Ekonomi – Lajmi.net

Aktuale

Rreth buxhetit të pabashkuar

Pozita dhe opozita në Kosovë kanë gjetur një shteg të ri të polemikave mes tyre. Përplasja kësaj radhe po ndodh për Ligjin e Buxhetit 2014 dhe çështjen e shumëpërfolur gjatë fushatës zgjedhore, atë të rritjes së pagave. ...

12 November, 2013 Lexo më shumë

Seksione informuese për grantet e EURED’it

Seksionet informues vije pas lansimit të thirrjes së hapur të Skemës së Granteve për Zhvillimin Ekonomik Rajonal të financuar nga Zyra e BE’së e cila është projektuar për të mbështetur infrastrukturën në shkallë të vogël të biznesit....

11 November, 2013 Lexo më shumë

Projekti për një Ballkan të zhvilluar

Ballkani Perëndimor mund të rimëkëmbet ekonomikisht duke i dhënë prioritet kërkimit shkencor dhe inovacionit. Përfaqësues të Bankës Botërore, kanë thënë se mbështesin vendet e rajonit në realizimin e këtij plani....

11 November, 2013 Lexo më shumë

Paragjykohen produktet vendore

Prodhuesit kosovarë po hasin në vështirësi për plasimin e prodhimeve të tyre edhe brenda shtetit. Edhe pse disa prej këtyre produkteve thuhet se i plotësojnë standardet europiane të cilësisë, prapë ato s’arrijnë t’i bindin konsumatorët vendorë....

10 November, 2013 Lexo më shumë

Promovohet avancimi i ndërmarrësve

Agjencia për Mbështetjen e NVM’ve mbajti konferencë me qëllim të forcimit të dialogut publiko- privat dhe shpalli kompanitë më të suksesshme....

5 November, 2013 Lexo më shumë

Ngritja e Kosovës në biznes

Në të bërit biznes, Kosova ka kaluar shtetet e rajonit, Shqipërinë e Serbinë, të cilat janë radhitur në vendin 90 dhe 93, duke shënuar rënie në krahasim me vitin e kaluar, por edhe Kroacinë, e cila është në vendin 89....

29 October, 2013 Lexo më shumë

Rritja ekonomike 4.2 %

Fondi Monetar Ndërkombëtar paralajmëron rritje ekonomike në Kosovë, për vitin e ardhshëm....

11 October, 2013 Lexo më shumë

Kosova në planin e Buxhetit të IPA’s

Projektet e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural shpallen fituese në çmimet e IPA’s. Blerand Stavileci thotë kriter për t'i fituar këto çmime është ndikimi i këtyre projekteve në zhvillimin ekonomik....

4 October, 2013 Lexo më shumë

Alarmi i papunësisë

Sipas ASK’së, rreth 30.9 për qind të popullsisë në Kosovë janë të papunë. Përfaqësuesi i Bankës Botërore Jan-Peter Olters tha se normat e larta të papunësisë janë alarmante....

30 September, 2013 Lexo më shumë

Sharrcem fiton kontestin gjyqësor

Sharrcem njofton se ka fituar kontestin gjyqësor ndaj Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, i cili ishte ngritur nga ky i fundit në korrik të vitit 2012 mbi dyshime për çrregulllimin e tregut të çimentos në Kosovë....

29 September, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO