Ekonomi – Lajmi.net

Aktuale

Lekaj i jep fund kontestit me “Infrakos”-in për segmentin në hyrje të Pejës

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, me anë të një njoftimi në rrjetin social “Facebook”, ka bërë me dije se ka nënshkruar marrëveshjen me Ndërmarrjen Publike “Infrakos”, marrëveshje kjo që i jep fund kontestit gjyqësor mes Ministrisë së Infrastrukturës dhe “Infarkos”-it dhe lejon zhbllokimin e punimeve në segmentin rrugor M9, në hyrje të qytetit të Pejës....

27 July, 2018 Lexo më shumë

Rikalo: Do të ndërmarrim masa për tejkalimin e problemeve në sektorin e mjedrës

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural do të ndërmarrë hapa konkretë për tejkalimin e vështirësive të krijuara ditëve të fundit në sektorin e mjedrës. Krahas kësaj, MBPZHR-ja do të shqyrtojë edhe mundësinë për të ndryshuar metodologjinë e subvencionimit të këtij sektori që nga viti i ardhshëm....

27 July, 2018 Lexo më shumë

Lekaj ua tregon të vërtetën ambasadorëve për rrugën Deçan – kufiri me Malin e Zi

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj së bashku me ambasadorët e BE-së të akredituar në Kosovë, ka vizituar punimet në rrugën Deçan - kufiri me Malin e Zi....

26 July, 2018 Lexo më shumë

Haradinaj: Duhet të jemi vetvetja edhe në ekonomi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në hapjen e panairit të prodhimeve vendore ushqimore, të organizuar nga Market Plus Center, Ferizaj....

26 July, 2018 Lexo më shumë

“Ringjallja” e Ferronikelit

Kompleksi Metalurgjik Ferronikeli po i nënshtrohet procesit të rimëkëmbjes për herë të tretë brenda më pak se 20 vjetëve....

26 July, 2018 Lexo më shumë

Raporti vjetor i BQK-së shkon në seancë, gjatë 2017-tës janë rritur investimet e huaja direkte

Fehmi Mehmeti, guvernator i Bankës Qendrore, ka paraqitur pasqyrën financiare për vitin 2017 para komisionit për Buxhet dhe Financa....

25 July, 2018 Lexo më shumë

Ministri Rikalo takoi pronarët e qendrave grumbulluese të mjedrës

Qendrat grumbulluese janë një hallkë e rëndësishme e qëndrueshmërisë dhe rritjes së prodhimit dhe shitjes së mjedrës. Këto qendra do të mbështeten nga MBPZHR-ja në rritjen e kapaciteteve dhe kjo mbështetje është duke vazhduar edhe gjatë këtij viti, me qëllim të tejkalimit të problemeve të shitjes, të cilat po shfaqen gjatë kësaj kohe....

24 July, 2018 Lexo më shumë

Në mesin e të propozuarave nga Qeveria për kryetar të Bordit të ZRrE-së, edhe ish-ministri i AKR-së

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar emrat e 4 kandidatëve për kryesues të Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji...

24 July, 2018 Lexo më shumë

Tregtia e Jashtme në Kosovë me deficit tregtar më të lartë për 23.5 për qind në muajin qershor 2018

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin qershor 2018....

24 July, 2018 Lexo më shumë

AZHB-ja merr vendim për shlyerjen e njërit numër identifikues të fermës (NIF)

Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë, e cila funksionon në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka marrë vendim për shlyerjen e njërit numër identifikues të fermës (NIF) nga ekonomitë familjare, të cilat posedojnë më shumë se një numër të tillë....

24 July, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO