Ekonomi – Page 67 – Lajmi.net

Aktuale

Hakeri që bëri pirateri në serverët e rezervave Federale të SHBA’ve

Lauri Love nga Stradishall, Suffolk, ballafaqohet me akuza për pirateri të kompjuterëve dhe vjedhje identiteti. Nëse shpallet fajtor, ai mund të dënohet me mbi 12 vjet në burg. Këto janë akuzat e fundit kundër z. Love, më parë i paditur për cenimin e sigurisë së Nasa’s dhe FBI’së, në mesin e agjencive të tjera qeveritare amerikane. Një […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

A është e mundur të filloni një biznes me shokun tuaj?

Për shumë njerëz përkrahja e një shoqërie të fortë është pikërisht ajo çfarë i duhet që të fillojnë një kompani nga e para. Sidoqoftë, dinamika e shoqërisë jo gjithmonë përkthehet siç duhet në një partneritet biznesi. Atëherë cilat janë grackat e të shkuarit në biznes me një shok, a ia humbin peshën rreziqeve për fitimet, […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Përurohet Qendra e Agro-Biznesit në Shtime

Në ndërtimin e Qendrës së Agro-Biznesit në Shtime janë investuar rreth 475 mijë Euro, prej nga rreth 70 përqind janë kontribut i Bashkimit Evropian. Projekti ka për qëllim krijimin i një ambienti më të favorshëm për sektorin e Agro-Biznesit në këtë rajon....

27 February, 2014Lexo më shumë

KEDS’i hetohet për vjedhje

ZAP po e heton KEDS’in në lidhje me shqetësimet e qytetarëve me fryrjen e faturave, duke i hetuar njehësorët elektrikë digjitalë pasi kishin zbuluar që përmes njehësorëve të tipit “AEF.TF-01” KEDS vidhte konsumatorët....

26 February, 2014Lexo më shumë

Instituti Kanadez: Rezerva gjigante nafte në Shqipëri

Rezervat e naftës në zonën e Shpiragut mund të arrijnë nga 500 deri në 800 milionë fuçi. 'Oil and Gas Investments', një institut kërkimor kanadez në fushën e energjisë thotë se ky mund të jetë një nga zbulimet më të rëndësishme të naftës në rajon....

26 February, 2014Lexo më shumë

Dy kompani kosovare depërtojnë në tregun gjerman

Për herë të parë, është krijuar mundësia ligjore, që kompani kosovare, të hapin selitë e tyre në Gjermani (Nyrnberg) dhe të regjistrohen e operojnë në tregun gjerman. Kompanitë që do të hapin përfaqësitë e tyre në Gjermani, konkretisht në qytetin e Nyrnbergut. Për këtë qëllim është organizuar një konference për media, ku do të marrë […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Nga marsi tarifa të reja të energjisë elektrike

Vendimi për tarifat e reja të energjisë do të merret në muajin mars, ndërkaq ato do të hyjnë në fuqi nga data 1 prill. Sindikalistët, komuniteti i biznesit dhe shoqëria civile, thonë se rritja e çmimit të energjisë do të vështirësojë jetë e qytetarëve. ...

23 February, 2014Lexo më shumë

Gjysma e bizneseve s’paguajnë tatim

Në Kosovë janë të regjistruara mbi 120 mijë biznese, por jo të gjitha nga to janë aktive, apo paguajnë obligimet tatimore në Administratën Tatimore të Kosovës, pasi në këtë të fundit figurojnë vetëm gjysma e tyre....

22 February, 2014Lexo më shumë

Rriten çmimet e konsumit

Perimet, buka, drithërat dhe duhani kanë një ngritje të lehtë të çmimeve. Çmimi i mishit dhe pemëve është ngritur për 3.9 për qind, përkatësisht 2.2 për qind, në krahasim me vitin 2013. Shkalla mesatare vjetore e inflacionit për vitin 2013 ka qenë 1.8%....

20 February, 2014Lexo më shumë

Komisioni i BE’së për cilësinë e ajrit në Britani

Bashkimi Europian thotë se nivelet e dioksidit të azotit, kryesisht nga motorët me naftë, janë \"të tepruara\" në shumë qytete Britanike. ...

20 February, 2014Lexo më shumë

Peugeot me marrëveshje shpëtimi

Kinezët e Dongfeng Motors dhe qeveria franceze do të investojnë secila nga 800 milionë euro për 14% të aksioneve të kompanisë Peugeot. Edhe 1.4 miliardë euro do të investohen në kompani nga investitorët aktual. Marrëveshja është akoma pezull deri në votimin e aksionerëve, por do t’i ofrojë kompanisë paratë e shumëkërkuara për mbijetesë, pas përfundimit të afatit […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

Transporti rrugor zhvillon ekonominë

Transporti rrugor i udhëtarëve në Kosovë është njëri prej sektorëve më të rëndësishëm të ekonomisë. Informaliteti, pengesat e lëvizjes së lirë nëpër shtetet e tjera, janë vetëm disa prej sfidave që ballafaqohet kjo industri....

19 February, 2014Lexo më shumë

Prioritet duhet të jetë ekonomia

Drejtori i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, thotë se Kosova ka një stabilitet buxhetor. Por, thotë se rritja e papunësisë dhe e varfërisë si dhe rënia e investimeve janë ana e errët e medaljes. Kërkon që prioritet për Qeverinë të jetë ekonomia....

19 February, 2014Lexo më shumë

Indianët 10 miliardë dollarë për 2G

Kompanitë Indiane të telefonave mobilë kanë ofruar deri në 10 miliardë dollarë amerikan në një ankand kyç për të pasur licensat e rrjetit 2G në vend....

15 February, 2014Lexo më shumë

Shqipëria miraton “autostradën energjetike” me Kosovën

Procedurat e prokurimit të kontratave për zbatimin e projektit kanë përfunduar në dhjetor 2013, ndërsa shlyerja e kredisë prej 42 milionë euro në këtë projektligj parashikohet të kryhet me afate të përcaktuara brenda 8 viteve deri në 2024. ...

14 February, 2014Lexo më shumë

Lenovo me fitime rekorde

Lenovo, prodhuesi më i madh i kompjuterëve personal në botë, ka publikuar fitimet e çerekut të fundit të vitit që lamë pas, duke raportuar fitime rekorde....

14 February, 2014Lexo më shumë

OEK po ndjek me vëmendje situatën e cilësisë së naftës

OEK thotë se organet përgjegjëse për ekzaminimin e cilësisë së naftës duhet të bëjnë inspektimet sipas standardeve të duhura. Situata është e ndjeshme, andaj OEK kërkon që të mso bëhen prononcime paushall nga institucione dhe individë jokompetent....

10 February, 2014Lexo më shumë

Pritja e madhe për shpërthimin ekonomik të Trepçës

Drejtori i “Trepçës”, Ahmet Tmava thotë se çështjes së statusit të “Trepçës” duhet t’i vihet pika një herë e mirë. Ai thotë se kompania nuk ka pasur mundësi që të shpërthej ekonomikisht. Premton se do të angazhohet në zhvillimin e “Trepçës”....

10 February, 2014Lexo më shumë

“Starbucks i marrë” bëri bujë në Los Angeles

Një dyqan parodik i kafesë që tallet me gjigantin Starbucks është hapur këtë fundjavë në Los Angeles dhe shpejt u bë senzacion në rrjetet sociale....

10 February, 2014Lexo më shumë

Kosova buzë shpërthimit të një bombe sociale

Ekspertë të ekonomisë theksojnë se gjendja sociale në Kosovë është shumë e rëndë, ndërsa politikanët aktualë po manipulojnë me shoqërinë, duke e joshur popullin me tema të tjera. Një fitil për të ndodhë një bombë sociale, sipas tyre, mbeten papunësia....

9 February, 2014Lexo më shumë

SHBA me më pak vende pune se që pritej

Ekonomia e SHBA've shtoi 113,000 vende pune në janar. Ky është muaji i dytë me radhë ku shifrat janë më të vogla se pritjet....

7 February, 2014Lexo më shumë

Google nuk do probleme

Kompania Google ka premtuar ndryshime rrënjësore në mënyrën se si rivalët paraqiten në rezultatet në makinat e kërkimit, duke tentuar kështu evitimin e një gjobe multi-miliardëshe nga BE....

5 February, 2014Lexo më shumë

Politikanët e pasur në shtetin e varfër

Nga deklarimi i pasurisë që kanë bërë në Agjencinë Kosovare Kundër Korrupsionit, vërehet se zyrtarë të institucioneve, disa nga të cilët janë pjesë e legjislativit, kanë pasuri të paluajtshme, para të gatshme dhe vetura luksoze....

2 February, 2014Lexo më shumë

Bashkohen Fiat e Chrysler

Kompanitë Fiat dhe Chrysler kanë vendosur që t'i bashkojnë forcat në një kompani të re të quajtur \"Fiat Chrysler Automobiles\", e aksionet e kompanisë do të tregohen në \"New York Stock Exchange\"....

31 January, 2014Lexo më shumë

Rriten aksionet e Facebook’ut

Aksionet e kompanisë Facebook janë rritur për 17% pas rritjes së të ardhurave në kompani, kryesisht nga suksesi i kampanjës së shitjes së hapsirave reklamuese në verzionin mobil të FB....

30 January, 2014Lexo më shumë

Pazar i mirë i Google

Gjiganti Google ka njoftuar sot se ka arritur marrëveshje me Leonovon që t'ia shesë Motorolan prodhuesit kinez të smartfonëve. Lenovo do e paguajë me para të gatshme dhe stoqe....

29 January, 2014Lexo më shumë

Papunësia po e mbyt ekonominë në Kosovë

Kosova ka 36.9% papunësi nga persona që janë aktiv në kërkim të punës. Nga 36 persona që hyjnë për çdo ditë në Kosovë në moshën për të kërkuar punë, 9 prej tyre gjejnë punë menjëherë, 4 vazhdojnë të kërkojnë punë ndërsa 22 të tjerët nuk kërkojnë fare punë....

28 January, 2014Lexo më shumë

Arrestim për shpërdorim të Bitcoin

Njëri nga figurat më me ndikim në botën e Bitcoin, Charles Shrem, është arrestuar të dielën për shpërlarje parash. Po ashtu, është arrestuar një tjetër person, Robert Faiella....

27 January, 2014Lexo më shumë

Luftë ekonomisë joformale

Rritja ekonomike dhe rritja e punësimit mundësohet me luftimin e ekonomisë joformale. Kështu ka pohuar Ministri Besim Beqaj, duke folur për planin e veprimit të Strategjisë Kombëtare për parandalimin dhe luftimin e ekonomisë joformale....

27 January, 2014Lexo më shumë

Vidhen laptopët në Coca-Cola

Kompania gjigante Coca-Cola ka lajmëruar se në zyrat qëndrore në Atalanta janë vjedhur Laptopë, të cilët rrezikojnë informata personale të më se 74,000 punëtorëve të saj....

25 January, 2014Lexo më shumë

Diskutojnë për problemet e bizneseve

Në zyren e tij, Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka pritur një delegacion nga Oda Ekonomike e Kosovës të kryesuar nga Safet Gërxhaliu. Palët diskutuan për çështje të shumta që kanë të bëjnë me ekonominë....

23 January, 2014Lexo më shumë

Mjaltë e artë nga Deçani

Ndërtimi i kësaj fabrike, që është një kontribut i drejtpërdrejtë në zhvillimin ekonomik dhe hapjen e vendeve të reja të punës, është ndërtuar me ndihmën e Bashkimit Evropian përmes skemës së granteve për zhvillim ekonomik, e njohur si EURED. ...

23 January, 2014Lexo më shumë

Beteja ‘kundër’ dhe ‘pro’ korrupsionit

Udhëheqësi i Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik, Safet Hoxha, thotë se ka një \"luftë\" ndërmjet atyre që janë të interesuar të vendosin rend e ligj dhe atyre që janë \"kundër sisitemit\"....

22 January, 2014Lexo më shumë

Kërkesa e Papës për biznesmenët

Papa Françesku u ka kërkuar biznesmenëve më elitarë të botës që t'u ndihmojnë më shumë të varfërve, ose atyre që kanë nevojë. Porosia e tij ishte e qartë: Siguroni se njerëzimi shërbehet nga paratë, e nuk udhëhiqet nga ato....

21 January, 2014Lexo më shumë

Dy Odat për bashkëpunim

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë dhe Oda Ekonomike e Kosovës, në një takim, të martën, kanë diskutuar për fuqizimin e bashkëpunimit të mëtutjeshëm. “Presidenti i sapozgjedhur i Bordit të Drejtorëve të OEAK, Chris Jennions ka falënderuar OEK për vizitën, duke e vlerësuar takimin si një fillim të mbarë, për fuqizimin dhe promovimin e punës së […]...

21 January, 2014Lexo më shumë

85 sa 3.5 miliardë!

Pasuritë e Bill Gates, Warren Buffet dhe vëllezërve Koch (së bashku), kapin shumën e 1 trilionë funtave. Dhe, top 1 përqindëshi i fituesve më të mëdhejn kanë vlerë prej 67.3 trilionë funtave, që i bie gati gjysma (46%) e pasurisë së botës, sipas një raporti nga Oxfam. Kritikët pretendojnë se kjo rritje në pabarazi është si […]...

21 January, 2014Lexo më shumë

Kosova pjesë e Monitorit Global të Ndërmarrësisë

Kolegji Universum nëpërmjet një komunikate për media, ka njoftuar se Kosova nëpërmjet këtij Kolegji është bërë pjesë e Monitorit Global të Ndërmarrësisë (Global Entrepreneurship Monitor – GEM)....

20 January, 2014Lexo më shumë

Rritja e dobët e Ekonomisë Gjermane

Ekonomia Gjermane është rritur në shifra më të dobëta se sa që pritej, me një rritje prej 0.4% në vitin 2013, sipas shifrave të para zyrtare....

19 January, 2014Lexo më shumë

Amazon të shesë produkte para se të porositen

Kompania amerikane, e cila në fund të vitit të shkuar deklaroi se në të ardhmen do të ketë në dispozicion aeroplanë të vegjël pa ekupiazh për dërgesa, muajin e fundit fitoi patentën për të ashtuquajturën “shitje paraprake”, raporton Wall Street Journal. Në bazë të kësaj, Amazon mund t’i paketojë dhe dërgojë produktet tek njerëzit në zona […]...

19 January, 2014Lexo më shumë

Qeverisje amatore me ekonominë

Njohës të mirë të ekonimisë thonë se për 14 vjet pas çlirimit të Kosovës, partitë politike që kanë qenë në pushtet nuk kanë mundur t'i zgjidhin problemet ekonomike dhe nuk kanë pasur vizion si të zhvillohet ekonomia. ...

19 January, 2014Lexo më shumë

LDK demanton Qeverinë me shifra të Bankës Botërore

Lidhja Demokratike e Kosovës ka nxjerrë sot shifra të një raporti të Bankës Botërore për ta demantuar Qeverinë e Kosovës në shifrat e veta të papunësisë “Papunësia arrin në 45% të fuqisë punëtore, e jo 30% siç pretendon Qeveria. Kjo normë nuk është zvogëluar gjatë gjithë mandatit të kësaj qeverie”. Sipas LDK’së, në raportin e […]...

18 January, 2014Lexo më shumë

Bashkëpunim Doganor Kosovë-Slloveni

Rajko Skubic, Drejtor i Përgjithshëm i Doganës Sllovene, ka vizituar Kosovën, të premten. Dogana e Kosovës, në një komunikatë për media, ka pohuar që Dogana e Kosovës dhe ajo e Sllovenisë kanë një bashkëpunim të mire në aspektin e shkëmbimit të përvojave dhe bashkëpunim bilateral. “Në takim u diskutua për bashkëpunim doganor dypalësh, zhvillimin në trendet […]...

17 January, 2014Lexo më shumë

Industritë kreative si minierë ari

Industritë kreative gjenerojnë 8 milionë funta në orë për ekonominë britanike....

17 January, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Supercar Showdown