Nacionale – Lajmi.net

Aktuale

Tularemia erdhi me vërshimet

Vërshimet e fundit dhe kontaminimi i ujit janë faktorë kryesorë që i kanë shtyrë zyrtarët institucionalë të shëndetit publik për të shpallur gjendje të epidemisë së tularemisë në vend....

11 February, 2015 Lexo më shumë

Ish-mërgimtari hap 250 vende pune për të ndalur migrimin

Shumë kosovarë kanë marrë rrugën ilegale të migrimit për të arritur në një vend të BE-së, me shpresë që të gjejnë një vend pune....

11 February, 2015 Lexo më shumë

SHBA-të mbështesin fuqishëm dialogun Kosovë – Serbi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmes zëdhënëses së Departamentit amerikan të Shtetit, Jennifer  Psaki, ka përshëndetur rifillimin e dialogut në nivel të lartë shtetëror ndërmjet Kosovës dhe Serbisë....

11 February, 2015 Lexo më shumë

Gjermania do t’i kthejë brenda javësh të ikurit nga Kosova

Ambasadorja gjermane në Prishtinë, Angelika Viets ka thënë në një intervistë për Zërin e Amerikës se ata që po migrojnë nga Kosova, po mashtrohen sepse nuk mund të përfitojnë strehim në Bashkimin Evropian....

11 February, 2015 Lexo më shumë

Prodhuesit vjedhin konsumatorët edhe në peshë të produktit

Konsumatorët kosovarë shpesh herë nuk e marrin atë që e paguajnë. Ata në shumë raste blejnë akull në vend të produkteve të mishit, duke u mashtruar kështu me sasinë e produktit që e blejnë....

11 February, 2015 Lexo më shumë

Liburn Aliu: Autostrada është ndërtim pa leje!

Pa zgjidhjen e problemeve që janë grumbulluar me vite nga qeverisja e kaluar nuk mund të ketë as urbanizëm, ka deklaruar të mërkurën në një konferencë për gazetarë drejtori i Urbanizmit në Komunën e Prishtinës, Liburn Aliu....

11 February, 2015 Lexo më shumë

Gjermania dha azil vetëm për 37 veta nga mbi 12 mijë azil-kërkues kosovarë

Vetëm 0.3 %, ose 37 nga mbi 12.500 është shifra e pranimit të kërkesave për azili në Gjermani për kosovarët që prej janarit të vitit 2014. Shifrën e konfirmon zyrtarisht për KTV-në Zyra Federale për Migracion dhe Refugjatë e Ministrisë së Brendshme të Gjermanisë....

11 February, 2015 Lexo më shumë

Kontrabandistët lënë në rrugë 10 kosovarë, kërkojnë azil në restorant

Të hënën, më 9 shkurt, rreth orës 20, janë paraqitur 10 kosovarë në një restorant për ushqim të shpejtë në Wörth-Wiesent, dhe aty kanë kërkuar azil!...

11 February, 2015 Lexo më shumë

Publikohen listat, këta janë veteranët e UÇK-së nga Llapi e Karadaku

Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të dëshmorit të kombit, invalidit të UÇK-së, veteranit, pjesëtarit të UÇK-së apo të internuarit të UÇK-së, ka publikuar listën e dëshmorëve, invalidëve e pjesëtarëve të kësaj ushtrie....

11 February, 2015 Lexo më shumë

Edhe xhamitë do të legalizohen, BIK flet për nevojën e tyre në çdo lagje

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani, dhe myftiu Naim Tërnava kanë folur sot për bashkëpunimin e ndërsjellë dhe zgjidhjen e çështjeve që ndërlidhen mes dy institucioneve....

11 February, 2015 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO