Nacionale – Lajmi.net

Aktuale

Imami i Pejës fton shqiptarët myslimanë të qëndrojnë larg ideve të vehabistëve

Largimi i kosovarëve nga vendi për të shkuar në luftën e Sirisë, vlerësohet se ka ardhur si rezultat i interpretimit të fesë nga persona të cilët kanë ligjëruar jashtë rregullave dhe parimeve islame....

3 September, 2014 Lexo më shumë

Malisheva “fshesë” mësimdhënësve të PDK-së, nuk e përkrahën Nismën

Flitet se në Kosovë për t’u pranuar në një vend pune duhet të kesh dhe një librezë partie, madje do të ishte mirë sikur ajo librezë t’i takojë partisë në pushtet....

3 September, 2014 Lexo më shumë

Qeveria e Vuçiqit po i vazhdon politikat diskriminuese ndaj shqiptarëve në Serbi

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Riza Halimi, e ka kritikuar qeverinë e këtij vendi, të udhëhequr nga Aleksandar Vuçiq, se nuk po bën asgjë për ta ndaluar diskriminimin e vazhdueshëm të shqiptarëve të Luginës së Preshevës....

3 September, 2014 Lexo më shumë

Policia ka përzgjedhur ofertën më të shtrenjtë për furnizim me uniforma

Policia e Kosovës e ka rekomanduar për kontratë ofertën që ka qenë 2.3 milionë euro më e shtrenjtë se oferta më e lirë e dorëzuar në tenderin për furnizim me uniforma të reja....

3 September, 2014 Lexo më shumë

Vetëm demarkacioni do t’i shmang incidentet përgjatë kufirit me Serbinë

Përfaqësues të subjekteve politike në opozitë, si dhe njohës të çështjeve të sigurisë kanë thënë se institucionet e Kosovës duhet të bashkëpunojnë me prezencën ndërkombëtare në vend, dhe çështjen e kufirit ta trajtojnë në dialogun me Serbinë në Bruksel....

3 September, 2014 Lexo më shumë

Pasardhësja e Ashton: Dialogu Kosovë – Serbi, prioritet i BE-së

Ministrja e Jashtme e Italisë, Federica Mogherini thotë se dialogu ndërmjet Kosovës e Serbisë është prioritet i presidencës italiane të Bashkimit Evropian dhe i gjithë BE-së....

2 September, 2014 Lexo më shumë

Vdes një nga të plagosurit në aksident me trenin

Një nga katër personat që ishin aksidentuar pasdreke nga treni në fshatin Çikatovë të Drenasit, ka ndërruar jetë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës....

2 September, 2014 Lexo më shumë

Komuna e Podujevës kërkon shikim të kufijve me Serbinë

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB) i Komunës së Podujevës në mbledhjen e sotme ka analizuar situatën e sigurisë në komunë, veçmas pas incidentit të ndodhur në zonën kufitare me Serbinë....

2 September, 2014 Lexo më shumë

Lokali ‘Sekiraqa’ u sulmua për Triumf Rizën, e jo për Adelina Ismajlin

Pas vrasjes së policit të njësisë speciale Triumf Riza në vitin 2007, kolegë të tij nga Ferizaj, kishin tentuar të hedhin në erë lokalin e Enver Sekiraqës në lagjen Dardania në Prishtinë. Me atë rast kishin vdekur dy persona dhe ishin plagosur disa të tjerë. E në procesin gjyqësor që po zhvillohet ndaj të pandehurve, dëshmitari Besnik Hasani, ka thënë se, sulmi është kryer për hakmarrje, shkaku i kolegut Riza, e jo për Adelina Ismajlin, ish e dashura e policit të vrarë nga ‘Klani Sekiraqa”. ...

2 September, 2014 Lexo më shumë

Rektori i ri: UP ka shumë probleme, do t’i zgjidhim me transparencë të plotë

Pas marrjes së detyrës si Rektor i Universitetit Publik “Hasan Prishtina”, Ramadan Zejnullahu, përmes një letre adresuar opinionionit ka thënë se është i vetëdijshëm me problemet që ballafaqohet UP-ja. ...

2 September, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO