Ekonomi – Page 71 – Lajmi.net

Aktuale

Nis java e produkteve dhe firmave italiane në Kosovë

Festivali italian në Kosovë, me aktivitete të ndryshme promovuese të produkteve e firmave italiane, fillon për herë të parë sot dhe do të zgjasë deri më 7 dhjetor....

1 December, 2014Lexo më shumë

Ku janë 230 mijë euro të Odës së Mjekëve?

Në adresë të Ministrisë së Shëndetësisë, të udhëhequr nga Ferid Agani kanë ardhur akuza të rënda nga kryetarja e Odës së Mjekëve të Kosovës, Zylfije Hundozi....

1 December, 2014Lexo më shumë

Projektet që Kosova do t’i prezantojë në Konferencën e Berlinit

Projekte të shumta infrastrukturore me rëndësi për Kosovën por që kanë ndikim rajonal synohet të realizohen përmes ndihmës së ofruar në Konferencën e Berlinit. Kosova tashmë i ka përzgjedhur projektet që do t'i prezantoj në Berlin thotë Ministri në detyrë i Zhvillimit Ekonomik Fadil Ismajli....

29 November, 2014Lexo më shumë

Rreth 600 milionë marka kursime të kosovarëve qëndrojnë në Serbi

Kursimet e shqiptarëve nga Kosova në bankat e Serbisë arrijnë vlerën e 300 milionë eurove. Ekspertët thonë se kjo çështje duhet ngritur nga autoritetet vendore. ...

29 November, 2014Lexo më shumë

‘Blej shqip’, fuqizo ekonominë kombëtare! (Foto & Video)

Konsumimi i produkteve vendore fuqizon ekonomin kombëtare dhe krijon vende të reja të punës. Kështu u tha në hapjen zyrtare të panairit ‘Blej Shqip’, nga kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe ministri i Ekonomisë së Shqipërisë, Arben Ahmetaj....

28 November, 2014Lexo më shumë

BQK ua merr licencat bankave të dyshuara për financim të terrorizmit

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza ka bërë të ditur se për shkak të dyshimeve për financim të terrorizmit u është marrë licenca disa institucioneve mikrofinanciare....

27 November, 2014Lexo më shumë

Rusia heq dorë nga gazsjellësi “Rrjedha jugore”

Rusia do të ndërtojë gazsjellësin e quajtur “Rrjedha jugore” vetëm nëse për të është e interesuar Evropa, në mënyrë që ulë riskun që bart me vete tranziti i gazit nëpër Ukrainë, deklaroi të mërkurën ministri rus i Zhvillimit Ekonomik, Aleksej Ulokajev....

26 November, 2014Lexo më shumë

Riparimi i automjeteve, biznes më i madh sesa bujqësia e Kosovës

Në vitin 2013, tregtia me shumicë dhe pakicë, riparimi i automjeteve dhe motoçikletave kishte pjesëmarrjen më të madhe në BPV me 12.3%; pastaj bujqësia me 12.0%; ndërsa, pjesëmarrja më e vogël ishte te shërbimet e tjera me vetëm 0.2%....

25 November, 2014Lexo më shumë

‘Vala’ sot ka lansuar shërbimin e internetit 3G (Video)

Operatori i telefonisë mobile Vala sot ka lansuar shërbimin 3G, përmes të cilit do të ofrojë internet më të shpejtë dhe me çmime më të pranueshme për qytetarët. Kjo është vlerësuar si një ndër sukseset më të mëdha të PTK-së, ndërsa në fillim të janarit Vala do të lansojë edhe shërbimin 4G....

25 November, 2014Lexo më shumë

Sllovenia premton kthimin e kursimeve të ish-Bankës së Lubjanës

Kryeministri i ri i Sllovenisë, Miro Cerar ka porositur sot se vendi i tij do të respektojë aktgjykimin e Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg për t’iu kthyer paratë kursimtarëve të saj në ish-Jugosllavi. ...

24 November, 2014Lexo më shumë

Linja më e gjatë hekurudhore në botë

Një tren i ngarkuar me 82 kontejnerë përplot mallra është nisur më 18 nëntor nga qyteti lindor kinez Yiwu dhe do të ndalet në kryeqytetin spanjoll, Madrid, në muajin dhjetor, pas 21 ditë udhëtimi....

24 November, 2014Lexo më shumë

KOSTT-i shkel Ligjin e prokurimit

Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut – KOSTT e ka shkelur Ligjin e prokurimit në tenderin për bartjen dhe montimin e dy transformatorëve në Berivojcë dhe Viti....

24 November, 2014Lexo më shumë

Ekonomia më 2014, viti më i rëndë

Viti 2014 më aspektin ekonomik nga përfaqësues të bizneseve dhe ekspertë të çështjeve ekonomike konsiderohet të jetë vit i dështuar ekonomik. Në këtë vit, ata që pësuan më së shumti nga ngecja e proceseve ekonomike, thuhet të jetë sektori privat....

23 November, 2014Lexo më shumë

Financuesit e PDK-së marrin tender te Shpendi

Një dosje me keqpërdorime të pretenduara Lëvizja Vetëvendosje e Malishevës e kishte dorëzuar në Prokurori dhe në Agjencinë kundër Korrupsionit në fund të vitit 2012. Sipas këtij subjekti, në këtë komunë prej disa kohësh janë kompanitë që financojnë PDK-në që i fitojnë tenderët. ...

23 November, 2014Lexo më shumë

​Aeroporti i Prishtinës në vitin 2015 ulje të çmimeve

Kompanitë ajrore, do ta rrisin numrin e fluturimeve, e në vitin e ardhshëm pritet që numri i udhëtarëve të jetë dukshëm më i madh, pasi që gjatë këtij viti nuk ka qenë ai që është pritur. Gjithashtu dhe çmimet pritet të jenë më të lira....

22 November, 2014Lexo më shumë

Nis ndërtimi i një hidrocentrali në Shalë të Bajgorës

Ka filluar të enjten ndërtimi i hidrocentraleve për prodhimin e 12 megavateve të energjisë elektrike, në fshatin Selac të Shalës së Bajgores të komunës se Mitrovicës....

20 November, 2014Lexo më shumë

Aeroporti i Prishtinës themelon “shkollën” për menaxhim të aeroporteve (Video)

Tridhjetë  studentë të Universitetit të Prishtinës do të kenë mundësi të ndjekin mësimet për menaxhim të aeroportit  në Institutin e Shërbimeve të Aeroportit të Prishtinës, i themeluar të mërkurën në një ceremoni të organizuar në Prishtinë....

19 November, 2014Lexo më shumë

Preteni kërkon publikimin e emrave të zyrtarëve të dyshuar për korrupsion

Të paktën dy ministri janë duke u hetuar për korrupsion. Agjencia Kundër Korrupsionit (AKK) ka bërë të ditur se ka dorëzuar disa kallëzime penale në nivel të Qeverisë....

18 November, 2014Lexo më shumë

Projekt 410 milion euro me 100 km ski-lift për Brezovicën

Komiteti Drejtues Ndërministror ka prezantuar projektin e koncersiumit francez i cili është interesuar të investojë në Brezovcië. Ky projekt kap një vlerë investimi prej 410 milion euro, ku ndër të tjera është edhe ndërtimi i një ski lifti me gjatësi prej 100 kilometrave. ...

17 November, 2014Lexo më shumë

Sa janë ndërmarrës qytetarët e Republikës së Kosovës?

Në kuadër të Javës Globale të Ndërmarrësisë, të hënën në Kampusin e Kolegjit Universum në Ulpianë u organizua konferenca për prezentimin e fakteve nga raporti i Monitorit Global të Ndërmarrësisë (Global Entrepreneurship Monitor – GEM), raport ky i cilësuar si më i rëndësishmi dhe më prestigjiozi në botë sa i përket fushës së ndërmarrësisë....

17 November, 2014Lexo më shumë

S’ka presion të Qeverisë në Doganë

Drejtori i Doganës së Kosovës, Lulzim Rafuna thotë se kriza politike nuk ishte paraparë, porse sipas tij ka pasur rritje prej 4 për qind në krahasim me vitin e kaluar, dhe 6 për qind më pak të mallit që ka qarkulluar....

17 November, 2014Lexo më shumë

Malazezët: Drunjtë tanë dritaret nga Peja

Malazezët ankohen se lënda e parë për produkte finale që nxirren nga përpunimi i drurit, nuk përpunohet në vendin e tyre, por në Kosovë. ...

16 November, 2014Lexo më shumë

Zyrtarët e lartë në Kosovës, të korruptuar dhe të pa mençur

Drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit në Kosovë,  Hasan Preteni thotë se niveli i korrupsionit në Kosovë është tepër i lartë dhe i shtrirë në dikasteret më të rëndësishme të Qeverisë, përfshirë edhe emra ministrash e zyrtarësh të tjerë të lartë....

16 November, 2014Lexo më shumë

Sektori privat me paga me të ulëta se ai publik

Paga mesatare në sektorin privat është më e ulët se sa ajo në sektorin publik në Kosovë. Derisa, paga neto mesatare në Kosovë për sektorin publik është 441 euro, në sektorin privat nuk është më shumë se 228 euro....

16 November, 2014Lexo më shumë

367 lëndë korrupsioni, 28 milionë euro pasuri e ngrirë

Lëvizja FOL sot ka publikuar statistikat për periudhën korrik-shtator 2014 të Policisë, Prokurorisë dhe Gjykatave në kuadër të Platformës së Statistikave Anti-Korrupsion dhe gjithashtu statistikat e Zyrës së Koordinatorit Kombëtar për Luftimin e Krimeve Ekonomike dhe Agjencisë për Administrimin e Pasurisë së Sekuestruar ose të Konfiskuar sa i përket konfiskimit dhe sekuestrimit të pasurisë për periudhën janar-shtator 2014....

16 November, 2014Lexo më shumë

500 milionë euro borxh ndaj ndërmarrjeve publike

Ndërmarrjet Publike po kanë vështirësi në inkasimin e të ardhurave të tyre.  Që nga paslufta e deri më tashti, borxhi i konsumatorëve ndaj Ndërmarrjeve Publike, ka kapur vlerën prej 500 milionë euro. Një gjë e tillë, po e vështirëson shërbimin e ndërmarrjeve publike....

16 November, 2014Lexo më shumë

Kriza politike fuqizon korrupsionin

Kriza politike në vend po fuqizon korrupsionin, burokracinë dhe ekonominë joligjore, thonë përfaqësues të komunitet të biznesit, sipas të cilëve ky lloj i e ekonomisë është bërë pjesë e shoqërisë dhe komunitetit të biznesit....

16 November, 2014Lexo më shumë

Dështon MTI: vetëm një përqind e naftës kontrollohet

Nafta që importohet në Kosovë nuk i kontrollohet cilësia. Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), përkundër faktit se ka autorizuar trupa inspektues dhe laboratorë në kufij, nuk po i merr analizat....

16 November, 2014Lexo më shumë

Ramiz Kelmendi hap biznesin e tij, edhe në Maqedoni

Investimi prej katër milionë eurosh i biznesmenit Ramiz Kelmendi, ka nisur sot hapat e tij të parë në Shtip të Maqedonisë....

15 November, 2014Lexo më shumë

Në Mitrovicë nënshkruhet kontrata për ndërtimin e fabrikës për riciklimin e mbeturinave

Komuna e Mitrovicës dhe përfaqësuesit e Kompanisë Amerikano-Suedeze “Green 3Power”, kanë nënshkruar të shtunën kontratën për ndërtimin e fabrikës për riciklimin e mbeturinave dhe prodhimin e energjisë elektrike prej 12 megavatesh, shuma e të cilës kap vlerën prej 43 milionë euro....

15 November, 2014Lexo më shumë

Projektet kapitale për 2015, parashihen kryesisht në ndërtimin e rrugëve

Shumica e projekteve kapitale që parashihen të realizohen në vitin 2015, kanë të bëjnë me infrastrukturën rrugore, të cilat kanë filluar gjatë këtij viti. Ndërsa, ekspertë të financave thonë se duhet të largohet kjo traditë e investimeve dhe të fokusohet më shumë në përmirësimin e kushteve për biznese. ...

15 November, 2014Lexo më shumë

​Shënon rritje industria përpunuese në Kosovë

Në tremujorin e dytë të vitit 2014 krahasuar me tremujorin e parë të vitit 2014, Industria Nxjerrëse (B) ka pasur një rritje prej 5.0 %, Industria përpunuese (C) 25.5 %, Furnizim me ujë, veprimtaritë e menaxhimit dhe trajtimit të mbeturinave (E) me 2.1 %....

14 November, 2014Lexo më shumë

E pa interesuar për shtrenjtimin e rrymës

Konsorciumi Kosovar i Shoqërisë civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID) ka shprehur revoltim ndaj mungesës së interesimit institucional të presidentes Atifete Jahjaga për të pranuar dhe konsideruar peticionin kundër rritjes së çmimit të energjisë elektrike, të nënshkruar prej më shumë se 33,000 qytetarëve të Republikës së Kosovës....

13 November, 2014Lexo më shumë

Makineria po shitet për shkaqe ekonomike të ndërmarrjes

Menaxhmenti i Fabrikës së Tubave në Ferizaj ka pranuar të hënën se makineri të kësaj fabrike nga reparti për saldim drejtvizor të gypave po shitën në Maqedoni....

10 November, 2014Lexo më shumë

Beqaj: Kosova me rritjen më të lartë ekonomike në rajon

Ministri në detyrë i  Financave Besim Beqaj ka deklaruar sot se edhe përkundër rënies së rritjes ekonomike në Evropë dhe rajon, Kosova vazhdon të ketë rritjen ekonomike më të lartë në rajon, edhe pse jo në nivelin e pritur si rezultat i zhvillimeve ekonomike rajonale dhe politike në vend....

10 November, 2014Lexo më shumë

ASK e kënaqur me procesin e regjistrimit të bujqësisë

Sot, në ditën e dhjetë të Regjistrimit të Bujqësisë Agjencioni i Statistikave të Kosovës (ASK), së bashku me Komisionin Komunal të Regjistrimit, monitoruan punën që po zhvillohet në terren. Monitorimin e zhvilluan në Komunën e Pejës, përkatësisht në fshatrat Qyshk dhe Loxhë. ...

10 November, 2014Lexo më shumë

Fabrika e Tubave demanton lajmin se po i shet paisjet

Mediat sot raportuan se Fabrika e Tubave në Ferizaj po i çmonton mjetet e punës për t’i shitur në Maqedoni. Por ky lajm është demantuar nga menaxhmenti i kësaj fabrike, të cilët kanë thënë se ajo është duke vazhduar punën, dhe përveç tregut të Kosovës po furnizon edhe atë rajonal. ...

9 November, 2014Lexo më shumë

Edhe ministri Beqaj në Berlin

Ministri i Financave Besim Beqaj ka udhëtuar për në Berlin ku do të merr pjesë në Forumin Ekonomik - Berlini 2014, kushtuar ekonomisë, teknologjisë dhe industrisë së qëndrueshme....

9 November, 2014Lexo më shumë

Japonia mbështet projektin e Bahtirit për fabrikën e kërpudhave

Japonia do të mbështes projektin për ndërtimin e fabrikës së kërpudhave në Mitrovicë. Kjo mbështetje ka ardhur nga Ryo Nakamura, Drejtori në Divizionin për Evropën Juglindore dhe Qendrore në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Japonisë. ...

8 November, 2014Lexo më shumë

Valuta ruse po sharron gjithnjë e më shumë

Valuta ruse rubla, vlera e së cilës po shkrihet për arsye të krizës në Ukrainë dhe rënies së çmimeve të naftës, të enjten ka arritur rekord të ri të vlerës më të ulët karshi valutave euro dhe dollar....

6 November, 2014Lexo më shumë

Koncesionimi i Brezovicës, fituesi dihet

Këtë muaj pritet të shpallet kompania fituese për koncesionimin e qendrës turistike “Brezovica”, thonë zyrtarë të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë....

5 November, 2014Lexo më shumë

Ndikimet politike pengojnë të bërit biznes në Kosovë

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ian Cliff ka folur rreth gjendjes së institucioneve në Kosovë gjatë kësaj periudhe që po del të jetë kritike për zhvillimin e Kosovës....

4 November, 2014Lexo më shumë

Bujqësia po shndërrohet në degë kryesore zhvillimore

Nëse deri tash bujqit janë detyruar të mësyjnë Ministrinë për të kërkuar para për investime, në vitet e ardhshme, ministria do t’i kërkojë bujqit që merren seriozisht me bujqësi dhe do të investojë në ta, thonë zyrtarë të MBPZHR-së. ...

4 November, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master
  • Play Bubble Trouble
  • Play Stealth Sniper