Ekonomi – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Strategjia e Energjisë synon të krijojë kushte për zhvillim ekonomik

Forumi i dytë i nivelit të lartë për energji “Strategjia e Energjisë dhe Liberalizimi i Tregut” ka mbledhur të gjithë aktorët për të diskutuar mbi strategjinë e energjisë së Kosovës  dhe liberalizimin e tregut në mënyrë që institucionet përkatëse dhe të gjithë hisedarët e këtij sektori do të kenë mundësinë për të debatuar mbi çështjet aktuale me rëndësi për sektorin e energjisë....

18 April, 2017Lexo më shumë

Kosova pa ekonomi të fortë prodhuese

Përfaqësues të bizneseve në Kosovës thonë se politikat e Qeverisë së Kosovës që nga paslufta deri më tani nuk arritën të krijojnë strategji dhe hapësirë të mjaftueshme për të zhvilluar ekonominë dhe prodhimtarinë vendore....

17 April, 2017Lexo më shumë

Veseli prezanton kapacatitet e Kosovës për investitorët e Emirateve të Bashkuara Arabe

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është pritur në Dubai nga ministri i Ekonomisë, Sultan Bin Saed Al Mansouri, me të cilin kanë diskutuar për bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve....

17 April, 2017Lexo më shumë

Të martën nisin punimet për zgjerimin e rrugës Prishtinë-Veternik, rruga bëhet me 8 korsi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa së bashku me ministrin e Infrastrukturës, Lutfi Zharku të martën do të inaugurojnë fillimin e punimeve për zgjerimin e rrugës Prishtinë – Veternik, e cila do të jetë rruga e parë në Kosovë me 4 korsi në një drejtim, pra 8 korsi në të dy drejtimet....

15 April, 2017Lexo më shumë

Mustafa: Kodi +383 është në funksion

Kryeshefi ekzekutiv i Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa, në një ligjëratë para studentëve të kolegjit “ISPE” ka thënë që sektori publik është shumë më pak atraktiv se sa sektori privat....

15 April, 2017Lexo më shumë

Turizmi pret kryerjen e punëve tjera në Deçan

Në Komunën e Deçanit prioritet vazhdon të jetë përmirësimi i infrastrukturës, ndërsa turizmi mbetet në plan të dytë....

15 April, 2017Lexo më shumë

Mustafa: Përmes këtij trendi të zhvillimit ekonomik do t’i zgjidhim të gjitha sfidat tjera

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, në kuadër të takimeve konsultuese me bizneset kosovare, ka mbajtur sot një takim me përfaqësues të dhjetëra bizneseve të rajonit të Prizrenit....

14 April, 2017Lexo më shumë

Hapet fabrika e këpucëve në Drenas

Shefi i Kabinetit të Kryetarit të Drenasit, Gani Sylaj me bashkëpunëtor, morën pjesë në prerjen e shiritit për hapjen e fabrikës së këpucave “GO LONG” (experience the pride of walk) në Drenas....

14 April, 2017Lexo më shumë

Kryetari i Unionit i bizneseve shqiptaro-gjermane po zhvillon takime në Kosovë (Foto)

Në vargun e aktiviteteve që kryetari Nazmi Viqa dhe anëtari i kryesisë, Bekim Brestovci nga Unioni  i bizneseve shqiptaro-gjermane kanë patur gjatë vizitës në Kosovë, ata janë pritur në Ministrinë e Diasporës nga ministri Valon Murati....

14 April, 2017Lexo më shumë

ASK: Në vitin e kaluar, shkalla e papunësisë në Kosovë 28.7%

Shkalla e papunësisë në Kosovë është 28.7%....

14 April, 2017Lexo më shumë

813 biznese kundërshtojnë fiskalizimin e ri

813 biznese kosovare i janë drejtuar Ministrit të Financave Avdullah Hoti dhe drejtorit të ATK-së Sakip Imeri, me një letër ku ato kundërshtojnë fiskalizimin e ri i cili parashihet në pakon e re fiskale. Me fiskalizimin e ri ato detyrohen të heqin arkat fiskale dhe të blejnë pajisje të reja fiskale....

14 April, 2017Lexo më shumë

Senatori viziton Manastirin e Graçanicës (Foto)

Senatori Amerikan, John McCain pas takimit me Presidentin Hashim Thaçi, ka vizituar edhe Manastirin në Graçanicë....

14 April, 2017Lexo më shumë

Mbi 3 milionë euro vetëm për dreka zyrtare

Pavarësisht deklaratave politike të krerëve të shtetit se do të ketë kursime të buxhetit për shpenzimeve, mania e shpenzimeve për mëditje, akomodim, dreka nuk ndalet....

14 April, 2017Lexo më shumë

Dallaveret bllokojnë tenderin 10 milionësh për spitalin e Ferizajt

Kur gjithçka dukej të kishte përfunduar dhe Ferizaj do të bëhej me spital, janë ngritur dyshime të reja për dallavere të Ministrisë së Shëndetësisë me tender....

14 April, 2017Lexo më shumë

Tarifat e reja shtrenjtojnë energjinë elektrike

Zbatimi i tarifave të reja të energjisë elektrike, ka ngritur çmimin e rrymës për një numër të madh të konsumatorëve, thonë përfaqësues të shoqërisë civile, përderisa autoritetet thonë se çmimet e strukturës se re paraqesin çmime mesatare të tarifave të nivelit të vitit 2016....

14 April, 2017Lexo më shumë

Shpallet kompania fituese për ‘Borea’, do t’ia sjellë Pejës 240 mijë turistë në vit

Tri javë pas përzgjedhjes së tre kompanive për t’i dorëzuar ofertat e tyre, sot është shpallur edhe kompania fituese e cila do ta ndërtoj Qendrën Turistike “Borea”. Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, ka konfirmuar se konsorciumi italiano – slloven ‘Leitner AG SPA & FILAV SA’, është shpallur fitues....

13 April, 2017Lexo më shumë

Ministri Shala i shprehë nevojën për përkrahje të ujërave të zeza ambasadorit hungarez

Ministri Ferat Shala priti ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz, të cilin e falënderoi në emër të MMPH-së për përkrahjen e deri tanishme dhënë nga shteti hungarez, po ashtu Shala e njoftoi me prioritetet dhe me reformat e brendshme që po bahen në këtë Ministri, veçanërisht në sektorin e ujërave, përfshirë Legjislacionin dhe Strategjinë e ujërave....

13 April, 2017Lexo më shumë

Agrobizneset vendore po fuqizohen me mbështetjen e MBPZHR-së

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi priti sot në një takim përfaqësuesit e Odës Afariste të Kosovës, të cilët i ka njoftuar me zhvillimet e përgjithshme në sektorin e bujqësisë, veçanërisht në sektorin e prodhimit dhe përpunimit, si dhe me programet mbështetëse të ministrisë për agrobiznese për vitin 2017....

13 April, 2017Lexo më shumë

Kuçi: S’ka Union të përbashkët Doganor të Ballkanit pa e njohur Serbia Kosovën

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi ka thënë se ideja e themelimit të një Unioni Doganor të përbashkët në Ballkan nuk mund të bëhet realitet përderisa Serbia nuk e njeh Kosovën....

13 April, 2017Lexo më shumë

Mustafa: S’do të ketë kategorizim të pagës minimale, mbetet 170 euro

Implementimi i Marrëveshjes kolektive dhe i ligjeve, sidomos në sektorin privat, përvoja e punës për vitet 90–ta, si dhe eliminimi i kategorizimit të pagës minimale, ishin disa nga temat që u diskutuan në një takim të mërkurën mes kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa dhe përfaqësuesve të Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) dhe atyre të sindikatave të veçanta në kuadër të BSPK-së....

12 April, 2017Lexo më shumë

Komunat vjelin mbi 3 milionë euro nga taksat për vetura

Një taksë komunale, me të cilën qytetarët kushtëzohen për të regjistruar veturat e tyre, që për vite të tëra ka grumbulluar shuma parash në komuna, është cilësuar nga Avokati i Popullit si shkelje e të drejtave të njeriut, duke kërkuar nga institucionet e vendit heqjen e saj....

12 April, 2017Lexo më shumë

IPKO e vazhdon suksesshëm rritjen në tregun kosovar

Për të gjashtin vit me radhë, IPKO e vazhdon rritjen në telefoninë mobile, ndërsa në TV digjital dhe internet arrin rritje dyshifrore përgjatë vitit 2016...

12 April, 2017Lexo më shumë

AKP e brengosur nga uzurpimet e aseteve

Ekrem Hajdari drejtor ekzekutiv  i AKP-së, ka raportuar para komisionit  për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri. ...

12 April, 2017Lexo më shumë

Edhe 20 uzurpatorë do të largohen nga pronat e uzurpuara

Drejtori i Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP), Ekrem Hajdari, ka konfirmuar për gazetën “Zëri” se deri në fund të javës edhe 20 uzurpatorë do të largohen nga ndërmarrjet shoqërore, të cilat janë të uzurpuara prej përfundimit të luftës e deri më tash...

12 April, 2017Lexo më shumë

Filluan punimet në rrugën nacionale N2, udhëkryqi për Gjilan – QMI

Sot filluan punimet për rikonstruktimin e rrugës nacionale N2, udhëkryqi për Gjilan – QMI, llot 1, në gjatësi prej 4 kilometrash dhe në vlerë prej 598,995.97 eurosh....

11 April, 2017Lexo më shumë

MBPZHR dhe Telekomi i Kosovës lansojnë platformën teknologjike “Bujku” (Video)

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe Telekomi i Kosovës (TK) kanë nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit për përkrahjen e platformës teknologjike “Bujku”....

11 April, 2017Lexo më shumë

MZHE parasheh 3 miliardë euro investime në sektorin e energjisë

Ministria e Zhvillimit Ekonomik në dhjetë vitet e ardhshme ka paraparë investime të shumta në sektorin e energjisë. Të paktën 3 miliardë euro parashihen të investohen në Kosovë në dhjetë vitet e ardhshme. Kështu parashihet në Strategjinë dhjetëvjeçare të MZHE-së për energjinë e miratuar javën e kaluar në Qeverinë e Kosovës....

11 April, 2017Lexo më shumë

Lajm për ata që nuk u janë rimbursuar kuponët fiskalë ende

Qytetarë të shumtë janë ankuar për mos rimbursim të kuponëve fiskalë për tremujorin e fundit nga Administrata Tatimore e Kosovës....

11 April, 2017Lexo më shumë

Lutfi Haziri rrënon ‘Agim Ramadanin’!

Të enjten e kaluar kompania që ka fituar tenderin për ndërtimin e rrethit të Gjilanit i kishte dërguar ekskavatorët për ta rrënuar objektin e shoqatës së gjahtarëve “Agim Ramadani”, e cila mban emrin e heroit kombëtar që nga viti 1999, por nuk është lejuar nga drejtuesit e saj dhe të cilët janë detyruar ta thërrasin Policinë e Kosovës në Gjilan....

11 April, 2017Lexo më shumë

Bizneset kopjojnë njëra-tjetrën në hoteleri, pompa të benzinës dhe pishina

Në mungesë të një strategjie të mirëfilltë ekonomike zhvillimore, afaristët në Kosovë vazhdojnë të hapin biznese të një veprimtarie të njëjtë, duke krijuar kështu konkurrencë të panevojshme në treg dhe duke dëmtuar njëra-tjetrën, thonë përfaqësuesve të bizneseve dhe ekspertë të fushës....

9 April, 2017Lexo më shumë

Qorraj: Krijimi i një tregu të ri do ta komplikonte edhe më shumë situatën në Ballkan

Gazment Qorraj, ligjëruesi i lëndës Ekonomia e Kosovës dhe Bashkimi Evropian,ka folur rreth propozimit të prezantuar në Samitin e Sarajevës për krijimin e një tregu të përbashkët të vendeve të Ballkanit Perëndimor....

8 April, 2017Lexo më shumë

Ministri Shala takoi Ambasadorin e Norvegjisë 

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë Ferat Shala ka pritur ambasadorin e Norvegjisë për Kosovë dhe Shqipëri Per Strand Sjaastad, të cilin e ka falënderuar për vizitën dhe për ndihmën në vazhdimësi që i ka dhënë Qeveria Norvegjeze MMPH-së e veçanërisht në çështjen e Kadastrit po ashtu Shala e njoftoi me prioritetet dhe me reformat e brendshme që po bëhen në këtë ministri....

7 April, 2017Lexo më shumë

AKP miratoi Strategjinë Përmbyllëse për procesin e  privatizimit

Bordi i Drejtorëve i Agjencisë Kosovare të Privatizimit ka mbajtur mbledhjen e radhës ku u diskutuan dhe u morën vendime të rëndësishme për procesin e privatizimit dhe përmbylljen e likuidimit të ndërmarrjeve shoqërore në vend....

7 April, 2017Lexo më shumë

AAK: Politikat qeveritare po i kontribuojnë zhvillimit ekonomik të vendeve të rajonit përmes importit

Departamentit për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural i  AAK-së, ka vlerësuar se politikat zhvillimore të Qeverisë po i kontribuojnë zhvillimit ekonomik të vendeve të rajonit përmes importit dhe po e dëmtojnë perspektivën e zhvillimit vendor....

7 April, 2017Lexo më shumë

Mustafa i lumtur që Banka Botërore konfirmoi se Kosova ka rritjen më të madhe ekonomike në rajon

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës, ka përgëzuar kabinetin qeveritar për suksesin e arritur në zhvillimin ekonomik, që është konfirmuar në Raportin e Bankës Botërore, ku është konstatuar se Kosova ka rritjen më të madhe ekonomike mes vendeve të Ballkanit Perëndimor....

7 April, 2017Lexo më shumë

Mustafa: Bizneset kosovare konkurrente me bizneset evropiane

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, vizitoi Lulishten “Labi - Las Pallmas”, e cila merret me kultivimin dhe eksportin e luleve, por edhe me rregullimin e kopshteve dhe dekoreve për ngjarje të ndryshme....

6 April, 2017Lexo më shumë

Vazhdon fuqizimi i integrimit në organizatat mjedisore evropiane

Kryeshefi i Agjencionit për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës, Ilir Morina po merr pjesë në takimin e 28-të të Rrjetit EPA, që po mbahet në Romë të Italisë....

6 April, 2017Lexo më shumë

BB: Kosova shënoi rritje ekonomike prej 3.6 për qind

Kosova ka shënuar rritje ekonomike prej 3.6 për qind në vitin 2016 dhe mbetet vendi me rritjen më të madhe në rajon. Këtë vlerësim e ka dhënë Banka Botërore gjatë prezantimit të raportit më të ri ekonomik për Ballkanin Perëndimor....

6 April, 2017Lexo më shumë

Plaçka komunale

Komunat e Kosovës vazhdojnë të mos e përfillin rekomandimin e Avokatit të Popullit për moskushtëzimin e pagesës së tatimit në pronë për regjistrimin e automjeteve....

6 April, 2017Lexo më shumë

Propozohet ndalimi i importit të veturave më të vjetra se 10 vjet

Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri i ka dhënë dritën jeshile projektligjit për automjete me disa rekomandime, ku njëra ndër to është që importimi i veturave që janë më të vjetra se dhjetë vjet të mos hyjnë në Kosovë prej një janarit të vitit 2018....

5 April, 2017Lexo më shumë

Kompania turke paralajmëron miliona investime dhe mbi 1 mijë vende të reja pune

Kompania e njohur turke në sektorin minerar ESAN me iniciativë të Ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci ka prezantuar sot para Komisionit Ndërministror mundësitë dhe planet e saj investive në Republikën e Kosovës dhe akterëve tjerë institucionalë që mund të prekin këto investime potenciale....

5 April, 2017Lexo më shumë

MZHE prezanton investimin e parë strategjik në sektorin minerar

Kjo kompani prezantimin e ka bërë në Prishtinë para studentëve të Gjeoshkencës së Universitetit “Isa Boletini” nga Mitrovica, kuadro që mund të jenë pjesë e investimeve që planifikon të bëjë kompania, raporton Ekonomia Online....

4 April, 2017Lexo më shumë

KEDS nuk është më i vetmi operator

Tregjet e hapura apo të liberalizuara të energjisë elektrike do të sjellin rritje të konkurrencës në mes të akterwve në tregun e Kosovës, duke ndikuar kështu edhe në ngritje të cilësisë, thonë përfaqësues të Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE)....

4 April, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bow Master
  • Play Rock Wheels
  • Play iStunt 2