Ekonomi – Page 84 – Lajmi.net

Aktuale

Korrupsioni po e rrënon të ardhmen

Deputetja e LDK’së, Hykmete Bajrami, deklaroi sot në Kuvend se abuzimi me pushtetin e me resurset e vendit, me taksat e qytetarëve, me buxhetin në përgjithësi si dhe marrëveshjet e fshehta dhe ryshfeti po vazhdojnë ta rrënojnë ardhmërinë e këtij vendi....

5 December, 2013Lexo më shumë

Kosova në ‘zonën e kuqe’ të korrupsionit

Transparency International thotë se treguesit e këtij viti janë paralajmërim se shpërdorimi i pushtetit, allishverishet e fshehta e rryshfetet u sjellin shkatërrim shoqërive kudo. Kosova këtë vit rradhitet në vendin e 111'të së bashku me Tanzaninë e Etiopinë....

3 December, 2013Lexo më shumë

Serbia e dyta në botë për rritjen e eksporteve

Me nënshkrimin e marrëveshjes që do të kalojë një prej gazsjellësve më të rëndësishëm europiane nga territori serb, ekonomia serbe ruan një perspektivë të shkëlqyer për dekadën e ardhshme....

28 November, 2013Lexo më shumë

Sot përurohet autostrada “Ibrahim Rugova”

Nën përkujdesjen e Kryeministrit Hashim Thaçi, sot në orën 16:00 organizohet ceremonia e përurimit të përfundimit të projektit madhor – Autostradës “Ibrahim Rugova”, të njohur si \"Rruga e Kombit\". ...

25 November, 2013Lexo më shumë

Vota kundër e LDK’së

LDK ka paralajmëruar një përplasje të fortë rreth Ligjit për Buxhetin në seancën e nesërme të Kuvendit. LDK do të votojë kundër këtij Buxheti, që kjo parti e quan të varfërisë. Ky buxheti, sipas kësaj partie, shuan shpresat e atyre që kërkojnë punë. ...

20 November, 2013Lexo më shumë

Fonde socio-ekonomike

Ministri i Financave, Besim Beqaj, thotë se Kosova mund të marrë fonde nga Banka për Zhvillim e Këshillit të Europës. Përfaqësuesi i kësaj banke, Stephan Sellen tha se janë shikuar mundësitë e investimit në Kosovë....

20 November, 2013Lexo më shumë

Kosova vendi më i ndotur në Europë

The Guardian sjell një rrëfim për Kosovën, të cilën e konsideron si vendin më të ndotur në Europë. Në shkrim thuhet se s’ka qenë e lehtë që të gjendet balancë në mes të nevojës urgjente të Kosovës për të siguruar energji, dhe të efekteve helmuese të linjitit....

19 November, 2013Lexo më shumë

Të mos politizohet Buxheti

Kryetari i Odës Ekonomike, Safet Gërxhaliu, thotë se partitë politike s'duhet ta politizojnë çështjen e Buxhetit. Ai kërkon që ato të zhvillojnë debat konstruktiv dhe të japin rekomandimet e tyre që ky Buxhet të jetë garanci e ardhmërisë në aspektin ekonomik....

18 November, 2013Lexo më shumë

Rritja e pagave është keqkuptuar

Ministri i Financave, Besim Beqaj, thotë se çështja e rritjes së pagave është keqkuptuar. Sipas tij, rritja prej 100 për qind është premtuar për mandatin e ardhshëm 4 vjeçar. FMN thotë se ka një hapësirë për rritjen e pagave....

18 November, 2013Lexo më shumë

Shef me Aktakuzë

Nexhat Krasniqi, Shef i Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës, ka një aktakuzë të ngritur për keqpërdorime në MTI, detajet e së cilës i sjell lajmi.net. Megjithatë, ai vazhdon punën, në institucionin i cili sivjet kishte buxhet prej 311 milionë eurosh....

15 November, 2013Lexo më shumë

Rreth buxhetit të pabashkuar

Pozita dhe opozita në Kosovë kanë gjetur një shteg të ri të polemikave mes tyre. Përplasja kësaj radhe po ndodh për Ligjin e Buxhetit 2014 dhe çështjen e shumëpërfolur gjatë fushatës zgjedhore, atë të rritjes së pagave. ...

12 November, 2013Lexo më shumë

Seksione informuese për grantet e EURED’it

Seksionet informues vije pas lansimit të thirrjes së hapur të Skemës së Granteve për Zhvillimin Ekonomik Rajonal të financuar nga Zyra e BE’së e cila është projektuar për të mbështetur infrastrukturën në shkallë të vogël të biznesit....

11 November, 2013Lexo më shumë

Projekti për një Ballkan të zhvilluar

Ballkani Perëndimor mund të rimëkëmbet ekonomikisht duke i dhënë prioritet kërkimit shkencor dhe inovacionit. Përfaqësues të Bankës Botërore, kanë thënë se mbështesin vendet e rajonit në realizimin e këtij plani....

11 November, 2013Lexo më shumë

Paragjykohen produktet vendore

Prodhuesit kosovarë po hasin në vështirësi për plasimin e prodhimeve të tyre edhe brenda shtetit. Edhe pse disa prej këtyre produkteve thuhet se i plotësojnë standardet europiane të cilësisë, prapë ato s’arrijnë t’i bindin konsumatorët vendorë....

10 November, 2013Lexo më shumë

Promovohet avancimi i ndërmarrësve

Agjencia për Mbështetjen e NVM’ve mbajti konferencë me qëllim të forcimit të dialogut publiko- privat dhe shpalli kompanitë më të suksesshme....

5 November, 2013Lexo më shumë

Ngritja e Kosovës në biznes

Në të bërit biznes, Kosova ka kaluar shtetet e rajonit, Shqipërinë e Serbinë, të cilat janë radhitur në vendin 90 dhe 93, duke shënuar rënie në krahasim me vitin e kaluar, por edhe Kroacinë, e cila është në vendin 89....

29 October, 2013Lexo më shumë

Rritja ekonomike 4.2 %

Fondi Monetar Ndërkombëtar paralajmëron rritje ekonomike në Kosovë, për vitin e ardhshëm....

11 October, 2013Lexo më shumë

Kosova në planin e Buxhetit të IPA’s

Projektet e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural shpallen fituese në çmimet e IPA’s. Blerand Stavileci thotë kriter për t'i fituar këto çmime është ndikimi i këtyre projekteve në zhvillimin ekonomik....

4 October, 2013Lexo më shumë

Alarmi i papunësisë

Sipas ASK’së, rreth 30.9 për qind të popullsisë në Kosovë janë të papunë. Përfaqësuesi i Bankës Botërore Jan-Peter Olters tha se normat e larta të papunësisë janë alarmante....

30 September, 2013Lexo më shumë

Sharrcem fiton kontestin gjyqësor

Sharrcem njofton se ka fituar kontestin gjyqësor ndaj Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, i cili ishte ngritur nga ky i fundit në korrik të vitit 2012 mbi dyshime për çrregulllimin e tregut të çimentos në Kosovë....

29 September, 2013Lexo më shumë

Liri për Tregti

Kosova dhe Turqia kanë nënshkruar marrëveshje për tregti të lirë. Ajo heq tarifën doganore për produktet e të dyja vendeve. Prodhimet kosovare mund të eksportohen në Turqi pa paguar tarifa doganore edhe për 10 vjet....

27 September, 2013Lexo më shumë

Duhani vret xhepin

Komisioni për Buxhet dhe Financa mbështeti vendimin e Qeverisë për rritjen e akcizës së duhanit. Ministri Beqaj thotë se kjo do të ndikojë pozitivisht në buxhet. ...

27 September, 2013Lexo më shumë

Shtrenjtimi i ricikluar i rrymës

Selatin Kaçaniku nga Organizata “Konsumatori” e quan të “ricikluar” shtrenjtimin e energjisë elektrike. Ai thotë se e vërteta është se çdo vit ndodh e njëjta gjë, sepse vijnë në radhë tarifat dimërore. Por, sipas tij, konsumatorët nuk e kanë hetuar këtë gjë. ...

24 September, 2013Lexo më shumë

Dimri i shtrenjtë

Gjatë muajve të dimrit, çmimi i energjisë pritet të rritet. Qytetarët kërkojnë që të përcaktohet një tarifë e përhershme. ...

24 September, 2013Lexo më shumë

BlackBerry shkurton 40 % të fuqisë punëtore

Ish-gjiganti i telefonave mobilë, BlackBerry, do largojë më shumë se 4,500 punëtorë, si pasojë e humbjeve financiare. Shkurtimi përbën rreth 40 % të fuqisë punëtore të kompanisë. ...

21 September, 2013Lexo më shumë

Frizura pa tatim

Sipas Administratës Tatimore të Kosovës, çdo biznes i cili funksionon pa numër fiskal llogaritet që është ilegal. Disa biznese të kategorisë “Sallone Ondulimi dhe Zbukurimi” nuk i kanë ato. ...

15 September, 2013Lexo më shumë

Hapet Kufiri me Maqedoninë

Ndalesat mes Kosovës dhe Maqedonisë u hoqën në mesnatë. Zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari-Lila ishte aty për ta verifikuar zbatimin e heqjes së taksës për qytetarë. Ajo kaloi e para në vendkalimin kufitar Kosovë-Maqedoni. ...

14 September, 2013Lexo më shumë

Bllokada shkakton dëme të pariparueshme

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mbështet parimet e tregtisë së lirë të mallrave, si dhe të lëvizjes së lirë të njerëzve ndërmjet shteteve të Evropës Juglindore, parime këto të ngulitura në Marrëveshjen për Tregti të Lirë të Evropës Qendrore (CEFTA). Përmes hapjes dhe integrimit të tregjeve të shteteve anëtare të CEFTA’së, ekonomitë e secilit shtet […]...

11 September, 2013Lexo më shumë

Prefiksi përmes Shqipërisë, e jo Serbisë

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim kërkon që prefiksi për telefoninë të merret nag Shqipëria, ashtu siç ka vendosur Kuvendi me Rezolutë.  Lëvizja për Bashkim kundërshton marrëveshjen e arritur të dielën në Bruksel në mes të Kryeministrit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Ivica Dacic, për telekomunikacionin. Deputeti i kësaj lëvizjeje në Kuvendin e Kosovës, […]...

10 September, 2013Lexo më shumë

AKB përkrah bllokadën kundër Maqedonisë

Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB),  përkrah vendimin e Qeverisë së Kosovës për bllokimin mallrave të Maqedonisë. Përfaqësuesit e AKB’së vlerësojnë se kjo masë reciprociteti do të ndikojë negativisht në ekonominë e Maqedonisë, duke marrë për bazë sasinë e madhe të mallrave që futen nga Maqedonia në Kosovë. Kryetari i AKB’së, Agim Shahini, në një konferencë […]...

9 September, 2013Lexo më shumë

MSA ndihmon prodhimin vendor

Marrëveshja Stabilizim- Asocim është e rëndësishme edhe në aspektin ekonomik. Kërkohet që të avancohet partneriteti publiko-privat Kreu i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu vlerësoi të premten se Marrëveshja e Stabilizim- Asocimit konsiderohet të jetë me rëndësi jo vetëm në aspektin politik, por edhe në intensifikimin e marrëdhënieve ekonomike mes vendeve anëtare të BE-së dhe […]...

6 September, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bubble Trouble
  • Play Turbo Racing 3