Ekonomi – Page 77 – Lajmi.net

Aktuale

Ministri Besim Beqaj priti në takim ambasadorin e Francës në Kosovë

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj ka pritur në takim ambasadorin francez në Kosovë z. Dider Chabert....

17 July, 2018 Lexo më shumë

OEK mban takim për promovimin e ekonomisë së Kosovës

Oda Ekonomike e Kosovës organizoi një takim me delegacionin e organizatës amerikane “The Heritage Foundation”....

17 July, 2018 Lexo më shumë

Patriotizmi modern: Hapet fabrika në Medvegjë ku do të punësohen 140 persona

Medvegja ishte dhe mbetet si një nga komunat me papunësinë më të lartë në Serbi. Braktisja e këtyre trojeve shqiptare kishte nisur në kohën e luftës në ish-Jugosllavi dhe shqetësimi më i madh mbetet që të rinjtë në këtë vend akoma vazhdojnë të përballen me mungesën e perspektivës, kështu duke vazhduar boshatisjen e këtyre trevave....

17 July, 2018 Lexo më shumë

Lluka: Qeveria po e trajton me prioritet trajtimin e ujërave të zeza

Qeveria e Kosovës është duke e trajtuar me prioritet çështjen e ujërave të zeza dhe me investimet që po bëhen në këtë sektor synohet që të trajtohen deri në 80 për qind e tyre, ka deklaruar Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka....

17 July, 2018 Lexo më shumë

KIE:Kosova vazhdon të renditet lart në ranglistën botërore të indeksit për liritë ekonomike dhe në vendin e dytë në rajon

Këshilli i Investitorëve Evropianë (KIE) duke u bazuar në raportin e fundit për liritë ekonomike botërore nga Fondacioni Heritage mirëpret faktin që Republika e Kosovës është renditur e dyta në rajon, në vendin 56 në renditjen botërore si dhe në vendin 27 në mesin e 44 vendeve në rajonin e Europës. ...

17 July, 2018 Lexo më shumë

Kosova eksportoi mallra në vlerë  prej 378.0 milionë euro

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK), ka njoftuar eksporti i mallrave shënoi rritje të konsiderueshme....

17 July, 2018 Lexo më shumë

Për herë të parë në Kosovë, mbahet “Festival i peshkimit dhe gatimit të peshkut”

Me organizim të Odës së Afarizmit të Kosovës, në bashkëpunim me kompaninë Trofta në Istog dhe disa nga klubet e peshkimit në Kosovë, është mbajtur festivali i peshkimit dhe gatimit. Ky aktivitet organizohet për hërë të parë dhe ka për qëllim që të jetë tradicional, duke përfshirë edhe të apasionuar të tjerë nga rajoni...

14 July, 2018 Lexo më shumë

Ministri Lekaj për autostradën Prishtinë-Mitrovicë: Do të përfundojë brenda dy viteve

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook”, ka bërë me dije se projekti i autostradës “Tre Heronjtë-Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha”, do të përfundojë brenda dy viteve edhe pse ishte lënë në harresë në vitet e kaluara....

14 July, 2018 Lexo më shumë

Zonat ekonomike në Kosovë, për ‘dëshirë’ të kryetarëve të komunave

Krijimi i zonave ekonomike në pothuajse çdo komunë të Kosovës po konsiderohet nga përfaqësues të bizneseve dhe ekspertë të fushës gati të panevojshme për një treg si Kosova....

14 July, 2018 Lexo më shumë

Pacolli nuk po heq dorë nga Hotel Grand-i

Behgjet Pacolli ka vite që e llogarit si pronë të tij “Hotel Grand”-in, ani pse Gjykatat e vendit nuk e njohin si blerës....

14 July, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO