Ekonomi – Page 86 – Lajmi.net

Aktuale

Dhënia e vizave pa kontratë pune mund ta lë Kosovën pa fuqi punëtore të kualifikuar

Duke parë kërkesën e madhe për fuqi punëtore në shtetin gjerman, ministri i Punës, Hubeertus Hei, me qëllim të lehtësimit të procedurave, ka propozuar që nga shtatori vizat e punës të lëshohen pa pasur kontratë pune....

21 August, 2018 Lexo më shumë

Komisioni Europian nis implementimin e projektit afro 500 mijë euro për përfshirjen e të rinjve në bujqësi

Komuna e Gjilanit është përfituesja e vetme në Republikën e Kosovës, nga fondet e Komisionit Europian për përfshirjen e të rinjëve në fushën e Bujqësisë dhe zhvillimin e këtij sektori të madh, ka njoftuar kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri. ...

16 August, 2018 Lexo më shumë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

KEDS-i, të enjten, ka publikuar orarin më të ri të reduktimeve me energji elektrike për qytetet e Kosovës për ditët e ardhshme....

16 August, 2018 Lexo më shumë

Gjermania ndan 6.5 milionë euro për krijimin e vendeve të punës në bujqësi

Ministri i Financave, Bedri Hamza, dhe ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt, kanë nënshkruar marrëveshjen për grant “Shërbime financiare për krijimin e vendeve të punës në sektorin e bujqësisë – Fondi për Garantimin e Kredive III” në vlerë 6.5 milionë euro....

16 August, 2018 Lexo më shumë

Matoshi pret në takim përfaqësuesit e Bankës Botërore, kërkon investime për fushën e ujit

 Ushtruesi i detyrës së ministrit të Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi sot është takuar me ushtruesin e detyrës  së Menaxherit të Bankës Botërore për Kosovë, Diego Garidd,  specialistin për Menaxhimin e Burimeve Ujore, TTL, Pieter Waalewijn, specialisten për Menaxhimin e Burimeve Ujore, CO TTL, Trandelina Baraku dhe specialistin e Lartë të Mjedisit, Javaid Afzal....

15 August, 2018 Lexo më shumë

Sondazh: Qytetarët vlerësojnë HIB Petrol si ofruesin më cilësor të derivateve në Kosovë

Një një sondazh të fundit të realizuar nga organizata zvicerane ICERTIAS, qytetarë të Kosovës u pyetën se çfarë do të blinin nëse do të kishin pasuri pafund dhe nëse do të merrnin në konsideratë vetëm cilësinë e një produkti ose shërbimi gjatë blerjes. Si u përgjigjën ata?...

15 August, 2018 Lexo më shumë

Kriza e valutës në Turqi nuk ka efekt në Kosovë, për momentin

Zhvlerësimi i valutës kombëtare turke mund të ketë ndikim indirekt në ne ekonominë e Kosovës, konsiderojnë ekspertë për çështje ekonomike....

15 August, 2018 Lexo më shumë

Nga prilli deri në qershor, Kosova shiti shumë e bleu pak energji elektrike

Në tremujorin e dytë të vitit 2018, sasia e energjisë elektrike për konsum ishte 1 136.7 GWh energji elektrike. Në raport me tremujorin e njëjtë të vitit të kaluar (TM2 2017), sasia e energjisë elektrike të konsumuar është ulur për 6.7 %....

15 August, 2018 Lexo më shumë

OAK thellon bashkëpunimet me bizneset hungareze

Në zyret e Odës së Afarizmit të Kosovës u mirëpritën në takim përfaqësueset nga Ambasada Hungareze, Krisztina Szabo dhe Mirdita Bicaj....

14 August, 2018 Lexo më shumë

Ligji i ri për Tatimin në Pronë hyn në fuqi nga tetori i këtij viti

Ligji i ri për Tatimin në Pronën e Paluajtshme, do të hyjë në fuqi nga tetori i këtij viti. Projekti për vlerësimin e tokave me qëllim të përcaktimit të vlerës së tatimit në pronë, pritet të përfundojë deri në vitin 2020. ...

13 August, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO