

E dhimbshme: Vdes shtatzëna nga Gripi i Derrit

Gripi i Derrit ka shënuar viktimën e tretë në Kosovë. Një grua në muajin e shtatë të shtatëzanisë ka ndërruar jetë të enjten mbrëma. Drejtori i Klinikës Infektive, Shemsedin Dreshaj, thotë se viktima kishte emboli me mushkëri, por edhe e prekur nga gripi H1N1...

14 March, 2014Lexo më shumë

Zbogar i premton mbështetje Doganës së Kosovës

Udhëheqësi i zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zbogar, gjatë një vizite që i bëri Drejtorisë së Doganës, i ka vlerësuar zhvillimet e kësaj të fundit. ...

14 March, 2014Lexo më shumë

Menaxhmenti i Aerporti i Prishtinës nuk shkeli Ligjin e Punës

Kryeinspetori i punës Basri Ibrahimi thotë se menaxhmenti i Aeroportit të Prishtinës nuk e ka shkelur Ligjin e Punës kur ka përjashtuar 46 persona nga puna. Gabimi i vetëm, sipas tij, është bërë për 18 persona të cilët kanë pasur përvojë pune 10 vjeçare. ...

13 March, 2014Lexo më shumë

Arrestohet zyrtari policor për trafikim me qenie njerëzore

N.Xh, zyrtar policor, është arrestuar nën dyshimin se ka trafikuar dy persona. Ai dyshohet po ashtu se ka detyruar një nga viktimat që të abortonte. Të dyshuarit i është shqiptuar masa e arrestit prej 48 orësh....

13 March, 2014Lexo më shumë

EULEX konfirmon dënimin për Ramadan Mujën dhe grupin

EULEX konfirmon dënimet për Ramadan Mujën, Sadik Paçarizin, Avni Ademajn, Kadri Ukimerin, Abdullah Tejecin dhe Minir Krasniqin. Të gjithë janë gjetur fajtorë, por të gjithëve u është shqiptuar dënim me kusht....

13 March, 2014Lexo më shumë

Diskutohet për hapat e mëtutjeshëm në rastin e varrezës masive të Rashkës

Edita Tahiri tha se “jemi thellësisht e shqetësuar për çështjen e të pagjeturve dhe mungesën e një zgjidhjeje të plotë për këtë çështje'. Komisioni qeveritar për persona të pagjetur njoftoi për rrjedhat e deritashme lidhur varrezën masive në Rashkë....

13 March, 2014Lexo më shumë

Vdes edhe një person nga Gripi i Derrave

Një person nga Krusha e Madhe vdes nga virusi H1N1. Kjo është viktima e dytë që sivjet vdiq nga virusi i gripit të derrit prej kur është shfaqur ky virus në vendin tonë....

13 March, 2014Lexo më shumë

KMDLNJ porosit deputetët ta votojnë Avokatin e Popullit

Për ta zgjedhur Avokatin e Popullit, KMDLNJ ka kërkuar konsensus politik ndërmjet partive politike pasi që, sipas Këshillit, në mënyrën si është përcaktuar tani kjo nuk mund të bëhet pa këtë konsensus....

12 March, 2014Lexo më shumë

Vdekje e dyshimtë në shtëpinë e pleqve

Policia e Kosovës raporton se është gjetur pa shenja jete një person i cili ka qenë i sistemuar në shtëpinë e pleqve....

12 March, 2014Lexo më shumë

Rrezik e pasiguri nga armët ilegale

Komisionit për Punë të Brendshme dhe Siguri thanë se janë duke punuar në amandamentimin e ligjit për armët në mënyrë që të ketë kontroll dhe rregull më të madh të për armët. Ndryshe 39 veta kanë humbur jetën në vitin 2013 nga përdorimi i armëve ilegale....

12 March, 2014Lexo më shumë

Pensionistët ndjehen të poshtëruar nga shteti

Pavarësisht premtimit për rritje të pensioneve për 25 për qind, pensionistët kontribut dhënës ndjehen të përbuzur dhe të poshtëruar nga shteti. Ata i marrin 112 euro, të cilat i konsiderojnë si ndihma sociale....

12 March, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Rock Wheels
  • Play Bow Master