Ekonomi – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Për herë të parë në Kosovë, mbahet “Festival i peshkimit dhe gatimit të peshkut”

Me organizim të Odës së Afarizmit të Kosovës, në bashkëpunim me kompaninë Trofta në Istog dhe disa nga klubet e peshkimit në Kosovë, është mbajtur festivali i peshkimit dhe gatimit. Ky aktivitet organizohet për hërë të parë dhe ka për qëllim që të jetë tradicional, duke përfshirë edhe të apasionuar të tjerë nga rajoni...

14 July, 2018 Lexo më shumë

Ministri Lekaj për autostradën Prishtinë-Mitrovicë: Do të përfundojë brenda dy viteve

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook”, ka bërë me dije se projekti i autostradës “Tre Heronjtë-Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha”, do të përfundojë brenda dy viteve edhe pse ishte lënë në harresë në vitet e kaluara....

14 July, 2018 Lexo më shumë

Zonat ekonomike në Kosovë, për ‘dëshirë’ të kryetarëve të komunave

Krijimi i zonave ekonomike në pothuajse çdo komunë të Kosovës po konsiderohet nga përfaqësues të bizneseve dhe ekspertë të fushës gati të panevojshme për një treg si Kosova....

14 July, 2018 Lexo më shumë

Pacolli nuk po heq dorë nga Hotel Grand-i

Behgjet Pacolli ka vite që e llogarit si pronë të tij “Hotel Grand”-in, ani pse Gjykatat e vendit nuk e njohin si blerës....

14 July, 2018 Lexo më shumë

E pashpjegueshme: Komuna e Prishtinës s’dëshiron që fermerët e saj të furnizohen me naftë më të lirë

Kompania e derivateve të naftës “HIB Petrol” ka nënshkruar Memorandum Bashkëpunimi me shumë komuna të Kosovës me qëllim që për një vit t'iu ofrojë naftë më të lirë bujqve. Por, Komuna e Prishtinës ka refuzuar që bujqit e saj të marrin derivate të naftës më lirë për 5 centë më lirë për një vit....

14 July, 2018 Lexo më shumë

Ndërpritet greva e minatorëve të Trepçës, kërkesat plotësohen brenda 90 ditësh

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, së bashku me kryetarin e Këshillit Grevist të Minatorëve, Shyqeri Sadiku, në një konferencë për medie, kanë shpalosur detaje të marrëveshjes së Qeverisë me përfaqësuesit e minatorëve të “Trepçës” me të cilën pezullohet greva e tyre....

13 July, 2018 Lexo më shumë

Themelohet departamenti i turizmit në kuadër të MTI-së

Në mbledhjen e Qeverisë është marrë vendimi për themelimin e Departamentit të Turizmit në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë....

13 July, 2018 Lexo më shumë

Kurti viziton Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë

Nevojitet një komunikim më i madh ndërmjet përfaqësuesve të sektorit privat dhe deputetëve të Kuvendit, me qëllim të informimit më të mirë të dyanshëm dhe harmonizimit të pikëpamjeve lidhur me politikat që mundësojnë fuqizimin e sektorit privat dhe nxitjen e ndërmarrësisë. Kjo u tha gjatë një takimi të Kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti me drejtorin ekzekutiv të Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë Arian Zeka....

13 July, 2018 Lexo më shumë

Letrat me vlerë në vlerë prej 405 milionë euro

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës(BQK0, ka njoftuar se sipas kalendarit të publikuar nga Ministria e Financave në vitin 2017, numri i ankandeve për emetimin e letrave me vlerë të Qeverisë së Kosovës ishte 19 sosh, përderisa vlera e shpallur në ankande ishte 405.0 milionë euro....

13 July, 2018 Lexo më shumë

Ministria e Diasporës gati për të bashkëpunuar me projekte konkrete

Përfaqësues të Odës së Afarizmit të Kosovës (OAK), u pritën në takim nga Zëvendësministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike Faruk Nura....

12 July, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO