Ekonomi – Page 73 – Lajmi.net

Aktuale

Rritje zero e ekonomisë në eurozonë

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti në eurozonë është ndalur për shkak të ngadalësimit nga tkurrja e rritjes në Gjermani dhe ngecja në Francë....

14 August, 2014Lexo më shumë

Moody’s e vlerëson ekonominë shqiptare të qëndrueshme

Agjencia ndërkombëtare për vlerësim financiar, Moody’s konfirmoi vlerësimin “B1” për obligacionet e qeverisë shqiptare me parashikim të “qëndrueshëm”. ...

13 August, 2014Lexo më shumë

Kërkesat e paqarta të qumështarëve

Prodhuesit e qumështit kanë protestuar vazhdimisht kohëve të fundit, duke kërkuar mbështetje nga qeveria për mbrojtjen e prodhimeve të tyre. Por këto kërkesa nuk dalin të jenë edhe aq të arsyeshme, pasi ata kanë marrë dhe vazhdojnë të marrin mbështetje përmes subvencioneve dhe granteve nga ana e qeverisë. E kërkesa e tyre për bllokim të importit është jashtë logjikës dhe legjislacionit për tregti të lirë. ...

13 August, 2014Lexo më shumë

Turqia mbulon tregun e Rusisë, pas sanksioneve të Perëndimit

Kompanitë ruse kanë shtuar porositë e tyre te firmat turke, pasi Moska ndaloi importimin e shumicës së ushqimeve nga Perëndimi, në shenjë hakmarrjeje për sanksionet e SHBA-ve dhe BE-së si pasojë e krizës në Ukrainë....

12 August, 2014Lexo më shumë

“Air Serbia” sërish “pushton” Shqipërinë

Pas 6 vjetësh mungesë, në Shqipëri rikthehet kompania ajrore serbe “Air Serbia”....

10 August, 2014Lexo më shumë

Serbia çdo ditë hyn borxh 3.5 milionë euro

Që nga fillimi i vitit deri në fund të korrikut, Serbia mesatarisht për çdo ditë ka hyrë borxh 3.5 milionë euro....

10 August, 2014Lexo më shumë

Ish-punëtorët e Rilindjes, përgatisin padi për AKP-në dhe Qeverinë

Vendimi për marrjen në pronësi të objektit i Rilindjes, i bërë 6 vjet më parë, nuk po i bindë ish-punëtorët e kësaj ndërmarrjeje për ligjshmërinë e këtij procesi. Ata tashmë kanë përgatitur një padi, që presin ta dorëzojnë në gjykatë gjatë fundit të këtij viti....

8 August, 2014Lexo më shumë

KOSID kundër shtrenjtimit të rrymës

Konsorciumi Kosovar i Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm - KOSID ka kundërshtuar fuqishëm rritjen e çmimit të energjisë....

8 August, 2014Lexo më shumë

Afaristë nga Zvicra premtojnë një fabrikë plastike në Gjilan

Afaristë nga Zvicra kanë shprehur gatishmëri për të investuar në Komunën e Gjilanit, konkretisht në ndërtimin e një fabrikë për përpunimin e plastikës cilësore për vetura. ...

8 August, 2014Lexo më shumë

Shtrenjtimi i rrymës mund të nxisë trazira

Shtrenjtimi i energjisë elektrike për 5 për qind, për të dytën herë brenda dy muajve, mund të sjellë vitin më të vështirë për qytetarët e Kosovës....

8 August, 2014Lexo më shumë

Bankat në Kosovë edhe me formatin IBAN

Pas pranimit në kodin e veçantë bankar SWIFT, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka pranuar njoftimin për regjistrimin e formatit IBAN të numrave të llogarive të mbajtura në bankat e Kosovës. Kjo konsiderohet e arritur e madhe për bankat në Kosovë, të cilat kanë kod të veçantë bankar....

7 August, 2014Lexo më shumë

KEK-u porosit të mos mërzitemi për dimër

Ndërmarrja publike për prodhimin e energjisë elektrike, KEK ka arritur të përfundojë veprimet përgatitore drejt stabilizimit të prodhimit para dimrit.  ...

7 August, 2014Lexo më shumë

Nga 1 shtatori shtrenjtohet rryma

KEK-u dhe KEDS-i kanë kërkuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë shqyrtim të jashtëzakonshëm të kostos së furnizimit me energji elektrike, pas shpërthimit që ka ndodhur në termocentralin “Kosova A”. ...

7 August, 2014Lexo më shumë

Politika mban peng projektet kapitale

Moskonstituimi i Kuvendit dhe i Qeverisë së re të Kosovës, po ndikon në zvarritjen për realizimin e disa projekteve kapitale që kanë qenë në proces, e që vazhdimisht janë konsideruar si projekte madhore, thonë ekspertët e ekonomisë....

5 August, 2014Lexo më shumë

Kërkohet heqja e plotë e barrierave tregtare Kosovë-Shqipëri

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovës, Qemal Minxhozi ka vizituar selinë e Aleancës Kosovare të Bizneseve, ku është biseduar për thellimin e bashkëpunimit ekonomik ndërmjet dy vendeve dhe për eliminimin e barrierave, me të cilat përballen bizneset....

4 August, 2014Lexo më shumë

Tregu bankar, ende i pakonsoliduar

Tregu bankar i Kosovës është ende i pakonsoliduar. Aktiviteti kryesor i tij janë kryesisht degët bankare të huaja, theksohet në një analizë të dalë nga hulumtime e Open Data Albania....

4 August, 2014Lexo më shumë

Beqaj njoftohet me përfaqësuesin e ri të FMN-së

Ministri në detyrë i Financave, Besim Beqaj, ka pritur sot në takim përfaqësuesin e ri të FMN-së, Frank Lajkwik, përfaqësues rezident i Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovë, i cili nga shtatori i këtij viti do ta zëvendësoj përfaqësuesin aktual të FMN-së, Jose Sulemane....

4 August, 2014Lexo më shumë

Kompania e themeluar nga ministri fiton tenderin milionësh nga KOSTT-i

Kompania “Komtel” e themeluar nga ministri në detyrë i Zhvillimit Ekonomik, Fadil Ismajli para pak kohësh, ka fituar një tender prej 1,5 milionë eurosh nga Operatori i Sistemi, Transmisionit dhe Tregut (KOSTT). ...

4 August, 2014Lexo më shumë

Lufta e partive për pushtet dëmton zhvillimin e vendit

Mos konstituimi i Kuvendit dhe krijimi i qeverisë së re të Kosovës do të ketë efekte negative në proceset ekonomike në vend, vlerësojnë ekspertë të çështjeve ekonomike në Prishtinë....

3 August, 2014Lexo më shumë

Rendimenti i ulët i grurit në Dukagjin, gabime në përdorimin e farës

Rendimentet e sivjetme të grurit prej rreth katër tonë për një hektar në Rrafshin e Dukagjinit konsiderohen nga ekspert e bujqësisë si jo të kënaqshme. ...

3 August, 2014Lexo më shumë

Dogana e Kosovës heq udhëzimet e UNMIK-ut

Agjentët doganorë të Doganës së Kosovës tash e tutje do të punojnë me udhëzues të ri. Deri më tani këta agjent kanë punuar me udhëzues që e kishte sjellë UNMIK-u në vitin 2000....

2 August, 2014Lexo më shumë

Sektori i ndërtimtarisë para kolapsit

Mbi 20 mijë të rinj të punësuar në sektorin e ndërtimtarisë kanë mbetur të papunë, ndërsa tregtia me materiale ndërtimore ka rënë për më shumë se 50 për qind. ...

1 August, 2014Lexo më shumë

Argjentina falimenton për shkak të borxhit prej 1.3 miliard dollarëve

Argjentina ka falimentuar për shkak të borxheve të saj, për herë të dytë në 13 vjetët e fundit, pasi bisedimet “e minutës së fundit” në New York me një grup zotëruesish të bonove dështuan....

31 July, 2014Lexo më shumë

Kosova përfiton më shumë remitanca sesa Shqipëria

Gjatë vitit 2013, shtetasit e Kosovës të cilët jetojnë jashtë vendit kanë dërguar drejt Kosovës 621 milionë euro, ndërsa shtetasit e Shqipërisë, vetëm 497 milionë euro....

31 July, 2014Lexo më shumë

“Bechtel Enka” nuk e nis autostradën drejt Shkupit

Kompania e njohur turko-amerikane “Bechtel Enka”, e cila ka bërë nënshkrimin e Kontratës 600 milionëshe për ndërtimin e autostradës Prishtinë – Hani i Elezit, nuk i kanë filluar ende punimet. ...

31 July, 2014Lexo më shumë

Thaçi: Do të rrisim subvencionet për bujqësi

Kryeministri në detyrë Hashim Thaçi ka thënë se vetëm këtë vit prodhuesit e patates në Kosovë janë subvencionuar dhe se politikat përkrahëse për bujqësinë do të vazhdojnë....

30 July, 2014Lexo më shumë

Bie importi, rritet eksporti

Kosova vazhdon të importojë më shumë produkte sesa që eksporton. Serbia mbetet ende shteti prej të cilit Kosova blenë më së shumti produkte, ndërkaq Italia mbetet vendi ku Kosova eksporton më së shumti produktet e veta....

30 July, 2014Lexo më shumë

Shqipëria bllokon produktet kosovare, kërkohet reciprocitet (video)

Produktet kosovare po kanë vështirësi të depërtojnë në tregun e Shqipërisë. Një fat të tillë e kanë edhe prodhimet farmaceutike. Ekspertët e ekonomisë thonë se me këtë veprim, shtetit shqiptar po bën shkeljet të CEFTA-së, dhe, sipas tyre, nëse nuk ndryshohet gjendja, atëherë duhet të përdoren masa reciprociteti....

30 July, 2014Lexo më shumë

Dyshime për 20 milionë dollarë vjedhje në Bankën e Shqipërisë

Hetimet për vjedhjen e Bankës së Shqipërisë duket se janë futur në një labirint edhe më të madh, ndërsa Prokuroria e Tiranës ka bërë gati një listë me detyra që do t’iu dërgohen oficerëve të Policisë Gjyqësore të Policisë së Tiranës për t’u ekzekutuar....

29 July, 2014Lexo më shumë

Posta e Kosovës fut shërbimin për blerje e shitje në internet

Qytetarët dhe bizneset e Kosovës së shpejti do të kenë mundësi të shfrytëzojnë shërbimin e-Commerce të Postës së Kosovës. Ndërtimi i këtij shërbimi të ri është bërë i mundshëm në saje të përkrahjes nga Posta Turke....

29 July, 2014Lexo më shumë

Bizneset, të zhytura në borxhe

Normat  e larta të kredive dhe sfidat që lidhen me rendin dhe ligjin, nuk premtojnë tren pozitiv të zhvillimit ekonomikë. ...

29 July, 2014Lexo më shumë

KEDS importon 400 mijë euro energji për vetëm dy ditë

Për vetëm dy ditë kompania për distribuimin e energjisë elektrike KEDS ka shpenzuar 400 mijë euro për import të energjisë elektrike, krejt kjo që t’iu sigurohet qytetarëve energji pandërprerë për festën e Fitër Bajramit...

28 July, 2014Lexo më shumë

Termocentrali i ri nuk mund të ndërtohet deri në vitin 2020

Kosova do të blejë energji elektrike nga vendet e rajonit edhe për më së paku 6 vjetët e ardhshme, për shkak se ndërtimi i termocentralit "Kosova e Re" nuk mund të fillojë brenda dy vjetëve, ndërsa ndërtimi i një termocentrali më së paku zgjat pesë vjet....

28 July, 2014Lexo më shumë

Vrugu dëmton kumbullat

Temperaturat e ulëta dhe koha, jo e përshtatshme që ka mbretëruar në Kosovë, sidomos në pranverë, kanë bërë që të shkaktohen dëme në pemëtari....

28 July, 2014Lexo më shumë

Dogana këtë vit do të inkasojë 935 milion euro

Dogana e Kosovës, në 6 mujorin e parë të këtij viti ka shënuar rritje të të hyrave për 6% krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Drejtori i Doganës, Lulzim Rafuna, thotë se janë afër realizimit të projeksioneve të parapara me ligjin për buxhet....

27 July, 2014Lexo më shumë

Rritja e çmimeve në prag të festave, e padrejtë

Është bërë trend që në prag të festave, në Kosovë të ngriten çmimet e produkteve të ndryshme....

27 July, 2014Lexo më shumë

Borxhi publik i Kosovës gjysmë miliardi euro

Borxhi publik i Kosovës ka kaluar mbi 507 milionë euro. Për pesë vitet e fundit është rritur për rreth 260 milionë euro. Kjo është rreth 9.2 për qind të Bruto Produktit Vendor (GDP). Bazuar në Ligjin për Borxhin Publik, vendi mund të hyjë në borxhe deri në 40 për qind të GDP-së, apo shprehur në shifra, ka hapësirë për të marrë edhe mbi 1.5 miliard euro të tjera borxh....

26 July, 2014Lexo më shumë

​AKP shtyn shitjen e pronave të kontestuaka në Bubavec

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP), njofton se ka shtyer shitjen e Njësisë nr. 31: “NB Mirusha-Prona në Bubavec 1”. Banorët e fshatit Bubavec pretendojnë se pronat janë të tyre. Ata në një rast kishin shkaktuar edhe dhunë gjatë kohës kur AKP po i nxirrte në shitje këto prona. ...

25 July, 2014Lexo më shumë

Serbët e veriut po e pengojnë procesin e privatizimit

Privatizimi i ndërmarrjeve publike në pjesën veriore të Kosovës, po pengohet nga serbët lokal. Ata ankohen se këto ndërmarrje po shiten lirë dhe pa konsultim me organet lokale. ...

25 July, 2014Lexo më shumë

BSPK nuk përjashton protestat, nëse nuk ulet çmimi i rrymës (video)

Çmimi i energjisë elektrike duhet të ulët, pasi me shtrenjtimin e energjisë përveç qytetarëve, janë dëmtuar edhe bizneset vendore. Kështu u tha sot në një tryezë diskutimi të organizuar nga BSPK. Po ashtu u vlerësua se kjo ngritje e energjisë ka ardhur si rezultat i vakuumit institucional....

25 July, 2014Lexo më shumë

‘Grand Hotel’ privatizohet në vjeshtë

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) planifikon që gjatë vjeshtës të nxjerr në shitje hotelin “Grand”. Për mënyrën e privatizimit të saj, AKP do të konsultohet me Komunën e Prishtinës dhe me odat ekonomike, ndërsa për shitjen do të vendos bordi me përbërje të re....

25 July, 2014Lexo më shumë

Ambienti i pafavorshëm afarist pengon investimet e huaja në Kosovë

Vonesa e krijimit të institucioneve të reja të Kosovës, të dala nga zgjedhjet e fundit, nuk duhet të paraqesë problem për investitorët e huaj që të vijnë në Kosovë dhe ta investojnë kapitalin e tyre....

24 July, 2014Lexo më shumë

Thaçi krenar me trashëgiminë artizanale

Kryeministri Hashim Thaçi, ka thënë se Kosova ka trashëgimi të pasur artizanale. Ai premtoi se do të mbështetë këtë trashëgimi e cila mund të shërbejë për zhvillim të turizmit në Kosovë....

24 July, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Bike Rivals
  • Play Urban Basketball
  • Play World Soccer Champion