Ekonomi – Page 74 – Lajmi.net

Aktuale

Këto janë 10 korporatat që kontrollojnë pothuajse çdo gjë që ju bleni

Një tabelë e ndërtuar nga Reddit.com tregon se shumica e produkteve që ne blejmë sot, kontrollohen nga një numër relativisht i vogël i kompanive. ...

6 December, 2014Lexo më shumë

400 euro i duhen një qytetari të Kosovës për të kaluar muajin minimalisht

Vende të reja të punës nuk ka, të ardhurat për familjet nuk është se kanë ndryshuar, kurse shporta e konsumatorit varion nga 12 deri në 15 euro....

6 December, 2014Lexo më shumë

Ndërtimin e autostradës për Shkup nuk e ndalon as ngërçi

Me qindra tonelata dhe janë larguar e qindra të tjera tonelata me zhavorr janë vënë në pikën e parë, ku nis autostrada “Arbën Xhaferi” që lidh Kosovën me Maqedoninë....

6 December, 2014Lexo më shumë

Dyshime për naftë jo cilësore

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë(MTI), është duke vazhduar kontrollin për cilësinë e naftës. Deri më tani nga kontrollet e ushtruara janë marrë gjithsej 22 mostra në pikat shitëse me pakicë....

6 December, 2014Lexo më shumë

Dogana pezullon importin e mbi 200 kompanive

Dogana e Kosovës ka pezulluar importin e mbi 200 kompanive kosovare të cilat kanë borxhe të akumuluara nga periudha 2012 - 2013....

6 December, 2014Lexo më shumë

Norma e lartë e interesit, po i paralizon bizneset

Normat e larta të interesit të kredive në bankat e Kosovës, po krijojnë një mjedis të pafavorshëm për zhvillimin e bizneseve. Ata detyrohen të paguajnë këste të larta të kredive, dhe si rrjedhojë, kufizohen në zhvillimin e aktiviteteve të reja biznesore....

6 December, 2014Lexo më shumë

Zbritje, 30%, 50%, 70%, apo mashtrim

Në prag të festave nga bizneset praktikohen njoftimet për zbritje çmimesh nga 10% deri në 70% të produkteve nga më të ndryshmet....

5 December, 2014Lexo më shumë

Relaks para seancës në OKB, Thaçi reklamon mjaltin e Kosovës

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, pak orë para mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së tregon për përkrahjen e bletarisë në Kosovë, duke cekur se në vendin tonë janë 6,000 bletarë, të cilët posedojnë 75,000 koshere bletësh....

4 December, 2014Lexo më shumë

KEDS ofron largim nga puna me pagesë!

Kompania turke e distribucionit të energjisë elektrike, KEDS, iu ka ofruar një pjese të punëtorëve një marrëveshje interesante për ta shkëputur kontratën. ...

4 December, 2014Lexo më shumë

Valuta ruse, nivel rekord i rënies

Rubla, valuta zyrtare e Rusisë, ka rënë përsëri të mrkurën, duke shënuar rekord të ri të ulët kundrejt dollarit dhe euros....

3 December, 2014Lexo më shumë

Beqaj akuzon komunat për keqmenaxhim të buxhetit

Ministri i Financave Besim Beqaj është shprehur i pakënaqur me menaxhimin e të hyrave vetanake nga niveli komunal. Ai ka thënë se transferimi i të hyrave nga viti në vit, paraqet keqmenaxhim të parasë së qytetarëve....

3 December, 2014Lexo më shumë

Indeksi i Korrupsionit: Kosova mbetet shteti me korrupsionin më të lartë në rajon

Organizata Transparency International ka publikuar sot Indeksin e perceptimit të Korrupsionit për vitin 2014. Kosova ka shënuar një përmirësim të lehtë, ka marrë 33 pikë dhe nga vendi i 111-të është ngritur në vendin 110-të. ...

3 December, 2014Lexo më shumë

MTI-ja themeloi OJQ-në, i dha 20 mijë euro subvencion për qira dhe shërbime tjera

Në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) janë dhënë dhjetra mijëra euro donacione OJQ-së “Jakova Invation Center”, e cila udhëhiqej nga dy zyrtarë të lartë qeveritarë, përkatësisht nga Valdrin Lluka, kryeshef i Agjencisë për Promovim dhe Investimeve dhe Eljana Naka, sekretare e përhershme në këtë Ministri....

3 December, 2014Lexo më shumë

KEK-u përfiton gjashtë milionë euro

Qymyri i Kosovës shumë shpejt do të eksportohet në disa nga shtetet e rajonit, kjo sepse kompania “Ex-fis” është shpallur fituese e ankandit të organizuar nga KEK-u për shitjen e qymyrit....

3 December, 2014Lexo më shumë

200 mijë vende pune, as me shkop magjik

Dy partitë më të mëdha, Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike, që kanë lidhur koalicion për ta udhëhequr qeverinë e ardhshme duhet ta kenë një shkop magjik për ta realizuar premtimin për vende pune. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

Kuvendi blen 140 iPad-a, pa tender publik

Administrata e Kuvendit ka vendosur që t’iu blejë deputetëve tabletë të fjalës së fundit të teknologjisë....

2 December, 2014Lexo më shumë

Brezovica e vdekur do të ringjallet me 410 milionë euro investime të huaja

Pas tre vjetëve Brezovica do të jetë një qendër turizmi e skitarie që do t'ia kenë lakmi shumë simotra në rajon. Për 9 vjet ajo do të jetë ndër më të mirat në këtë pjesë të Evropës, kurse pas 15 vjetëve, kjo zonë do të jetë ndër më të mirat në Evropë....

1 December, 2014Lexo më shumë

Nis java e produkteve dhe firmave italiane në Kosovë

Festivali italian në Kosovë, me aktivitete të ndryshme promovuese të produkteve e firmave italiane, fillon për herë të parë sot dhe do të zgjasë deri më 7 dhjetor....

1 December, 2014Lexo më shumë

Ku janë 230 mijë euro të Odës së Mjekëve?

Në adresë të Ministrisë së Shëndetësisë, të udhëhequr nga Ferid Agani kanë ardhur akuza të rënda nga kryetarja e Odës së Mjekëve të Kosovës, Zylfije Hundozi....

1 December, 2014Lexo më shumë

Projektet që Kosova do t’i prezantojë në Konferencën e Berlinit

Projekte të shumta infrastrukturore me rëndësi për Kosovën por që kanë ndikim rajonal synohet të realizohen përmes ndihmës së ofruar në Konferencën e Berlinit. Kosova tashmë i ka përzgjedhur projektet që do t'i prezantoj në Berlin thotë Ministri në detyrë i Zhvillimit Ekonomik Fadil Ismajli....

29 November, 2014Lexo më shumë

Rreth 600 milionë marka kursime të kosovarëve qëndrojnë në Serbi

Kursimet e shqiptarëve nga Kosova në bankat e Serbisë arrijnë vlerën e 300 milionë eurove. Ekspertët thonë se kjo çështje duhet ngritur nga autoritetet vendore. ...

29 November, 2014Lexo më shumë

‘Blej shqip’, fuqizo ekonominë kombëtare! (Foto & Video)

Konsumimi i produkteve vendore fuqizon ekonomin kombëtare dhe krijon vende të reja të punës. Kështu u tha në hapjen zyrtare të panairit ‘Blej Shqip’, nga kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe ministri i Ekonomisë së Shqipërisë, Arben Ahmetaj....

28 November, 2014Lexo më shumë

BQK ua merr licencat bankave të dyshuara për financim të terrorizmit

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza ka bërë të ditur se për shkak të dyshimeve për financim të terrorizmit u është marrë licenca disa institucioneve mikrofinanciare....

27 November, 2014Lexo më shumë

Rusia heq dorë nga gazsjellësi “Rrjedha jugore”

Rusia do të ndërtojë gazsjellësin e quajtur “Rrjedha jugore” vetëm nëse për të është e interesuar Evropa, në mënyrë që ulë riskun që bart me vete tranziti i gazit nëpër Ukrainë, deklaroi të mërkurën ministri rus i Zhvillimit Ekonomik, Aleksej Ulokajev....

26 November, 2014Lexo më shumë

Riparimi i automjeteve, biznes më i madh sesa bujqësia e Kosovës

Në vitin 2013, tregtia me shumicë dhe pakicë, riparimi i automjeteve dhe motoçikletave kishte pjesëmarrjen më të madhe në BPV me 12.3%; pastaj bujqësia me 12.0%; ndërsa, pjesëmarrja më e vogël ishte te shërbimet e tjera me vetëm 0.2%....

25 November, 2014Lexo më shumë

‘Vala’ sot ka lansuar shërbimin e internetit 3G (Video)

Operatori i telefonisë mobile Vala sot ka lansuar shërbimin 3G, përmes të cilit do të ofrojë internet më të shpejtë dhe me çmime më të pranueshme për qytetarët. Kjo është vlerësuar si një ndër sukseset më të mëdha të PTK-së, ndërsa në fillim të janarit Vala do të lansojë edhe shërbimin 4G....

25 November, 2014Lexo më shumë

Sllovenia premton kthimin e kursimeve të ish-Bankës së Lubjanës

Kryeministri i ri i Sllovenisë, Miro Cerar ka porositur sot se vendi i tij do të respektojë aktgjykimin e Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg për t’iu kthyer paratë kursimtarëve të saj në ish-Jugosllavi. ...

24 November, 2014Lexo më shumë

Linja më e gjatë hekurudhore në botë

Një tren i ngarkuar me 82 kontejnerë përplot mallra është nisur më 18 nëntor nga qyteti lindor kinez Yiwu dhe do të ndalet në kryeqytetin spanjoll, Madrid, në muajin dhjetor, pas 21 ditë udhëtimi....

24 November, 2014Lexo më shumë

KOSTT-i shkel Ligjin e prokurimit

Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut – KOSTT e ka shkelur Ligjin e prokurimit në tenderin për bartjen dhe montimin e dy transformatorëve në Berivojcë dhe Viti....

24 November, 2014Lexo më shumë

Ekonomia më 2014, viti më i rëndë

Viti 2014 më aspektin ekonomik nga përfaqësues të bizneseve dhe ekspertë të çështjeve ekonomike konsiderohet të jetë vit i dështuar ekonomik. Në këtë vit, ata që pësuan më së shumti nga ngecja e proceseve ekonomike, thuhet të jetë sektori privat....

23 November, 2014Lexo më shumë

Financuesit e PDK-së marrin tender te Shpendi

Një dosje me keqpërdorime të pretenduara Lëvizja Vetëvendosje e Malishevës e kishte dorëzuar në Prokurori dhe në Agjencinë kundër Korrupsionit në fund të vitit 2012. Sipas këtij subjekti, në këtë komunë prej disa kohësh janë kompanitë që financojnë PDK-në që i fitojnë tenderët. ...

23 November, 2014Lexo më shumë

​Aeroporti i Prishtinës në vitin 2015 ulje të çmimeve

Kompanitë ajrore, do ta rrisin numrin e fluturimeve, e në vitin e ardhshëm pritet që numri i udhëtarëve të jetë dukshëm më i madh, pasi që gjatë këtij viti nuk ka qenë ai që është pritur. Gjithashtu dhe çmimet pritet të jenë më të lira....

22 November, 2014Lexo më shumë

Nis ndërtimi i një hidrocentrali në Shalë të Bajgorës

Ka filluar të enjten ndërtimi i hidrocentraleve për prodhimin e 12 megavateve të energjisë elektrike, në fshatin Selac të Shalës së Bajgores të komunës se Mitrovicës....

20 November, 2014Lexo më shumë

Aeroporti i Prishtinës themelon “shkollën” për menaxhim të aeroporteve (Video)

Tridhjetë  studentë të Universitetit të Prishtinës do të kenë mundësi të ndjekin mësimet për menaxhim të aeroportit  në Institutin e Shërbimeve të Aeroportit të Prishtinës, i themeluar të mërkurën në një ceremoni të organizuar në Prishtinë....

19 November, 2014Lexo më shumë

Preteni kërkon publikimin e emrave të zyrtarëve të dyshuar për korrupsion

Të paktën dy ministri janë duke u hetuar për korrupsion. Agjencia Kundër Korrupsionit (AKK) ka bërë të ditur se ka dorëzuar disa kallëzime penale në nivel të Qeverisë....

18 November, 2014Lexo më shumë

Projekt 410 milion euro me 100 km ski-lift për Brezovicën

Komiteti Drejtues Ndërministror ka prezantuar projektin e koncersiumit francez i cili është interesuar të investojë në Brezovcië. Ky projekt kap një vlerë investimi prej 410 milion euro, ku ndër të tjera është edhe ndërtimi i një ski lifti me gjatësi prej 100 kilometrave. ...

17 November, 2014Lexo më shumë

Sa janë ndërmarrës qytetarët e Republikës së Kosovës?

Në kuadër të Javës Globale të Ndërmarrësisë, të hënën në Kampusin e Kolegjit Universum në Ulpianë u organizua konferenca për prezentimin e fakteve nga raporti i Monitorit Global të Ndërmarrësisë (Global Entrepreneurship Monitor – GEM), raport ky i cilësuar si më i rëndësishmi dhe më prestigjiozi në botë sa i përket fushës së ndërmarrësisë....

17 November, 2014Lexo më shumë

S’ka presion të Qeverisë në Doganë

Drejtori i Doganës së Kosovës, Lulzim Rafuna thotë se kriza politike nuk ishte paraparë, porse sipas tij ka pasur rritje prej 4 për qind në krahasim me vitin e kaluar, dhe 6 për qind më pak të mallit që ka qarkulluar....

17 November, 2014Lexo më shumë

Malazezët: Drunjtë tanë dritaret nga Peja

Malazezët ankohen se lënda e parë për produkte finale që nxirren nga përpunimi i drurit, nuk përpunohet në vendin e tyre, por në Kosovë. ...

16 November, 2014Lexo më shumë

Zyrtarët e lartë në Kosovës, të korruptuar dhe të pa mençur

Drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit në Kosovë,  Hasan Preteni thotë se niveli i korrupsionit në Kosovë është tepër i lartë dhe i shtrirë në dikasteret më të rëndësishme të Qeverisë, përfshirë edhe emra ministrash e zyrtarësh të tjerë të lartë....

16 November, 2014Lexo më shumë

Sektori privat me paga me të ulëta se ai publik

Paga mesatare në sektorin privat është më e ulët se sa ajo në sektorin publik në Kosovë. Derisa, paga neto mesatare në Kosovë për sektorin publik është 441 euro, në sektorin privat nuk është më shumë se 228 euro....

16 November, 2014Lexo më shumë

367 lëndë korrupsioni, 28 milionë euro pasuri e ngrirë

Lëvizja FOL sot ka publikuar statistikat për periudhën korrik-shtator 2014 të Policisë, Prokurorisë dhe Gjykatave në kuadër të Platformës së Statistikave Anti-Korrupsion dhe gjithashtu statistikat e Zyrës së Koordinatorit Kombëtar për Luftimin e Krimeve Ekonomike dhe Agjencisë për Administrimin e Pasurisë së Sekuestruar ose të Konfiskuar sa i përket konfiskimit dhe sekuestrimit të pasurisë për periudhën janar-shtator 2014....

16 November, 2014Lexo më shumë

500 milionë euro borxh ndaj ndërmarrjeve publike

Ndërmarrjet Publike po kanë vështirësi në inkasimin e të ardhurave të tyre.  Që nga paslufta e deri më tashti, borxhi i konsumatorëve ndaj Ndërmarrjeve Publike, ka kapur vlerën prej 500 milionë euro. Një gjë e tillë, po e vështirëson shërbimin e ndërmarrjeve publike....

16 November, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Supercar Showdown