Ekonomi – Page 77 – Lajmi.net

Aktuale

Anketa e bizneseve flet për përkeqësim të situatës së tyre

Përqindja e bizneseve që e konsiderojnë situatën aktuale ekonomike në vend të pakënaqshme ka shënuar rritje krahasuar me tremujorin e katërt të vitit 2013, u tha sot në Odën Ekonomike të Kosovës, por pritjet janë se deri në fund të vitit do të ketë përmirësime....

16 June, 2014Lexo më shumë

Bizneset në pritje të realizimit të premtimeve zgjedhore

Pritshmëria e bizneseve për hapjen e vendeve të punës në tremujorin e parë të këtij viti është rritur dhe kjo rritje është ndikuar edhe nga premtimet e fushatës zgjedhore ...

16 June, 2014Lexo më shumë

Cilat janë opsionet pas mbylljes së termocentralit Kosova A më 2017

Termocentrali “Kosova A” duhet të mbyllet deri në fund të vitit 2017, është zotuar Republika e Kosovës më marrëveshjen e Komunitetit të Energjisë së Evropës Juglindore....

15 June, 2014Lexo më shumë

Low Cost “Flybe” lidh Zvicrën me Kosovë dhe Maqedoni

Kompania britanike Low Cost “Flybe” do të kryejë fluturime për “Helvetic Airways” me çmime më të lira....

15 June, 2014Lexo më shumë

Rexhepi: Kosova po frikëson investitorët

Kosova po frikëson investitorët e huaj me jostabilitetin, krizën politike dhe kushtetuese që po kalon, ka thënë ekonomisti Ibrahim Rexhepi. Ai thotë se rritja ekonomike nën 7 për qind, do të ishte pak për Kosovën....

14 June, 2014Lexo më shumë

Hamza e do valutën kosovare

Guvernatori Bedri Hamza nuk e përjashton mundësinë e krijimit të një valute të Kosovës, duke hequr dorë nga euro. ...

13 June, 2014Lexo më shumë

Kina ndërmerr masa për nxitjen e rritjes ekonomike

Kina njoftoi marrjen e masave të reja për të nxitur rritjen e ekonomisë. Mes tyre përfshihen planet për ndërtimin e hekurudhave, rrugëve dhe aeroporteve, bashkë me ndërhyrjet në lumin Jangxe, që lidh provincat më pak të zhvilluara të Kinës me Shangain....

12 June, 2014Lexo më shumë

A do të ketë krizë të re financiare globale?

Moti i keq në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kriza në Ukrainë, ribalancimi i ekonomisë kineze dhe rritja e normave të interesit nga disa banka qendrore do të ngadalësojnë ekonominë globale dhe mund ta “zhysin” atë në një krizë tjetër....

11 June, 2014Lexo më shumë

Turqia interesohet për prodhimet bujqësore të Shqipërisë dhe Kosovës

Turqia është e interesuar të shtojë shkëmbimet tregtare të prodhimeve bujqësore me Shqipërinë dhe Kosovën....

11 June, 2014Lexo më shumë

Hiqet tatimi i dyfishtë Kosovë-Shqipëri

Komisioni parlamentar i ligjeve i Kuvendit të Shqipërisë ka miratuar të mërkurën marrëveshjen ndërmjet qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë për heqjen e tatimit të dyfishtë lidhur me tatimet mbi të ardhurat dhe mbi kapitalin, si dhe për parandalimin e evazionit fiskal. ...

11 June, 2014Lexo më shumë

AKP ndërprenë valën e 60-të të privatizimit

Bordi i Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP), ka marr vendim që të shtyhet të procesi i valës së 60 të privatizimit dhe shitjes së aseteve për mes likuidimit, pas incidentit që ka ndodhur të martën....

11 June, 2014Lexo më shumë

AKP pezullon hapjen e ofertave për privatizim të valës së 60-të

Agjencia Kosovare e Privatizimit, ashtu si kishte paralajmëruar kohë më parë, sot ka pranuar edhe ofertat për ndërmarrjet e reja në privatizim dhe për asetet e ndërmarrjeve shoqërore në likuidim. ...

10 June, 2014Lexo më shumë

Po fryhen faturat e rrymës

Rritja e pagave për punëtorët e KEK-ut do të jetë vetëm një nga elementet që do të ndikojë në shtrenjtimin e energjisë elektrike në Kosovë. Zyra e Rregullatorit të Energjisë Elektrike ende nuk ka marr vendimin përfundimtar për këtë, megjithatë KEDS ka kërkuar që në zhvillimin e tarifave për vitin 2014, të reflektojë të gjitha kostot e saja aktuale për ofrimin e shërbimeve....

10 June, 2014Lexo më shumë

Demi: Paqartësi në premtimet për zhvillim ekonomik

Agron Demit mendon se premtimet për hapjen e vendeve të reja të punës të bëra nga partitë politike gjatë fushatës, nuk janë reale. Ai ka treguar për një varg problemesh që po pengojnë zhvillimin ekonomik....

7 June, 2014Lexo më shumë

Kompanive të sigurimeve u janë rritur humbjet

Sipas raportit të fundit të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), kompanitë e sigurimeve deri në tremujorin e parë të këtij viti kanë shënuar humbje për 0.3 për qind....

6 June, 2014Lexo më shumë

BQE zvogëlon normën e interesit

Banka Qendrore Evropiane ka ulur normën bazë të interesit në përpjekje për të stimuluar rritjen ekonomike dhe për të evituar deflacionin në eurozonë....

5 June, 2014Lexo më shumë

AKP-ja ka shqiptuar 32 milionë euro gjobë për mospërmbushje të kontratave

Pesë ndërmarrjet e privatizuar me spin-off special nuk kanë paguar gjobat e shqiptuara nga Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP). Nëse mblidhen në total shuma e këtyre gjobave, del se këto pesë kompani i kanë borxh AKP-së gjithsej 32 milionë e 700 mijë euro....

5 June, 2014Lexo më shumë

‘Star Tobacco’ interesohet për Shqipërinë

Një kompani e njohur ndërkombëtare ka në plan të rigjallërojë prodhimin e duhanit në Shqipëri, një industri prej vitesh në vështirësi të thellë. Ekspertët e ‘Star Tobacco International’ prej 6 muajsh ndodhen në Shqipëri për të studiuar tregun dhe kontaktuar me fermerët. ...

5 June, 2014Lexo më shumë

Premtimet për 200 mijë vende pune, të parealizueshme

Premtimet e liderëve politikë të cilët po kandidojnë për kryeministër mbi hapjen e vendeve të reja të punës, nuk po shihen si të mundshme. Shifra prej 200 mijë vende të reja të punës, sipas Agron Demit nuk mund të përmbushet as për 15 vjet....

4 June, 2014Lexo më shumë

Kontrata, gati për nënshkrim

Komisioni Ndërministrorë, të mërkurën, në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës, ka njoftuar se është bërë gati për nënshkrim kontrata për ndërtimin e Rrugës 6 - Autostrada Prishtinë - Hani i Elezit....

4 June, 2014Lexo më shumë

AKP po i çon drejt grevës së urisë

Ish-punëtorët e fabrikës së Tubave, të cilët po mbajnë grevë në një tendë të ngritur pranë Kryeministrisë,  vazhdojnë të akuzojnë Agjencinë Kosovare të Privatizimit (AKP) se po shkel ligjet e Kosovës, duke mos shpërndarë mjetet për ta nga privatizimi i fabrikës ku dikur kanë punuar. ...

4 June, 2014Lexo më shumë

BE i kërkon Bullgarisë ta suspendojë projektin e gazit rus

Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Antoine Colombani tha në një konference në Bruksel se BE-ja i ka kërkuar Bullgarisë që ta ndalojë punën në një projekt të tubacionit të gazit me kompaninë ruse “Gazprom”....

3 June, 2014Lexo më shumë

Suedia ndan 400 milion euro, përfiton edhe Kosova

Fondi prej 400 milion euro i ndarë nga qeveria suedeze ka për qëllim të ndihmojë në reformimin e administratës publike, sistemin e drejtësisë dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut....

3 June, 2014Lexo më shumë

AKP e shqetësuar me zhvillimet e fundit në Llamkos

Bordi i Drejtorëve i Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP) mbajti takimin e radhës ku diskutoi për një varg çështjesh të përcaktuara në agjendë, në përputhje me mandatin ligjor.  ...

2 June, 2014Lexo më shumë

Rahoveci bëhet me pikë grumbulluese për prodhime bujqësore

Komuna e Rahovecit është bërë sot me një pikë grumbulluese për ruajtjen, klasifikimin dhe shitjen e prodhimeve bujqësore....

2 June, 2014Lexo më shumë

Produktet kosovare jo shumë cilësore

Selatin Kaçaniku thotë se produktet vendore nuk i plotësojnë kushtet e standardeve europiane. Ndërsa, Agim Shahini  i AKB-së thekson se në krahasim me vitet e kaluara prodhuesit kosovarë janë në nivel më të mirë sa i përket cilësisë....

1 June, 2014Lexo më shumë

Trepça dikur prodhonte deri në 560 kg ar në vit, e sot asnjë

Trepça për rreth gjysmë shekulli ka arritur të prodhojë 10.700 kg ar të pastërtisë së lartë. Mesatarisht për çdo vit, prodhoheshin 238 kg ar, ndërsa në 15 vitet e fundit, nuk është prodhuar asnjë kg i vetëm. ...

31 May, 2014Lexo më shumë

Qeveritë rajonale të krijojnë ambient biznesor pa procedura burokratike

Qeveritë rajonale duhet të krijojnë një ambient që bizneseve ua lehtëson operimin e tyre, që punëtorëve tu ofrohen kushte të mira për punë, që ambienti legjislativ të jetë pro-biznesit, që t’i eliminojmë në maksimum procedurat burokratike dhe që rendi dhe ligji të jenë në funksion të mbrojtjes së bizneseve dhe investimeve. ...

30 May, 2014Lexo më shumë

Tkurrje e ekonomisë së SHBA-ve

Ekonomia e Shteteve të Bashkuara ka shënuar zmbrapsje në tre muajt e parë të vitit 2014, duke u tkurrur për 1 për qind. ...

29 May, 2014Lexo më shumë

Bashkëpunim ndëruniversitar në fushën e energjisë së qëndrueshme

Projekti “NORMAK Sustainable Energy” synon të kontribuojë në zhvillim ekonomik, duke zhvilluar institucione dhe struktura të arsimit të lartë që janë të afta t’i zbatojnë ndryshimet e nevojshme për fuqizimin e sektorit të energjisë. Projekti fuqizon programet akademike, transferon njohuritë nga Kolegji universitar i Gjøvikut të Norvegjisë tek universitetet rajonale dhe ofron bashkëpunim të drejtpërdrejtë mes bizneseve nga Norvegjia dhe atyre nga Kosova, Maqedonia dhe Shqipëria....

28 May, 2014Lexo më shumë

Sipas BB-së, Shqipëria ka ekonomi të sëmurë

Përtej optimizmit për ringritjen e ekonomisë, një raport i fundit i Bankës Botërore tregon se kriza e ka shndërruar Shqipërinë në ekonominë më problematike të rajonit. ...

28 May, 2014Lexo më shumë

Ulqinakët kërkojnë pensionet nga Kosova

Rreth 50 pensionistë të Kosovës, shtetas të Malit të Zi, ish- të punësuar në ndërmarrjet e Kosovës në kohën e shtetit të përbashkët jugosllavë, i kanë kërkuar kryeministrit, Hashim Thaçi që të finalizojë marrëveshjen me Malin e Zi lidhur me njohjen reciproke të stazhit të punës. ...

28 May, 2014Lexo më shumë

Fshehën të dhënat për papunësinë!

Përfaqësues të Bankës Botërore dhe ekspertë të ekonomisë dyshojnë se Agjencia e Statistikave e Kosovës po i fsheh të dhënat për papunësinë....

28 May, 2014Lexo më shumë

Zvicra eksporton 10 herë më shumë cigare se djathë!

Më 2013 prodhuesit zviceranë kanë eksportuar cigare për më shumë se gjysmë miliardi franga zvicerane....

28 May, 2014Lexo më shumë

Qeveria kërkon të paguhet borxhi ndaj punëtorëve të Fabrikës së Gypave

Qeveria e Kosovës kërkon nga Agjencia Kosovare e Privatizimit, që të zbatojë vendimin e Kuvendit, për pagesën e borxhit ndaj punëtorëve të Fabrikës së gypave në Ferizaj....

27 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi e nis ditën i kënaqur me raportin e Bankës Botërore

Kryeministri në largim, Hashim Thaçi, e ka vlerësuar si shpresëdhënës raportin e fundit të Bankës Botërore. ...

27 May, 2014Lexo më shumë

Banka Botërore: Kosova me rritjen më të shpejtë ekonomike në rajon

Një raport i Bankës Botërore për rimëkëmbjen e gjashtë vendeve të Europës Juglindore (Kosovë, Shqipëri, Maqedoni, Mal i Zi, Serbi dhe Bosnje dhe Hercegovinë) thotë se Kosova ishte vendi me rritjen më të shpejtë ekonomike....

26 May, 2014Lexo më shumë

Shtyhet shitja e disa ndërmarrjeve bujqësore

Agjencia Kosovare e Privatizimit ka njoftuar për shtyrjen e shitjeve të disa ndërmarrjeve bujqësore....

26 May, 2014Lexo më shumë

Zvicra me statusin kreditor më të lartë \”AAA\”

Agjencia amerikane e vlerësimit të cilësisë së kredive \"Standard & Poor\'s\" njoftoi se Zvicra e ka ruajtur vlerësimin maksimal “AAA”, si një vend me perspektivë të qëndrueshme dhe të sigurt për investitorët....

24 May, 2014Lexo më shumë

MBZHR premton shtim të mbështetjes për blegtorinë

Ministri i Bujqësisë në detyrë, Blerand Stavileci, në hapjen e panairit tradicional të gjedhit “Kosova 2014” ka premtuar përkrahje edhe në vitet e ardhshme për sektorin e blegtorisë. Gjedhi më i mirë vjen nga Peja....

24 May, 2014Lexo më shumë

Beqaj: Janë rritur krimet financiar

Ministri në largim i Financave, Besim Beqaj ka thënë se ekonomia jo formale për veç dëmeve në buxhetin e shteti ajo dëmton konkurrencën e lirë dhe qytetarët. Sipas tij, niveli e ekonomisë jo formale është diku rreth 27 dhe 34 për qind nga bruto produkti vendor....

23 May, 2014Lexo më shumë

Qeveria nis procedurat për themelimin e Fondit për punësim dhe zhvillim

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Hashim Thaçi ka zhvilluar mbledhjen e radhës, ku është përzgjedhur komisionit ndërqeveritar i cili do të kryej analizat përkatëse për themelimin e Fondit për punësim dhe zhvillim....

23 May, 2014Lexo më shumë

Më 2015, Kosova me kod +383

Në vitin 2015 Kosova do të ketë në funksion kodin telefonik +383, ka thënë ministri në largim i Zhvillimit Ekonomik, Fadil Ismajli....

23 May, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Urban Basketball
  • Play Bubble Trouble
  • Play Pro Kicker Frenzy