Nacionale – Lajmi.net

Aktuale

Blerim Kuçi: Sokol Dobruna është nëna e viçit

Ish-kryetari i Suharekës, Blerim Kuçi ka reaguar ndaj dëshmive të ish-kryetarit të Gjykatës Ushtarake të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sokol Dobruna....

26 February, 2015 Lexo më shumë

Për 18.5 kg marihuanë katër të arrestuar, një në kërkim

Katër persona janë arrestuar dhe janë konfiskuar mbi 18 kilogramë marihuanë (saktësisht: 18 kg e 514.8 gr.), 1,305 fishekë të kalibrave të ndryshëm, dy automjete, nëntë telefona mobilë, dy peshore digjitale, një pajisje për presim të narkotikëve, pesë ngjitës për mbështjellje të narkotikëve, dy folie të bardha për mbështjellje të narkotikëve....

26 February, 2015 Lexo më shumë

USAID jep 89 bursa për studentët e Kosovës

Ambasada e Amerikës dhe USAID-i i kanë dhënë 89 bursa për nivelin master të studimeve për studentë kosovarë të cilët do të studiojnë në fusha të ndryshme në universitete amerikane. ...

26 February, 2015 Lexo më shumë

MAPL për mbledhjen e KK të Prishtinës, pjesërisht e ligjshme

Komuna e Prishtinës, përmes një njoftimi për media, ka bërë të ditur se Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL) e ka konfirmuar pjesërisht ligjshmërinë e vendimit të mbledhjes së jashtëzakonshme të muajit janar të KK, në të cilën është diskutuar për raportimin e ndërmarrjeve publike, siç ka kërkuar edhe kryetari i Komunës dhe siç janë dakorduar edhe asamblistët e KK-së....

26 February, 2015 Lexo më shumë

S’ka më kufizim moshe për postin e profesorit në UP

Deri tash në UP askush s’ka mundur të marrë gradën akademike profesor-asistent nëse i ka mbushur 51 vjet. Por, një vendim i Gjykatës Themelore ka rrëzuar nenin e Statutit të UP-së me të cilin kufizohet mosha për ata që konkurrojnë për t’u bërë profesorë në UP. ...

26 February, 2015 Lexo më shumë

Serbia t’i ndjekë kriminelët që vranë civilë në Kosovë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Skënder Hyseni i ka thënë agjencisë italiane të lajmeve “Agenzia Nova” se Beogradi do të duhej t’i ndiqte kriminelët e vet të luftës ashtu siç është duke bërë Prishtina me ish-pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), nëpërmjet krijimit të Gjykatës Speciale të ardhshme të mbështetur nga BE....

26 February, 2015 Lexo më shumë

Hoti dhe Jacobson nënshkruan marrëveshjen FATCA

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, dhe ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Tracey Ann Jacobson, kanë nënshkruar t enjten marrëveshjen FATCA, (Foreign Acount Tax Compliance Act - Ligji për Pajtueshmërinë mbi Tatimin e Llogarive të Jashtme të SHBA-ve)....

26 February, 2015 Lexo më shumë

Shtyhet afati për planin që parasheh organizimin e Trepçës

Qeveria e Kosovës do të ketë kohë për të përgatitur planin e riorganizimit të Trepçës, deri më 1 nëntor të vitit 2016....

26 February, 2015 Lexo më shumë

Beogradi nuk do t’i dorëzojë të kërkuarit e Interpol-it, për krime lufte në Kosovë

Ministri i Punës në Qeverinë e Serbisë, Aleksandar Vulin, ka thënë se nuk do të dorëzojnë të kërkuarin e Interpolit për krime lufte në Kosovë, ish shefin për siguri në Korpusin e Prishtinës, gjatë kohës së okupimit, Momir Stojanoviq. ...

26 February, 2015 Lexo më shumë

Duhet krijuar kushte për investime të huaja

Ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë, Angelika Viets, ka thënë se Gjermania e kupton gjendjen e rëndë të kosovarëve, por ka thënë se zgjidhja nuk është ikja nga Kosova....

26 February, 2015 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO