Lajme – Lajmi.net

Aktuale

Dy javë pas afatit, ende s’dihet nëse drafti i Asociacionit është dërguar në Bruksel

Afati prej 4 muajsh i BE-së për ta përfunduar draftin e Asociacionit, ka kaluar më 5 gusht. Përkundër se janë bërë dy javë që kur ekipi menaxhues është dashur ta dërgojë draft-statutin në Bruksel, një gjë e tillë ende nuk dihet nëse ka ndodhur....

19 August, 2018 Lexo më shumë

Korrigjimi i kufijve mund të ndikojë edhe në referendumin e Maqedonisë

Në fokus të debatit për referendumin në Maqedoni, përkatësisht rëndësisë për të qenë rezultati pozitiv përmes së cilit synohet të hapen perspektivat për integrimin e vendit në NATO dhe BE, është gjendur dhe ideja për ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë....

19 August, 2018 Lexo më shumë

Stomatologu Ibrahim Matoshi ende po mbahet në Serbi, familja kërkon ndihmë nga shteti

Policia e Serbisë, në pikën kufitare Dheu i Bardhë, me datën 13 gusht ka arrestuar stomatologun Ibrahim Matoshi, me akuzën se ai ka kryer një krim në shtator të vitit 1999, në fshatin Verbicë e Kmetocit, të komunës së Gjilanit. Familjarët e Matoshit po kërkojnë nga krerët e shtetit që t’i ndihmojnë për lirimin e tij, pasi sipas tyre kjo akuzë është një rast i montuar ndaj një qytetari të Kosovës....

19 August, 2018 Lexo më shumë

Nis dezinsektimi në shtëpitë e prekura nga vërshimet në Suharekë

Komuna e Suharekës javën që lamë pas është prekur nga vërshimet e mëdha të shiut....

19 August, 2018 Lexo më shumë

Mbi 1 mijë padi janë dorëzuar në gjykata për dëme të luftës

Organizata “Ngritja e Zërit” ka hartuar deri më tani 1 mijë e 20 padi, të cilat janë dorëzuar nëpër gjykata në 11 komuna të Kosovës, për kompensimin e dëmeve të luftës të shkaktuara nga Serbia, por që të gjitha janë refuzuar, me arsyetimin se ato nuk janë kompetente të padisin një shtet tjetër....

19 August, 2018 Lexo më shumë

Ky është moti në bregdetin shqiptar

Paraditja ka vijuar e kthjellët në gjithë territorin përjashtuar vranësira kalimtare në zonat Juglindore të Shqipërisë....

19 August, 2018 Lexo më shumë

Nga 940 persona me Sindromën Down, gjashtë të punësuar

Organizata ‘’Down Sindrom Kosova’’ ka arritur që përmes programeve që i aplikon t'i aftësojë për punë shumë persona. Por, vetëm gjashtë persona me Sindromën Down janë punësuar, tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Sebahate Beqiri....

19 August, 2018 Lexo më shumë

Adem Jashari e kishte emrin Fazli, thotë Bekim Jashari

I nxitur nga debatet e fundit për datëlindjen e Adem Jasharit, nipi i tij Bekimi ka shkuar ne arkivat e komunes ku ka gjetur dokumentet që Adem Jashari ka lindur më 28 nëntor 1955....

19 August, 2018 Lexo më shumë

Historiani francez: Në nëntor arrihet marrëveshja finale Kosovë-Serbi

Aleksi Trud është një historian dhe politolog francez. Duke u thirrur në informatat e veta diplomatike, ai u shpreh se marrëveshja finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të nënshkruhet në muajin nëntor....

19 August, 2018 Lexo më shumë

Faqja në Facebook që po ‘zbulon’ emrat e veteranëve të rrejshëm

Prokuroria Speciale 'e ka të lehtë' të zbulojë se kush janë mashtruesit e statusit të veteranit....

19 August, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO