Ekonomi – Page 82 – Lajmi.net

Aktuale

Rritet borxhi i ndërmarrjeve ndaj institucioneve financiare

Borxhi i ndërmarrjeve ndaj institucioneve financiare vendore dhe të jashtme ka vazhduar trendin rritës. Borxhi i brendshëm, përkatësisht borxhi ndaj sektorit bankar në vend është rritur për 11.1 për qind, kreditë e ndërmarrjeve nga ndërmjetësit tjerë financiarë u dyfishuan, por që mbesin me peshë të vogël në gjithsej borxhin e ndërmarrjeve në më pak se 3 për qind. Borxhi i jashtëm i ndërmarrjeve vazhdoi rritjen dhe arriti në 21.1 për qind të gjithsej borxhit....

23 September, 2018 Lexo më shumë

Suedia e gatshme për të rritur bashkëpunimin me Kosovën

Ministri i Financave, Bedri Hamza gjatë takimit njoftues me ambasadoren e Mbretërisë së Suedisë në Kosovë, Karin Hernmarck Ahlin kanë biseduar për thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve....

21 September, 2018 Lexo më shumë

Sfiduese arritja në tërësi e zbatimit të kodit telefonik +383

Afati i fundit për zbatimin në tërësi të kodit telefonik të Kosovës +383 që është 31 tetori i këtij viti, po konsiderohet të jetë mjaft sfidues të arrihet nga operatorët e telefonisë mobile që veprojnë në tregun e Kosovës....

21 September, 2018 Lexo më shumë

Trump: Prodhuesit e OPEC-ut duhet të ulin çmimet e naftës

Presidenti amerikan, Donald Trump ka lidhur mbështetjen amerikane për vendet e Lindjes së Mesme me çmimin e naftës, teksa i ka bërë sërish thirrje Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) të ulë çmimet, transmeton Reuters....

20 September, 2018 Lexo më shumë

Rritet mundësia e kreditimit për bizneset në Kosovë, kërkohet zgjidhje për titujt pronësor

Shoqata e Bankave të Kosovës ka njoftuar se bankat e Kosovës kanë rritur kreditimin për biznese këtë vit duke arritur në një rritje prej 11.3% e qëështë rritja më e madhe në tri vitet e fundit. ...

20 September, 2018 Lexo më shumë

Nënshkruhet Memorandum bashkëpunimi në fushën e turizmit me Japoninë

Ushtruesja e detyrës e ministres së Tregtisë dhe Industrisë, Arbëreshë Krasniqi, me nismë të Ambasadës së Republikës së Kosovës në Japoni, ka nënshkruar Memorandumin e bashkëpunimit në fushën e turizmit me komisionerin e Agjencisë Japoneze të Turizmit, Tabata Hiroshi....

20 September, 2018 Lexo më shumë

‘Pasurohen’ për 50 centë në ditë qytetarët e Kosovës

Agjencia e Statistikave të Kosovës thotë se Bruto Produkti Vendor (BPV) me çmime aktuale në vitin 2017 ishte 6,413.8 milionë euro....

20 September, 2018 Lexo më shumë

Bruto Produkti Vendor për kokë banori më 2017 ishte 3 566 euro

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat e Bruto produktit vendor (BPV) për vitin 2017, sipas aktiviteteve ekonomike dhe me qasjen e shpenzimeve, bazuar në ESA 2010....

20 September, 2018 Lexo më shumë

Gent Begolli thotë se Telekomi i Kosovës ka nisur të rimëkëmbet

Kryeshefi Ekzekutiv i Telekomit të Kosovës, Gent Begolli është shprehur i bindur se ndërmarrja e madhe publike do të rimëkëmbet gjatë udhëheqjes së tij....

19 September, 2018 Lexo më shumë

Gent Begolli: E kam gjetur Telekomin me mbi 60 milionë euro borxhe, por ka shpresë

Për disa vjet me radhë, gjendja financiare në Telekomin e Kosovës është jostabile. Kjo ndërmarrje publike është në këtë gjendje si pasojë e borxheve të mëdha....

19 September, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO