Ekonomi – Lajmi.net

Aktuale

Thaçi këmbëngulë në formimin e qeverisë

Kreu i Qeverisë dhe i PDK-së, Hashim Thaçi vazhdon të mbajë qëndrimin, se vetëm partia e tij, si e para në zgjedhje, ka të drejtë ligjore për të formuar qeverinë e re....

11 July, 2014 Lexo më shumë

Pritet rënie e interesave bankare nën normën prej 10 për qind

Me gjithë faktin se bankat komerciale që operojnë në Kosovë janë mjaft profitabile dhe me një qëndrueshmëri stabile, normat e kamatave për kredi vazhdojnë të jenë shumë të larta. Mirëpo, ekspertë të ekonomisë parashohin rënie të lartësisë së kamatave nën 10 për qind deri në fund të këtij viti. ...

10 July, 2014 Lexo më shumë

Aziz Abrashi, atdhedashës e punëtor i pashoq

I shquar për atdhedashuri, ndershmëri, mik dhe bashkëpunëtor i çmueshëm e i sinqertë, punëtor i pashoq, i njohur edhe si njeri që dha kontribut për lirinë, zhvillimin ekonomik, si dhe pavarësimin e ekonomisë së Kosovës nga ajo e Serbisë....

9 July, 2014 Lexo më shumë

Hidhet në qarkullim 5,000 lekëshi i ri

Nga dita e sotme, në Shqipëri ka dalë në qarkullim kartëmonedha e re shqiptare me vlerë nominale 5,000 lekë, emetim i vitit 2013, por Banka Qendrore e Shqipërisë njofton se mbetet në qarkullim dhe është e vlefshme edhe kartëmonedha me po këtë vlerë nominale, e emetuar në vitet e mëparshme. ...

9 July, 2014 Lexo më shumë

Mbi dy të tretat e vajit të ullirit në Shqipëri, i falsifikuar

Rreth 70% e vajit të ullirit, që shitet në tregjet shqiptare, është i falsifikuar, duke rrezikuar kështu shëndetin e konsumatorëve. ...

9 July, 2014 Lexo më shumë

Publikohet kontrata e autostradës “Arben Xhaferi”, GAP i pakënaqur

Ministria e Infrastrukturës ka prezantuar kontratën për autostradën Prishtinë-Shkup, duk lejuar që të kenë qasje të gjithë ata që dëshirojnë. Por Instituti GAP, ka shfaqur pakënaqësi për mënyrën se si është publikuar kjo kontratë....

8 July, 2014 Lexo më shumë

Kosova në 2013, rënie e papunësisë dhe rritje e punësimit

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) publikoi rezultatet e Anketës së Fuqisë Punëtore (AFP) për vitin 2013, sipas të cilave del se vitin e kaluar ka pasur rënie të papunësisë dhe rritje të punësimit krahasuar me vitin 2012....

7 July, 2014 Lexo më shumë

Shtyrje e re e afatit për pranimin e ofertave për Brezovicën

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) njoftoi se afati për dorëzimin e ofertave/propozimeve për Projektin Zhvillimor të Qendrës Turistike të Brezovicës (PZHQTB), i paraparë më 7 korrik 2014, është zgjatur deri më 9 shtator....

7 July, 2014 Lexo më shumë

Kodi telefonik, Austria ndihmon Kosovën

Zëvendëskryeministrja në detyrë e Qeverisë, EditaTahiri u takua të hënën me ambasadorin e Austrisë në Prishtinë, Jan Kickert, i cili konfirmoi përkrahjen e shtetit të tij për marrjen e kodit telefonik për Kosovën dhe bashkëpunimin me Bashkimin Evropian që ky proces të realizohet me sukses....

7 July, 2014 Lexo më shumë

Tri lopë e një viç në këmbim të një veture

Papunësia e madhe, mungesa e parave kesh si dhe dogana e akciza e lartë, janë arsyet të cilat po pengojnë shitjen-blerjen e automjeteve, ku qytetarët anë e kënd Kosovës, i mbledhin ato në tregun e automjeteve të përdorura, në zonën industriale në Prishtinë, për t`i shitur....

6 July, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO