Ekonomi – Lajmi.net

Aktuale

Gjatë vitit punësohen mesatarisht 5-6 mijë veta

Kosova nuk mund që tu sigurojë vende pune të gjithë atyre që janë të aftë për një gjë të tillë, vlerësojnë ekonomistët. Sipas të dhënave zyrtare, Kosovës për çdo vit i shtohen 30 mijë persona të aftë për tregun e punës, por punësohen vetëm 5-6 mijë....

2 April, 2014 Lexo më shumë

LDK, qeveria ka krijuar monopol me arkat fiskale

Grupi i ekspertëve për ekonomi i LDK-së ka akuzuar qeverinë se ka krijuar monopol në furnizimin e arkave fiskale. LDK vlerëson se ky monopol do të hiqet në javët e para të ardhjes së saj në pushtet....

1 April, 2014 Lexo më shumë

FMN e pakënaqur me rritjen e pagave

Fondi Monetar Ndërkombëtar si duket është “inatosur” me vendimin e Qeverisë së Kosovës për rritjen e pagave të sektorit publik për 25 përqind. Haki Shatrit thotë se nëse zgjedhjet mbahen në qershor, FMN-ja ka gjasë të mos ketë program të ri për Kosovën....

1 April, 2014 Lexo më shumë

Bahtiri kërkon park industrial për më shumë punësime

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtri, ka dorëzuar një aplikacion në MTI, për shpalljen e një zone ekonomike, në të cilën parashihet ndërtimi i një parku industrial. Hapësira ku parashihet të ndërtohet ky park është 44 hektarë, dhe do të kushtoj një milion euro....

31 March, 2014 Lexo më shumë

Kosova ka 12 miliardë tonë rezerva të thëngjillit

Instituti Gjeologjik i Serbisë, përmes një raporti të publikuar tregon se Kosova është jashtëzakonisht e pasur me minerare. 34 milionë tonë plumb, zink dhe argjend, 12 miliardë thëngjill dhe 8 deri 12 miliardë tonë të tjera rezerva të lignitit....

31 March, 2014 Lexo më shumë

Një konsorcium tërhiqet nga Projekti për Brezovicën

Konsorciumi i kompanive “ATC Investment” dhe “Desgin Workshoop” më nuk është e interesuar për të investuar në projektin e Brezovicës. ...

31 March, 2014 Lexo më shumë

Kuvendi “merr në qafë” 233 biznese

Agim Shahini thotë se vendimi që 233 ankesa të hidhen si të pabaza, është i ngutshëm dhe jo i analizuar mirë. Nuk e përjashton mundësinë që operatorët ekonomikë të bëjnë padi ndaj OSHP’ës, megjithëse thotë se AKB nuk e ka këtë të drejtë....

30 March, 2014 Lexo më shumë

Kosova me atashe ekonomikë nëpër botë

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Oda ekonomike e Kosovës nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi me qëllim të promovimit të diplomacisë ekonomike. Kosova muajt e ardhshëm pritet të emërojë edhe atashetë ekonomikë në Washington, Berlin, Londër, Romë dhe Bruksel....

29 March, 2014 Lexo më shumë

Thaçi vazhdon me promovimin e bizneseve dhe Fondit për Punësim

Kryeministri Hashim Thaçi vazhdon vizitat në biznese, duke e promovuar njëkohësisht edhe Fondin për Punësim. Sot ai vizitoi një biznes të themeluar nga femrat, të cilat ofrojnë shërbime të amvisërisë dhe gra të cilat kujdesen për fëmijët....

28 March, 2014 Lexo më shumë

Nis rritja e çmimeve

Tregtarët kanë nisur të reagojnë me ngritjen e çmimeve pas vendimit të Qeverisë për ngritje pagash të shërbyesve publikë. Ngritje është vërejtur tek mielli, vaji, orizi, qumështi e vezët. Thonë se kur ka rritje të kërkesës e rrisin edhe marzhën e fitimit....

28 March, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO