Ekonomi – Lajmi.net

Aktuale

Komisioni i Arsimit diskuton për testin e maturës

Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi sot do të mbajë mbledhje....

12 June, 2018 Lexo më shumë

Kjo është lulja në Kosovë, e cila ka vlerë më shumë sesa ari

“Çmimi i shafranit varion, ku prodhuesit francez e shesin rreth 56-60 euro gramin. Ne kemi gjetur çmim deri në 250 euro për gram”....

9 June, 2018 Lexo më shumë

Kreditë e shpejta zhysin qytetarët në borxhe

Në tregun bankar në Kosovë, përveç bankave komerciale, aktivitetin e tyre e zhvillojnë edhe institucionet mikrofinanciare (IMF), në të cilat qytetarët mund të marrin kredi në vlera të ndryshme....

9 June, 2018 Lexo më shumë

Mehmeti: BQK-ja, e angazhuar maksimalisht për zgjidhjen e çështjes së Kartonit të Gjelbër

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti bashkë me kryetarin e Komisionit për Buxhet dhe Financa në Kuvendin e Kosovës, Lumir Abdixhiku dhe zyrtarë tjerë të Qeverisë së Kosovës të ngarkuar për zgjidhjen e çështjes së Kartonit të Gjelbër, kanë takuar përfaqësuesit e lartë të “Uniqua Group Austria”, me të cilët është diskutuar mundësia e mbulimit të Kosovës nga shteti i Austrisë....

7 June, 2018 Lexo më shumë

Ndërprerje e madhe e rrymës në vikend

KEDS ka njoftuar se gjatë vikendit do të ketë ndërprerje të planifikuar të energjisë elektrike në disa zona të Kosovës. Ndërprerjet do të shkojnë deri në pesë orë....

7 June, 2018 Lexo më shumë

Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë fillon vlerësimin e 1642 projekteve bujqësore

Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë, e cila funksionon në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka filluar procesin e vlerësimit të 1,642 projekteve bujqësore të fermerëve dhe agrobizneseve vendore, të cilat presin mbështetje përmes masave mbështetëse të Programit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural të vitit 2018....

7 June, 2018 Lexo më shumë

Uzurpatori sulmon fizikisht blerësin e ndërmarrjes “Urata” në Lipjan

Në kuadër të aktiviteteve për lirimin e pronave të ndërmarrjeve shoqërore nga uzurpues apo shfrytëzues të tyre pa kontrata të qirasë, Agjencia Kosovare e Privatizimit edhe një herë dëshiron të njoftoj dhe siguroj opinionin se Agjencia ka liruar të gjitha asetet e ndërmarrjeve shoqërore nga uzurpuesit....

7 June, 2018 Lexo më shumë

Rukiqi thotë se Rezoluta për unifikimin doganor me Shqipërinë është e vonuar

Kuvendi i Kosovës në seancën e mbajtur të martën ka miratuar rezolutën për unifikimin doganor ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë. ...

7 June, 2018 Lexo më shumë

Në Gjermani bëhet skandal për një tepih, në Kosovë heshtët për 53 milionë euro

Vite më herët, ish ministri i Zhvillimit në Gjermani, Dirk Niebel, i qe shmangur pagesës së doganës për një copë tepihu që e kishte blerë në Afganistan për ta shtruar në shtëpi....

6 June, 2018 Lexo më shumë

Sa para shpenzoi Qeveria në vitin e kaluar ?

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka publikuar Llogaritë Qeveritare të Kosovës për vitin 2017. Ky publikim paraqet pasqyrën e të hyrave dhe shpenzimeve qeveritare brenda kësaj periudhe....

6 June, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO