Ekonomi – Lajmi.net

Aktuale

​Aeroporti i Prishtinës në vitin 2015 ulje të çmimeve

Kompanitë ajrore, do ta rrisin numrin e fluturimeve, e në vitin e ardhshëm pritet që numri i udhëtarëve të jetë dukshëm më i madh, pasi që gjatë këtij viti nuk ka qenë ai që është pritur. Gjithashtu dhe çmimet pritet të jenë më të lira....

22 November, 2014 Lexo më shumë

Nis ndërtimi i një hidrocentrali në Shalë të Bajgorës

Ka filluar të enjten ndërtimi i hidrocentraleve për prodhimin e 12 megavateve të energjisë elektrike, në fshatin Selac të Shalës së Bajgores të komunës se Mitrovicës....

20 November, 2014 Lexo më shumë

Aeroporti i Prishtinës themelon “shkollën” për menaxhim të aeroporteve (Video)

Tridhjetë  studentë të Universitetit të Prishtinës do të kenë mundësi të ndjekin mësimet për menaxhim të aeroportit  në Institutin e Shërbimeve të Aeroportit të Prishtinës, i themeluar të mërkurën në një ceremoni të organizuar në Prishtinë....

19 November, 2014 Lexo më shumë

Preteni kërkon publikimin e emrave të zyrtarëve të dyshuar për korrupsion

Të paktën dy ministri janë duke u hetuar për korrupsion. Agjencia Kundër Korrupsionit (AKK) ka bërë të ditur se ka dorëzuar disa kallëzime penale në nivel të Qeverisë....

18 November, 2014 Lexo më shumë

Projekt 410 milion euro me 100 km ski-lift për Brezovicën

Komiteti Drejtues Ndërministror ka prezantuar projektin e koncersiumit francez i cili është interesuar të investojë në Brezovcië. Ky projekt kap një vlerë investimi prej 410 milion euro, ku ndër të tjera është edhe ndërtimi i një ski lifti me gjatësi prej 100 kilometrave. ...

17 November, 2014 Lexo më shumë

Sa janë ndërmarrës qytetarët e Republikës së Kosovës?

Në kuadër të Javës Globale të Ndërmarrësisë, të hënën në Kampusin e Kolegjit Universum në Ulpianë u organizua konferenca për prezentimin e fakteve nga raporti i Monitorit Global të Ndërmarrësisë (Global Entrepreneurship Monitor – GEM), raport ky i cilësuar si më i rëndësishmi dhe më prestigjiozi në botë sa i përket fushës së ndërmarrësisë....

17 November, 2014 Lexo më shumë

S’ka presion të Qeverisë në Doganë

Drejtori i Doganës së Kosovës, Lulzim Rafuna thotë se kriza politike nuk ishte paraparë, porse sipas tij ka pasur rritje prej 4 për qind në krahasim me vitin e kaluar, dhe 6 për qind më pak të mallit që ka qarkulluar....

17 November, 2014 Lexo më shumë

Malazezët: Drunjtë tanë dritaret nga Peja

Malazezët ankohen se lënda e parë për produkte finale që nxirren nga përpunimi i drurit, nuk përpunohet në vendin e tyre, por në Kosovë. ...

16 November, 2014 Lexo më shumë

Zyrtarët e lartë në Kosovës, të korruptuar dhe të pa mençur

Drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit në Kosovë,  Hasan Preteni thotë se niveli i korrupsionit në Kosovë është tepër i lartë dhe i shtrirë në dikasteret më të rëndësishme të Qeverisë, përfshirë edhe emra ministrash e zyrtarësh të tjerë të lartë....

16 November, 2014 Lexo më shumë

Sektori privat me paga me të ulëta se ai publik

Paga mesatare në sektorin privat është më e ulët se sa ajo në sektorin publik në Kosovë. Derisa, paga neto mesatare në Kosovë për sektorin publik është 441 euro, në sektorin privat nuk është më shumë se 228 euro....

16 November, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO