Ekonomi – Page 79 – Lajmi.net

Aktuale

Kompanive të sigurimeve u janë rritur humbjet

Sipas raportit të fundit të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), kompanitë e sigurimeve deri në tremujorin e parë të këtij viti kanë shënuar humbje për 0.3 për qind....

6 June, 2014Lexo më shumë

BQE zvogëlon normën e interesit

Banka Qendrore Evropiane ka ulur normën bazë të interesit në përpjekje për të stimuluar rritjen ekonomike dhe për të evituar deflacionin në eurozonë....

5 June, 2014Lexo më shumë

AKP-ja ka shqiptuar 32 milionë euro gjobë për mospërmbushje të kontratave

Pesë ndërmarrjet e privatizuar me spin-off special nuk kanë paguar gjobat e shqiptuara nga Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP). Nëse mblidhen në total shuma e këtyre gjobave, del se këto pesë kompani i kanë borxh AKP-së gjithsej 32 milionë e 700 mijë euro....

5 June, 2014Lexo më shumë

‘Star Tobacco’ interesohet për Shqipërinë

Një kompani e njohur ndërkombëtare ka në plan të rigjallërojë prodhimin e duhanit në Shqipëri, një industri prej vitesh në vështirësi të thellë. Ekspertët e ‘Star Tobacco International’ prej 6 muajsh ndodhen në Shqipëri për të studiuar tregun dhe kontaktuar me fermerët. ...

5 June, 2014Lexo më shumë

Premtimet për 200 mijë vende pune, të parealizueshme

Premtimet e liderëve politikë të cilët po kandidojnë për kryeministër mbi hapjen e vendeve të reja të punës, nuk po shihen si të mundshme. Shifra prej 200 mijë vende të reja të punës, sipas Agron Demit nuk mund të përmbushet as për 15 vjet....

4 June, 2014Lexo më shumë

Kontrata, gati për nënshkrim

Komisioni Ndërministrorë, të mërkurën, në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës, ka njoftuar se është bërë gati për nënshkrim kontrata për ndërtimin e Rrugës 6 - Autostrada Prishtinë - Hani i Elezit....

4 June, 2014Lexo më shumë

AKP po i çon drejt grevës së urisë

Ish-punëtorët e fabrikës së Tubave, të cilët po mbajnë grevë në një tendë të ngritur pranë Kryeministrisë,  vazhdojnë të akuzojnë Agjencinë Kosovare të Privatizimit (AKP) se po shkel ligjet e Kosovës, duke mos shpërndarë mjetet për ta nga privatizimi i fabrikës ku dikur kanë punuar. ...

4 June, 2014Lexo më shumë

BE i kërkon Bullgarisë ta suspendojë projektin e gazit rus

Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Antoine Colombani tha në një konference në Bruksel se BE-ja i ka kërkuar Bullgarisë që ta ndalojë punën në një projekt të tubacionit të gazit me kompaninë ruse “Gazprom”....

3 June, 2014Lexo më shumë

Suedia ndan 400 milion euro, përfiton edhe Kosova

Fondi prej 400 milion euro i ndarë nga qeveria suedeze ka për qëllim të ndihmojë në reformimin e administratës publike, sistemin e drejtësisë dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut....

3 June, 2014Lexo më shumë

AKP e shqetësuar me zhvillimet e fundit në Llamkos

Bordi i Drejtorëve i Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP) mbajti takimin e radhës ku diskutoi për një varg çështjesh të përcaktuara në agjendë, në përputhje me mandatin ligjor.  ...

2 June, 2014Lexo më shumë

Rahoveci bëhet me pikë grumbulluese për prodhime bujqësore

Komuna e Rahovecit është bërë sot me një pikë grumbulluese për ruajtjen, klasifikimin dhe shitjen e prodhimeve bujqësore....

2 June, 2014Lexo më shumë

Produktet kosovare jo shumë cilësore

Selatin Kaçaniku thotë se produktet vendore nuk i plotësojnë kushtet e standardeve europiane. Ndërsa, Agim Shahini  i AKB-së thekson se në krahasim me vitet e kaluara prodhuesit kosovarë janë në nivel më të mirë sa i përket cilësisë....

1 June, 2014Lexo më shumë

Trepça dikur prodhonte deri në 560 kg ar në vit, e sot asnjë

Trepça për rreth gjysmë shekulli ka arritur të prodhojë 10.700 kg ar të pastërtisë së lartë. Mesatarisht për çdo vit, prodhoheshin 238 kg ar, ndërsa në 15 vitet e fundit, nuk është prodhuar asnjë kg i vetëm. ...

31 May, 2014Lexo më shumë

Qeveritë rajonale të krijojnë ambient biznesor pa procedura burokratike

Qeveritë rajonale duhet të krijojnë një ambient që bizneseve ua lehtëson operimin e tyre, që punëtorëve tu ofrohen kushte të mira për punë, që ambienti legjislativ të jetë pro-biznesit, që t’i eliminojmë në maksimum procedurat burokratike dhe që rendi dhe ligji të jenë në funksion të mbrojtjes së bizneseve dhe investimeve. ...

30 May, 2014Lexo më shumë

Tkurrje e ekonomisë së SHBA-ve

Ekonomia e Shteteve të Bashkuara ka shënuar zmbrapsje në tre muajt e parë të vitit 2014, duke u tkurrur për 1 për qind. ...

29 May, 2014Lexo më shumë

Bashkëpunim ndëruniversitar në fushën e energjisë së qëndrueshme

Projekti “NORMAK Sustainable Energy” synon të kontribuojë në zhvillim ekonomik, duke zhvilluar institucione dhe struktura të arsimit të lartë që janë të afta t’i zbatojnë ndryshimet e nevojshme për fuqizimin e sektorit të energjisë. Projekti fuqizon programet akademike, transferon njohuritë nga Kolegji universitar i Gjøvikut të Norvegjisë tek universitetet rajonale dhe ofron bashkëpunim të drejtpërdrejtë mes bizneseve nga Norvegjia dhe atyre nga Kosova, Maqedonia dhe Shqipëria....

28 May, 2014Lexo më shumë

Sipas BB-së, Shqipëria ka ekonomi të sëmurë

Përtej optimizmit për ringritjen e ekonomisë, një raport i fundit i Bankës Botërore tregon se kriza e ka shndërruar Shqipërinë në ekonominë më problematike të rajonit. ...

28 May, 2014Lexo më shumë

Ulqinakët kërkojnë pensionet nga Kosova

Rreth 50 pensionistë të Kosovës, shtetas të Malit të Zi, ish- të punësuar në ndërmarrjet e Kosovës në kohën e shtetit të përbashkët jugosllavë, i kanë kërkuar kryeministrit, Hashim Thaçi që të finalizojë marrëveshjen me Malin e Zi lidhur me njohjen reciproke të stazhit të punës. ...

28 May, 2014Lexo më shumë

Fshehën të dhënat për papunësinë!

Përfaqësues të Bankës Botërore dhe ekspertë të ekonomisë dyshojnë se Agjencia e Statistikave e Kosovës po i fsheh të dhënat për papunësinë....

28 May, 2014Lexo më shumë

Zvicra eksporton 10 herë më shumë cigare se djathë!

Më 2013 prodhuesit zviceranë kanë eksportuar cigare për më shumë se gjysmë miliardi franga zvicerane....

28 May, 2014Lexo më shumë

Qeveria kërkon të paguhet borxhi ndaj punëtorëve të Fabrikës së Gypave

Qeveria e Kosovës kërkon nga Agjencia Kosovare e Privatizimit, që të zbatojë vendimin e Kuvendit, për pagesën e borxhit ndaj punëtorëve të Fabrikës së gypave në Ferizaj....

27 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi e nis ditën i kënaqur me raportin e Bankës Botërore

Kryeministri në largim, Hashim Thaçi, e ka vlerësuar si shpresëdhënës raportin e fundit të Bankës Botërore. ...

27 May, 2014Lexo më shumë

Banka Botërore: Kosova me rritjen më të shpejtë ekonomike në rajon

Një raport i Bankës Botërore për rimëkëmbjen e gjashtë vendeve të Europës Juglindore (Kosovë, Shqipëri, Maqedoni, Mal i Zi, Serbi dhe Bosnje dhe Hercegovinë) thotë se Kosova ishte vendi me rritjen më të shpejtë ekonomike....

26 May, 2014Lexo më shumë

Shtyhet shitja e disa ndërmarrjeve bujqësore

Agjencia Kosovare e Privatizimit ka njoftuar për shtyrjen e shitjeve të disa ndërmarrjeve bujqësore....

26 May, 2014Lexo më shumë

Zvicra me statusin kreditor më të lartë \”AAA\”

Agjencia amerikane e vlerësimit të cilësisë së kredive \"Standard & Poor\'s\" njoftoi se Zvicra e ka ruajtur vlerësimin maksimal “AAA”, si një vend me perspektivë të qëndrueshme dhe të sigurt për investitorët....

24 May, 2014Lexo më shumë

MBZHR premton shtim të mbështetjes për blegtorinë

Ministri i Bujqësisë në detyrë, Blerand Stavileci, në hapjen e panairit tradicional të gjedhit “Kosova 2014” ka premtuar përkrahje edhe në vitet e ardhshme për sektorin e blegtorisë. Gjedhi më i mirë vjen nga Peja....

24 May, 2014Lexo më shumë

Beqaj: Janë rritur krimet financiar

Ministri në largim i Financave, Besim Beqaj ka thënë se ekonomia jo formale për veç dëmeve në buxhetin e shteti ajo dëmton konkurrencën e lirë dhe qytetarët. Sipas tij, niveli e ekonomisë jo formale është diku rreth 27 dhe 34 për qind nga bruto produkti vendor....

23 May, 2014Lexo më shumë

Qeveria nis procedurat për themelimin e Fondit për punësim dhe zhvillim

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Hashim Thaçi ka zhvilluar mbledhjen e radhës, ku është përzgjedhur komisionit ndërqeveritar i cili do të kryej analizat përkatëse për themelimin e Fondit për punësim dhe zhvillim....

23 May, 2014Lexo më shumë

Më 2015, Kosova me kod +383

Në vitin 2015 Kosova do të ketë në funksion kodin telefonik +383, ka thënë ministri në largim i Zhvillimit Ekonomik, Fadil Ismajli....

23 May, 2014Lexo më shumë

Kina do të paguajë 400 miliardë dollarë gazin rus

Kina do të blejë nga kompania shtetërore ruse nga 38 miliardë metra kub gaz në periudhën prej 30 vjetëve. ...

21 May, 2014Lexo më shumë

Produktet evropiane nuk vijnë në Ballkan me të njëjtë cilësi

Një pjesë e prodhimeve që shiten në vendet e Ballkanit si brende të njohura, nuk posedojnë të njëjtën cilësi ashtu siç shiten në tregjet e vendeve evropiane....

20 May, 2014Lexo më shumë

Gjiganti kinez merr bakrin shqiptar

Përmes një operacioni financiar të zhvilluar në Turqi, pjesa më e madhe e rezervave shqiptare të bakrit kanë kaluar në pronësi të gjigantit botëror të minierave, kompanisë kineze “Jiangxi Koper”. ...

19 May, 2014Lexo më shumë

Bahtiri fabrikën e kërpudhave nuk e ndërton në Mitrovicë por në Prishtinë

Fabrika e kërpudhave e premtuar që do ndërtohet në Mitrovicë, nuk do ndërtohet aty. Kjo ngase pronarët e tokave nuk arritën të merren vesh me Agim Bahtirin....

18 May, 2014Lexo më shumë

Dy marrëveshje bashkëpunimi ekonomik Kosovë-Serbi

Aleanca Kosovare e Bizneseve ka nënshkruar dy marrëveshje bashkëpunimi, të parën me Qendrën Inovative Energjetike Teslianum, nga Beogradi, kurse marrëveshjen e dytë kryetari i AKB-së, Agim Shahini e ka nënshkruar me Odën Ekonomike të regjionit të Kragujevcit....

18 May, 2014Lexo më shumë

Rritje e borxhit publik të Kosovës

Sipas njohësve të çështjeve ekonomike, nëse vazhdohet me këtë temp të hyrjes borxh, pas shumë viteve mund të kemi reflektime negative. Borxhi publik i Kosovës ka arritur në mbi 506 milionë euro, që është rreth 9.20 për qind e bruto produktit vendor....

18 May, 2014Lexo më shumë

Gjilanin e vizitojnë 55 biznesmenë të suksesshëm

55 biznesmenët më të suksesshëm shqiptar të diasporës nga e mbarë bota, në kuadër të vizitës tre ditore në Kosovë, kanë zgjedhur sot ta vizitojnë qytetin e Gjilanit, ku janë pritur nga kryetari i Komunës Lutfi Haziri. Takimi është organizuar në “Vali Ranch” dhe nga Ministria e Diasporës, ku i pranishëm ka qenë edhe mistri Ibrahim Makolli....

17 May, 2014Lexo më shumë

Shahini fton investitorët serbë në Kosovë

Kryetari i AKB-së, Agim Shahini ka ftuar sot bizneset serbe që të investojnë në Kosovë. Ai nënshkroi sot një marrëveshje bashkëpunimi me Dhomën Tregtare të Shumadisë. ...

16 May, 2014Lexo më shumë

Investimet po e modernizojnë vreshtarinë dhe verëtarinë

Përkrahja e sektorit të vreshtarisë përmes pagesave direkte dhe granteve investive ka ndikuar si në rritjen e sipërfaqeve të reja me vreshta ashtu edhe në modernizimin e infrastrukturës përcjellëse në këtë sektor. Madje, sivjet Ministria e Bujqësisë ka rritur edhe mbështetjen për këtë sektor, duke subvencionuar me nga 1000 euro çdo hektarë të mbjellë me vreshta. ...

16 May, 2014Lexo më shumë

Interesim i investitorit francez për një fabrikë në Mitrovicë

Investitorë të ndryshëm nga Franca kanë qëndruar të enjten në Mitrovicë, ku gjatë takimit me kryetarin e Mitrovicës, Agim Bahtiri, kanë shprehur interesimin për të filluar me investime në sektorin e prodhimit të materialeve elektrike....

15 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi përuron fabrikën e auto- pjesëve për Formula 3

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka përuruar të enjten një investim të rrallë, një fabrikë që prodhon pjesë nga fibra i karbonit. ...

15 May, 2014Lexo më shumë

AKB do të nënshkruajë marrëveshje me Dhomën tregtare të Kragujevcit

Aleanca Kosovare e Bizneseve do të nënshkruaj një marrëveshje bashkëpunimi me Dhomën e Tregtisë së Kragujevcit. Kjo marrëveshje do të bëhet gjatë një takimi në mes të dy organizatave të premten në Kragujevc....

15 May, 2014Lexo më shumë

Nga korriku me ‘karton të gjelbër’

Të gjithë bashkatdhetarët nga Evropa që ia mësyjnë Kosovës me vetura, nga muaji korrik i këtij viti nuk do të kenë nevojë që të paguajnë më sigurim shtesë për automjetet e tyre. Njëjtë do të vlejë edhe për qytetarët e Kosovës që dëshirojnë të udhëtojnë në Evropë....

15 May, 2014Lexo më shumë

Hapet “Expokos” 2014”, Shpendi kërkon më shumë investues të huaj

Kompanitë e huaja nuk duhet ta shohin Kosovën vetëm si treg, por edhe si mundësi për investime dhe për këtë ka mjaft potencial këtu, deklaroi kryetari Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti në hapje të panairit ndërkombëtar “Expokos 2014”....

14 May, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Berry Rush
  • Play Rock Wheels
  • Play Urban Basketball